Knowledge Base

Donanım sorunlarını tanılamak ve çözmek için hangi Dell tanılama araçlarını kullanabilirim?Bilgisayarınızda performans sorunları varsa ancak soruna hangi donanım bileşeninin sebep olduğunu veya bu sorunu nasıl çözeceğinizi bilmiyorsanız Dell size yardımcı olacak çeşitli donanım tanılama araçları sunar.

Çevrimiçi tanılama

Teknik destek birimini aramadan aygıtınızı onarın veya yedek parça edinin. Windows tabanlı aygıtınız garanti kapsamındaysa aygıtınızı onarabilir veya size yedek parça gönderebiliriz. Hızlı Test'i başlattığınızda gelecekte aygıtınızla ilgili sorunları gidermeye yardımcı olacak SupportAssist programı da yüklenir.

Not: Bazı tanılama testlerinde grafik veya durum iletişim kutuları görüntülenebilir; bazı testlerde ise katılımınız gerekebilir.

Daha fazla bilgi için Dell Online Diagnostic Tool - Troubleshoot your Dell PC (Dell Çevrimiçi Tanılama Aracı - Dell Bilgisayarınızda Sorun Giderme) başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.

Dell Hızlı Test

Hızlı Test, Windows tabanlı bilgisayar veya tabletinizin sabit disk sürücüsünü, belleğini, işlemcisini ve optik disk sürücüsünü tarar. Bir hata algılanırsa otomatik olarak sorunu çözer, sorun giderme adımları önerir, yapılacak diğer testler konusunda önerilerde bulunur ya da uyumlu yedek parçaları edinmenize yardımcı oluruz.

 1. Dell PC Diagnostics sayfasına gidin.
 2. Run Quick Test (Hızlı Testi Başlat) öğesine tıklayın.
 3. Özelleştirilmiş bir destek deneyimi sunmak üzere Dell aygıtınızı tanımlamak için Dell System Detect uygulaması gereklidir. Dell System Detect uygulamasını yüklemek için ekrandaki komutları izleyin.
 4. Dell SupportAssist uygulamasını yüklemek için ekrandaki talimatları izleyin.
 5. Dell SupportAssist uygulaması yüklendikten sonra tanılama testleri başlatılacaktır.
  Not: Bazı tanılama testlerinde grafik veya durum iletişim kutuları görüntülenebilir; bazı testlerde ise katılımınız gerekebilir.
Destek Videosu - Dell Çevrimiçi Tanılamaları Kullanma (İngilizce)

Çevrimdışı tanılama

Dell aygıtları, donanım sorunlarını tanılamak ve hata kodlarını yakalamak için önyükleme öncesi tanılama ile birlikte gelir. Bu tanılama dizisi, Microsoft Windows başlamadan önce çalıştırılır; böylece işletim sistemi çalışmıyorken donanım sorunlarını tanılayabilirsiniz. İlk tarama birkaç dakika sürer ve bu taramada sistem belleği (RAM), sabit disk sürücüsü, işlemci ve diğer çeşitli donanım bileşenlerinde sorun olup olmadığı kontrol edilir.

Daha fazla bilgi için Resolve hardware issues using ePSA or PSA diagnostics and guide to error codes (Donanım sorunlarını ePSA veya PSA tanılamalarını kullanarak çözme ve hata kodları kılavuzu) başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.

Dell Pre-boot System Assessment (PSA) (Dell Önyükleme Öncesi Sistem Değerlendirmesi) veya Enhanced Pre-boot System Assessment (ePSA) (Gelişmiş Önyükleme Öncesi Sistem Değerlendirmesi)

Dell PSA veya ePSA tanılamalarını başlatmak için:

 1. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 2. Dell logosu görüntülendiğinde, One-time Boot (Tek Seferlik Önyükleme) menüsünü açmak için klavyedeki F12 tuşuna birkaç kez basın.
 3. Klavyedeki aşağı ok tuşunu kullanarak Diagnostics (Tanılama) öğesini seçin ve Enter tuşuna basın.
 4. Değerlendirmeyi tamamlamak için ekrandaki komutları izleyin ve komutları uygun bir şekilde yanıtlayın.
 5. Listelenen tüm hata kodlarını not edin
 6. ePSA veya PSA tanılaması hata kodları hakkında bilgi almak için Dell Interactive Support Agent'ı (Dell Etkileşimli Destek Temsilcisi) (Yalnızca İngilizce) kullanın.
Destek Videosu - Dell Dizüstü veya Masaüstü Bilgisayarınızda Donanım Sorunlarını Tanılama (İngilizce)

PC'ler ve tabletler için Dell SupportAssist

Dell SupportAssist, bilgisayarınızın donanım ve yazılım durumunu proaktif olarak kontrol eder. Bir sorun algılandığında SupportAssist sizi bilgilendirir. SupportAssist, tüm yeni Dell ev bilgisayarlarında ve tabletlerde önceden yüklüdür. Aygıtınız bir yıldan daha yeniyse aygıtınızda "SupportAssist" uygulamasını arayın ve uygulamayı çalıştırın. Aygıtınız, SupportAssist uygulaması önceden yüklenmiş olarak gelmediyse veya SupportAssist'i yeniden yüklemek istiyorsanız aygıtınızın minimum sistem gereksinimlerini karşıladığından emin olun ve SupportAssist for PCs and tablets'i (PC'ler ve tabletler için Dell SupportAssist) indirin.

Daha fazla bilgi için Dell SupportAssist for PC's and Tablets (PC'ler ve Tabletler için Dell SupportAssist) başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.

Dell SupportAssist'i kullanarak tanılamayı başlatmak için:

 1. Windows Başlat düğmesine tıklayın.
 2. All Programs (Tüm Programlar) öğesine gidin.
 3. Dell klasörü altında SupportAssist öğesine tıklayın
 4. Checkup (Kontrol) kutucuğuna tıklayın.
 5. Başlatmak istediğiniz tanılama testinin türünü seçin.
  • Varsayılan - Bu testin tamamlanması yaklaşık 10 dakika sürer.
  • Stres - Bu testin tamamlanması yaklaşık 15 dakika sürer.
  • Belirli Bir Aygıtı Tara - Bu test, bilgisayarınızdaki belirli bir aygıtta tanılama testi yapmanızı sağlar.
Destek Videosu - Dell SupportAssist Tanıtımı (İngilizce)

Enterprise ürünleri için tanılama araçları

Enterprise ürün paketimiz için tanılama ve destek araçlarıyla ilgili tüm bilgiler Sunucu, Depolama ve Ağ (İngilizce) destek sayfasında bulunabilir.
Article ID: SLN114988

Last Date Modified: 11/10/2017 04:58 AM


Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.