Knowledge Base

Vostro 3800’ü Kullanma ve Sorun Giderme


İçindekiler:

 1. Bilgisayar Başlatılamıyor veya Görüntü Yok
 2. Bilgisayar Yanıt Vermiyor
 3. Microsoft Windows Kilitleniyor, Yeniden Başlatılıyor veya Mavi Ekran Görüntüleniyor
 4. Dell PC Diagnostics Hızlı Testi ve PC'ler ile Tabletler için SupportAssist
 5. Vostro 3800 Teknik Özellikleri
 6. Bağlantı Noktası Konumları
 7. Sistem Kurulumu'nu (BIOS) Varsayılan Ayarlarına Sıfırlama
 8. Kasayı Açma
 9. Bileşenleri Çıkarma ve Yeniden Takma
 10. Kablosuz Ağlar Hakkında Bilgi ve Sorun Giderme
 11. Fare, Klavye veya Dokunmatik Yüzey Düzgün Çalışmıyor
 12. Bilgisayar Bileşeni Tanınmıyor
 13. Vostro 3800 Sürücüleri
 14. Dell Windows Destek Merkezi

Bu makalede, Vostro 3800 ürününüzü kullanma ve sorun giderme ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Bilgisayar Başlatılamıyor veya Görüntü Yok

Bilgisayarın hiç başlamadığı veya açıldığı (ışıklar yanıyor ve fanlar dönüyor), ancak herhangi bir görüntünün olmadığı bir durumla karşılaşırsanız güç düğmesini bulup kontrol edin. Bilgisayarınızdaki sorunu giderme yardımı için bkz. (Tablo 1).

Ekranda bir hata mesajı da görebilirsiniz. Bilgisayarınızdaki sorunu giderme yardımı için bkz. (Tablo 2).

Güç Düğmesi LED Yanıp Sönme Kodu
LED Kodu Olası Nedeni Sorun Giderme Adımları
Kapalı Bilgisayar kapalıdır veya şebekeden güç almıyordur
 • Güç kablosunu bilgisayarın arkasındaki güç konnektörüne ve elektrik prizine tekrar takın.
 • Bilgisayarınız bir çok çıkışlı elektrik prizine bağlıysa, prizin elektrik prizine takılı ve açık olduğundan emin olun. Bilgisayarın düzgün bir şekilde açıldığından emin olmak için güç koruma aygıtlarını, çok çıkışlı elektrik prizlerini ve elektrik uzatma kablolarını devre dışı bırakın.
 • Elektrik prizine lamba gibi başka bir cihaz takarak prizin sorunsuz çalıştığından emin olun.
Yanıp Sönen Sarı Bilgisayar POST’u tamamlayamıyor veya işlemci arızalı.
 • Tüm kartları çıkarın ve yeniden takın.
 • Uygunsa ekran kartını çıkartın ve yeniden takın.
 • Güç kablosunun ana karta ve işlemciye bağlı olduğundan emin olun.
Sabit Sarı Bilgisayar beklemededir veya bu durum güç kaynağının dahil olduğu bir sistem hatasıdır. Yalnızca güç kaynağındaki +5VSB ray düzgün çalışıyor.
 • Bilgisayarı bekleme modundan çıkarmak için güç düğmesine basın.
 • Tüm kabloların sistem kartına güvenli bir şekilde takıldığından emin olun.
 • Ana güç kablosunun ve ön panel kablosunun sistem kartına güvenli bir şekilde bağlandığından emin olun.
Sabit Beyaz Bilgisayar tamamen düzgün çalışmaktadır ve Açık durumdadır. Bilgisayar yanıt vermiyorsa aşağıdakileri uygulayın:
 • Ekranın takılı ve açık olduğundan emin olun.
Tablo 1: LED Yanıp Sönme Kodu
Not: Bellek/RAM Algılanmadı hatası için - Güç düğmesi LED’i 2 kez yanıp söndükten sonra bir duraklama (yaklaşık 3 saniye aralıkla) ve tekrar 2 kez yanıp söndükten sonra bir duraklama meydana gelir. Bu durum bilgisayar kapanana kadar devam eder.
Sistem İletileri
Sistem İletisi Açıklama
Dikkat! Bu sistemde önceki önyükleme teşebbüsleri [nnnn] denetim noktasında başarısız oldu. Bu sorunu giderme ile ilgili yardım için lütfen bu denetim noktasını bir yere not edin ve Dell Teknik Destek’e başvurun. Bilgisayar aynı hata için arka arkaya üç defa önyükleme işlemini başaramadı.
Sistem fanı arızası Muhtemel fan arızası.
CPU fan hatası CPU fanı arızalı.
Sabit sürücü hatası POST sırasında muhtemel sabit disk sürücüsü arızası.
Sabit disk sürücü okuma hatası HDD önyükleme testi sırasında muhtemel sabit disk sürücüsü arızası.
Klavye hatası Klavye hatası veya gevşek kablo. Kabloyu yeniden takmak sorunu çözmediyse klavyeyi değiştirin.
RTC sıfırlanır; varsayılan BIOS Setup yüklenmiştir. Devam etmek için F1 tuşuna, kurulum yardımcı programını çalıştırmak için F2 tuşuna basın. RTC Anahtarı yanlış ayarlanmış olabilir.
Hiçbir önyükleme aygıtı yok Sabit sürücüde önyüklenebilir bölüm yok, sabit sürücü kablosu gevşek ya da önyüklenebilir bir aygıt yok.
 • Önyükleme aygıtınız sabit disk sürücüsü ise, kabloların bağlı, sürücünün doğru şekilde takılmış ve önyüklenebilir aygıt olarak bölümlendirilmiş olduğundan emin olun.
 • Sistem kurulumuna girin ve önyükleme sırası bilgisinin doğru olduğundan emin olun.
Zamanlayıcı birimi kesmesi yok Sistem kartı üzerindeki yonga veya ana kart arızalı olabilir.
USB aşırı akım hatası USB aygıtını çıkarın. USB aygıtının düzgün çalışması için daha fazla güce ihtiyacı var. USB aygıtınızı bağlamak için harici bir güç kaynağı kullanın veya aygıtın iki USB kablosu varsa ikisini de bağlayın.
DİKKAT - Sabit Disk Sürücüsü KENDİ KENDİNE İZLEME SİSTEMİ bir parametrenin normal çalışma aralığını aştığını bildirdi. Dell recommends that you back up your data regularly. Olası bir sabit disk sürücü hatasının nedeni aralık dışında çalışan bir parametre olabilir de, olmayabilir de. S.M.A.R.T hatası, olası sabit sürücü hatası
Tablo 2: Sistem Mesajları


Güç düğmesi yanıp sönmediğinde ya da hiçbir mesaj olmadığında şu adımları uygulayın:

 1. Klavye, fare ve monitör dışındaki tüm çevre birimlerini çıkarın (masaüstü sistemler için). Flash sürücüler, USB aygıtları, kartlar vb. harici depolama aygıtları da çevre birimlerine dahildir.
 2. Anakart (MB) gücünün boşalması için yaklaşık bir dakika bekleyin (Anakart ışıklarının sönmesi için 20 saniye ila bir dakika bekleyin).
 3. Tüm memory stick'leri çıkarın ve bir seferde tek memory stick'i 1. Yuva üzerinde kullanarak sistemde POST işlemi gerçekleştirin. Tüm bellek çubuklarını geri takın ve anakart bağlantılarının uygunluğundan emin olun. Bunu yaptıktan sonra sorun yeniden ortaya çıkarsa anakart üzerindeki bellek yuvası bozulmuş olabilir.
  Not: Kapağı çıkarma ve bellek modüllerine erişme ile ilgili yazılı bilgi için Vostro 3800 Çevrimiçi Kılavuzları'na bakın. Tercih edilen dile tıklayın. Kullanım Kılavuzu'nu görüntülemek için tıklayın. Kapağı çıkarma bölümüne bakın. Bellek Modülleri için, Belleği Çıkarma bölümünü bulun ve yönergeleri uygulayın.
 4. CMOS ayarlarını temizleme:
  Not: Kapağı çıkarma ve Parola Sıfırlama Anahtarı'na erişme ile ilgili yazılı bilgi için Vostro 3800 Çevrimiçi Kılavuzları'na bakın. Tercih edilen dile tıklayın. Kullanım Kılavuzu'nu görüntülemek için tıklayın. Kapağı çıkarma bölümüne bakın. Parola Sıfırlama Anahtarının konumuyla ilgili bilgi için Sistem Kartı Bileşenleri bölümünü bulun ve Parola Sıfırlama Anahtarı’nın konumu için bu bölüme bakın.
 5. Gerekli bileşenler (yalnızca bir bellek modülü) dışındaki WiFi adaptörleri, TV tarayıcıları, Optik Sürücüler (ODD'ler), Sabit Disk Sürücüleri (HDD'ler) gibi tüm bileşenleri çıkarın ve bilgisayarı açmayı deneyin.
  Not: Kapağı çıkarma ve bileşenleri çıkarıp takma ile ilgili yazılı bilgi için Vostro 3800 Çevrimiçi Kılavuzları'na bakın. Tercih edilen dile tıklayın. Kullanım Kılavuzu'nu görüntüleyin. O bileşeni çıkarmayla ilgili yönergeler için ilgili bölümlere bakın.
 6. Bilgisayar Açılmıyor veya Dell Logosu Ekranında Takılıyor başlıklı Dell Knowledge Base makalesine göz atın.
Başa Dön

Bilgisayar Yanıt Vermiyor

 1. Bilgisayarın kapandığından emin olmak için güç düğmesine en az 15 saniye basın.
 2. Klavye, fare ve harici monitör dahil tüm harici çevre birimlerinin bağlantısını kesin. Flash sürücüler, USB aygıtları, yazıcılar ve kartlar gibi harici depolama aygıtları da çevre birimlerine dahildir.
 3. Bilgisayarın açılıp açılmadığını veya başlatılıp başlatılmadığını görmek için güç düğmesine basın; bilgisayar açılmaz veya başlatılmazsa Computer Does Not Turn on, or is Stuck on the Dell Logo Screen (Bilgisayar Açılmıyor veya Dell Logosu Ekranında Takılıyor) başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.
 4. SupportAssist'i indirin ve yükleyin. SupportAssist’i edinme ve yükleme ile ilgili daha fazla bilgi almak için PC'ler ve tabletler için SupportAssist sayfasına göz atın.
 5. Bilgisayarınızda sistem bakımı gerçekleştirin, daha fazla bilgi için Optimization and Maintenance of Microsoft Windows (Microsoft Windows'un Optimizasyonu ve Bakımı) başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.
 6. Aygıtları teker teker bağlamaya başlayın ve bilgisayarın yanıt vermeyi durdurup durdurmadığını görmek için sınayın.
Başa Dön

Microsoft Windows Kilitleniyor, Yeniden Başlatılıyor veya Mavi Ekran Görüntüleniyor

Bu bağlantı, sizi Microsoft Windows Crashes, Stops, Restarts or a Blue Screen Appears (Microsoft Windows Kilitleniyor, Yeniden Başlatılıyor veya Mavi Ekran Görüntüleniyor) başlıklı Dell Knowledge Base makalesine götürür.

Başa Dön

Dell PC Diagnostics Hızlı Testi ve PC'ler ile Tabletler için SupportAssist

 • En sık rastlanan sorunları tespit etme ve çözmenin en hızlı ve kolay yolu Dell PC Diagnostics hızlı testini kullanmaktır. Bu araç ya sorunu otomatik olarak giderir ya da sorunu çözme adımları boyunca sizi yönlendirir.
  Not: Tanılama arızalı bir parçayı tespit ettiğinde, arızalı parçaya bağlı olarak, garanti kapsamında ücretsiz yedek parça sürecini derhal başlatırız.

 • Önceden My Dell olarak adlandırılan SupportAssist, sistem güncellemeleri sağlar, sorunları tespit eder ve aygıtınıza göre uyarılar gönderir; bu da sorunların çözülmesi ve önlenmesini hiç olmadığı kadar kolaylaştırır. Bu uygulama, PC ve tablet bakımında tahmin yürütmenizi ortadan kaldıracak her şeye sahip olmanızı sağlar. SupportAssist’i edinme ve yükleme ile ilgili daha fazla bilgi almak için PC ve tabletler için SupportAssist sayfasına göz atın.
 • Bilgisayarın İnternet erişimi yoksa bilgisayarınızdaki yerleşik tanılama işlevlerini çalıştırabilirsiniz, daha fazla bilgi için Run Built-In Diagnostics (ePSA) for Your System (Sisteminiz için Yerleşik Tanılamayı (ePSA) Çalıştırma) başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.
Başa Dön

Vostro 3800 Teknik Özellikleri

Vostro 3800 Teknik Özellikleri ile ilgili bilgi için Vostro 3800 Çevrimiçi Kılavuzu’na bakın.

Başa Dön

Bağlantı Noktası Konumları

Bağlantı noktası konumları ile ilgili bilgi için Vostro 3800 Çevrimiçi Kılavuzu’na bakın.

Başa Dön

Sistem Kurulumu'nu (BIOS) Varsayılan Ayarlarına Sıfırlama

Seçenek 1:
 1. Bilgisayarı yeniden başlatın.
 2. POST sırasında istendiğinde kurulum ekranına girmek için <F2> tuşuna basın.
 3. Sistem Kurulumu ekranında, Çıkış menüsüne gitmek için <Sağ Ok> tuşuna basın.
 4. Load Setup Defaults (Kurulum Varsayılanlarını Yükle) vurgulanana kadar <Aşağı Ok> tuşuna basın ve ardından <Enter> tuşuna basın.
 5. Varsayılanları Geri Yüklemek ve bilgisayarı yeniden başlatmak için Evet öğesinin üzerine gelerek <Enter> tuşuna basın.
Seçenek 2:
 1. Bilgisayarı yeniden başlatın.
 2. POST sırasında istendiğinde kurulum ekranına girmek için <F2> tuşuna basın.
 3. Sistem Kurulum ekranında <F9> tuşuna basın.
 4. Optimize Edilmiş Varsayılanları Yüklemek ve bilgisayarı yeniden başlatmak için Evet üzerinde <Enter> tuşuna basın.
Başa Dön

Kasayı Açma

Kapağı açma ile ilgili bilgi için Vostro 3800 Çevrimiçi Kılavuzu’na bakın. Tercih edilen dile tıklayın. Kullanım Kılavuzu'nu görüntülemek için tıklayın. Kapağı çıkarma bölümüne bakın.

Başa Dön

Bileşenleri Çıkarma ve Yeniden Takma

Kapağı çıkarma ve bileşenleri çıkarıp takma ile ilgili yazılı bilgi için Vostro 3800 Çevrimiçi Kılavuzu'na bakın. Tercih edilen dile tıklayın. Kullanım Kılavuzu'nu görüntüleyin. O bileşeni çıkarmayla ilgili yönergeler için ilgili bölümlere bakın.

Başa Dön

Kablosuz Ağlar Hakkında Bilgi ve Sorun Giderme

Kablosuz ağlar hakkında bilgi ve sorun giderme için lütfen Dell Ağ ve Kablosuz Bağlantı Destek Merkezi'ni ziyaret edin.

Başa Dön

Fare, Klavye veya Dokunmatik Yüzey Düzgün Çalışmıyor

Fare, klavye veya dokunmatik yüzey sorunlarını gidermekle ilgili bilgi edinmek için aşağıdaki Dell Knowledge Base makalelerine başvurun.

Başa Dön

Bilgisayar Bileşeni Tanınmıyor

Önceden My Dell olarak adlandırılan SupportAssist, sorunları tespit eder ve aygıtınıza göre uyarılar gönderir. Bu uygulama, PC ve tablet bakımında tahmin yürütmenizi ortadan kaldıracak her şeye sahip olmanızı sağlar. SupportAssist’i edinme ve yükleme ile ilgili daha fazla bilgi almak için PC'ler ve tabletler için SupportAssist sayfasına göz atın.

Başa Dön

Vostro 3800 Sürücüleri

Mevcut Vostro 3800 sürücüleri ile ilgili bilgi için Vostro 3800 Sürücüleri Sayfası’na bakın.

Bu makalede, Vostro 3800 bilgisayar sürücülerini indirme ile ilgili bilgiler verilmektedir: "Sürücü İndirme ve Yükleme".

Başa Dön

Dell Windows Destek Merkezi

Bu bağlantı sizi Dell Windows Destek Merkezi'ne götürür. Yardıma ihtiyaç duyduğunuz İşletim Sistemini seçin.

Başa DönArticle ID: SLN289095

Last Date Modified: 17/05/2017 05:12 PM


Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.