Knowledge Base

Yeni Dell Windows 8 Bilgisayarınızın Kurulumunu Yapma


İçindekiler:

 1. Genel Bakış
 2. Fiziksel Kurulum
 3. Microsoft Windows Kurulumu
 4. Kurtarma Diskleri Oluşturma
 5. Windows'u Güncelleştirme
 6. Sürücüleri ve BIOS'u Güncelleştirme
 7. Gerekirse Bilgisayar Saatini ayarlayın

Bu makalede, kablosuz bağlantı kurma, birlikte gelen yazılımı etkinleştirme ve kurtarma ortamı oluşturma dahil olmak üzere Windows 8 çalıştıran yeni bir Dell bilgisayarının ilk kurulumu ele alınmaktadır.


1. Adım: Genel bakış

 

Yeni Dell bilgisayarınızı satın almanızdan dolayı sizi tebrik ederiz! Yeni Dell bilgisayarınıza sahip olduğunuza göre bu kılavuz, bilgisayarınızı ilk kez kullanmak üzere kurulum konusunda sizi adım adım yönlendirecek. Bilgisayarınızı kurmanın birkaç aşaması vardır:

 1. Fiziksel Kurulum
 2. Microsoft Windows 8 Kurulumu
 3. Windows 8 kurtarma ortamınızı oluşturun
 4. Windows 8'i Güncelleştirme
 5. Sürücüleri Güncelleştirme

Dell bilgisayarınızın kurtarma ortamını oluşturmak için 2 adet boş DVD yazılabilir disk veya 16 GB USB anahtarı gereklidir.


2. Adım: Fiziksel Kurulum

 1. Verilen elektrik kablolarını kullanarak bilgisayarınızı AC gücüne bağlayın.

 2. Monitörünüzü bağlayın*

 3. Fare ve klavyenizi bağlayın*

 4. Hoparlörlerinizi bağlayın*

 5. Bilgisayarınızı açın.

* - Dizüstü bilgisayarlar için isteğe bağlıdır. Çevre donanımınızın yapılandırılması ve kurulumuyla ilgili bilgisayarınızın modeline uygun bilgiler için bkz. Kullanım Kılavuzu veya Kurulum Kılavuzu.


3. Adım: Microsoft Windows Kurulumu

Windows 8, işletim sistemini ilk defa başlatmadan önce sizden bazı bilgiler talep eder:

 1. Ülke/bölge, Dil ve Klavye Düzeni

 2. Microsoft lisans koşullarını dikkatli bir şekilde okuduktan sonra koşulları kabul edin. Onayla öğesine tıklamadan önce ekranın sol altında yer alan onay kutusuna tıkladığınızdan emin olun.

 3. McAfee aboneliğinizi kaydetmek ve Dell bilgisayarınızın güncelleştirmelerini ayarlamak için Güvenlik ve Dell Güncelleştirmeleri ekranına e-posta adresinizi girin. Alternatif olarak, bilgisayarınızdaki donanıma özgü destek işlevlerinin sağlanması amacıyla Servis Etiketinizin kullanılmasına izin vermek için onay kutusuna tıklayın.

 4. Bilgisayarınıza bir ad vererek ve Başlangıç ekranının arka plan rengini seçerek bilgisayarınızı kişiselleştirin.

 5. Listelenen ağlardan bir seçim yapıp kablosuz ağınıza bağlanın. Ağınız gizliyse ekranın alt kısmındaki Gizli kablosuz ağa bağlan öğesini seçin ve talimatları izleyin. Bir kablosuz ağınız yoksa bu adımı atlamak için Daha sonra kablosuz bir ağa bağlan öğesine tıklayın.

 6. Bilgisayarınız için ayarları seçin. Dell, çoğu müşterinin Hızlı ayarlar'ı kullanmasını önerir. İlerlemek için ekranın alt kısmındaki Hızlı ayarları kullan öğesini seçin. Daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız ekranın alt kısmındaki Hızlı ayarlar hakkında daha fazla bilgi alın öğesine tıklayın.

 7. Bilgisayarınızda oturum açmak için Microsoft Hesabınızı ayarlayın. Mevcut bir Microsoft Hesabını kullanın, yeni bir Microsoft e-posta adresi için kaydolun veya mevcut bir e-posta adresini kullanarak yeni bir hesap oluşturun. Bilgisayarda oturum açmak için aynı zamanda bir yerel hesap oluşturabilirsiniz ancak bu hesapla Windows Mağaza dahil olmak üzere birçok Windows 8 uygulamasına erişilemeyecektir.

 8. Windows kurulum işlemini tamamladığında Windows 8'i dokunmatik bir aygıtla kullanmaya ilişkin eğitimi mutlaka izleyin.

4. Adım: Kurtarma Diskleri Oluşturma

Kurtarma disklerinizi oluşturma, bilgisayar kurulumunuzda çok önemli bir adımdır. Dell bilgisayarınızla ilgili asla bir sorunla karşılaşmayabilirsiniz ancak işletim sistemini fabrika ayarlarına geri yüklemeniz gerekebilir. Dell bunu kolay bir işlem haline getirmek için sabit sürücünüz üzerinde bir bölüm sağlar ancak bu bölümü silerseniz veya sabit sürücünüz bozulur veya hasar görürse Windows 8'i yeniden yüklemek için kurtarma ortamına ihtiyacınız olur. Bu diskler hatırlayacağınız güvenli bir yerde saklanmalı ve kolayca tanınması için etiketlenmelidir.

Bu adımın tamamlanması için iki (2) adet yazılabilir DVD VEYA bir (1) adet 16 GB USB anahtarı gereklidir. DVD kullanarak bu işlemin tamamlanmasının yaklaşık 1 saat sürdüğünü unutmayın.

 1. Başlangıç Ekranındaki My Dell Destek Merkezi kutucuğunu seçin.

 2. My Dell penceresinin üst kısmındaki Yedekleme öğesini seçin.

 3. Kurtarma Ortamı Oluşturma öğesini seçin.

 4. Dell Backup and Recovery programının başlatılması için Evet öğesini seçin.

 5. USB Flash Sürücüsü veya Diskler olmak üzere yedeklemeyi oluşturmak için kullanacağınız ortam türünü seçin.

 6. Yedekleme işlemini tamamlamak için ekrandaki yönergeleri izleyin. DVD kullanıyorsanız DVD midway'ini oluşturma işlemiyle değiştirmeniz gerekir.

5. Adım: Windows'u Güncelleştirme

Dell bilgisayarınız en son Windows güvenlik ve kullanılabilirlik güncelleştirmeleriyle tamamen güncelleştirilmemiş olabilir. Windows Update'i çalıştırmak için:

 1. Başlangıç Ekranında Windows Update yazın.

 2. Ekranın sağ tarafındaki Arama çubuğunda bulunan Ayarlar öğesini seçin.

 3. Sonuç listesinden İsteğe bağlı güncelleştirmeleri yükle öğesini seçin.

 4. Güncelleştirmeleriniz otomatik olarak yüklemeye ayarlı başlığına sahip çerçeveden indirilebilir güncelleştirmeleri gösteren bağlantıyı seçin.
  İndirilebilir güncelleştirmeler listesi görüntülenir.

 5. İndirilebilir güncelleştirmeleri yüklemek için ekranın alt kısmındaki Yükle öğesini seçin.

6. Adım: Sürücüleri ve BIOS'u Güncelleme

Yeni yazılım ve donanımın taleplerini karşılamak için Dell güncelleme sürücüleri, uygulamalar ve bellenim. Dell bilgisayarınız için en yeni sürücüleri ne şekilde edinebileceğinizi öğrenmek için Sürücüler ve İndirmeler yardım sitesini ziyaret edin.


7. Adım: Gerekli Olduğunda Bilgisayar Saatini Ayarlama

Bilgisayarınız saati yanlış saati gösteriyorsa "Windows 8'de bilgisayar saatini değiştirme" (İngilizce) başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.

Article ID: SLN154918

Last Date Modified: 20/07/2017 09:16 AM


Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.