Knowledge Base

Dell Latitude ve Precision Dizüstü Bilgisayarlarda Bağlantı İstasyonları ve Bağlantı Noktası Çoğaltıcıları kılavuzu


 


Bu makalede, Dell Latitude ve Precision Dizüstü Bilgisayarlar ile kullanılan bağlantı istasyonları hakkında bilgiler sunulur


İçindekiler:

 1. Dell Dizüstü Bilgisayarlar için Bağlantı İstasyonları
 2. Bağlantı İstasyonu Çözümü kullanmanın avantajları
 3. Bağlantı İstasyonu Sorunları ve Sorun Giderme
 4. Uyumluluk Bilgileri:

 

1. Dell Dizüstü Bilgisayarlar için Bağlantı İstasyonları

 

En yeni E Serisi bağlantı istasyonlarıyla E-Port II ve E-Port+ II modelleri satışa sunulmuştur. Önceki nesillerin neredeyse tüm özelliklerine sahip olan E-Port ve E-Port+ artık USB 3.0 aygıtları da desteklemektedir.

Aşağıdaki tabloda, Latitude E Serisi ve Precision Mobil sistemleri için kullanabileceğiniz farklı bağlantı istasyonu çözümleri arasında yapılan bir karşılaştırma yer alır.

 

Özellikler E-Port Plus II E-Port II E-Port Plus E-Port E-Legacy
Genişletme Bağlantı Noktası
E-Monitor Stand Konnektörü 1 1 1 1 0
USB veya eSATA Konnektörü 1 1 1 1 0
USB 3.0 2 2 0 0 0
USB 2.0 3 3 5 5 2
PS/2 Konnektörleri 2 0 2 0 2
Ağ Konnektörü 1 1 1 1 0
Seri Bağlantı Konnektörü 1 0 1 0 1
Paralel Bağlantı Konnektörü 1 0 1 0 1
VGA Konnektörü 1 1 1 1 0
DVI Konnektörleri 2 1 2 1 0
DisplayPort Konnektörleri 2 1 2 1 0
AC Adaptörü Konnektörü 1 1 1 1 0
Ses Konnektörü 2 2 2 2 0
Güvenlik Kablosu Yuvası 1 1 1 1 0
 

Bu kılavuzda bağlantı istasyonlarıyla ilgili bir genel bakış sağlanmaktadır. Bu aygıtların avantajları belirtilecek ve karşılaşabileceğiniz sorunların giderilmesiyle ilgili tavsiyeler verilecektir.


Başa Dön


 

2. Bağlantı İstasyonu Çözümü kullanmanın avantajları

 

Bağlantı İstasyonu bazen Bağlantı Noktası Çoğaltıcı olarak da adlandırılır. Bu iki ürün aynı şeydir.

Bağlantı Noktası Çoğaltıcı, bir dizüstü bilgisayar sisteminde kullanılabilecek bağlantı noktalarının sayısını ve tipini artıran bir çevre birimidir.

Bağlantı Noktası Çoğaltıcı, birden çok ekranın bağlanmasına ve dizüstü bilgisayarınızla kullanılmasına olanak tanır.

Bir bağlantı istasyonunu masanızın üzerine veya çalışma alanınıza yerleştirerek ek depolama aygıtlarına, yazıcılara ve diğer çevre birimlerine kalıcı bir şekilde erişebilirsiniz. Dizüstü bilgisayarı, çalışma alanınızdan uzakta kullanmak amacıyla bağlantı istasyonundan çıkarma seçeneğine sahip olup, aynı zamanda bir Masaüstü bilgisayarın sağladığı avantajlarla kullanabilirsiniz.

Bağlantı noktası çoğaltıcılar, farklı bir şekilde yapılandırılabilmesini sağlayan modüler bağlantı yaklaşımı sayesinde monitör standı gibi diğer çevre birimlerine eklenebilir.

Bu bağlantı noktaları, temel birimde bağlantı noktası konnektörüne sahip herhangi bir E Serisi dizüstü bilgisayarla çalışır. Bu tür Latitude dizüstü bilgisayarlar, herhangi bir E Serisi bağlantı istasyonuna takılabilir ve söz konusu bağlantı istasyonuna takılan her şeyi alabilir.

E7x40/50 ve E5x40/50 sistemlerinin piyasaya sunulmasından bu yana üretilen bu Latitude sistemler, sistemin veya uygun durumlarda APR'nin bağlantı istasyonu bağlantı noktalarının zarar görmemesi için bir ara parçayla kullanılmalıdır.

Genellikle normal bağlantı istasyonu konnektörü bulunmayan Latitude sistemi tipleri, kendi bağlantı istasyonları olan tablet modelleri gibi ürünlerdir. Ayrıca, kendi bağlantı istasyonları olan Rugged serisi gibi bazı özel Latitude sistem tipleri de vardır.

Bu aygıtlar, sisteminize bağlanmak için bir USB bağlantısı kullandıklarından çalışır durumda değiştirilebilirler. Bunları kullanmak için bağlantı istasyonu özellikli bir profil oluşturmanız gerekmez. (Bu da, sistemin Windows işletim sistemi açıldıktan sonra da bağlanabileceği veya işletim sistemi kapatılmadan bağlantısının kesilebileceği anlamına gelir. Bu bazen Bilgisayarı Kapatmadan Yuvaya Yerleştirmek olarak adlandırılır.)


Başa Dön


 

3. Bağlantı İstasyonu Sorunları ve Sorun Giderme

 

Bağlantı istasyonuyla ilgili görülen ana sorunlar genellikle açıktır ve hemen belirlenebilir.

 • Bağlantı istasyonu veya bağlantı noktalarının zarar görmesi.
 • Sistemin bağlanmaması.
 • Gücün olmaması.
 • Arızalı Bağlantı Noktaları.
 
Not: Bir bağlantı istasyonuna, çalışırken taktığınızda veya bağlantı istasyonunu kullanarak açtığınızda sisteminiz kilitlenirse lütfen aşağıdaki adımları izleyin ve sonunda, sorunun dizüstü bilgisayardaki yazılım veya donanımla mı yoksa bağlantı istasyonunun kendisiyle mi ilgili olduğunu belirlemek için bu ek adımı uygulayın.

Önceki adımlarda belirtilen diğer sorunları önceden elediyseniz ve sorun, farklı bağlantı istasyonlarında denediğiniz dizüstü bilgisayarındaysa lütfen HDD'nizi benzer tipteki başka bir dizüstü bilgisayarla değiştirin ve hatanın sürücüden mi yoksa dizüstü bilgisayardan mı kaynaklandığını kontrol edin. Hata HDD ile ilgiliyse bir yazılım sorunu söz konusudur ve daha ayrıntılı sorun giderme adımlarının gerçekleştirilmesi gerekir. Sorun dizüstü bilgisayarla ilgiliyse bir donanım sorunudur ve bir sonraki aşamaya geçmek için Dell destek ile iletişime geçmeniz gerekir.

Neyse ki, bu hataların çoğunda sorun giderme adımları aynıdır.

 1. Herhangi bir parçada görünür bir hasar olmadığından veya güvenlik kilidinin etkin olduğundan emin olmak için bağlantı istasyonunu, düğmeleri, güvenlik sürgüsünü, bağlantı noktalarını ve sistemi görsel olarak inceleyin. Herhangi bir hasar veya kusur yoksa bu kılavuzda ilerlemeye devam edin. Çoğu durumda çevre birimlerinin gördüğü zararlar için ücret alınır.

 2. Sistemi bağlantı noktasına bağlayın ve güçlü bir bağlantıyı engelleyen bir şey görüp göremediğinizi kontrol edin.

  1. Daha sonra durumu ayrıntılarıyla ele alması için yapabiliyorsanız destek biriminizle iletişime geçin.

  2. Yapamıyorsanız bir sonraki adıma ilerleyin.

 3. Bağlantı istasyonuna takılan AC adaptörün doğru boyutta olduğundan emin olun. 90-130 W

 4. Sisteminizi başka bir bağlantı istasyonuna bağlamayı ve bağlantı istasyonunuzda başka bir sistemi deneyin. Arıza makinenizi mi takip ediyor, bağlantı istasyonuyla mı kalıyor yoksa şimdi hem sistemde hem de bağlantı istasyonunda mı görülüyor?

  1. Arıza makineyi takip ediyorsa sisteminizle ilgili daha ayrıntılı sorun giderme adımlarını uygulamanız gerekecektir. Bu genellikle İşletim sistemi, bağlantı istasyonu plastikleri ve sistemin temel birimindeki konnektörün devre dışı bırakılmasını içerir.

  2. Arıza, bağlantı istasyonuyla kalıyorsa sorun bağlantı istasyonundadır. Bu sorunu ayrıntılarıyla ele alması için destek biriminizle iletişime geçin.

  3. Arıza her iki yönde de devam ediyorsa muhtemelen hem bağlantı istasyonu hem de sistem sorunludur.

 5. Son 4 adımda Hasar, Gücün Olmaması ve bağlantı kurulamaması sorunları tanımlanmış olmalıdır. Bağlantı istasyonundaki arızalı bağlantı noktalarıyla ilgili sorunları gidermek için bir sistemdeki arızalı bağlantı noktalarıyla aynı adımları takip edin. Arızalı olan birimin bağlantı istasyonu olduğundan emin olmak için 1-4 arasındaki adımları tamamlayın. Sorunlu bağlantı noktasını tanımlayın.

 6. Kabloyu ve çevre birimini başka bir bağlantı istasyonuna takın. Arıza çevre birimi takip ediyor mu?

  1. Ediyorsa çevre birimi ve kablo arızalıdır.

  2. Etmiyorsa bunları yeniden bağlantı istasyonunuza takın ve sorunun devam edip etmediğine bakın?

   1. Ediyorsa ancak sorun aralıklı olarak ortaya çıkıyorsa. Kabloyu bağlantı istasyonuna takılıyken hareket ettirin ve bunun sorunu etkileyip etkilemediğine bakın. Sonuçları bildirmek için destek biriminizle iletişime geçin.

   2. Etkiliyorsa ve arıza sürekliyse durumu daha ayrıntılı bir şekilde ele alması için destek biriminizle iletişime geçin.

   3. Etkilemiyorsa sorun büyük olasılıkla bir bağlantı sorunudur ve kablonun yeniden takılmasıyla sorun çözülür.

Sistemden ayrı olarak satın alınırsa Bağlantı İstasyonunuzun standart olarak yıllarca süren bir garantisi vardır. Sistemle birlikte satın alındıysa sistemin garantisi geçerli olur. Garanti Durumunuzu aşağıdaki bağlantıdan kontrol edebilirsiniz:


Başa Dön


 

4. Uyumluluk Bilgileri:

 

Uyumlu Sistemler D-Dock E-Port Plus II E-Port II E-Port Plus E-Port E-Legacy
Genişletme Bağlantı Noktası
Rugged Masaüstü Bağlantı İstasyonu Latitude ST Tablet Bağlantı İstasyonu Latitude Tablet Bağlantı İstasyonu Dell D3100 Bağlantı İstasyonu Dell Kablosuz D5000 Bağlantı İstasyonu Dell WLD15 WiGig Bağlantı İstasyonu Dell SuperSpeed USB D3000 Bağlantı İstasyonu D3100 USB 3.0 Bağlantı İstasyonu Dell WD 15 Bağlantı İstasyonu Dell Thunderbolt TB 16 Bağlantı İstasyonu
Latitude D Serisi X X X X X X X X X X X X X X X
Yalnızca USB 2.0 özellikli ve temel birimde bir bağlantı istasyonu bağlantı noktası bulunan Latitude E Serisi sistemler X X X X X X X X X X X X X
Yalnızca USB 2.0 özellikli ve temel birimde bir bağlantı istasyonu bağlantı noktası bulunan Precision Mobile sistemleri X X X X X X X X X X X X X
USB 3.0 özellikli ve temel birimde bir bağlantı istasyonu bağlantı noktası bulunan Latitude E Serisi sistemler X X X X X X X
USB 3.0 özellikli ve temel birimde bir bağlantı istasyonu bağlantı noktası bulunan Precision Mobile sistemleri X X X X X X X
Latitude 3X30 Serisi X X X X X X X X X X X X
Latitude Rugged XX04 Serisi X X X X X X X X X X X
Latitude Ultrabook'lar X X X X X X X X X X X
DW1601 Tri-Band HMC Kartlara Sahip Latitude Modelleri X X X X X X X X X X X X X X X
Intel WiGig 1.1 Bulunan Latitude Modelleri X X X X X X X X X X X X X X X
Latitude ST Tablet X X X X X X X X X X X X X X X
Latitude 3X40 Serisi X X X X X X X X X X X X
Latitude Tablet ve 2'si 1 Arada Sistemler X X X X X X X X X X X
Latitude 3X50 Serisi X X X X X X X X X X X X
Latitude Rugged XX14 Serisi X X X X X X X X X X X
Latitude 3X60 Serisi X X X X X X X X X X X X
Latitude 3X70 Serisi X X X X X X X X X X X X
USB 3.0 özellikli ve temel birimde bir bağlantı istasyonu bağlantı noktası bulunmayan Latitude E Serisi sistemler X X X X X X X X X X X X X
USB 3.0 özellikli ve temel birimde bir bağlantı istasyonu bağlantı noktası bulunmayan Precision Mobile sistemleri X X X X X X X X X X X X X
DisplayPort over Thunderbolt Type-C özellikli ve temel birimde bir bağlantı istasyonu bağlantı noktası bulunmayan Latitude E Serisi sistemler X X X X X X X X X X X X
DisplayPort over Thunderbolt Type-C özellikli ve temel birimde bir bağlantı istasyonu bağlantı noktası bulunmayan Precision Mobile sistemler X X X X X X X X X X X X

Bunun yerine Rugged Latitude ürününe sahipseniz lütfen aşağıdaki makaleye göz atın:

Bunun yerine bir Latitude tablete sahipseniz lütfen aşağıdaki makaleye göz atın:

Bunun yerine bağlantı istasyonu bağlantı noktası olmayan bir Latitude bilgisayarınız varsa lütfen aşağıdaki Kablosuz bağlantı makalesine göz atın:

Bunun yerine bağlantı istasyonu bağlantı noktası olmayan bir Latitude bilgisayarınız varsa lütfen aşağıdaki Kablolu bağlantı makalesine göz atın:

E-Port II ve sonraki bağlantı noktalarında standart olarak DisplayPort 1.2 standardı bulunur. Bu standarttan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki makaleye göz atın:


Başa Dön


 
Article ID: SLN286158

Last Date Modified: 07/12/2017 09:49 AM


Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.