Baza wiedzy

Konfigurowanie nowego komputera firmy Dell z systemem Windows 8


Spis treści:

 1. Omówienie
 2. Konfiguracja fizyczna
 3. Konfiguracja systemu Microsoft Windows
 4. Tworzenie dysków naprawczych
 5. Aktualizacja systemu Windows
 6. Aktualizacja sterowników i systemu BIOS
 7. Ustaw czas komputera w razie potrzeby

W tym artykule opisano, jak przeprowadzić pierwszą konfigurację nowego komputera firmy Dell z systemem Windows 8, a także, jak skonfigurować sieć bezprzewodową, aktywować pakiet oprogramowania oraz utworzyć nośniki do przywracania systemu operacyjnego.


Krok 1: Opis

 

Gratulujemy zakupu nowego komputera firmy Dell! Dzięki temu przewodnikowi dokonasz konfiguracji nowego komputera po raz pierwszy, krok po kroku. Konfiguracja komputera obejmuje kilka etapów:

 1. Konfiguracja fizyczna
 2. Konfiguracja systemu Microsoft Windows 8
 3. Tworzenie nośników odzyskiwania systemu Windows 8
 4. Aktualizacja systemu Windows 8
 5. Aktualizacja sterowników

Aby utworzyć nośniki odzyskiwania systemu dla swojego komputera firmy Dell, potrzebne są 2 puste płyty DVD z możliwością zapisu lub nośnik pamięci USB o pojemności 16 GB.


Krok 2: Konfiguracja fizyczna

 1. Podłącz komputer do gniazdka zasilania prądem zmiennym przy pomocy kabli znajdujących się w zestawie.

 2. Podłącz monitor*

 3. Podłącz mysz i klawiaturę*

 4. Podłącz głośniki*

 5. Włącz komputer.

* – Opcja dla komputerów przenośnych Szczegółowe informacje dotyczące konfiguracji urządzeń peryferyjnych można znaleźć w Podręczniku użytkownika lub Instrukcji instalacji danego modelu komputera.


Krok 3: Konfiguracja systemu Microsoft Windows

Przed uruchomieniem systemu operacyjnego Windows 8 po raz pierwszy należy wprowadzić potrzebne informacje:

 1. Kraj/region, język oraz układ klawiatury

 2. Przeczytaj uważnie i zaakceptuj warunki licencji firmy Microsoft. Kliknij pole wyboru w lewej dolnej części ekranu, a następnie kliknij przycisk Akceptuję.

 3. Na ekranie Security & Dell Updates (Zabezpieczenia i aktualizacje firmy Dell) wprowadź swój adres e-mail, aby zarejestrować subskrypcję programu McAfee i skonfigurować aktualizacje swojego komputera firmy Dell. Możesz również kliknąć pole wyboru, aby zezwolić na wykorzystywanie numeru seryjnego do celów zapewnienia funkcji wsparcia, przeznaczonych dla podzespołów znajdujących się w Twoim komputerze.

 4. Spersonalizuj swój komputer, nadając mu nazwę i wybierając kolor tła ekranu startowego.

 5. Połącz się z siecią bezprzewodową, wybierając sieć z listy. Jeśli sieć jest ukryta, na dole ekranu wybierz pozycję Połącz z ukrytą siecią bezprzewodową i postępuj zgodnie z instrukcjami. Jeśli sieć bezprzewodowa nie jest dostępna, kliknij pozycję Połącz z siecią bezprzewodową później w celu pominięcia tego kroku.

 6. Wprowadź ustawienia swojego komputera. Firma Dell zaleca w większości przypadków korzystanie z opcji Ustawienia ekspresowe. Aby kontynuować, wybierz na dole ekranu pozycję Użyj ustawień ekspresowych. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, kliknij na dole ekranu pozycję Dowiedz się więcej o ustawieniach ekspresowych.

 7. Skonfiguruj swoje konto Microsoft w celu zalogowania się do swojego komputera. Skorzystaj z istniejącego konta Microsoft, zarejestruj się w celu otrzymania nowego adresu e-mail Microsoft lub utwórz nowe konto, korzystając z istniejącego adresu e-mail. Możesz również utworzyć konto lokalne, umożliwiające logowanie się do komputera, jednak nie będzie ono miało dostępu do wielu aplikacji systemu Windows 8, w tym aplikacji Windows Store.

 8. Obejrzyj samouczek dotyczący korzystania z systemu Windows 8 na urządzeniu dotykowym. W międzyczasie system Windows zakończy proces konfiguracji.

Krok 4: Tworzenie dysków naprawczych

Utworzenie dysków naprawczych jest ważnym etapem w procesie konfiguracji komputera. Być może problemy z komputerem firmy Dell nigdy nie wystąpią, jednak możliwe jest, że zaistnieje konieczność przywrócenia systemu operacyjnego do stanu fabrycznego. Aby to ułatwić, firma Dell wydzieliła na dysku twardym specjalną partycję, jeśli jednak zostanie ona usunięta lub dysk ulegnie uszkodzeniu, do ponownego zainstalowania systemu Windows 8 potrzebne będą nośniki do przywracania systemu operacyjnego. Oznaczone w sposób ułatwiający identyfikację płyty należy przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Do wykonania tej czynności potrzebne są dwie (2) niezapisane płyty DVD LUB jedna (1) pamięć USB o pojemności 16 GB. Należy pamiętać, że opisywana procedura może potrwać ok. godziny z wykorzystaniem płyt DVD.

 1. Na ekranie startowym wybierz kafelek My Dell Support Center (Centrum wsparcia firmy Dell).

 2. W górnej części okna My Dell wybierz pozycję Backup (Kopia zapasowa).

 3. Wybierz pozycję Create Recovery Media (Utwórz nośnik odzyskiwania).

 4. Wybierz opcję Yes (Tak), aby zezwolić na uruchomienie programu Dell Backup and Recovery.

 5. Wybierz typ nośnika, na którym chcesz utworzyć kopię zapasową, USB Flash Drive (Napęd USB) lub Discs (Płyty).

 6. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby zakończyć proces tworzenia kopii zapasowej. Jeśli korzystasz z płyt DVD, konieczna będzie zamiana płyt mniej więcej w połowie procesu.

Krok 5: Aktualizacja systemu Windows

Zakupiony komputer firmy Dell może nie być zaktualizowany zgodnie z harmonogramem aktualizacji Windows dotyczących funkcji zabezpieczeń i użytkowania. Uruchamianie aplikacji Windows Update:

 1. Na ekranie startowym wpisz Windows Update.

 2. W polu wyszukiwania po prawej stronie ekranu wybierz pozycję Ustawienia.

 3. Z listy wyników wybierz pozycję Zainstaluj aktualizacje opcjonalne.

 4. W ramce o nazwie Ustawiono opcję automatycznego instalowania aktualizacji wybierz łącze przedstawiające dostępne aktualizacje.
  Wyświetli się lista dostępnych aktualizacji.

 5. Aby zainstalować dostępne aktualizacje, kliknij na dole ekranu pozycję Zainstaluj.

Krok 6: Aktualizacja sterowników i systemu BIOS

Firma Dell aktualizuje sterowniki, aplikacje oraz oprogramowanie sprzętowe, aby spełniały one wymagania najnowszych programów i urządzeń. Odwiedź stronę Sterowniki i pliki do pobrania, aby dowiedzieć się, jak zdobyć najnowsze sterowniki dla komputera firmy Dell.


Krok 7: Ustawianie czasu komputera w razie potrzeby

Jeśli zegar komputera wskazuje nieprawidłowy czas, zapoznaj się z artykułem bazy wiedzy Dell „Jak zmienić czas zegara komputera w systemie Windows 8”.

Identyfikator artykułu: SLN154918

Data ostatniej modyfikacji: 20.07.2017 09:16


Oceń ten artykuł

Trafne
Przydatne
Łatwe do zrozumienia
Czy ten artykuł był przydatny?
Tak Nie
Wyślij nam swoją opinię
Komentarze nie mogą zawierać znaków specjalnych: <>()\
Niestety, nasz system przekazywania opinii jest obecnie niedostępny. Spróbuj ponownie później.

Dziękujemy za uwagi.