Pomoc w wyborze: dysk twardy

• Na dysku twardym znajdują się: system operacyjny, aplikacje, pliki i dane przechowywane na stałe w komputerze.

• Ponieważ dysk twardy jest jedynym magazynem do długoterminowego przechowywania danych w komputerze, warto kupić dysk z większą ilością miejsca niż się z początku wydaje potrzebne. Niewiele można zrobić, aby zwiększyć pojemność dysku twardego.

Wybierając dysk twardy, należy wziąć pod uwagę aktualne i planowane przeznaczenie komputera.
• Jeżeli często używasz aplikacji intensywnie wykorzystujących multimedia (takich jak oprogramowanie do edycji wideo czy gry) lub przechowujesz cyfrowe zdjęcia i pliki MP3, przydatny będzie dysk półprzewodnikowy (SSD).
• Jeśli zazwyczaj używasz komputera do przeglądania Internetu, sprawdzania poczty, pracy z dokumentami i prostej obróbki zdjęć, prawdopodobnie wystarczy Ci standardowy dysk twardy.

Pamiętaj, aby już dziś uwzględnić, co zechcesz robić w przyszłości — zwłaszcza jeśli planujesz korzystać z komputera przez kilka lat lub będziesz go użytkować wspólnie z rodziną.
Dysk półprzewodnikowy (SSD)
 • Brak ruchomych części
 • Pracuje cicho i w niskich temperaturach
 • Może zużywać mniej energii
 • Szybszy odczyt/zapis danych niż w przypadku dysków twardych o szybkości 10 tys. obr./min

Dyski SSD działają podobnie jak pamięć flash spotykana w urządzeniach USB do przechowywania danych. Nie zawierają ruchomych części, dzięki czemu są bezpieczniejsze i mniej podatne na awarie niż standardowe dyski twarde. Ponieważ dyski SSD nie mają ruchomych części, ich szybkości nie mierzy się w obrotach na minutę. Ten rodzaj dysków twardych ze względu na dużą pojemność świetnie nadaje się do przechowywania plików multimedialnych, które wymagają dużo miejsca. Dyski SSD pozwalają również szybciej odczytywać dane, zapewniając szybsze ładowanie map w grach i innych informacji zapisanych na dysku. Dostępne opcjonalne dyski półprzewodnikowe (SSD) zapewniają dłuższy czas pracy baterii, krótszy czas reakcji, mniejszy poziom hałasu i lepszą odporność na wstrząsy w porównaniu z tradycyjnymi dyskami twardymi.

Dla osób, które często podróżują, potencjalne korzyści są znaczne:
 • Wyższa wydajność — krótsze czasy uruchamiania, szybsze uruchamianie aplikacji i dostęp do wszystkich dokumentów
 • Trwałość — ochrona ważnych plików przed skutkami upuszczenia notebooka
 • Dłuższa praca na zasilaniu bateryjnym — dyski SSD zużywają mniej energii, co wydłuża czas działania baterii
 • Cichsze niż standardowe dyski twarde
 • Mniejsza masa i emisja ciepła niż przy standardowych dyskach twardych

Dyski SSD są dostępne z dwoma różnymi interfejsami: SATA i PCIe. Standard PCIe oferuje nawet 4-czterokrotnie wyższą teoretyczną przepustowość niż złącze SATA i jest obsługiwany przez protokół hosta NVMe. Dyski SSD są dostępne w dwóch rozmiarach, M.2 i 2,5” (tylko SATA).

SSD PCIe
Oferują nawet 5,3-krotnie większą przepustowość w porównaniu z dyskami SSD SATA poprzedniej generacji. Zapewniają szybsze działanie gier, multimediów i ulubionych aplikacji.

Standardowy dysk twardy (HDD)
 • Ruchome elementy mechaniczne
 • Szybkość mierzona w obrotach na minutę

W standardowych dyskach twardych informacje są zapisywane na obrotowych talerzach za pomocą mechanicznych głowic. Dyski te generują ciepło z powodu ruchomych części, a ich szybkość jest podawana jako liczba obrotów talerzy na minutę. Standardowe dyski twarde są wrażliwe na wstrząsy i wibracje. Mogą przez to być podatne na awarie lub uszkodzenia. W przypadku standardowych dysków twardych większa pojemność oznacza, że w komputerze można zapisać więcej plików, zdjęć i dokumentów, a im więcej obrotów na minutę, tym szybciej przebiega odczyt i zapis danych.

Technologie firmy Intel® usprawniające pracę

Szybkie wychodzenie ze stanu uśpienia:
system z opcjonalnym dyskiem SSD i technologią Intel® Rapid Start* wznawia pracę w ciągu zaledwie kilku sekund. Umożliwia to błyskawiczne wznowienie pracy przy bardzo niskim poborze mocy po przejściu do trybu gotowości.

Szybkie działanie: dodatkowy dysk SSD i technologia Intel® Smart Response* zapewniają szybki dostęp do ulubionych zasobów. Dysk w takiej konfiguracji szybko rozpoznaje i buforuje w pamięci podręcznej najczęściej używane pliki i aplikacje, dzięki czemu są one dostępne natychmiast.

Dwa dyski twarde — opcja dostępna w niektórych oferowanych produktach. Dodatkowa pojemność pamięci masowej jest przydatna zwłaszcza podczas pracy z dużymi plikami, na przykład zdjęciami lub materiałami wideo w wysokiej rozdzielczości. Inną powszechnie stosowaną konfiguracją jest używanie dysku SSD jako napędu rozruchowego, a standardowego dysku twardego do przechowywania zasobów (wymagających dużej ilości miejsca).

RAID (Redundant Array of Independent Disks — nadmiarowa macierz niezależnych dysków) to technologia przechowywania, która pozwala dzielić i replikować dane na wielu dyskach fizycznych. Zaletą macierzy RAID jest możliwość konfigurowania dysków w grupy, dzięki czemu pracują one szybciej niż jeden dysk, który czasem może się okazać wąskim gardłem przesyłania danych w systemie.

Buforowanie to funkcja systemowa, dzięki której pewne dane są przechowywane w specjalnej pamięci, tak aby w razie potrzeby można było do nich szybko uzyskać dostęp. Gdy procesor lub przeglądarka internetowa próbują uzyskać dostęp do określonego fragmentu danych, na przykład pliku lub strony internetowej, klient pamięci podręcznej sprawdza najpierw zawartość tej pamięci (bufora). Jeśli dane te znajdują się w pamięci podręcznej, klient je pobiera (ta operacja jest nazywana trafieniem). Im większą liczbę wymaganych danych można pobrać z pamięci podręcznej, tym szybszy dostęp do potrzebnych danych. Ze względu na fakt, że wraz z upływem czasu zwiększa się ilość danych w pamięci podręcznej, zaleca się okresowe usuwanie tych danych w celu utrzymania odpowiedniej wydajności całego systemu.
Jaki rozmiar?Średni rozmiar pliku*32 GB* 128 GB* 256 GB*320 GB*500 GB*640 GB*750 GB*1000 GB (1 TB)*1500 GB (1,5 TB)*2000 GB (2 TB)*
Muzyka4 MB na 4-minutowy utwórMaksymalnie 6200 utworówMaksymalnie 31 000 utworówMaksymalnie 62 000 utworówMaksymalnie 80 000 utworówMaksymalnie 125 000 utworówMaksymalnie 160 000 utworówMaksymalnie 187 000 utworówMaksymalnie 250 000 utworówMaksymalnie 375 000 utworówMaksymalnie 500 000 utworów
Wideo (HD)8,3 GB na godzinęMaksymalnie 3 godzinyMaksymalnie 15 godzinMaksymalnie 30 godzinMaksymalnie 38 godzinMaksymalnie 60 godzinMaksymalnie 75 godzinMaksymalnie 90 godzinMaksymalnie 120 godzinMaksymalnie 180 godzinMaksymalnie 240 godzin
Zdjęcia3,5 MB na zdjęcie o rozdzielczości 6 megapikseliMaksymalnie 7100 zdjęćMaksymalnie 35 500 zdjęćMaksymalnie 71 000 zdjęćMaksymalnie 91 000 zdjęćMaksymalnie 142 000 zdjęćMaksymalnie 180 000 zdjęćMaksymalnie 213 000 zdjęćMaksymalnie 285 000 zdjęćMaksymalnie 425 000 zdjęćMaksymalnie 570 000 zdjęć
Filmy w jakości DVDLiczba filmów o długości 1,5 godziny — jakość DVDMaksymalnie 6 filmówMaksymalnie 33 filmyMaksymalnie 66 filmówMaksymalnie 94 filmyMaksymalnie 133 filmyMaksymalnie 185 filmówMaksymalnie 200 filmówMaksymalnie 260 filmówMaksymalnie 440 filmówMaksymalnie 560 filmów