Knowledge Base

Dizüstü Bilgisayar Pili SSS


Makale Özeti: Size en uygun pili seçme, pil ömrü ve pilinizin şarj aralarında daha uzun süre dayanmasını sağlama, pilinizi takma ve şarj etme ve benzeri dahil olmak üzere dizüstü bilgisayar pilleri hakkında yaygın olarak sorulan soruların yanıtlarını bulun.

Sık Sorulan Sorular:

 1. Bir Dell dizüstü bilgisayar pili ne kadar süre dayanır? Pilimi ne zaman değiştirmeliyim?
 2. Bir sistemde farklı Watt saatleri (Whr) olan iki pil arasında nasıl seçim yapmalıyım?
 3. Yeni sistemim için doğru pili nasıl seçmeliyim?
 4. Dell dizüstü bilgisayarımın pilini nasıl şarj ederim? Bir Dell dizüstü bilgisayar pilinin tamamen şarj olması ne kadar zaman alır?
 5. ExpressCharge™ nedir?
 6. Bir Dell dizüstü bilgisayar "aşırı şarj" edilebilir mi?
 7. Yerleşik olduğunda veya AC adaptörü bir duvar prizine takılı olduğunda pilimin şarjını kullanıyor muyum?
 8. Dell harici pil şarj cihazı satıyor mu?
 9. Pili takmak kolay mı?
 10. Dell dizüstü bilgisayarlar Dell marka olmayan pilleri kabul eder mi?
 11. Modüler yuva pili nedir?
 12. Modüler yuva pili takarsam dizüstü bilgisayarıma güç vermek için birincil pillerim ve modüler yuva pillerim aynı anda mı çalışır?
 13. Pilimin üzerindeki LED ışık şeridi ne için kullanılır?
 14. Dell, uzun süre pil depolamayla ilgili ne öneriyor?
 15. Pil dilimi nedir?
 16. Pilimin daha uzun süre dayanmasını sağlamak için ne yapmalıyım?
 17. Pilimi şarj etmeden önce tamamen deşarj etmeli miyim?
 18. Yeni bir sistem veya yeni bir pil aldığımda pili tamamen şarj etmem gerekir mi?
 19. Dizüstü bilgisayarımı genellikle fişi takılı olarak kullanırım. Bu, pile zarar verir mi?
 20. Neden pilin sistemimden farklı bir garanti süresi vardır?
 21. Pilime uygun Malzeme Güvenliği Veri Sayfası'nı (MSDS) nereden bulabilirim?


Bir Dell dizüstü bilgisayar pili ne kadar süre dayanır? Pilimi ne zaman değiştirmeliyim?
Yeniden şarj edilebilir olan tüm piller zamanla ve kullanıldıkça yıpranır. Zaman ilerledikçe ve pil kullanıldıkça performans düşer. Tipik bir kullanıcı için genellikle 18 ila 24 ay sonra çalışma süresinde fark edilir bir azalma gözlemlenir. Bilgisayarını yoğun bir şekilde kullanan bir kullanıcı için çalışma süresindeki azalma genellikle 18 aydan önce gözlemlenebilir. Çalışma süresi ihtiyaçlarınızı karşılamadığı zaman yeni bir Dell dizüstü bilgisayar pili almanızı öneriyoruz. Pilinizin ömrünü uzatmayla ilgili sorun giderme işlemi hakkında bilgi almak için buraya tıklayınBir sistemde farklı Watt saatleri (Whr) olan iki pil arasında nasıl seçim yapmalıyım?
Aynı çalışma koşullarındaki aynı sistemde bulunan daha yüksek bir Watt saati (Whr) genellikle daha uzun pil çalışma süresi sağlar. Örneğin, aynı uygulamaları çalıştıran aynı sistemde karşılaştırma yaptığınızda 53 Whr pil 32 Whr pilden yaklaşık %65 daha fazla çalışma süresi sağlar.Yeni sistemim için doğru pili nasıl seçmeliyim?
Pil seçerken dikkat etmeniz gereken temel kalite unsuru pilde depolanabilen enerji miktarıdır. Bu miktar Watt- Saat (Wh) cinsinden ölçülür. Her şarjda daha uzun çalışma süresi için daha yüksek Wh değeri olan bir pil seçin.

İsterseniz.. Takası Seçin
Daha uzun çalışma süresi Daha Yüksek Kapasite Daha yüksek maliyet
Daha fazla ağırlık
Daha az ağırlık Daha Düşük Kapasite Daha az çalışma süresi
Daha düşük maliyet Daha Düşük Kapasite Daha az çalışma süresi
Not:
Aynı şartlarda kullanıldığında, daha düşük kapasiteli bir pil, daha sık şarj edilmesi gerektiğinden daha yüksek kapasiteli bir pilden daha hızlı yıpranır.


Dell dizüstü bilgisayarımın pilini nasıl şarj ederim? Bir Dell dizüstü bilgisayar pilinin tamamen şarj olması ne kadar zaman alır?
Dizüstü bilgisayar AC adaptörü ile bir AC güç kaynağına bağlı olduğu zaman pil, dizüstü bilgisayarın içinde şarj olur. Şarj süresi sisteme bağlı olarak farklılık gösterir. Sistem ExpressChargeT™ özelliğini destekliyorsa pil tipik olarak, bir saatlik şarj edilmenin ardından %80'den fazla şarj olur ve sistem kapalıyken 2 saat içinde tamamen şarj edilir.ExpressCharge™ nedir?
ExpressCharge™ özelliği bulunan bir sistemde pil tipik olarak, bir saatlik şarj edilmenin ardından %80'den fazla şarj olur ve sistem kapalıyken 2 saat içinde tamamen şarj edilir.Bir Dell dizüstü bilgisayar "aşırı şarj" edilebilir mi?
Hayır, tam dolu seviyesine ulaştığında pil, şarj cihazını kullanmayı bırakacak şekilde tasarlanmıştır.Yerleşik olduğunda veya AC adaptörü bir duvar prizine takılı olduğunda pilimin şarjını kullanıyor muyum?
Hayır.Dell harici pil şarj cihazı satıyor mu?
Dell büyük kurum müşterileri için bir Datamation pil sunmaktadır. Ürün, Dell.com adresinde bulunabilir.Pili takmak kolay mı?
Evet, çok kolay. Öncelikle, tüm açık dosyaların kaydedildiğinden emin olun. Pil takmaya veya değiştirmeye çalışmadan önce AC adaptörünü çıkardığınızdan ve bilgisayarın kapalı olduğundan emin olun. Pilinizin değiştirilmesiyle ilgili yönergeler için Servis Kılavuzunuza ulaşmak üzere buraya tıklayın.Dell dizüstü bilgisayarlar Dell marka olmayan pilleri kabul eder mi?
Dell'in, tüm Dell pillerinin doğru çalıştığından, performansından ve güvenliğinden emin olmak için doğrulamadan geçtiği son derece katı bir yeterlilik süreci vardır. Piyasada Dell sistemleriyle uyumlu olduğu iddia edilen bazı Dell marka olmayan piller vardır. Dell bu iddiaları ya da bu pillerin bir Dell sisteminde kullanılmasının güvenli olduğunu doğrulayamaz. Dell, müşterilerimizi yalnızca tanıtım sırasında dizüstü bilgisayar modellerine uygun olduğu belirtilen Dell dizüstü bilgisayar pillerini kullanmaya teşvik eder. Yalnızca Dell dizüstü bilgisayar pilleri 1 yıllık garantiyle gelir, Dell sistemlerine yönelik ideal güvenlik ve performans için tasarlanmıştır ve garanti süresi boyunca Dell teknik destek servisi tarafından desteklenir.Modüler yuva pili nedir?
Bazı dizüstü bilgisayarlarda Dell, optik sürücü ortamı yuvasında (DVD/CD sürücüsü yuvası) kullanılabilecek bir pili kullanıma sunmuştur. Bu, iki pilin kullanılmasını sağlar ve kullanılabilir çalışma süresini potansiyel olarak artırır.Modüler yuva pili takarsam dizüstü bilgisayarıma güç vermek için birincil pillerim ve modüler yuva pillerim aynı anda mı çalışır?
Hayır, önce modüler yuva pili kullanılır sonra sistem, otomatik olarak birincil pile geçer. Bu, modüler yuva pilinin çıkarılması ve optik bir sürücüyle değiştirilmesi durumunda çalışma süresinin çoğunun birincil pilde kalmasını sağlamak üzere bilinçli olarak oluşturulmuş bir tasarımdır.Not:
Latitude Exx20/30 modellerinde (örn. E6420 veya E6430) birincil pil, modüler pil kullanılmadan önce boşalır.Pilimin üzerindeki LED ışık şeridi ne için kullanılır?
Dell pillerinin çoğunda, kullanıcıların bir düğmeye dokunarak ne kadar çalışma süresi olduğunu ve tüm pil ömrünün ne kadar olduğunu görmelerini sağlayan bir LED gösterge vardır. Pil şarjını kontrol etmek için düğmeye basın, yanan ışıkların sayısı şarj durumunu gösterir. Tüm ışıklar yanarsa piliniz tam dolu demektir. Yanan her ışık yaklaşık %20'lik şarj durumu anlamına gelir. Pil sağlığını denetlemek için pil şarj göstergesindeki durum düğmesine basın ve düğmeyi en az 3 saniye basılı tutun. Hiçbir ışık yanmazsa pil iyi durumda ve orijinal şarj kapasitesinin yaklaşık yüzde 80'inden fazlası duruyor demektir. Her ışık kapasitede gitgide azalma olduğunu belirtir. Beş tane ışık yanıyorsa şarj kapasitesi yaklaşık yüzde 60'tan az demektir, pili değiştirmeniz gerekir.Dell, uzun süre pil depolamayla ilgili ne öneriyor?
Bu yönergeler, 4 günden uzun süre depolanacağı zaman pilinizin ömrünü daha iyi koruyabilir.

 • Pilleri fişe veya herhangi bir güç kaynağına takılı haldeyken uzun süre depolamayın. Buna, prize takılı olan AC adaptörleri ve dizüstü bilgisayar güvenlik kartları da dahildir.
 • Dizüstü bilgisayar sistemlerinde depolananlar dahil olmak üzere dizüstü bilgisayar pillerinde 0° ila 35°C (32° ila 95°F) arasında bir Çalışma Depolama Sıcaklığı korunmalıdır.
 • Piller dizüstü bilgisayarda veya dizüstü bilgisayarın dışında depolanabilir.
 • Depolamadan önce pilleri şarj edin. Önerilen şarj etme süresi 1 saati aşmamalıdır. Tipik olarak, pil %80 ila %100 arası bir seviyeye şarj edilmelidir. (Zamanla şarjda bir miktar azalma olabilir. Depolanan pillerin dört aylık bir sürede %10-15 deşarj olması beklenir, bilginiz olsun.)


Pil dilimi nedir?
Bazı Dell dizüstü bilgisayarlarda sistemin altına takılan ve dizüstü bilgisayara ilave çalışma süresi sağlayan bir pil vardır.Pilimin daha uzun süre dayanmasını sağlamak için ne yapmalıyım?
Pilinizin daha uzun süre dayanmasını sağlamak için yapabileceğiniz birçok şey vardır:

 • Doğru pili seçin. Aynı kullanım koşullarında, daha düşük kapasiteli bir pil, daha sık şarj edilmesi gerektiğinden daha yüksek kapasiteli bir pilden daha hızlı yıpranır.
 • Normal bir gününüzde pil kullanımını azaltmak için dizüstü bilgisayarın güç tasarrufu denetimlerini kullanın. Örneğin, gerekli olmadığı zaman Bluetooth'u kapatın, koşullar elverişli olduğunda ekran parlaklığını azaltın.
 • Aşırı sıcaklıklara maruz bırakmaktan kaçının. Sistem aşırı düşük veya yüksek sıcaklıklara maruz kalırsa kullanmadan veya şarj etmeden önce sistemin ısınmasını/soğumasını bekleyin.
 • Son on yılda kullanılan pillerin aksine, modern lityum iyon pillerin sağlığını koruması için tamamen deşarj olması gerekmez.
 • Tüm piller zamanla ve kullanıldıkça yıpranır. Çalışma süresinin artık tatmin edici olmadığını fark ettiğinizde Dell marka yeni bir pil alma vakti gelmiş demektir.


Pilimi şarj etmeden önce tamamen deşarj etmeli miyim?
Hayır, mevcut lityum iyon pillerde bu uygulama pilin çalışma süresini iyileştirmez. Bu uygulama, NiMH pillerinin kullanıldığı günlerde kalmıştır.Yeni bir sistem veya yeni bir pil aldığımda pili tamamen şarj etmem gerekir mi?
Gerekli olmasa da pilinizi tamamen şarj etmeniz önerilir.Dizüstü bilgisayarımı genellikle fişi takılı olarak kullanırım. Bu, pile zarar verir mi?
Hayır, pilin tamamen şarj olduğu zaman şarj işlemini durduran yerleşik kontrolleri vardır.Neden pilin sistemimden farklı bir garanti süresi vardır?
Dell'in standart pil garantisi bir yıldır. Piller tüketim maddesidir. Tüm piller zamanla ve kullanıldıkça eskir. Garanti, lastikler gibi tüketim maddelerinin garanti kapsamı dışında kaldığı standart otomobil garantilerine çok benzer. Ltd Donanım Garanti'sinin kopyasını almak için One Dell Way, Round Rock, TX 78682 adresindeki Dell USA LP'ye, Konu: Garantiler başlıklı bir yazı yazın veya www.dell.com/warranty adresini ziyaret edin.Pilime uygun Malzeme Güvenliği Veri Sayfası'nı (MSDS) nereden bulabilirim?
Belli bir pile uygun Malzeme Güvenliği Veri Sayfası'nı (MSDS) bulmak için lütfen http://www.dell.com/regulatory_compliance_datasheets web sitesindeki açılır menünün altında yayınlanan Product Safety, EMC and Environmental Datasheet'e (Ürün Güvenliği EMC ve Çevre Veri Sayfası) bakın. Artık piyasada bulunmayan bir ürüne ait Malzeme Güvenliği Veri Sayfası'nı arıyorsanız lütfen Regulatory_Compliance@dell.com adresine ilgili ürünün dizüstü bilgisayar adı ve pil parça numarasını da içeren bir e-posta gönderin.

Article ID: SLN128667

Last Date Modified: 01/10/2014 05:42 AM


Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Did this article solve your problem?
Yes No
Send us feedback
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
Enter Captcha Code
There is an error with an entry. Please try again entering your CAPTCHA code.
Feedback shows invalid character, not accepted special characters are <> () &#92;
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you. Your feedback has been sent.