|

PowerConnect J-EX4200-48T -Ethernet-kytkin

Vähän tilaa vaativa Gigabit Ethernet -kytkin varustettuna virtuaalikotelotekniikalla kuituverkkoja varten

Korkean käytettävyyden suuritehoinen 1U-kehikkoon asennettava pienikokoinen ja energiatehokas kytkin, jota voidaan hallita keskitetysti.

Tätä tuotetta ei enää voi ostaa verkosta. Palaa etusivulle ja hae asiaan liittyviä kohteita.
 
PowerConnect J-EX4200-48T -Ethernet-kytkin

 

Innovative Architecture

The PowerConnect J-EX4200-48T Ethernet switches feature complete enterprise Layer 2 and Layer 3 switching capabilities to satisfy your high-density access and Gigabit Ethernet (GbE) aggregation requirements.
  • Optional GbE and 10 GbE uplink modules enable high-speed connectivity to aggregation or core-layer switches.
  • Internal redundant, hot-swappable power supplies and a field-replaceable fan tray with redundant blowers help ensure maximum uptime.
  • Eight power over Ethernet (PoE) ports deliver a full 15.4 watts of Class 3 PoE to support IP-enabled telephones, video cameras and wireless LAN access points in converged networks.
  • A purpose-built, packet-forwarding-engine application-specific integrated circuit (ASIC) consistently delivers wire-rate forwarding, even with all control-plane features enabled.
PowerConnect J-EX4200-48T: Virtual Chassis technology

Virtual Chassis Technology

In a virtual chassis configuration, all switches can be monitored and managed as a single device, which enables administrators to improve network efficiency by separating physical topology from logical end-point groupings.

Up to 10 PowerConnect J-EX4200-48T switches can be connected to create a single logical device supporting up to 480 10/100/1000BASE-T ports plus an additional 20 GbE or ten 10 GbE uplink ports, which helps:
  • Ease configuration and management
  • Reduce operational costs
  • Simplify cabling
  • Lower cooling costs
  • Conserve data center floor space
Servers attached to the top-of-rack devices are connected by a single, high-bandwidth, low-latency switch and do not rely on an aggregation switch for server-to-server communications. What's more, different models, such as the PowerConnect J-EX4200-24T and PowerConnect J-EX4200-24F, can be mixed to provide a variety of port and density options.

A single virtual switch can also be created using the GbE or 10 GbE uplink ports to extend the virtual chassis configuration across long distances, spanning different wiring closets, floors or even buildings.

Junos Operating System

The PowerConnect J-EX4200-48T Ethernet switch runs on the Junos OS, which is commonly used across all J-Series products, as well as many of the world’s largest and most complex networks.
  • Highly disciplined, the Junos OS development process uses a single source code, follows a single quarterly release train and employs a highly available modular architecture that prevents isolated failures from bringing an entire system down.
  • Fully regression-tested, each new release is a true superset of the previous version. Therefore, whenever Junos-powered products are updated, all existing capabilities will be maintained and operate in the same way.
  • Session-based forwarding combines the session state information of a traditional firewall and the next-hop forwarding of a classic router into a single operation, helping to improve throughput and lower latency for session traffic when compared to classic
Leveraging a common version of the Junos OS across the switch families ensures consistency throughout the infrastructure and reduces the learning curve.

Porttien ominaisuudet

  • 48-porttinen 10/100/1000BASE-T (8 PoE-porttia)

Suorituskyky

  •  

    Kytkinmoottorin malli: tallennus ja edelleenlähetys
    DRAM – 1 Gt ECC-muistina
    Flash – 1 Gt
    Keskusyksikkö (CPU) – 1 GHz:n PowerPC-keskusyksikkö
    GbE-porttitiheys järjestelmää kohti:
    28 (24 isäntäporttia ja neliporttinen GbE-uplink-moduuli)

    10 GbE -porttitiheys järjestelmää kohti: 2 (uplink-moduuli)

Käytettävyys

  • Vikasietoiset, käytön aikana vaihdettavat virtalähteet
    Vikasietoiset, asiakkaan tiloissa käytön aikana vaihdettavat tuulettimet
    Rreititysmoottorin vikasietoisuustilanteissa Graceful Route Engine Switchover (GRES) kerroksen 2 jatkuvaa edelleenlähetystä ja kerroksen 3 protokollia varten
    Graceful protocol restart – OSPF, BGP
    Reititysmoottorin vikasietoisuustilanteissa kerroksen 2 jatkuva edelleenlähetys
    Online insertion and removal (OIR) -uplink-moduuli

Reititys

  • Kerroksen 2 suoritusteho (miljoonaa pakettia sekunnissa)

    101 miljoonaa pakettia sekunnissa (lankanopeus)

     



    Kerroksen 2 kytkentä

    MAC-osoitteiden enimmäismäärä järjestelmää kohti: 24 000
    Staattiset MAC-osoitteet: 24 000
    Jumbokehykset: 9 216 tavua
    VLANien määrä: 4 096
    VST-instanssit: 253
    Porttipohjainen VLAN
    MAC-pohjainen VLAN
    GVRP
    Ääni-VLAN
    Fyysisen portin vikasietoisuus: Redundant trunk group (RTG)
    Yhteensopiva PVST+:n kanssa
    RVI (Routed VLAN Interface)
    IEEE 802.1AB: LLDP-protokolla (Link Layer Discovery Protocol)
    LLDP-MED ja VoIP-integraatio
    IEEE 802.1D Spanning Tree Protocol -yhteyskäytäntö
    IEEE 802.1p CoS -priorisointi
    IEEE 802.1Q VLAN-merkintä
    IEEE 802.1s: monta STP-instanssia (Spanning Tree Protocol)
    Tuettujen MST-instanssien määrä: 64
    IEEE 802.1w: nopea STP:n (Spanning Tree Protocol) uudelleenmäärittely
    IEEE 802.1X: portinkäytön hallinta
    IEEE 802.3: 10BASE-T
    IEEE 802.3u: 100BASE-T
    IEEE 802.3ab: 1000BASE-T
    IEEE 802.3z: 1000BASE-X
    IEEE 802.3ae: 10-Gigabit Ethernet
    IEEE 802.3af: Power over Ethernet
    IEEE 802.3x: Pysäytyskehykset/vuonohjaus
    IEEE 802.3ad: Link Aggregation Control Protocol
    IEEE 802.3ah: Ethernet in the First Mile

     


    Kerroksen 3 ominaisuudet: IPv4

    ARP-merkintöjen enimmäismäärä: 16 000
    IPv4-yksittäislähetyksen reittien enimmäismäärä laitteessa: 16 000
    IPv4-monilähetyksen reittien enimmäismäärä laitteessa: 8 000
    Reititysprotokollat: RIPv1/v2, OSPF, BGP, IS-IS
    Staattinen reititys
    Reitityskäytäntö
    Kaksisuuntaisen edelleenlähetyksen havainnointi
    Kerroksen 3 vikasietoisuus: VRRP

     


    Kerroksen 3 ominaisuudet: IPv6

    ND-merkintöjen (Neighbor Discovery) enimmäismäärä: 16 000 (jaettu IPv4:n kanssa)
    IPv4-yksittäislähetyksen reittien enimmäismäärä laitteessa: 4 000
    IPv4-monilähetyksen reittien enimmäismäärä laitteessa: 2 000
    Reititysprotokollat: RIPng, OSPFv3
    MLDv2
    Staattinen reititys

VLAN

  • MPLS

    Circuit Cross Connect (CCC)

    Vianmääritys

    Virheenkorjaus: CLI konsolin, Telnetin tai SSH:n kautta
    Diagnostiikka: näyttämiseen ja virheenkorjaukseen liittyvät komennot, statistiikka
    Liikenteen peilaus (portti)
    Liikenteen peilaus (VLAN)
    ACL-perusteinen peilaus
    Peilauksen kohdeportteja järjestelmää kohti: 1
    LAG-porttien valvonta
    Monen kohdeportin valvonta yhden peilatun portin avulla (N:1)
    Peilausistuntojen enimmäismäärä: 1
    Peilaus etäkohteeseen (kerroksen 2 kautta): yksi kohde-VLAN
    IP-työkalut: laajennettu ping ja jäljitys
    Juniper Networksin vahvistus- ja peruutuskomennot (commit ja rollback)

Palvelun laatu

  • Kerroksen 2 QoS
    Kerroksen 3 QoS
    Lähtösuojaus: yksi arvo, kaksi väriä
    Kahdeksan laitteistojonoa porttia kohti
    Aikataulutuksen menetelmät (syöttö): tiukka prioriteetti (SP, strict priority), Shaped Deficit Weighted Round-Robin (SDWRR)
    802.1p, luotettavuuden määrittely ja merkintä DSCP/IP Precedencen avulla
    Kerrosten 2-4 luokituskriteerit: rajapinta, MAC-osoite, Ethertype, 802.1p, VLAN, IP-osoite, DSCP/IP Precedence, TCP/UDP-porttinumerot jne.
    Ruuhkien välttämisen ominaisuudet: Tail Drop

Monilähetys

  • IGMP: v1, v2 ja v3
    IGMP-urkinta
    PIM-SM
    IPv4:n monilähetyksen laitemerkinnät: 2 000

Suojaus

  • MAC-rajoitukset
    Sallitut MAC-osoitteet – porttikohtaiset määrittelyt
    Dynamic ARP inspection (DAI)
    Paikallinen proxy ARP
    Staattisen ARP:n tuki
    DHCP-urkinta


    Porttipohjainen ACL (PACL) – lähtö
    VLAN-pohjainen ACL (VACL) – lähtö ja syöttö
    Reititinpohjainen ACL (RACL) – lähtö ja syöttö
    ACL-merkintöjä (ACE) laitteistossa järjestelmää kohti: 7 000
    ACL-laskuri estettyjä paketteja varten
    ACL-laskuri sallittuja paketteja varten
    Mahdollisuus lisätä/poistaa/muuttaa ACL-merkintöjä luettelon keskelle (ACL-editointi)
    Kerros 2 – kerros 4:n ACL
    802.1X, porttipohjainen
    802.1X, monta asiakasta
    802.1X, jossa VLAN-määritys
    802.1X, jossa kirjautuminen ohittamalla todentaminen (perustuen isännän MAC-osoitteeseen)
    802.1X, joissa tuki VoIP VLANille
    802.1X, dynaaminen ACL perustuen RADIUS-määritteisiin
    802.1X, tuetut EAP-tyypit: MD5, TLS, TTLS, PEAP
    TNC-sertifioitu
    MAC-todentaminen (paikallinen)
    Suojaus ohjaustason palvelunestohyökkäyksiä vastaan

Muu kytkentä

  • Pakettikytkennän kapasiteetit

    136 Gbps

     

     

     

     

    Yhdistelmäkytkennän kapasiteetit

    256 Gbps

     

     

     

     

    Linkkien yhdistäminen

    Tuki 802.3ad:lle (LACP):
    Yhdistettyjen linkkien tuettu lukumäärä: 64
    Porttien enimmäislukumäärä yhdistettyä linkkiä kohti: 8

     


    Yhdistettyjen linkkien kuorman jakamisen algoritmi - sillattu yksittäislähetys, yksittäislähetys tai monilähetys:
    IP: S/D IP
    TCP/UDP: S/D IP, S/D-portti
    Ei-IP: S/D-MAC

     


    Merkittyjen porttien tuki yhdistetyissä linkeissä

Hallinta

  • Junos OS:n CLI
    Web-käyttöliittymä
    Kaistan ulkopuolinen hallinta: sarja, 10/100/1000BASE-T Ethernet
    ASCII-määrittely
    Palautusmäärittelyt
    Asetusten palauttaminen
    Levykuvan palauttaminen
    LCD-hallinta
    Elementtien hallinnan työkalut: Network and Security Manager (NSM)
    Tuki ennakoiville palveluille Advanced Insight Solutionsilta (AIS)
    SNMP: v1, v2c, v3
    RMON (RFC 2819) -ryhmät 1, 2, 3, 9
    NTP
    DHCP-palvelin
    DHCP-työasema ja DHCP-välityspalvelin
    DHCP relay ja helper
    RADIUS
    TACACS+
    SSHv2
    Secure copy
    HTTP/HTTP:t
    DNS-resolveri
    Syslog-kirjautuminen
    Lämpötilatunnistin
    Asetusten varmistaminen FTP:llä / scp-ohjelmalla (secure copy)

Kotelo

  • Fyysinen kerros

    Time Domain Reflectometry (TDR) kaapelien murtumien ja oikosulkujen havaitsemiseen
    Tuki automaattiselle MDI/MDIX:lle
    Portin nopeuden alentaminen/nopeus on 10/100/1000BASE-T-porteissa asetettu suurimpaan mainostettuun nopeuteen

    Fyysiset ominaisuudet

    Taustaväylä: 128 Gbps:n virtuaalikoteloliitännät, joilla voidaan yhdistää jopa 10 yksikköä yhdeksi loogiseksi laitteeksi
    Uplink-moduulivaihtoehdot:
    Neliporttinen GbE-moduuli kytkettävällä SFP-optiikalla
    Kaksiporttinen 10 GbE -moduuli kytkettävällä XFP-optiikalla
    Kaksitilainen kaksiporttinen 10 GbE SFP+ -moduuli / Neliporttinen GbE SFP -moduuli kytkettävällää SFP+/SFP-optiikalla

     

    Mitat (L x K x S)

    44,2 x 4,3 x 41,7 cm (17,4" x 1,7" x 16,4") – 1RU

    Järjestelmän paino

    320 W:n vaihtovirtalähde: 17,1 lb (7,8 kg)

    Jäähdytys

    Asiakkaan tiloissa vaihdettava tuuletinalusta, jossa useita tuulettimia (3)
    Kytkimen toiminta ei keskeydy, vaikka yksi tuuletin menisi epäkuntoon
    Ilmavirta: 20,3 cfm

    Optiikka
     

    100 Mbps:n optiikka-/liitintyyppi: LC SFP -kuituliitäntä, joka tukee 100BASE-FX SFP- (monta tilaa), LX- (yksi tila) ja BX-moduuleja (yksi säie)
    10/100/1000BASE-T -liitintyyppi: RJ-45
    GbE SFP -optiikka-/liitintyyppi: RJ-45 tai LC SFP -kuituliitäntä, joka tukee 1000BASE-T SFP-, SX- (monta tilaa), LX (yksi tila), LH/ZX- (yksi tila) ja BX-moduuleja (yksi säie)
    10 GbE XFP -optiikka-/liitintyyppi: 10GE XFP LC -liitäntä, SR (monta tilaa), LR (yksi tila), ER (yksi tila) tai ZR (yksi tila)
    10 GbE SFP+ -optiikka-/liitintyyppi: 10GE SFP+ LC -liitäntä, SR (monta tilaa), LR (yksi tila) ja LRM (monta tilaa)

Laitteisto

  • Hardware Specifications

    Switching Engine Model: Store and forward
    DRAM – 1 GB with ECC
    Flash – 1 GB
    CPU – 1 GHz PowerPC CPU
    GbE port density per system:
    • 28 (24 host ports + four-port GbE uplink module)
    10 GbE port density per system: 2 (uplink module)

    Optics

    100 Mbps optic/connector type: LC SFP fiber supporting 100BASE-FX SFP (multimode), LX (single-mode) and BX (single-strand)

    10/100/1000BASE-T connector type: RJ-45

    GbE SFP optic/connector type: RJ-45 or LC SFP fiber supporting 1000BASE-T SFP, SX (multimode), LX (single-mode), LH/ZX (single-mode) and BX (single strand)

    10 GbE XFP optic/connector type: 10GE XFP LC connector, SR (multimode), LR (single-mode), ER (single-mode) or ZR (single-mode)

    10 GbE SFP+ optic/connector type: 10GE SFP+ LC connector, SR (multimode), LR (single-mode) and LRM (multimode)

MIB-tuki

  • RFC 1155 SMI
    RFC 1157 SNMPv1
    RFC 1905 RFC 1907 SNMP v2c, SMIv2 and Revised MIB-II
    RFC 2570 – 2575 SNMPv3, käyttäjäperusteinen tietoturva, salaus ja todentaminen
    RFC 2576 Coexistence between SNMP Version 1, Version 2 and Version 3
    RFC 1212, RFC 1213, RFC 1215 MIB-II, Ethernet-Like MIB & TRAPs
    RFC 2578 SNMP Structure of Management Information MIB
    RFC 2579 SNMP Textual Conventions for SMIv2
    RFC 2925 Ping/Traceroute MIB
    RFC 2665 Ethernet-like interface MIB
    RFC 1643 Ethernet MIB
    RFC 1493 Bridge MIB
    RFC 2096 IPv4 Forwarding Table MIB
    RFC 2011 SNMPv2 for internet protocol using SMIv2
    RFC 2012 SNMPv2 for transmission control protocol using SMIv2
    RFC 2013 SNMPv2 for user datagram protocol suing SMIv2
    RFC 2863 Interface MIB
    RFC 3413 SNMP Application MIB
    RFC 3414 User-based Security model for SNMPv3
    RFC 3415 View-based Access Control Model for SNMP
    RFC 3621 PoE-MIB (vain PoE-kytkimet)
    RFC 1724 RIPv2 MIB
    RFC 2863 Interface Group MIB
    RFC 2932 IPv4 Multicast MIB
    RFC 2787 VRRP MIB
    RFC 1850 OSPFv2 MIB
    RFC 1657 BGP-4 MIB
    RFC 2819 - RMON MIB
    RFC 2287 System Application Packages MIB
    RFC 4188 STP & Extensions MIB
    RFC 4363 Definitions of Managed Objects for Bridges with Traffic Classes, Multicast Filtering and VLAN extensions
    RFC 2922 LLDP MIB
    Draft-ietf-idr-bgp4-mibv2-02.txt – Enhanced BGP-4 MIB
    Draft-ietf-isis-wg-mib-07
    Draft – blumenthal – aes – usm - 08
    Draft – reeder - snmpv3 – usm - 3desede -00
    Draft-ietf-idmr-igmp-mib-13
    Draft-ietf-idmr-pim-mib-09
    Draft-ietf-bfd-mib-02.txt

Tuetut standardit

  • RFC 3176 sFlow
    RFC 2925 MIB for Remote Ping, Trace
    RFC 2460 Internet Protocol, Version 6 (IPv6) Specification
    RFC 2461 Neighbor Discovery for IP Version 6 (IPv6)
    RFC 2462 IPv6 Stateless Address Autoconfiguration
    RFC 2463 Internet Control Message Protocol (ICMPv6) for the Internet Protocol Version 6 (IPv6) Specification
    RFC 2464 Transmission of IPv6 over Ethernet Networks
    RFC 2526 Reserved IPv6 Subnet Anycast Addresses
    RFC 2283 Multiprotocol Extensions for BGP-4
    RFC 2545 Use of BGP-4 Multiprotocol Extensions for IPv6 Inter-Domain Routing
    RFC 2740 OSPF for IPv6
    RFC 2893 Transition Mechanisms for IPv6 Hosts and Routers
    RFC 2080 RIPng Forwarding IPv6
    RFC 3484 Default Address Selection for Internet Protocol Version 6 (IPv6)
    RFC 3513 Internet Protocol, Version 6 (IPv6) Specification
    Internet draft-ietf-isis-ipv6-06.txt, Routing IPv6 with IS-IS
    RFC 1122 Host Requirements
    RFC 768 UDP
    RFC 791 IP
    RFC 783 TFTP
    RFC 792 ICMP
    RFC 793 TCP
    RFC 826 ARP
    RFC 894 IP over Ethernet
    RFC 903 RARP
    RFC 906 TFTP Bootstrap
    RFC 1027 Proxy ARP
    RFC 2068 HTTP server
    RFC 1812 Requirements for IP Version 4 Routers
    RFC 1519 CIDR
    RFC 1256 IPv4 ICMP Router Discovery (IRDP)
    RFC 1058 RIP v1
    RFC 2453 RIP v2
    RFC 1112 IGMP v1
    RFC 2236 IGMP v2
    RFC 3618 MSDP
    RFC 4916 MT-OSPF
    RFC 3376 IGMP v3
    RFC 1492 - TACACS+
    RFC 2138 RADIUS Authentication
    RFC 2139 RADIUS Accounting
    RFC 3579 RADIUS EAP support for 802.1x
    RFC 5176 Dynamic Authorization Extensions to RADIUS
    RFC 2267 Network Ingress Filtering
    RFC 2030 SNTP, Simple Network Time Protocol
    RFC 854 Telnet client and server
    RFC 951, 1542 BootP
    RFC 2131 BOOTP/DHCP relay agent and DHCP server
    RFC 1591 DNS
    RFC 2338 VRRP
    RFC 2328 OSPF v2 (Edge-mode)
    RFC 1587 OSPF NSSA Option
    RFC 2154 OSPF w/Digital Signatures (Password, MD-5)
    RFC 2370 OSPF Opaque LSA Option
    RFC 3623 Graceful OSPF Restart
    RFC 2362 PIM-SM (Edge-mode)
    RFC 3569 draft-ietf-ssm-arch-06.txt PIM-SSM PIM Source Specific Multicast
    RFC 1771 Border Gateway Protocol 4
    RFC 1965 Autonomous System Confederations for BGP
    RFC 2796 BGP Route Reflection (supersedes RFC 1966)
    RFC 1997 BGP Communities Attribute
    RFC 1745 BGP4/IDRP for IP-OSPF Interaction
    RFC 2385 TCP MD5 Authentication for BGPv4
    RFC 2439 BGP Route Flap Damping
    RFC 2918 Route Refresh Capability for BGP-4
    RFC 3392 Capabilities Advertisement with BGP-4
    RFC 2796 Route Reflection
    RFC 4360 BGP Extended Communities Attribute
    RFC 4486 Subcodes for BGP Cease Notification message
    RFC 1195 Use of OSI IS-IS for Routing in TCP/IP and Dual Environments (TCP/IP transport only)
    RFC 2474 DiffServ Precedence, including 8 queues/port
    RFC 2598 DiffServ Expedited Forwarding (EF)
    RFC 2597 DiffServ Assured Forwarding (AF)
    RFC 2475 DiffServ Core and Edge Router Functions
    LLDP Media Endpoint Discovery (LLDP-MED), ANSI/TIA-1057, draft 08
    Draft-ietf-idr-restart-10.txt Graceful Restart Mechanism for BGP
    Draft-ietf-isis-restart-02 Restart Signaling for IS-IS
    PIM-DM Draft IETF PIM Dense Mode draft-ietf-idmr-pim-dm-05.txt, draft-ietf-pim-dm-new-v2-04.txt
    Draft-ietf-isis-wg-multi-topology-11 Multi Topology (MT) Routing in IS-IS
    Draft-ietf-bfd-base-05.txt Bidirectional Forwarding Detection

Käyttöympäristön olosuhteet

  • Käyttölämpötila: 32° - 113° F (0° - 45° C)
    Varastointilämpötila: 40° - 158° F (-40° - 70° C)
    Käyttökorkeus: jopa 10 000 jalkaa (3 049 m)
    Säilytyskorkeus: jopa 16 000 jalkaa (4 877 m)
    Käyttöympäristön suhteellinen kosteus: 10 - 85 % (ei tiivistymistä)
    Suhteellinen kosteus käyttämättömänä: 0 - 95 % (ei tiivistymistä)

Virta

  • Virtalähteet: automaattinen tunnistustoiminto; 100-120 V:n / 200-240 V:n; 320 W:n, 600 W:n ja 930 W:n kaksi kuorman jakavaa, käytön aikana vaihdettavaa sisäistä, vikasietoista vaihtovirtalähdettä
    Täyden kotelon tarvitsema virtalähteiden vähimmäismäärä: 1 kytkintä kohti

Säädökset

  • Turvallisuussertifiointi
    UL-UL60950-1 (1. versio)
    C-UL - CAN/CSA 22.2 No.60950-1 (1. versio)
    TUV/GS - EN 60950-1, muutokset A1-A4, A11
    CB-IEC60950-1, mukana maiden poikkeamat

    Sähkömagneettisen yhteensopivuuden ilmoitukset
    FCC 47CFR, osa 15, A-luokka
    EN 55022, A-luokka
    ICES-003, A-luokka
    VCCI-luokka A
    AS/NZS CISPR22, luokka A
    CISPR 22, A-luokka
    EN 55024
    EN 300386
    CE

    NEBS
    GR-63-Core: NEBS, fyysinen suojaus
    GR-1089-Core: EMC and Electrical Safety for Network Telecommunications Equipment

    Ympäristö
    Reduction of Hazardous Substances (ROHS) 5

    Telco
    CLEI-koodi

Dell ProSupport

Dell ProSupport™* -palvelut ovat nopeita ja luotettavia tukipalveluja, jotka puuttuvat nykyisiin teknisiin kipukohtiin. Valikoima on rakennettu tarpeittesi, aikataulusi ja budjettisi ympärille.

  • Tarvitsetko ammattimaisia tukipalveluja, jotka huolehtivat sekä sinun että työntekijöidesi IT-tarpeista jokaisena viikonpäivänä vuorokauden ympäri? Kun valitset Dell ProSupport -tuen, saat yhteyden viralliseen tekniseen tukeen.
  • Onko sinulla IT-henkilöstöä? Valitse Dell ProSupport for IT, niin saat käyttöösi asiantuntijoiden välisen tuen ja nopeat toimitukset sekä yhteyden Dellin valtuuttamiin huoltoteknikoihin jokaisena viikonpäivänä vuorokauden ympäri.

Palvelumallit

Dell ProSupport for End Users
Suunniteltu organisaatioille, joissa on vain vähän tai ei ollenkaan IT-henkilöstöä. Palveluun kuuluu:

  • suora laitteistojen korjaustuki työntekijöille kaikkina viikonpäivinä vuorokauden ympäri
  • Lukuisten yleisesti käytettyjen ohjelmistojen käyttäjätuki, esimerkiksi Norton™ AntiVirus, Microsoft® Office, Microsoft® Small Business Server, Intuit® QuickBooks, Adobe® Photoshop® ja Adobe Acrobat®
  • Yhteys sertifioituun tukihenkilöön alle kahdessa minuutissa

Dell ProSupport for IT
Suunniteltu yrityksille, joissa on IT-henkilöstöä. Sisältää seuraavat palvelut:

  • Dellin asiantuntijakeskusten tukipalvelut ympäri vuorokauden kaikkina viikonpäivinä
  • Dell-sertifioitujen huoltohenkilöiden nopea tavoitettavuus
  • Dellin globaalien etäohjauskeskusten avulla toteutettu eskalaationhallinta
Ongelmanratkaisua nopeuttaa Vastaus saman päivän aikana -palvelu. Palvelu sopii ihanteellisesti asiakkaille, jotka käyttävät Dell™-järjestelmiä nopeutta vaativissa tai liiketoimintakriittisissä toiminnoissa. Dellin kouluttama huoltoteknikko saapuu paikalle sijainnin mukaan neljän tunnin kuluessa vian määrityksestä ja auttaa järjestelmän saattamisessa toimintakuntoon mahdollisimman nopeasti.


Mukauttaminen ja asentaminen
  • Asennus - Dellin tehostettuja vakioasennuspalveluita käyttämällä voit helposti valita juuri sen pakkauksen, jonka avulla saat uudet järjestelmät työtilaan ja vanhat järjestelmät pois.
  • Ylläpito - Laajennettavissa kolmen vuoden osan tai yksikön vaihtopalveluun, jossa mukana joko vastaus samana päivänä-, 4 tunnissa- tai seuraavana työpäivänä -palvelu.
close
 
 
P21-CS03