Knowledge Base

Dell Backup and Recovery 1.8: Fabrika Ayarlarını Kurtarma OrtamıBu makalede, Dell Backup and Recovery 1.8: Fabrika Ayarlarını Kurtarma Ortamı ile ilgili bilgiler sunulmaktadır


İçindekiler:

 1. Fabrika Ayarlarını Kurtarma Ortamı: Genel Bakış
 2. Fabrika Ayarlarını Kurtarma Ortamı Oluşturma
 3. Kurtarma Ortamını Temizleme
 4. Kurtarma Ortamını Kontrol Etme
 5. Kurtarma Ortamınızı Taşıma
 6. Dell Backup and Recovery: Faydalı Bağlantılar

 

Not: Dell Backup and Recovery 1.8 artık Dell sistemlerinde gönderilmez. Bu makale yalnızca eski kullanıcı bilgileri içindir.

 

Dikkat: Sisteminizi Windows 10'a yükseltmeden önce, yazılımın yükseltme sonrasında çalışacağından emin olmak için en son Dell Backup and Recovery 1.8 güncellemelerinin yüklendiğinden emin olmanız gerekir. Daha fazla bilgi için lütfen Dell Backup and Recovery (DBAR) ve Windows 10 başlıklı makaleye bakın

1. Fabrika Ayarlarını Kurtarma Ortamı: Genel Bakış

Not: Ortamınızın, işletim sisteminizi onarmasını veya orijinal fabrika görüntüsüne geri yüklemesini istiyorsanız Dell bilgisayarınızdan kurtarma diskleri oluşturma veya bir görüntüyü çevrimiçi olarak indirme konusunda bilgi almak için Ortam Yedekleme (İngilizce) sayfasını ziyaret edin.

Dell Backup and Recovery 1.8, kullanıcıların bilgisayarlarını mevcut durumuna geri yüklemek için gerekli tüm dosyaları içerecek Fabrika Ayarlarını Kurtarma Ortamını oluşturmalarını ve yönetmelerini sağlar. Bu özellik hem Basic hem de Premium kullanıcılar için mevcuttur. Bu özelliğe, Factory Recovery Media (Fabrika Ayarlarını Kurtarma Ortamı) kutucuğuna tıklanarak erişilebilir.

Kullanıcılar Fabrika Ayarlarını Kurtarma Ortamı ekranına girdiklerinde aşağıdaki seçeneklere erişebilirler:

 • Fabrika Ayarlarını Kurtarma Ortamı Oluşturma
 • Kurtarma Ortamını Temizleme
 • Kurtarma Ortamını Kontrol Etme
 • Kurtarma Ortamınızı Taşıma

Dell Backup and Recovery 1.8, aşağıdakilerden biri kullanılarak Fabrika Ayarlarını Kurtarma Ortamının oluşturulabilmesini sağlar:

 • Kaydedilebilir Disk (İyi seçenek) - DVD veya Blu-ray diskler
 • USB Flash Sürücü (Daha iyi seçenek) - Yeterli alan olduğu sürece, hem Windows 8 sertifikalı hem de sertifikalı olmayan sürücüler çalışır.
 • Harici USB Sabit Sürücü (En iyi seçenek) - Sürücüde yeterli alan olması gerekir.
Not:
 • Windows 8 sertifikalı olmayan USB flash sürücüler biçimlendirilir ve biçimlendirme işlemi tamamlandığında yalnızca tek bir bölüm içerir. Flash sürücünün boyutu 32 GB'den büyükse biçimlendirme işleminde sürücünün yalnızca 32 GB'lik bölümü kullanılır ve kalan alan bölümlendirilmez.
 • Harici USB sabit sürücüler ve Windows 8 sertifikalı USB flash sürücüler biçimlendirilmez ancak önyükleme bölümü sürücüye eklenir.
 • Sürücüde yeterli alan olması koşuluyla kullanıcı, Dell Backup and Recovery uygulaması yüklü olan birden fazla PC'yi tek bir kurtarma ortamına ekleyebilir.
 • Desteklenen uygulamalar ve sürücüler, ortam oluşturma işlemi sırasında Fabrika Ayarlarını Kurtarma Ortamına otomatik olarak eklenir.
 • Kaydedilebilir diskleri kullanarak Fabrika Ayarlarını Kurtarma Ortamı oluştururken birden fazla disk gerekebilir ve son disk, Uygulamaları ve Sürücüleri içerir. Kurtarma ortamı oluşturulurken üç diskin kullanılması durumunda, kullanıcıdan yalnızca ilk iki diski kullanması istenir

Başa Dön


2. Fabrika Ayarlarını Kurtarma Ortamı Oluşturma

Fabrika Ayarlarını Kurtarma Ortamı oluşturmak için aşağıdaki adımları uygulayın:

Not: Aşağıda gösterilen ekran görüntüleri, harici bir USB sabit sürücü kullanarak Fabrika Ayarlarını Kurtarma Ortamı oluşturma işlemine aittir; ancak USB flash sürücü veya kaydedilebilir disk ile Fabrika Ayarlarını Kurtarma Ortamı oluşturma işlemi de aynıdır.

1. Factory Recovery Media (Fabrika Ayarlarını Kurtarma Ortamı) kutucuğuna tıklayın.

2. Harici sürücüyü takın ve algılandıktan sonra üzerine tıklayarak seçin.

3. Sürücü seçildikten sonra Continue (Devam) öğesine tıklayın.

4. Warning: This operation may take a while and cannot be cancelled (Uyarı: Bu işlem biraz zaman alabilir ve iptal edilemez) yazan bir uyarı görürsünüz. Uyarı çıktığında devam etmek için Yes (Evet) öğesine tıklayın.

5. Aşağıdaki mesajla birlikte bir Applications, Drivers & Utilities (Uygulamalar, Sürücüler ve Yardımcı Programlar) penceresi çıkabilir:

Bazı uygulamaların lisans sözleşmeleri, ortam oluşturma işlemini tamamladıktan sonra yükleyicilerin sabit sürücünüzden kaldırılmalarını gerektirir. Ek bir arşiv kopyası oluşturmayı seçmeniz durumunda bu uygulamalar kurtarma ortamınızda görünmez ve Dell Backup and Recovery kullanılarak tekrar yüklenemeyebilir.

Agree & Continue (Kabul Et ve Devam Et) öğesine tıklayın.

6. Uygulama, Fabrika Ayarlarını Kurtarma Ortamını oluşturma işlemine başlar.

7. İşlem tamamlandığında OK (Tamam) öğesine tıklayın.

Not:
Aşağıdaki mesajla birlikte Applications, Drivers & Utilities (Uygulamalar, Sürücüler ve Yardımcı Programlar) penceresi çıkabilir:

Sabit sürücünüzdeki uygulama, sürücü ve yardımcı program yükleme dosyaları XXX MB alan kullanıyor. Bu dosyaları silerek bu alanı geri kazanabilirsiniz. Dosyaları aygıttan kaldırdıktan sonra, bu öğelerin herhangi birini yeniden yüklemek için oluşturduğunuz ortamı kullanmanız gerekir. Sabit sürücüde alan açmak için içerikler silinsin mi?

Kullanıcı, yükleme dosyalarını sistemde tutmayı veya silmeyi seçebilir.

Başa Dön


 

3. Kurtarma Ortamını Temizleme

Kullanıcılar bu ekranı kullanarak artık gerekli olmayan sistemleri kurtarma ortamından silebilirler.

Not: Bu özellik yalnızca harici USB sabit sürücülerle desteklenir

1. Fabrika Ayarlarını Kurtarma Ortamı ekranında Clean up Recovery Media (Kurtarma Ortamını Temizleme) öğesine tıklayın

2. Herhangi bir sürücü algılandıktan sonra, yönetmek istediğiniz sürücüyü vurgulayın ve ardından OK (Tamam) öğesine tıklayın.

3. Sistem; ortamı tarar, ardından artık istemediğiniz sistemi vurgulayıp Remove selected (Seçileni kaldır) öğesine tıklayabilirsiniz

4. Bir mesaj görüntülenir:

Bu aygıtı Fabrika Ayarlarına Dönme Ortamından kaldırmak istediğinizden emin misiniz?
Bu aygıtla bağlantılı tüm dosyalar kaldırılacak.


Doğru seçimi yaptığınızdan eminseniz Yes (Evet) öğesine tıklayın

5. Aygıt ortamı silinir ve Kurtarma Ortamını Temizleme ekranına geri dönersiniz, burada başka ortamları da kaldırabilir veya işiniz bittiyse Back (Geri) öğesine tıklayabilirsiniz

Başa Dön


4. Kurtarma Ortamını Kontrol Etme

Bu bölümde kullanıcılar, sistem için oluşturulmuş olan Fabrika Ayarlarını Kurtarma Ortamını doğrulayabilir ve gerekli dosyaların eksik olması veya tanınmaması durumunda ortamı onarabilirler.

1. Fabrika Ayarlarını Kurtarma Ortamı ekranında Check Recovery Media (Kurtarma Ortamını Kontrol Etme) öğesine tıklayın

2. Fabrika Kurtarma Ortamınız takılı durumdayken Check Factory Recovery Media (Fabrika Ayarlarını Kurtarma Ortamını Kontrol Etme) öğesine tıklayın

3. Hatalar bulunması durumunda sistem bunları otomatik olarak onarır. OK (Tamam) öğesine tıklayın

Başa Dön


5. Kurtarma Ortamınızı Taşıma

Bu bölümde, kullanıcılar geçerli sürücüyü ve yeni sürücüyü seçerek tüm kurtarma dosyalarını bir konumdan diğerine taşıyabilirler. Bu işlem sürücüdeki kullanıcı verilerinizi etkilemeden yapılır.

Not: Bu özellik yalnızca harici USB sabit sürücülerde desteklenir.

1. Fabrika Ayarlarını Kurtarma Ortamı ekranında Move your Recovery Media (Kurtarma Ortamınızı Taşıma) öğesine tıklayın

2. İlk olarak takılı olan tüm USB sürücüleri görüntülenir, Current Drive (Geçerli Sürücü) ve New Drive (Yeni Sürücü) öğelerini seçin. Hazır olduğunuzda Continue (Devam) öğesine tıklayın.

3. Bir uyarı görüntülenir: Warning: This operation may take a while and cannot be cancelled (Uyarı: Bu işlem biraz zaman alabilir ve iptal edilemez). Devam etmek için Yes (Evet) öğesine tıklayın.

Ortam taşınır ve işlem başarıyla tamamlandığında Migration ended successfully (Geçiş başarıyla tamamlandı) mesajı görüntülenir. OK (Tamam) öğesine tıklayın

Başa Dön


6. Dell Backup and Recovery: Faydalı Bağlantılar

Dell Backup and Recovery web sitesi

Dell Backup and Recovery 1.8: Genel Bakış ve Yükleme

Dell Backup and Recovery 1.8: Yedekleme

Dell Backup and Recovery 1.8: Kurtarma

Başa Dön

Article ID: SLN297537

Last Date Modified: 15/08/2017 11:30 AM


Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Feedback shows invalid character, not accepted special characters are <> () &#92;
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you. Your feedback has been sent.