Databáze znalostí

Jak paměť RAM ovlivňuje výkon počítače


Systémová paměť počítače se skládá z fyzické paměti zvané RAM, tedy paměti s náhodným přístupem, a virtuální paměti. Systémová paměť neslouží k dlouhodobému uchovávání informací jako jednotka pevného disku, která po vypnutí počítače veškerý obsah ukládá.

Když spustíte program, procesor zadá příkaz, aby byl program načten z pevného disku. Po přijetí souborů potřebuje počítač prostor, aby mohl s daty pracovat a umožnit vám s nimi interakci. A právě tímto digitálním pracovištěm je paměť RAM. Zatímco s programy pracujete, počítač je dočasně umístí do paměti RAM, neboli do vašeho digitálního pracoviště, aby k nim procesor získal rychlejší a snazší přístup.

Jak funguje paměť RAM

Všeobecně platí, že čím větší paměť RAM počítač má, tím větší digitální pracoviště máte k dispozici a tím rychleji vaše programy pracují. Pokud počítač kvůli nedostatku paměti RAM pracuje pomalu, mohlo by vás to svádět ke zvětšení virtuální paměti, která je levnější. Lepší je však zvětšit přímo paměť RAM, protože z ní procesor dokáže číst data daleko rychleji než z pevného disku.

Paměť RAM má dva hlavní atributy, které ovlivňují výkon počítače, a to kapacitu paměti a rychlost paměti.

Kapacita paměti: Čím více gigabajtů (GB) paměťový modul má, tím více programů můžete mít spuštěných zároveň.

 • 2–4 GB. Toto byla standardní kapacita paměti, kterou byly vybaveny počítače s operačním systémem Windows Vista nebo XP. Tato kapacita byla dostatečná pro zvládnutí jednotlivých aplikací. Pokud má váš počítač menší než 4GB kapacitu paměti, její zvětšení by výkon počítače podstatně vylepšilo.

 • 4–6 GB. Tato standardní kapacita paměti RAM hravě zvládne úkony průměrného uživatele, jako je například procházení webu, práce s dokumenty aplikace Word či správa e-mailu.

 • 6–8 GB. Tato větší kapacita paměti RAM je ideální pro občasné hráče počítačových her a uživatele základních multimédií. Poradí si s více programy najednou i s novými technologiemi, takže ji uživatelé nemusí upgradovat, když se jejich potřeby změní.

 • 8 a více GB. Tato robustní kapacita paměti RAM je perfektní pro náruživé hráče počítačových her a uživatele a tvůrce špičkových multimédií. Ti chtějí vyzkoušet ty nejnovější technologie na trhu, aniž by svoji paměť RAM museli upgradovat.

Rychlost paměti: Určuje dobu, kterou paměti RAM trvá obdržet požadavek od procesoru a následně číst nebo zapisovat data. Všeobecně platí, že čím rychlejší paměť je, tím rychlejší je také zpracování.

Rychlejší paměť RAM tak dokáže rychleji přenášet informace dalším složkám počítače. To znamená, že rychlý procesor tak může stejně rychle komunikovat i s ostatními složkami, což zvyšuje jeho výkon.

Aby mohla být rychlost paměti RAM porovnána s rychlostí procesoru, měří se v jednotkách Megahertz (MHz), které vyjadřují, kolik milionů opakujících se cyklických dějů se odehraje za jednu sekundu. U stolních počítačů a notebooků společnosti Dell se rychlost paměti pohybuje v rozmezí od standardních 1333 MHz až po 2133 MHz.

Upgrade paměti RAM

Pokud přemýšlíte o upgradu paměti RAM, abyste zlepšili výkon počítače, zjistěte nejdříve, jak velkou paměť RAM váš počítač má a zda váš procesor používá 32bitový nebo 64bitový registr.

Registr určuje, jak velkou paměť systém podporuje. 32bitová verze operačního systému Windows využívá pouze 4 GB paměti RAM a výkon počítače by se tak zvětšením kapacity paměti nezvýšil. 64bitová verze operačního systému Windows je rychlejší a výkonnější, když jsou spuštěné aplikace, a využívá paměť RAM s kapacitou 8 GB a více.

Jak zjistit velikost paměti RAM a typ registru počítače


Windows 8
 1. Na úvodní obrazovce klikněte na položku  Aplikace klasické pracovní plochy  a přejděte na plochu.

 2. Pozastavte ukazatel myši v levém dolním rohu plochy a kliknutím pravým tlačítkem myši otevřete nabídku možností.

 3. V nabídce klikněte na možnost  Systém.

 4. V části Systém jsou vedle položky Nainstalovaná paměť (RAM) zobrazeny všechny paměti RAM, které váš počítač obsahuje.

 5. V části Systém je u položky Typ systému zobrazen typ registru, který váš počítač využívá.

Windows 7
 1. Chcete-li otevřít nabídku Systém, klikněte na tlačítko  Start , pravým tlačítkem myši klikněte na možnost Tento počítač a v nabídce možností následně klikněte na položku Vlastnosti.

 2. V části Systém jsou vedle položky Nainstalovaná paměť (RAM) zobrazeny všechny paměti RAM, které váš počítač obsahuje.

 3. V části Systém je u položky Typ systému zobrazen typ registru, který váš počítač využívá.

Zamyslete se však nejdříve nad tím, jak chcete svůj počítač od společnosti Dell nyní i v budoucnu využívat. Jste-li připraveni na upgrade paměti, zvolte možnost Paměť certifikovaná společností Dell, čímž usnadníte instalaci a zajistíte, aby byl daný paměťový modul s počítačem kompatibilní.

 


ID článku: SLN179266

Datum poslední změny: 10.05.2016 07:29


Zhodnoťte tento článek

Přesné
Užitečné
Snadno srozumitelné
Byl tento článek užitečný?
Ano Ne
Zašlete nám svůj názor
Komentáře nesmí obsahovat tyto speciální znaky: <>() \
Je nám líto, ale náš systém zpětné vazby je v současné době mimo provoz. Zkuste to později.

Děkujeme za váš názor.