Knowledge Base

Ubuntu işletim sistemi kullanan Dell Bilgisayarlarda çoklu ekran yapılandırma


 


Bu makalede, Dell bilgisayarınızda Ubuntu işletim sisteminin kullanıldığı çoklu ekran kurulumuyla ilgili bilgi sağlanmaktadır.


İçindekiler:

 1. Giriş
 2. Ubuntu'da Çoklu Ekran Yapılandırma
 3. Yaygın görülen sorunlar için ipuçları ve düzeltmeler

 

1. Giriş

 

Doğal olarak birçok kişi artık sahip olduğu bilgisayarların birden fazla ekran/monitör ile çalışmasını ister. Dell, Windows işletim sistemini çalıştıran bilgisayarlarına bu özelliği her zaman eklemiştir. (Hem sunulan donanımda hem de fabrikada kurulan yardımcı programlarda.)

Birden çok ekranın bilgisayarınızda çalışmasını sağlamak için işletim sistemi desteğiyle birlikte hem doğru donanıma hem de doğru yazılıma ihtiyacınız vardır.

Donanım Gereksinimleri:

 • Elbette ilk gereksinim, birden fazla ekrana/monitöre sahip olmanızdır.
 • İkinci gereksinim, bilgisayarınızda birden fazla video çıkışı olmasıdır:
  • Dizüstü bilgisayarınız varsa bu bir VGA ve bilgisayarda yerleşik bir Dport veya HDMI konnektörü olabilir.
  • Bağlantı noktası çoğaltıcı ile yuvaya bağlanmış Dizüstü Bilgisayarlarda bu, birden çok VGA, HDMI, Dport ve DVI konnektörü olabilir.
  • Masaüstü Bilgisayarlar için bu, VGA veya DVI ve Anakart üzerindeki Dport veya HDMI konnektörleri olabilir.
  • Eklenti Video kartı kullanan bir Masaüstü Bilgisayarda, satın aldığınız kartın türü ve harcama için ayırdığınız bütçe sınırı belirler.
 • Ayrıca bilgisayar video konnektörleri ile monitör/ekranlar arasında geçiş yapmak için doğru video kablolarına da ihtiyacınız olacaktır.

Yazılım Gereksinimleri:

 • Birden çok ekranı destekleyen bir işletim sistemi.
 • Doğru sürücüleri ve yazılımları kurma:
  • Yerleşik video kullanıyorsanız GPU üreticisinin doğru yazılımı/sürücüyü kurmanız gerekir. (Genellikle Intel veya AMD)
  • Ayrı veya eklenti video kartı kullanıyorsanız GPU üreticisinden uygun yazılımları edinmeniz gerekir. (Genellikle Nvidia, Radeon, Matrox veya diğer üreticilerden biri.)
Not: Birden çok ekranı farklı tiplerde video konnektörleri veya ek adaptörler/dönüştürücüler kullanarak bağlamayı denemeden önce, farklı konnektörlerle kullanılan video türüne göz atmanızı öneririz. Örneğin, VGA yalnızca analogdur. DVI konnektörlerin bazıları hem analog hem dijital ve bazıları da yalnızca dijitaldir. (Sahip olduğunuz DVI konnektörünün türünü bilmek, desteklediği video türünü bilmeniz açısından çok önemlidir.) HDMI ve Dport yalnızca dijitaldir. (HDMI, ses ve video sinyallerini birlikte taşırken, Dport yalnızca video sinyallerini taşır.) Bu aşamada doğru konnektör ve kabloları edinmeniz durumunda daha sonra bazı sorunların ortaya çıkmasını önleyebilirsiniz.


Başa Dön


 

2. Ubuntu'da Çoklu Ekran Yapılandırma

 

Öncelikle Grafik sürücülerinizin ve yazılımlarınızın kurulduğundan ve güncel olduğundan emin olmanız gerekir. (Varsayılan olarak kurulan açık kaynaklı sürücüler mevcuttur. Ayrıca ihtiyaç duyarsanız kapalı kaynak sürücüleri de kurabilirsiniz. ) Aşağıda bağlantısı verilen makalede daha fazla bilgi bulabilirsiniz:

Tüm güncellemeler yapıldığında bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Ubuntu Masaüstünde oturum açın.

 1. Ek monitörleri/ekranları bilgisayarınıza bağlayın. Ubuntu, ilave ekranları otomatik olarak yapılandırmayı dener.

 1. İlave ekranları kendiniz yapılandırmak için Sistem Ayarları > Ekranlar seçeneğine gidin.

  1. Yapılandırma penceresinin üst kısmında, algılanan monitörler /ekranlar ve bunların adları görüntülenir. (Monitörlere tıklayıp kurulmalarını istediğiniz şekilde doğru hizaya sürükleyebilirsiniz.)

  2. Yapılandırma penceresinin alt kısmında çeşitli seçenekler görüntülenir:

   1. Yapılandırma penceresinin alt yarısının sağ üst köşesinde bir onay kutusu bulunur. Bu onay kutusu, ekranların Genişlet ve Yansıt seçenekleri arasında geçiş yapmasını sağlar. (Genişlet varsayılan ayardır. Ekranları Yansıt seçeneğine ayarlamanın kullanılabilecek çözünürlükleri kısıtlayabileceğini unutmayın.)

   2. Orta kısmın aşağısındaki ilk seçenek Çözünürlük seçeneğidir. Burada, değerlerden oluşan bir açılır menüsü bulunur. (Pencerenin üst kısmında seçmiş olduğunuz ekranla eşleşir.) Çözünürlük, ekranın ne kadar büyük veya küçük görüneceğini, ne kadar ayrıntının gösterileceğini ve ekranın en boy oranını belirler.

   3. Orta kısmın aşağısındaki ikinci seçenek Döndürme seçeneğidir. Bunun da farklı seçeneklerden oluşan bir açılır menüsü vardır. (Aynı şekilde seçmiş olduğunuz ekranla eşleşir.) Döndürme, monitörün hangi ekran kenarını alt olarak kabul edeceğini belirler. Bu özellik, Yatay bir görünüm yerine Dikey bir görünüm sağlamak için yan monte edilmiş bir veya daha fazla ekranınız olduğunda kullanışlıdır.

   4. Orta kısmın aşağısındaki üçüncü seçenek Başlatıcı Yerleşimi seçeneğidir. Bu alanda, başlatıcının ekranların yalnızca birinde veya tümünde görünmesi seçeneklerinin sunulduğu bir açılır menü bulunur. (Tüm Ekranlar varsayılan ayardır. Başlatıcı, Ubuntu'daki dikey görev çubuğudur.)

   5. Orta kısmın aşağısındaki dördüncü seçenek Yapışkan Kenarlar seçeneğidir. Burada, açık ve kapalı seçenekleri arasında geçiş yapılabilir. (Açık varsayılan ayardır.) Yapışkan Kenarlar seçeneğinin amacı, iki monitörün birleştiği kenara uygulamaların yerleştirilmesine olanak tanımaktır. Bu özellik, uygulamayı doğru şekilde hizalamak üzere size daha fazla zaman tanımak için fareyi yavaşlatır.

   6. Yapılandırma penceresinin sol alt köşesinde Ekranları Algıla adlı bir düğme bulunur. Bu düğmeye tıkladığınızda sisteminize takılı tüm ekranlar algılanmaya çalışılır ve her bir ekrana bir kimlik atanır. Böylece, yapılandırmanızın çalışıp çalışmadığını görebilirsiniz.

   7. Yapılandırma penceresinin sağ alt köşesinde, yapılandırmanızı kaydetmek için kullanabileceğiniz bir Uygula düğmesi bulunur.

Yapılandırma Penceresi

 1. Birden çok ekranı istediğiniz şekilde yapılandırmak için bu pencereyi ve sunduğu çeşitli seçenekleri kullanın. Ekranlarınızı nasıl kuracağınız tamamen kişisel tercihlerinize ve gereksinimlerinize bağlıdır.


Başa Dön


 

3. Yaygın görülen sorunlar için ipuçları ve düzeltmeler

 

Not: Dell yalnızca bilgisayarla gönderdiği donanımları ve Ubuntu İşletim sisteminin fabrikada kurulan sürümünü destekler. Donanım kontrolünde bir sorun bulunamazsa ve kurtarma bölümünden işletim sisteminin yeniden yüklenmesi sorunu çözmezse daha ayrıntılı Yazılım desteği için Canonical ile iletişime geçmeniz istenebilir. Söz konusu donanım bir üçüncü taraf aygıtıysa daha fazla yardım için aygıtın üreticisiyle iletişime geçmeniz istenebilir. Buna rağmen sorun yaşamaya devam ederseniz daha fazla destek almanız için donanım bilgilerinizle Ubuntu topluluk forumlarına başvurmanız istenebilir. Aşağıdaki bölümde bazı genel sorun giderme adımları anlatılmaktadır ancak bu bilgilerin kullanımıyla ilgili riskler size aittir.

İpuçları

Ekranların her birinde farklı bir duvar kağıdı kullanma veya bir duvar kağıdını tüm ekranlara genişletme

Bunu yapabilmek için kullanabileceğiniz iki uygulama vardır:

 1. Bunlardan ilki SynchWall uygulamasıdır. Uygulamayı kurmak için aşağıdaki komutu kullanın:

  sudo add-apt-repository ppa:milarimogard/webupd8
  sudo apt-get update
  sudo apt-get install synchwall
   
  • Snychwall uygulamasını açın ve Preferences > Display parameters (Tercihler > Ekran parametreleri) seçeneğine gidin. Alttaki sayfada Multi Monitor Display (Çoklu Monitör Görüntüsü) öğesine gidip Extend image (Görüntüyü genişlet) seçeneğini belirleyin ve duvar kağıdını tüm ekranlarınıza yerleştirmek için share image between monitors (görüntüyü monitörler arasında paylaş) seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin.

  • Synchwall, ayrıca duvar kağıtlarını döndürebilir, efektler uygulayabilir ve başka işlemleri de yerine getirebilir.

 1. İkinci uygulama Nitrogen'dir. Ubuntu Yazılım merkezinde bu uygulamayı arayabilir veya aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

  sudo apt-get install nitrogen

  Nitrogen'de bir masaüstü başlatıcısı bulunmadığından uygulamayı komut satırından açın:

  nitrogen
   
  • Preferences (Tercihler) seçeneğine gidin ve duvar kağıdı klasörünüzü ekleyin. Aynı duvar kağıdını monitörler arasında genişletmek için tercihler penceresinin alt kısmında Full Screen (Tam Ekran) seçeneğini belirleyin.

  • Her ekranda ayrı duvar kağıdı kullanmak için tercihler sayfasının alt kısmında ekran 1, 2 vb. şeklinde seçim yaparak her ekranda ayrı duvar kağıtları ayarlayın.

   Not: Her monitörde farklı bir duvar kağıdı ayarlamak için dosya yöneticisinin masaüstü yönetimini devre dışı bırakmanız gerekir. Bunun, klasörlerinizin artık masaüstünde olmayacağı anlamına geldiğini lütfen unutmayın.

   Bunu yapmak için GNOME Tweak Tool uygulamasını kurmanız gerekir:

   sudo apt=get install gnome-tweak-tool
    

   GNOME tweak tool'da Desktop (Masaüstü) bölümüne gidin ve Have file manager handle the desktop (Masaüstünü dosya yöneticisi yönetsin) seçeneğini OFF (Kapalı) olarak ayarlayın.

  • Bir yeniden başlatma sonrasında yapılandırmanızın kaydedilmesini sağlamak için nitrogen --restore komutunu başlangıç uygulamalarınıza eklemeyi unutmayın.

Masaüstünü bir monitörde kullanırken Flash videolarının diğer bir monitörde tam ekran kalmasını sağlama

Çoğu Flash videoları ve oyunları, Chrome veya Firefox tarayıcısı içinde gösterilir. Bu sorunu çözmek için kullanabileceğiniz birkaç uzantı vardır:

 1. Google Chrome/Chromium için: MaximizeFlash, flash videosunu / oyununu tarayıcıyı tam olarak dolduracak şekilde yeniden boyutlandırır; F11 tuşuna basarsanız tarayıcıyı, seçtiğiniz monitörde tam ekran olarak gösterir.

 2. Firefox için: Flash Game Maximizer, eklenti çubuğuna flash videosunu/oyununu tarayıcının tamamını dolduracak şekilde yeniden boyutlandıran bir düğme ekler; F11 tuşuna basarsanız tarayıcıyı, seçtiğiniz monitörde tam ekran olarak gösterir. (Bu uzantının YouTube'da bilinen sorunlar oluşturduğunu unutmayın.)

Düzeltmeler

Video sürücüleriyle ilgili sorunlar

Bilgisayarınıza varsayılan olarak kurulan açık kaynaklı sürücülerle istediğiniz yapılandırmayı gerçekleştiremezseniz video GPU üreticisinin sağladığı kapalı kaynak sürücüyü ve yardımcı programı denemek isteyebilirsiniz. Yapmaya çalıştığınız şeye bağlı olarak bazı durumlarda, kapalı kaynak sürücüden açık kaynaklı sürücüye geçmek de istediğiniz sonuçlara ulaşmanızı sağlayabilir. Tavsiyemiz, bunlardan biriyle ilgili sorunlar yaşıyorsanız diğerini kurmayı denemeniz ve aynı sorunun devam edip etmediğini kontrol etmenizdir.

Ubuntu Yapılandırma Penceresi, ekranlarımı ihtiyaç duyduğum şekilde kurmama izin vermiyor

Windows'ta olduğu gibi video aygıtlarınızı ve çoklu ekranlarınızı yapılandırmak için kapalı kaynak sürücüyle kurulan yazılımları kullanabilirsiniz. Üreticiler kendi destek sitesinde, kendi yazılımlarının kullanımıyla ilgili daha fazla bilgi sağlamaktadır.

Ubuntu tüm ekranları doğru şekilde algılamıyor

 1. CCSM'yi (Compiz Config Settings Manager; Compiz Yapılandırma Ayarları Yöneticisi) kurun:

  sudo apt-get install compizconfig-settings-manager
 2. CCSM'yi açın ve General Options > Display Settings (Genel Seçenekler > Ekran Ayarları) seçeneğine gidin.

 3. Detect Outputs (Çıkışları Algıla) kutusunun işaretini kaldırın.

 4. Çıkışlar dizisinde, ekranlarınızın çözünürlüğünü tek tek ayarlayın.

 5. Bölüm 2'ye geri dönün ve Ubuntu ekran ayarları bölümünde ekranlarınızı tekrar yapılandırın.

Ubuntu yeniden başlatıldığında ekran konumlarını korumuyor

Çoklu monitörlerinizin konumlarını sabitlemenize ve yeniden başlatma sonrasında veya askıya almadan çıkıldığında bunları korumanıza olanak tanıyacak bir komut dosyası oluşturmak için aşağıdaki adımları gerçekleştirin:

 1. Eski monitors.xml dosyanızı silin ve Gnome ekran ayarları aracını kullanarak yeni bir dosya oluşturun:

  rm ~/.config/monitors.xml
  gnome-control-center

  Displays (Ekranlar) bölümüne gidin ve ekranları istediğiniz konumlara ayarlayın.

 2. ~/.config/monitors.xml dosyasını bir düzenleyicide açın ve birincil ekranın, birincil işareti için evet seçildiğini onaylayın.

 3. Kurulu değilse libxml2-utils paketini kurun:

  sudo apt-get install libxml2-utils
 4. Komut dosyasını yolunuzdaki bir dizine kopyalamak ve yürütülebilir hale getirmek için aşağıdaki komut dosyalarını kullanın:

  sudo wget -O /usr/local/sbin/update-monitor-position http://www.calgorithms.com/assets/files/update-monitor-position
  chmod +x /usr/local/sbin/update-monitor-position
 5. Oturum açtığınızda çalışmasını sağlamak için Sistem > Başlangıç Uygulamaları aracını kullanarak update-monitor-position dosyasını ekleyin.

 6. Sisteminizi yeniden başlatın ve komut dosyasının çalışıp çalışmadığını kontrol edin.


Başa Dön


 

Ek Bilgiler:

 

Not:
Yazılım desteği, Canonical tarafından aşağıdaki yöntemlerle sağlanmaktadır:
Dell tarafından sağlanan Teknik Destek:


Başa Dön

Hızlı İpuçları içeriği, günlük olarak sorunların çözümü ile ilgilenen Dell Destek Uzmanları tarafından yayınlanır. Hızlı İpuçları, hızlı yayın sağlamak için sadece kısmi çözümler veya hala gelişmekte olan ya da başarıya ulaşacağının kanıtı olmayan geçici çözümler sunabilir. Hızlı İpuçları, Dell tarafından gözden geçirilmediği, doğrulanmadığı ve onaylanmadığı için gerekli önlemler alınarak kullanılmalıdır. Dell, müşterilerinin Hızlı İpuçları'nda verilen herhangi bir uygulama veya tavsiyeden kaynaklanan veri kaybı, kar kaybı veya gelir kaybı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere yaşadığı herhangi bir kayıptan sorumlu tutulamaz

Article ID: SLN298529

Last Date Modified: 10/11/2017 04:44 PM


Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.