Knowledge Base

Dizüstü Bilgisayar Pili SSSBu makalede, size en uygun pili seçme, pil ömrü ve pilinizin şarj aralarında daha uzun süre dayanmasını sağlama, pilinizi takma ve şarj etme ve benzeri dahil olmak üzere dizüstü bilgisayar pilleri hakkında yaygın olarak sorulan sorular ile ilgili bilgilere yer verilmiştir


Not: İçeriği görmek için lütfen aşağıdan açmak istediğiniz bölümün başlığına tıklayın.

Göz ardı edilen uyarıları görüntüle

Yeniden şarj edilebilir olan tüm piller zamanla ve kullanıldıkça yıpranır. Zaman ilerledikçe ve pil kullanıldıkça performans düşer. Tipik bir kullanıcı için genellikle 18 ila 24 ay sonra, çalışma süresinde fark edilir bir azalma gözlemlenir. Bilgisayarını yoğun bir şekilde kullanan bir kullanıcı için çalışma süresindeki azalma genellikle 18 aydan önce gözlemlenebilir. Çalışma süresi, ihtiyaçlarınızı karşılamadığı zaman yeni bir Dell dizüstü bilgisayar pili almanızı öneriyoruz.
Pilinizin Ömrünü Uzatma ile ilgili bilgiler.

Aynı çalışma koşullarındaki aynı sistemde bulunan daha yüksek bir Watt saati (Whr) genellikle daha uzun pil çalışma süresi sağlar. Örneğin, aynı uygulamaları çalıştıran aynı sistemde karşılaştırma yaptığınızda 53 Whr pil 32 Whr pilden yaklaşık %65 daha fazla çalışma süresi sağlar.

Pil seçerken dikkat etmeniz gereken temel kalite unsuru, pilde depolanabilen enerji miktarıdır. Bu miktar Watt- Saat (Wh) cinsinden ölçülür. Her şarjda daha uzun çalışma süresi için daha yüksek Wh değeri olan bir pil seçin

İsterseniz Seçin Değişin
Daha uzun çalışma süresi Daha Yüksek Kapasite Daha yüksek maliyet
Daha fazla ağırlık
Daha az ağırlık Daha Düşük Kapasite Daha az çalışma süresi
Daha düşük maliyet Daha Düşük Kapasite Daha az çalışma süresi

Not: Aynı şartlarda kullanıldığında daha düşük kapasiteli bir pil, daha sık şarj edilmesi gerektiğinden daha yüksek kapasiteli bir pilden daha hızlı eskir.

Göz ardı edilen uyarıları görüntüle

Dizüstü bilgisayar AC adaptörü ile bir AC güç kaynağına bağlı olduğu zaman pil, dizüstü bilgisayarın içinde şarj olur. Şarj süresi sisteme bağlı olarak farklılık gösterir. Sistem ExpressCharge™ özelliğini destekliyorsa pil tipik olarak, bir saatlik şarj edilmenin ardından %80'den fazla şarj olur ve sistem kapalıyken 2 saat içinde tamamen şarj edilir.

ExpressCharge™ özelliği bulunan bir sistemde pil tipik olarak, bir saatlik şarj edilmenin ardından %80'den fazla şarj olur ve sistem kapalıyken 2 saat içinde tamamen şarj edilir.

Hayır, tam dolu seviyesine ulaştığında pil, şarj cihazını kullanmayı bırakacak şekilde tasarlanmıştır.

Hayır

Pili takmak kolay mı? Evet, çok kolay. Öncelikle, tüm açık dosyaların kaydedildiğinden emin olun. Pil takmaya veya değiştirmeye çalışmadan önce AC adaptörünü çıkardığınızdan ve bilgisayarın kapalı olduğundan emin olun.

Pilinizin değiştirilmesiyle ilgili yönergeler için Servis Kılavuzunuza ulaşmak üzere buraya tıklayın.

Dell'in, tüm Dell pillerinin doğru çalıştığından, performansından ve güvenliğinden emin olmak için doğrulamadan geçtiği son derece katı bir yeterlilik süreci vardır. Piyasada Dell sistemleriyle uyumlu olduğu iddia edilen bazı Dell marka olmayan piller vardır. Dell, bu iddiaları ya da bu pillerin bir Dell sisteminde kullanılmasının güvenli olduğunu doğrulayamaz. Dell, müşterilerimizi yalnızca tanıtım sırasında dizüstü bilgisayar modellerine uygun olduğu belirtilen Dell dizüstü bilgisayar pillerini kullanmaya teşvik eder. Yalnızca Dell dizüstü bilgisayar pilleri 1 yıllık garantiyle gelir, Dell sistemlerine yönelik ideal güvenlik ve performans için tasarlanmıştır ve garanti süresi boyunca Dell teknik destek servisi tarafından desteklenir.

Bazı dizüstü bilgisayarlarda Dell, optik sürücü ortamı yuvasında (DVD/CD sürücüsü yuvası) kullanılabilecek bir pili kullanıma sunar. Bu, iki pilin kullanılmasını sağlar ve kullanılabilir çalışma süresini potansiyel olarak artırır.

Modüler yuva pili takarsam dizüstü bilgisayarıma güç vermek için birincil ve modüler yuva pillerim aynı anda mı çalışır?

Hayır, önce modüler yuva pili kullanılır sonra sistem, otomatik olarak birincil pile geçer. Bu, modüler yuva pilinin çıkarılması ve optik bir sürücüyle değiştirilmesi durumunda çalışma süresinin çoğunun birincil pilde kalmasını sağlamak üzere bilinçli olarak oluşturulmuş bir tasarımdır.

Not: Latitude Exx20/30 modelleri için (örn. E6420 veya E6430) modüler pil kullanılmadan önce birincil pil boşalır.

Göz ardı edilen uyarıları görüntüle

Dell pillerinin çoğunda, kullanıcıların bir düğmeye dokunarak ne kadar çalışma süresi olduğunu ve tüm pil ömrünün ne kadar olduğunu görmelerini sağlayan bir LED gösterge vardır. Pil şarjını kontrol etmek için düğmeye basın, yanan ışıkların sayısı şarj durumunu gösterir. Tüm ışıklar yanarsa piliniz tam dolu demektir. Yanan her ışık yaklaşık %20'lik şarj durumu anlamına gelir. Pil sağlığını denetlemek için pil şarj göstergesindeki durum düğmesine basın ve düğmeyi en az 3 saniye basılı tutun. Hiçbir ışık yanmazsa pil iyi durumda ve orijinal şarj kapasitesinin yaklaşık yüzde 80'inden fazlası duruyor demektir. Her bir ışık, kapasitede gitgide azalma olduğunu belirtir. Beş tane ışık yanıyorsa şarj kapasitesi yaklaşık yüzde 60'tan az demektir, pili değiştirmeniz gerekir. Bu konuyla ilgili aşağıdaki bağlantıda bulunan kılavuzdan daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Bu yönergeler, 4 günden uzun süre depolanacağı zaman pil ömrünüzü daha iyi koruyabilir:

 • Pilleri fişe veya herhangi bir güç kaynağına takılı haldeyken uzun süre depolamayın. Buna, prize takılı olan AC adaptörleri ve dizüstü bilgisayar güvenlik kartları da dahildir.
 • Dizüstü bilgisayar sistemlerinde depolananlar dahil olmak üzere dizüstü bilgisayar pillerinde 0° ila 35°C (32° ila 95°F) arasında bir Çalışma Depolama Sıcaklığı korunmalıdır.
 • Piller dizüstü bilgisayarda veya dizüstü bilgisayarın dışında depolanabilir.
 • Depolamadan önce pilleri şarj edin. Önerilen şarj etme süresi 1 saati aşmamalıdır. Tipik olarak, pil %80 ila %100 arası bir seviyeye şarj edilmelidir. (Zamanla şarjda bir miktar azalma olabilir. Depolanan pillerin dört aylık bir sürede %10-15 deşarj olması beklenir, bilginiz olsun.)

Bazı Dell dizüstü bilgisayarlarda sistemin altına takılan ve dizüstü bilgisayara ilave çalışma süresi sağlayan bir pil vardır.

Pilinizin daha uzun süre dayanması için yapabileceğiniz birçok şey var:

 • Doğru pili seçin. Aynı kullanım koşullarında, daha düşük kapasiteli bir pil, daha sık şarj edilmesi gerektiğinden daha yüksek kapasiteli bir pilden daha hızlı yıpranır.
 • Normal bir gününüzde pil kullanımını azaltmak için dizüstü bilgisayarın güç tasarrufu denetimlerini kullanın. Örneğin, gerekli olmadığı zaman Bluetooth'u kapatın, koşullar elverişli olduğunda ekran parlaklığını azaltın.
 • Aşırı sıcaklıklara maruz bırakmaktan kaçının. Sistem aşırı düşük veya yüksek sıcaklıklara maruz kalırsa kullanmadan veya şarj etmeden önce sistemin ısınmasını/soğumasını bekleyin.
 • Son on yılda kullanılan pillerin aksine, modern lityum iyon pillerin sağlığını koruması için tamamen deşarj olması gerekmez.
 • Tüm piller zamanla ve kullanıldıkça yıpranır. Çalışma süresinin artık tatmin edici olmadığını fark ettiğinizde Dell marka yeni bir pil alma vakti gelmiş demektir.

Hayır, mevcut lityum iyon pillerde bu uygulama pilin çalışma süresini iyileştirmez. Bu uygulama, NiMH pillerinin kullanıldığı günlerde kalmıştır.

Gerekli olmasa da pilinizi tamamen şarj etmeniz önerilir.

Hayır, pilin tamamen şarj olduğu zaman şarj işlemini durduran yerleşik kontrolleri vardır.

Dell, pilinizin durumunu düzenli olarak kontrol etmenizi önerir. Pil ömrü zamanla azalır. Piller tüketim maddesidir. Sisteminizin pil durumunu görmek için aşağıdaki bağlantıda bulunan Kılavuzu inceleyin:

Buna verebileceğimiz en kısa cevap, bunun sisteminizin yaşına bağlı olduğudur. Eski sistemler, PSA tanılamasıyla pil testi gerçekleştirme özelliğine sahip değildir. Ancak Gelişmiş PSA tanılaması Latitude E3 sistemlerinde kullanıma sunulduğundan beri pil testi de tanılama işlemlerine eklenmiştir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen aşağıdaki bağlantıda bulunan kılavuzu inceleyin:

Dell, piller zamanla ve kullanıldıkça eskidiğinden bunları tüketim maddeleri olarak görür. Garanti, lastikler gibi tüketim maddelerinin garanti kapsamı dışında kaldığı standart otomobil garantilerine çok benzer. Dell, pilleri için ayrı garantiler sunar. Aşağıdaki bağlantıda bulunan kılavuzu kullanarak garantinizi kontrol edebilirsiniz:

Dell'in standart pil garantisi bir yıldır. Piller tüketim maddesidir. Tüm piller zamanla ve kullanıldıkça eskir. Garanti, lastikler gibi tüketim maddelerinin garanti kapsamı dışında kaldığı standart otomobil garantilerine çok benzer. Ltd Donanım Garanti'sinin kopyasını almak için One Dell Way, Round Rock, TX 78682 adresindeki Dell USA LP'ye, Konu: Garantiler başlıklı bir yazı yazın veya www.dell.com/warranty adresini ziyaret edin.

Belirli bir pile ait MSDS'yi bulmak için bu web sitesindeki açılır menülerde yayınlanan Product Safety, EMC and Environmental Datasheet'e (Ürün Güvenliği EMC ve Çevre Veri Sayfası) bakın.

Artık satışta olmayan ürünler için Malzeme Güvenliği Veri Sayfası arıyorsanız e-posta metnine dizüstü bilgisayarın adını ve ilgili ürünlerin pil parça numarasını ekleyerek Regulatory_Compliance@dell.com adresine e-posta gönderin.

Windows'da Pil Şarjı Raporlaması

Pil, %100 tamamıyla şarj olduğunda Şarj Alan Etkili Transistörü (FET), pili şarj etmeyi bırakır. Ardından pil doğal olarak kullanım sırasında boşalacaktır. Pil şarjı %95'e düştüğünde Şarj FET'i, pili düşük oranda şarj etmeye başlar ve pil tekrar %100 oranında şarj olur. Bu işlem, tasarlandığı şekilde çalışır. İşlemin amacı ise pilin fiziksel ömrünü uzatmaktır.

Sistem Kurulumunda Pil Şarjı Raporlaması

Sistem Kurulumu yardımcı programına (BIOS) girdiğinizde pil şarjı %100 olarak görüntülenecektir. Bu şekilde görüntülenmiyorsa BIOS'ta %100 seviyesine ulaşana kadar pili şarj edin.

Not: Sistem Kurulumuna (BIOS) girmekle ilgili bilgi almak için şu Dell Knowledge Base Makalesine başvurun: "What the BIOS is and How to Access it on a Dell Computer" (BIOS Nedir ve bir Dell Bilgisayarda BIOS'a Nasıl Erişilir?) Makale Kimliği: sln129956.

Göz ardı edilen uyarıları görüntüle

Dizüstü bilgisayar, içerisinde pil varken uzun bir süre boyunca depolanmışsa AC gücü uygulandığında pil beklendiği şekilde şarj edilemeyebilir. Pil gösterge LED'i hızlıca yanıp sönen 4 Sarı, ardından da sabit bir şekilde Mavi (veya sisteme bağlı olarak Yeşil) yanma düzeniyle sinyal verebilir (Şekil 1). Bu düzen, pilde "Geçici arıza" gerçekleştiğini belirtir. Eski dizüstü bilgisayarlarda sistem pil gösterge LED'i yanmayabilir ve pil şarj edilemeyebilir. Pil takımının içindeki hücrelerden zamanla şarj boşalır ancak pil takımının bellenimi, pilin hala tamamen dolu olduğunu düşünür. Hücreler zamanla sıfıra yakın bir şarj seviyesine ulaşır ve pilin bellenimi, hala pilin tamamen dolu olduğunu düşünür. Sistemle birlikte açıldığında bir bütünlük testi gerçekleştirir ve bellenimin belirttiği güç seviyesi ile gerçek hücre şarjı arasında uyumsuzluk olduğundan hata verir.

Şekil 1: Geçici Pil Arızası Göstergesi

Çözüm: Aşağıdaki prosedür pil takımını kurtarabilir:

 1. Pil takımını sistemden fiziksel olarak çıkarın ve 1 dakika boyunca pili sistemin dışında bırakın. Bu süre, pil belleniminin gerçek hücre şarjı durumuyla senkronize olabilmesi için yeterlidir.

 2. Bu süre geçtikten sonra pili tekrar sisteme takın ve uzun bir süre boyunca şarjda bırakın. Pil takımının en iyi performans seviyesine ulaşacak şekilde kurtarılması için yaklaşık 12 saat yeterlidir.


Başa Dön

Article ID: SLN128667

Last Date Modified: 14/12/2017 04:02 AM


Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.