Knowledge Base

Dell Backup and Recovery Manager (Dell Yedekleme ve Kurtarma Yöneticisi) (DBRM)Bu makalede "Dell Backup and Recovery Manager" (Dell Yedekleme ve Kurtarma Yöneticisi) (DBRM) ile ilgili bilgiler yer almaktadır


Not: Bu makale Dell Backup and Recovery Manager (Dell Yedekleme ve Kurtarma Yöneticisi) (DBRM) 1.3 için geçerlidir. Dell Backup and Recovery 1.8 sürümüyle ilgili bilgi almak amacıyla ilgili makalelere gitmek için Dell Backup and Recovery 1.8: Genel Bakış ve Yükleme makalesine bakın.

İçindekiler

 1. Dell Backup and Recovery Manager'a (Dell Yedekleme ve Kurtarma Yöneticisi) Genel Bakış
 2. Dosya Yedekleme ve Geri Yükleme
 3. Sistem Yedekleme ve Geri Yükleme
 4. Dell Kurtarma Araçları
 5. Dell Backup and Recovery Manager (Dell Yedekleme ve Kurtarma Yöneticisi) ile ilgili Sorun Giderme

1. Dell Backup and Recovery Manager'a (Dell Yedekleme ve Kurtarma Yöneticisi) Genel Bakış


Dell™ Backup and Recovery Manager 1.3 (Dell™ Yedekleme ve Kurtarma Yöneticisi 1.3) Dell müşterilerinin dosya ve sistem yedekleri oluşturup yönetmelerine ve arıza durumunda bilgisayarı ve verileri kurtarmalarına yardımcı olan basit ve kullanımı kolay bir araçtır. DBRM, aşağıdakiler gibi çeşitli özellikler içerir:

 • Müzik, video ve resim gibi belirli dosya kategorilerini yedekleme ve geri yükleme.
 • Tüm sistem bölümünü yedekleme ve geri yükleme.
 • Microsoft Office paketi, Roxio Creator, Norton Internet Security, McAfee Security Suite vb. Dell İşletim Sistemi ve uygulama ortamı oluşturma.
 • Microsoft Office paketi, Roxio Creator, Norton Internet Security, McAfee Security Suite vb. önceden yüklenmiş uygulamaları onarma.
 • Şu anda, son kullanıcı lisans sözleşmenize uygun şekilde uygulama ortamı yedekleri oluşturma olanağını desteklemektedir.
 • Sistem yedekleme görüntülerinizi oluşturmak için Dell Backup and Recovery Manager'ı (Dell Yedekleme ve Kurtarma Yöneticisi) Windows Kurtarma Ortamında yeniden başlatmanız gerekmez. Görüntüler artık işletim sistemi içinde oluşturulur.
 • Kullanıcının yedek ortam türünü ve depolama konumunu seçme şeklini basitleştirmek için işlevsel estetik geliştirmeler.
 • Çift Katmanlı DVD'ler için destek eklenmiştir (yalnızca Windows Vista ve Windows 7).
Not: Çift katmanlı kümedeki 1. çift katmanlı DVD önyüklenebilir olmak için tek katmanlı DVD olarak oluşturulur. Ancak yedekleme kümesinde kalan çift katmanlı DVD'ler tam kapasitelerini kullanır.
Not: Blu-ray desteği, yüksek kapasiteli depolama ortamı olarak kullanımlarıyla sınırlıdır. Blu-ray diskler önyüklenebilir değildir. Blu-ray disk yedeğini geri yüklemek için sisteminizi önyüklenebilir bir Dell Kurtarma diskinden veya başka bir önyüklenebilir yedek görüntüden önyüklemeniz gerekir. İşletim sistemi veya kurtarma ortamı için kullanmayın.
 

Dell Backup and Recovery Manager'ın (Dell Yedekleme ve Kurtarma Yöneticisi) önceki sürümü, sistem yedeği oluşturmak için Windows Kurtarma Ortamı'nın (WinRE) kullanılmasını gerektiriyordu. Güncel DBRM 1.3 sürümü, bu yedekleri oluşturmak için WinRE'ye ihtiyaç duymaz.

DBRM, çok çeşitli yedek ortamını destekler. Bu bileşenler şunlardır:

 • Harici USB ortamı (USB bellek anahtarı veya USB HDD).
 • Blu-Ray (Windows 7 ve 8).
 • Çift Katmanlı DVD (yalnızca Windows 7, 8 ve Vista).

 

Sistem Yedekleme Durumu ekranı, Dell Backup and Recovery Manager'ı (Dell Yedekleme ve Kurtarma Yöneticisi) açtığınızda görüntülenen ilk ekrandır. Kullanıcı, Genel Bakış düğmesine tıklayarak da bu ekrana erişebilir.

Sistem Yedekleme Durumu ekranı, yapılan son sistem yedekleme görüntüsü hakkında bilgileri görüntüler. Kurtarma bölümündeki Dell Fabrika Görüntüsü'nün bir kopyasını içeren Microsoft Windows Vista ve Windows 7 sistemleri için kullanıcı sistemini kendi yedekleyene kadar görüntülenen ilk sistem yedekleme görüntüsüdür.

Kurtarma bölümüne ve Dell Fabrika Görüntüsü'ne sahip olmayan Windows XP sistemleri için yedekleme durumu bilgileri, kullanıcıya bir yedekleme yapılmadığını bildiren bir ileti ile değiştirilir ve Sistemi Şimdi Yedekle öğesine tıklayarak bir yedekleme oluşturmasını önerir.


 

Başa Dön


2. Dosya Yedekleme ve Geri Yükleme

Dosya Yedekleme ve Geri Yükleme bölümü, Microsoft Windows Yedekleme ve Geri Yükleme'ye doğrudan bağlantı sağlar. Dosya Yedekleme ve Geri Yükleme bölümünün tüm sistem yedeklemesi üzerinde çeşitli avantajları vardır. Bunlar:

 • Belirli dosya türünü yedekleme.
 • Belirli dizini yedekleme.

 

Dosya Yedekleme ve Geri Yükleme'ye tıklayarak erişebilirsiniz.

Yedekleme:

 1. Yedeklemenin nereye yapılacağını seçin.
 1. Yedekleme türlerini seçin. "Windows Seçsin" seçeneği, sistem görüntüsü oluşturma da dahil olmak üzere tüm belge klasörünü yedekler. "Ben Seçeyim" seçeneği, özelleştirilmiş yedekleme için bir klasör yapısı oluşturur.
 1. "Ben Seçeyim" seçeneği belirlenmişse yedeklenecek klasörü seçmeniz istenir.
 1. Son sayfa, sihirbaz aracılığıyla seçtiklerinizi gözden geçirmeniz içindir.

 

Geri Yükleme:

 1. Geri yüklenecek dosyayı/klasörü seçin.
 1. Sistem, yedeği nereye geri yükleyeceğinizi sorar.

Başa Dön


3. Sistem Yedekleme ve Geri Yükleme

Sistemi Yedekle işlevi, Dosya Yedekleme ve Geri Yükleme'den biraz farklı bir şekilde çalışır. Sistemi Yedekle işlevi, dosyaları ve klasörleri tek tek yedeklemek yerine Windows Vista ve Windows 7'den ulaşılabilen Windows Kurtarma Ortamı'nı (WinRE) kullanarak çalışır ve sistemin tamamının yedeklenmesini sağlar.

Sistemi Yedekle:

Bu prosedür, birincil sistem bölümünün bir yedek kopyasını oluşturur. Bu, genellikle C: sürücüsü olarak etiketlenir.

 1. Sihirbaz'ın ilk adımında, yedek adını ve yedeğin depolanacağı konumu girin.
 1. Yedekleme işlemine başlamak için Görüntü Oluştur'a basın.
 1. İşlem bir tamamlanma çubuğu görüntüler.
 

Yedekleri Yönet:

Yedekleri yönet işlevi, bir yedeği dışa aktarmanızı, yeniden adlandırmanızı veya silmenizi sağlar.

 1. Açılır listeden yedeği seçin.
 2. Ardından, bir eylem seçin:
  1. Dışa Aktar – yedeğin bir başka konuma dışa aktarılması,
  2. Yeniden Adlandır – yedeğin farklı bir etiketle yeniden adlandırılması ve
  3. Sil – yedeğin silinmesi.

DBRM aracılığıyla Sistem Geri Yükleme:

 1. Görüntüyü seçin ve İleri öğesine tıklayın.
 1. Başlat öğesine tıklayın.
 1. Sistem bir durum çubuğu ile devam eder ve tamamlandığında kullanıcının bilgisayarı yeniden başlatması istenir.

Başa Dön


4. Dell Kurtarma Araçları:

Dell Kurtarma Araçları, Dell müşterileri için ortam oluşturmak amacıyla DBRM içerisinde özelleştirilmiş bir bölümdür. Bu bölüm iki alt bölüme ayrılmıştır: a) Dell Kurtarma Ortamı - varsayılan fabrika görüntüsü ve b) İşletim Sistemi ve Uygulama Ortamı. Satış noktasında ek yazılım satın alan müşterilerin bu uygulama ortamını oluşturabilme seçenekleri olur.

Dell Kurtarma Ortamı

 1. Sihirbaz, kurtarma ortamı oluşturmak için aygıtı seçmenizi ister.
 • Fabrika görüntüsü ve kurtarma araçları, standart Dell İşletim Sistemi görüntüsünün ve sürücülerin/uygulamaların bir kombinasyonudur
 • Kurtarma araçları yalnızca Dell drivers & applications (Dell sürücüleri ve uygulamaları) ortamı oluşturmak için kullanılır.
NOT: Bu, yalnızca Harici Depolama Aygıtı için bir uyarı aşamasıdır. Optik bir ortam kullanıyorsanız bu mesaj görüntülenmez.
 1. Sistem, bir onay ister.
 1. Sistem bir durum çubuğu ile devam eder ve tamamlandığında durum mesajıyla kullanıcıyı bilgilendirir.

Başa Dön


5. Dell Backup and Recovery Manager (Dell Yedekleme ve Kurtarma Yöneticisi) (DBRM) İle İlgili Sorunlar

 1. DCP Güvenlik Yöneticisi'ni veya Dell Backup and Recovery Manager'ı (Dell Yedekleme ve Kurtarma Yöneticisi) yükseltememe, yükleyememe veya kaldıramama.

  - Daha eski sistemlerde Dell Data Protection yazılımına yükseltmek için DCP Güvenlik Yöneticisi'ni kaldırmaya çalışıyorsanız farklı hata kodlarıyla karşılaşabilirsiniz ve yükleme ya da kaldırma işlemi başarısız olur. Yeni bir Dell sisteminde parmak izi kaydetmeye, sabit sürücüyü şifrelemeye vb. çalışırken de sorun ortaya çıkabilir. DCP Güvenlik Yöneticisi, Programlar menüsünün altında veya masaüstünde simge olarak listelenmemiş olabilir. Wave yazılımını edinmek için Dell ControlPoint Güvenlik Yazılımı'nı indirmeniz gerekir.

  - Sorun, Dell Data Protection\Access'in fabrikada yüklenmiş olması ve bu iki programın bir arada bulunamamasıdır. DBRM'nin tam işlevselliği için DCP'yi kaldırmanız gerekir.

  - DCP (Dell Kontrol Noktası) artık Dell Sistemlerine yüklenmediğinden, daha yeni sistemlerde bu bir sorun oluşturmamalıdır.

 2. Dell Backup & Recovery Manager (Dell Yedekleme ve Kurtarma Yöneticisi) (DBRM) Bir Sonraki Zamanlanmış Yedekleme için Yanlış bir Tarih Görüntüleyebilir

 3. Dell Backup & Recovery Manager (Dell Yedekleme ve Kurtarma Yöneticisi) (DBRM) Kullanılarak Kurtarma Yapıldıktan sonra Kullanıcı Tarafından Oluşturulan Sistem Bölümü Kaybolabilir


Başa Dön

YEDEKLEMEVeri Depolama ve Yedekleme Çözümleri destek sayfamız hakkında daha fazla bilgi edinin.
 Article ID: SLN155384

Last Date Modified: 12/02/2018 12:47 PM


Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.