Pomoc w wyborze — pamięć

Pamięć komputera jest jak autostrada obsługująca przepływ danych do i z procesora. Im więcej komputer ma pamięci, tym więcej aplikacji może jednocześnie obsłużyć. Więcej pamięci pozwoli także zapewnić, że komputer będzie gotowy obsłużyć przyszłe aplikacje z niewielkim zakłóceniem wydajności.      

Pamięć DMM DDR

Użyj tego wykresu w celu ustalenia potrzebnej ilości pamięci. Zwróć uwagę na to, że w przypadku niektórych modeli komputerów, jak również różnych wersji systemów operacyjnych, ilość pamięci RAM, jaką można dodać, jest ograniczona.

Jeśli swojego komputera używasz głównie do wykonywania następujących zadań:Rozważ taką ilość pamięci:
Przeglądanie stron internetowych, przeszukiwanie Internetu, wysyłanie wiadomości e-mail, portale społecznościowe, strumieniowe odtwarzanie muzyki i filmów z Internetu, granie w proste gry komputerowe, wyświetlanie zdjęć, używanie płyt CD i DVD, edycja tekstu, praca z arkuszami kalkulacyjnymi oraz inne czynności biurowe.4 GB*
Wszystkie powyższe zadania i dodatkowo edycja zdjęć i filmów.6 GB*
Jednoczesne uruchamianie wielu programów oraz granie w nieskomplikowane gry komputerowe online i offline.8 GB lub więcej*
Praca z dużymi bazami danych, skomplikowana edycja zdjęć oraz edycja filmów w wysokiej rozdzielczości (HD).12 GB*
Granie w najbardziej wymagające gry i zaawansowana obróbka grafiki.16 GB*
Zanim zadecydujesz, jaką ilość pamięci dodać do nowego komputera, zastanów się najpierw, jak planujesz wykorzystywać swój komputer. Jeśli korzystanie z komputera ma polegać przede wszystkim na wysyłaniu wiadomości e-mail i przeglądaniu Internetu, wystarczy podstawowa konfiguracja pamięci. Jeśli zamierzasz jednak grać, pracować z plikami multimedialnymi lub wykonywać inne wymagające zadania, warto dodać więcej pamięci.

Pamięć komputera znana jest inaczej jako RAM, co oznacza pamięć o dostępie swobodnym. Pamięć RAM służy jako tymczasowy magazyn podczas przepływu danych. RAM zapamiętuje, których programów, aplikacji i dokumentów używasz najczęściej, i umożliwia jak najszybsze uzyskanie do nich dostępu. Jeśli pamięci tej jest za mało, szybkość działania komputera może znacznie spaść, ponieważ do obsługi danych zaczyna być używany dysk twardy.

System wyposażony w większą ilość pamięci może:
  • szybciej ładować strony internetowe,
  • jednocześnie obsługiwać większą liczbę plików,
  • szybko otwierać duże pliki,
  • mieć jednocześnie otwartą większą liczbę plików,
  • ogólnie działać bardziej wydajnie.

Ile pamięci RAM może pomieścić mój komputer?
Większość wersji systemów operacyjnych Windows 7 jest oparta na technologii 64-bitowej. Jeśli korzystasz z edycji Starter lub Home Basic, limit pamięci RAM wynosi 8 GB. Limit pamięci RAM w edycji Home Premium wynosi 16 GB. Jeśli korzystasz z 32-bitowego systemu operacyjnego, takiego jak Windows XP, Vista 32 lub Windows 7 w wersji 32-bitowej, limit pamięci wynosi 4 GB.

Co to jest moduł DIMM?
Moduł DIMM (Dual Inline Memory Module) to zestaw układów pamięci RAM zainstalowanych na małej płytce drukowanej. Moduły DIMM są instalowane w gniazdach na płycie głównej komputera.

Co to jest pamięć SDRAM DDR3?
Skrót SDRAM DDR3 oznacza pamięć o podwójnej przepustowości (typu 3) i swobodnym dostępie synchronicznym (ang. double data rate type three synchronous dynamic random access memory). Jest to obecna generacja pamięci RAM, która umożliwia nawet dwa razy szybsze przesyłanie danych niż poprzednia technologia (DDR2 SDRAM). Używanie pamięci DDR3 SDRAM umożliwia szybsze przełączanie się między aplikacjami, otwieranie dokumentów i wykonywanie codziennych zadań.

W niektórych notebookach przeznaczonych głównie dla graczy jest stosowana pamięć XMP DDR3, czyli Intel® Extreme Memory Profile. Ten rodzaj pamięci pozwala na dostosowanie jej do potrzeb użytkownika, umożliwiając precyzyjne dostrojenie systemu do intensywnego grania w gry komputerowe lub do korzystania z aplikacji wymagających dużej wydajności.

Do czego może się przydać pamięć trójkanałowa?
Wydajny procesor umożliwia uruchamianie aplikacji tylko z taką szybkością, na jaką pozwala pojemność pamięci operacyjnej komputera. Jeśli pamięć jest wolniejsza niż procesor, zostaje on bez danych do przetwarzania. W przypadku zastosowania pamięci wielokanałowej każdy dostępny kanał pamięci duplikuje ogólną ilość dostępnej przepustowości pamięci. Pozwala to na równomierną dystrybucję obciążenia pamięci między dostępne kanały, co z kolei oznacza większą szybkość przetwarzania. Pamięć trójkanałowa to najnowocześniejsza wersja pamięci wielokanałowych. W miarę wzrostu wymagań gier i aplikacji biznesowych w zakresie grafiki i przetwarzania trójkanałowa pamięć będzie niezbędnym składnikiem najbardziej wydajnych komputerów.

Co znaczy oznaczenie 1333 MHz?
Szybkość pamięci kupowanej lub dodawanej do komputera mierzona jest w megahercach. Większość komputerów ma pamięć o szybkości 1333 MHz, która jest bardzo wydajna w obsłudze nowoczesnych aplikacji komputerowych. Komputer stacjonarny lub notebook Alienware™ może być wyposażony w pamięć o szybkości 1600 MHz, a nawet 2133 MHz, która umożliwia jeszcze szybsze przetwarzanie danych i mniejsze opóźnienia podczas gry. Rozszerzając pamięć do wersji 1600 MHz lub 2133 MHz, przygotowujesz swój komputer do obsługi przyszłych gier wymagających szybkiej pamięci.