Dell Bilgisayarınızı Korumak için Tamamlamanız Gereken Genel Bakım

Dell Bilgisayarınızı Korumak için Tamamlamanız Gereken Genel BakımBilgisayarınız için Genel Bakım Yönergeleri

Hareketli parçalar içeren herhangi bir aygıt gibi çoğu bilgisayarın optimum kapasitede performans göstermesine yardımcı olmak için bazı genel bakım uygulamaları gerekir. Sistemin bulunduğu ortama bağlı olarak, aşırı ısınmaya bağlı sistem arızasını önlemek için periyodik temizlik gerekebilir.

Sistemlerin, bilgisayarın havalandırmasını engelleyebilecek toz, tüy ve diğer kirleticilerin bulunmadığı temiz bir alanda tutulması önerilir. Isı, sistem için her zaman en büyük tehdittir ve çoğu bilgisayarda sistem bileşenlerini korumak üzere ısıyı yaymak için soğutma sistemleri (aktif veya pasif) bulunur. Merkezi işlem birimi (CPU) ve grafik işlem birimi (GPU) en fazla ısı üreten 2 bileşendir. Güç kaynağı ünitesi (PSU) ve sabit disk sürücüleri (HDD) ısı üreten diğer aygıtlardır. (Şekil 1 ve 2)


Şekil 1


Şekil 2

Bilgisayarın %40'ın üzerinde olmayan bir Nem seviyesi ile 0°C ila 35°C (32°F ila 95°F) oda sıcaklığında kullanılması önerilir.

Sisteminizi periyodik olarak kontrol etmeli ve konumun ortam koşullarına bağlı olarak gerektiğinde temizlemelisiniz.

Tozlu bir fabrikada kullanılan sistemlerin birkaç haftada bir temizlenmesi gerekir, temiz ve tozsuz bir ortamdaki sistemlerin ise yalnızca yıllık kontrolden geçirilmesi gerekir.

Taşınabilir sistemin bir battaniye, yastık veya diğer kumaş türleri üzerinde kullanılması durumunda fan ızgaraları kapanabilir ve sistemi soğutan hava akışı engellenebilir. Bu durum aşırı ısınmaya ve kalıcı hasara yol açabilir. (Şekil 3)

Şekil 3

Dizüstü bilgisayarın sert, düz, üzerinde herhangi bir kumaş bulunmayan bir yüzeyde kullanılmasını öneriyoruz. Bu, hava akışının artmasına ve sistemin altındaki ve içindeki ısının azaltılmasına yardımcı olur.


Bakım Görevleri

Gerektiğinde sistemi temizleyin. Bir sistemin temizlenmesinin gerektiğini gösteren bazı belirtiler vardır.

Sisteminizi temizlemeniz için gerekebilecek bazı araçlar

Sistem temizlik için hazır olduğunda gücü kapatılmalı ve fişi çekilmelidir. Taşınabilir bir sistemi temizliyorsanız sistem pilini de çıkarın. Tüm güç kaynakları çıkarıldığında güç düğmesini 15 saniye basılı tutun (bu işlem, kapasitörlerde depolanan gücü deşarj eder ve statik elektriğin sistem bileşenlerine zarar verme riskini azaltır)

Dikkat: Elektrik süpürgesiyle temizleme statik elektriğe neden olur ve hassas sistem bileşenlerinin zarar görmesine yol açabilir.

Antistatik bir kayış kullanarak masaüstü/Kule sistemlerinde, dahili bileşenlere erişmek için kapağı/yan erişim panelini çıkarın. CPU ısı dağıtıcısına ait çıkarılabilir bir örtü varsa bunu çıkarın, yoksa CPU, GPU ve PSU'nun ısı dağıtıcılarında biriken tozları temizlemek için kutu içinde basınçlı hava kullanın. Ardından hafifçe basınçlı hava uygulayarak fanları temizleyin.

Dikkat: Fanları yüksek devirlerde çalıştırmayın; bu durum yataklarda hasara ve fan arızasına neden olabilir.

Taşınabilir sistemlerde kullanıcı tarafından çıkarılabilecek bir alt kapak bulunabilir (support.dell.com adresindeki sistem kılavuzuna bakın). Alt kapağın çıkarılmasıyla ısı dağıtıcılara daha kolay erişim sağlanır. Yine, az miktarlarda püskürtülen havayla havalandırmalar ve CPU/GPU ısı dağıtıcıları içindeki kir, toz veya kalıntılar temizleyin.

Sistemler üretildikçe sürekli bir yeniden değerlendirme ve iyileştirme süreci söz konusu olmaktadır. Bilgisayarlarda sistem performansını iyileştirmenin yollarından biri BIOS mikro kodunun güncellenmesidir. Bu güncellemeler, performansı iyileştirmeye yönelik müşteri geri bildirimine ve mühendislik değerlendirmelerine bağlı olarak sistem performansı üzerinde değişiklikler yapar. En son BIOS sürümü için support.dell.com adresine göz atın ve yeni sürümler mevcut olduğunda sistemi güncelleyin.

Article ID: SLN290711

Last Date Modified: 14/05/2018 11:44 AM


Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.