Knowledge Base

Windows Kolay Aktarım ile Dosya Aktarmaya Dair GüncellemeBu makalede, Windows 8.1'e kadarki (8.1 dahil, Win10 hariç) Microsoft İşletim Sistemleri için "Windows Kolay Aktarım ile veri aktarma" ile ilgili bilgiler sunulmaktadır


 

Veri aktarma

Windows Kolay Aktarım ile bir bilgisayardan başka bir bilgisayara kullanıcı hesapları, dosyalar, klasörler, fotoğraflar, müzik ve videolar ve işletim sistemine bağlı olarak e-posta iletileri, kişiler, Windows ve İnternet ayarları ve İnternet sık kullanılanları dahil olmak üzere bilgi aktarabilirsiniz. Yazılım programları aktarılmaz. Windows Kolay Aktarım, 64 bit Windows sürümü ile 32 bit Windows sürümü arasında dosya aktaramaz. Bunun yerine, dosyaların harici depolama aygıtları kullanılarak manuel olarak aktarılması gerekir. Bilgisayarlar arasında farklı veri aktarma yöntemleri için aşağıdaki içeriğe başvurun:

Kolay Aktarım USB Kablosu kullanarak

Bu yöntemi kullanmak için Kolay Aktarım USB kablosunu iki bilgisayara da bağlayın. Windows Kolay Aktarımı mutlaka önce yeni bilgisayarda başlatın ve ekrandaki talimatları uygulayın. Eski bilgisayarda farklı bir Windows işletim sistemi kullanılıyorsa Kolay Aktarım, diğer bilgisayara Windows Kolay Aktarım yazılımının nasıl indirileceğine ilişkin talimatları gösterir ve aktarım işlemi boyunca sizi yönlendirir.

 

Bir ev veya küçük işletme ağını kullanarak

Bu yöntemi kullanırken, her iki bilgisayarın da aynı ev veya iş ağına bağlı olması gerekir. Yeni bilgisayarınızda Windows Kolay Aktarımı başlatın ve ardından ekrandaki talimatları uygulayın. 

Verilerin kaybolmasını veya zarar görmesini önlemek için Windows Kolay Aktarımı önce eski bilgisayarınızda başlatmayın.

Dosyaları bir ağ konumuna ve konumundan kopyalamadan doğrudan ağ üzerinden aktarmak için Windows Kolay Aktarım anahtarı gerekir. Bu anahtar, ağ üzerinden aktarma sırasında dosyaların ve ayarların korunmasına yardımcı olur.

USB flash sürücü veya harici sabit sürücü kullanma

Bu yöntemi kullanırken Windows Kolay Aktarım, seçiminizi aktarmak için USB flash sürücüsünde veya harici bir sabit sürücüde ne kadar disk alanı gerektiğini tahmin eder.

Bir USB flash sürücüsü kullanıyorsanız bütün aktarım işlemi için yeterli depolama alanına sahip olan bir sürücü kullanmaya çalışın. USB flash sürücüsünde bütün aktarım işlemi için yeterince depolama alanı yoksa mümkün olduğunca fazla dosya kopyalayın ve tüm dosyalarınız ve ayarlarınız aktarılana kadar işlemi tekrarlayın.

CD veya DVD kullanarak

Bu yöntemi kullanırken Windows Kolay Aktarım, seçiminizi aktarmak için ne kadar disk alanı ve kaç tane CD/DVD diski gerektiğini tahmin eder. Her iki bilgisayarın da aynı CD/DVD biçimini okuyup yazabiliyor olması gerekir.
 Windows Kolay Aktarımı başlatma

Yönetici haklarıyla kullanıcı hesabında oturum açtıktan ve iki bilgisayar arasında verilerinizi aktarmak için bir yöntem seçtikten sonra, aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak Windows Kolay Aktarımı başlatın ve ekrandaki talimatları uygulayın.

  • Başlat'a tıklayın, Arama alanına "kolay" yazın ve ardından listeden Windows Kolay Aktarımı seçin.
  • Başlat, Tüm Programlar, Donatılar, Sistem Araçları ve ardından Windows Kolay Aktarım'a tıklayın.
  • Başlat, Yardım ve Destek'e tıklayın, Arama alanına "kolay" yazın ve ardından Enter tuşuna basın. Sonuçların listesi görüntülenir. Listeden bir Kolay Aktarım konusu seçin.

Windows Kolay Aktarım, Windows Vista ve 7'de varsayılan olarak yüklüyken XP veya önceki sistemlerde yüklü değildir. Aşağıdaki resimde bulunan pencerede istendiğinde Kolay Aktarım Sihirbazını harici depolama diskleri (USB veya harici disk) kullanarak kolaylıkla yükleyebilirsiniz. Windows Vista/Windows 7 işletim sistemine sahip eski bir bilgisayardan dosya aktarırken veya Windows Kolay Aktarım Sihirbazını yüklediyseniz "Eski bilgisayarımda zaten yüklü" seçeneğini belirleyip ekrandaki talimatlarla devam edebilirsiniz.

 

Kolay aktarım USB kablosu kullanarak aktarma

Dosyaların ve ayarların Kolay Aktarım USB Kablosu kullanılarak aktarılması için kablonun hem eski hem de yeni bilgisayara bağlanması gerekir.

Bir Ev Veya Küçük İşletme Ağını Kullanarak Aktarma

Çok sayıda dosya ve ayarı başka bir bilgisayara tek basit işlemle aktarmak için ağ kullanma seçeneğiniz vardır. Eski ve yeni bilgisayarlarda yönetici izniyle oturum açtığınızdan emin olun. Her bilgisayarda, aynı ağı paylaşmaları için bir Ethernet kablosunu yönlendiriciye bağlayın. Her iki bilgisayarda Windows Kolay Aktarımı başlatın. Her bilgisayarda "Şu anda hangi bilgisayarı kullanıyorsunuz?" seçeneğini yanıtlayın. Windows Kolay Aktarım özelliğini çalıştıran eski bilgisayar tarafından sunulan Windows Kolay Aktarım anahtarını girmeniz istenir. Anahtarı girdikten sonra, aktarmak istediğiniz verileri ve ayarları özelleştirme seçeneğiniz vardır.

USB Flash Sürücü veya Harici Sabit Sürücü kullanarak aktarma

Eski bilgisayarınızdan yeni bilgisayarınıza dosya ve ayarları aktarmak için bir USB sürücü veya harici sabit sürücü ya da CD/DVD Sürücüsü kullanma seçeneğiniz vardır. Sürücüde aktarımı tamamlamak için yeterince alan olduğundan emin olun. Bu, aktarımların tekrarlanmasını önler. 

Bu yöntem, Windows XP/Vista'dan Windows 7'ye yükseltme için en iyi yöntemdir.

 

1 - CD/DVD Sürücüsü

2 - USB Sürücüsü


Dosya aktarımını tamamlama

Windows Kolay Aktarım'da kullanmayı seçtiğiniz yönteme yönelik ekrandaki talimatları uyguladıktan sonra, bilgisayarınızdan aktarılmasını istediğiniz belirli dosyalara ve ayarlara karar vermek için Özelleştir'e tıklayabilirsiniz.

Özelleştirme işlemini tamamlayıp Aktar'a tıkladıktan sonra, Korumalı İçerik Geçişi penceresi görünür. Taşınan hesabın parolasını girmeniz istenir. Bunun amacı, dosyaların sahibin izni olmadan taşınmasının önüne geçmektir.

İşlemi bitirdikten sonra özelleştirilmiş aktarımınız tamamlanır ve aktarılan dosyalara ve ayarlara erişebiliyor olmanız gerekir.


 
Hızlı İpuçları içeriği, günlük olarak sorunların çözümü ile ilgilenen Dell Destek Uzmanları tarafından yayınlanır. Hızlı İpuçları, hızlı yayın sağlamak için sadece kısmi çözümler veya hala gelişmekte olan ya da başarıya ulaşacağının kanıtı olmayan geçici çözümler sunabilir. Hızlı İpuçları, Dell tarafından gözden geçirilmediği, doğrulanmadığı ve onaylanmadığı için gerekli önlemler alınarak kullanılmalıdır. Dell, müşterilerinin Hızlı İpuçları'nda verilen herhangi bir uygulama veya tavsiyeden kaynaklanan veri kaybı, kar kaybı veya gelir kaybı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere yaşadığı herhangi bir kayıptan sorumlu tutulamaz

Article ID: SLN288708

Last Date Modified: 09/04/2018 06:58 PM


Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.