Firma Dell EMC zaprezentowała swoją nową ofertę rozwiązań obliczeniowych o wysokiej wydajności (High Performance Computing – HPC), obejmującą chmurę, oprogramowanie i systemy. To kolejny element starań Dell EMC, których celem jest udostępnienie zaawansowanych technologii firmom dowolnej wielkości.

„Z prognoz wynika, że globalne wydatki na produkty i usługi z segmentu HPC, w tym serwery, oprogramowanie, pamięć masową, chmurę i inne, przekroczą w 2016 r. 30 mld USD. Do 2020 r. rynek ten ma rosnąć średnio o 5,2% rocznie” — powiedział Addison Snell, dyrektor generalny firmy Intersect360 Research. „Dzięki połączeniu z EMC, Dell rozpocznie rok 2017 pozostając na pozycji lidera rynku pod względem udziału w całkowitych przychodach w obszarze HPC”.

Szersze możliwości dla zwykłych przedsiębiorstw

Jako światowy lider w obszarze rozwiązań obliczeniowych o wysokiej wydajności firma Dell EMC nieprzerwanie dąży do udostępnienia narzędzi HPC zwykłym przedsiębiorstwom. Oto zaprezentowane nowości:

  • Na początku I kwartału 2017 r. udostępniony zostanie system Dell EMC HPC System for Life Sciences (w języku angielskim) z serwerem PowerEdge C6320p wyposażonym w procesor Intel® Xeon Phi™. Rozwiązanie to przyspieszy uzyskiwanie wyników w ośrodkach bioinformatycznych i pomoże w sprawnym opracowywaniu nowych leków, przy jednoczesnej zaawansowanej ochronie poufnych danych.
  • Nowe usługi Cycle Computing (w języku angielskim) do zarządzanie chmurą i koordynowania jej działania zapewniają komunikację z trzema największymi chmurami publicznymi: Microsoft Azure, AWS i Google. Dzięki temu klienci wszyscy klienci mogą optymalnie wykorzystać swoje systemy lokalne, a jednocześnie mają sprawny dostęp do olbrzymich zasobów chmur publicznych na potrzeby wykonywania obliczeń o wysokiej wydajności.
  • W tym kwartale Dell EMC zaoferuje klientom oprogramowanie Intel® HPC Orchestrator (w języku angielskim), które upraszcza instalację i bieżące serwisowanie systemów obliczeniowych o wysokiej wydajności oraz zarządzanie nimi. Intel HPC Orchestrator opiera się na projekcie OpenHPC i pomoże klientom w szybszym uzyskiwaniu wyników oraz czerpaniu korzyści z wdrożeń systemów HPC.

Optymalizacja oferty HPC pod kątem wydajności

Dell EMC jest globalnym liderem pod względem dostaw serwerów, korporacyjnej pamięci masowej i systemów konwergentnych. Udostępnia szeroką ofertę zoptymalizowaną pod kątem systemów HPC, obejmującą wszystkie niezbędne komponenty. Oto przykłady nowych technologii do obliczeń o wysokiej wydajności, zaprezentowanych podczas konferencji SC16 w Salt Lake City:

  • Serwery Dell EMC PowerEdge C4130 (w języku angielskim) i R730 (w języku angielskim) są teraz dostępne z akceleratorami NVIDIA® Tesla™ P100 (w języku angielskim). Pozwalają one zwiększyć zdolność przepustową i ograniczyć koszty operacyjne, optymalizują aplikacje uczenia głębokiego i wykorzystują techniki sztucznej inteligencji do stymulowania postępów naukowych.
  • Uniwersytet w Pizie korzysta z serwerów Dell EMC PowerEdge C4130r (w języku angielskim) z akceleratorami NVIDIA Tesla P100 oraz rozwiązaniem NVIDIA Deep Learning GPU Training System (DIGITS) do głębokiego uczenia na potrzeby sekwencjonowania DNA.
  • Do rozszerzonej oferty HPC dodano pamięć masową Dell EMC Isilon, DSSD, rozwiązania ScaleIO i Elastic Cloud Storage (ECS), aby jeszcze bardziej rozwinąć możliwości pamięci masowej i narzędzi przetwarzania w chmurze dla użytkowników systemów HPC.

Rozwój społeczności HPC

Centrum superkomputerowe Lincoln Laboratory Supercomputing Center (LLSC) (w języku angielskim) przy uczelni MIT wybrało firmę Dell EMC, by zainstalowała 648-węzłowy system HPC w ramach programu wczesnego dostępu do procesorów Intel® Xeon Phi™, prowadzonego przez Dell EMC oraz Intel. Stworzony w LLSC nowy system „TX-Green” należy do największych instalacji tego typu na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Jego moc obliczeniowa przekracza jeden petaflop, dzięki czemu łączne zasoby obliczeniowe ośrodka uległy czterokrotnemu zwiększeniu.

Dzięki nowemu systemowi HPC badacze i współpracownicy LLSC mają do dyspozycji zdecydowanie lepsze interaktywne, udostępniane na żądanie narzędzia do wykonywania obliczeń o wysokiej wydajności i przetwarzania wielkich zbiorów danych. Umożliwia to badania w takich dziedzinach jak obserwacje przestrzeni kosmicznej, robotyka, cyberbezpieczeństwo, uczenie maszynowe, przetwarzanie danych z czujników, urządzenia elektroniczne, bioinformatyka i kontrola ruchu lotniczego.

Firma Dell EMC została również wybrana przez Uniwersytet w Pekinie jako instalator dwóch klastrów HPC, mających umożliwić rozszerzenie badań nad mikroskopią krioelektronową, które prowadzone są wspólnie z Uniwersytetem Harvarda. Klastry te zbudowane są ze 144 węzłów, dysponują dwoma petabajtami pamięci masowej i wykorzystują rozwiązanie Intel EE Lustre. Pozwolą naukowcom odwzorowywać trójwymiarową strukturę makrocząsteczek biologicznych i na tej podstawie projektować inhibitory i opracowywać nowe leki do powstrzymywania lub leczenia raka i innych chorób.

„Dell EMC jako jedna z nielicznych firm jest w stanie pokonać przeszkody utrudniające wdrażanie systemów HPC skoncentrowanych na danych i umożliwić obsługę nowych, zróżnicowanych obciążeń, obejmujących wielkie zbiory danych i chmurę. Współpracujemy ze społecznością HPC, w tym z naszymi klientami, aby rozwijać i optymalizować innowacyjne rozwiązania, a przy tym zadbać o ich łatwą dostępność i bezproblemowe wdrażanie w organizacjach i przedsiębiorstwach każdej wielkości” – powiedział Jim Ganthier, wiceprezes, Validated Solutions and HPC Organization, Dell EMC.

Dell EMC

Dell EMC (w języku angielskim), część Dell Technologies (w języku angielskim), umożliwia modernizację, automatyzację i transformację centrów danych przy użyciu najlepszej na rynku infrastruktury konwergentnej, serwerów oraz technologii przechowywania i ochrony danych. Tym samym zapewnia firmom solidną podstawę do transformacji infrastruktury IT poprzez wdrożenie chmury hybrydowej oraz do rozwoju biznesu przy użyciu aplikacji typu cloud-native i rozwiązań big data. Dell EMC dostarcza swoje kompleksowe i innowacyjne rozwiązania klientom ze 180 krajów – w tym 98 proc. firm z listy Fortune 500.

Kontakty dla mediów:
Szymon SolnicaMonday PR+48 694 921 188szymon.solnica@mondaypr.pl
Rafał GajerskiMonday PR+48 784 631 493rafal.gajerski@mondaypr.pl


Wszelkie prawa zastrzeżone. Dell, EMC i inne znaki towarowe należą do Dell Inc. i spółek zależnych. Dell Inc. nie rości żadnych praw majątkowych do marek i nazw innych firm.