Pomoc w wyborze — pamięć

Pamięć o dostępie swobodnym (RAM) to podstawowy czynnik decydujący o wydajności systemu. W pamięci RAM są tymczasowo przechowywane informacje pochodzące z systemu operacyjnego i aplikacji oraz aktualnie wykorzystywane dane. Zapewnia to procesorowi łatwy dostęp do podstawowych informacji niezbędnych do działania programów. Ilość zainstalowanej pamięci RAM oraz architektura pamięci systemu ułatwiają określenie liczby programów, które mogą być uruchomione jednocześnie, oraz ilość danych łatwo dostępnych dla danego programu. Pomaga to również w ustaleniu szybkości aplikacji i liczby jednocześnie uruchomionych programów, między którymi można się przełączać.

Zanim zadecydujesz, jaką ilość pamięci dodasz do nowego komputera, zastanów się najpierw nad tym, jak planujesz wykorzystywać swój komputer. Jeśli korzystanie z komputera ma polegać przede wszystkim na wysyłaniu wiadomości e-mail i przeglądaniu Internetu, wystarczy podstawowa konfiguracja pamięci. Jeśli jednak zamierzasz grać, pracować z multimediami lub wykonywać inne wymagające zadania, warto dodać więcej pamięci.

Pamięć Twojego komputera znana jest inaczej jako RAM, co oznacza pamięć o dostępie swobodnym. Pamięć RAM służy jako tymczasowy magazyn dla przepływu danych. RAM zapamiętuje, których programów, aplikacji i dokumentów używasz najczęściej, aby uzyskać do nich dostęp tak szybko, jak to możliwe. Jeśli pamięci tej jest za mało, szybkość działania komputera może znacznie spaść, ponieważ do obsługi danych zaczyna być używany dysk twardy.

Pamięć DRAM (Dynamic Random Access Memory) to rodzaj pamięci używanej zwykle do obsługi danych i kodu programów niezbędnych do działania procesora. DRAM to typowy rodzaj pamięci o dostępie swobodnym (RAM) używany w komputerach osobistych, stacjach roboczych i serwerach. Dwa najczęściej stosowane obecnie rodzaje pamięci o dostępie swobodnym, DRAM i SRAM, wymagają stałego zasilania, aby nie utracić danych.

W porównaniu z systemem o takiej samej konfiguracji z wyjątkiem pamięci, system, w którym zainstalowano więcej pamięci zapewnia:

  • wydajniejsze działanie witryn internetowych, aplikacji itd.,
  • obsługę większej liczby plików równocześnie,
  • szybsze otwieranie dużych plików,
  • jednoczesną pracę z większą liczbą aplikacji,
  • granie w gry.

W niektórych systemach można dodać pamięć Intel® Optane™, czyli rozwiązanie przyśpieszające działanie platform z procesorami Intel® Core™ siódmej i ósmej generacji.

Pamięć Intel® Optane™ to wyjątkowa technologia, która eliminuje lukę między pamięcią operacyjną a pamięcią masową. Podobnie jak pamięć RAM, działa ona jak część pamięci operacyjnej. Dzięki umieszczeniu często używanych danych i programów bliżej procesora pamięć Intel® Optane™ umożliwia szybszy dostęp do tych informacji i skraca czas reakcji systemu. Pamięć Intel® Optane™ nie może całkowicie zastąpić pamięci DRAM. Obie te technologie wzajemnie się jednak dopełniają w komputerach.

Rozwiązanie jest dostępne w postaci modułu. Nowa pamięć zainstalowana między procesorem i wolniejszymi urządzeniami pamięci masowej SATA (dyskami twardymi, hybrydowymi lub SSD) umożliwia przechowywanie często używanych danych i programów bliżej procesora, co z kolei zapewnia szybszy dostęp do informacji i poprawia ogólną wydajność systemu.

Połączenie modułów DRAM z pamięcią Intel® Optane™ pozwala uzyskać wyższą wydajność i obniżyć koszty. Przykładowo 4 GB pamięci DRAM z rozwiązaniem Intel® Optane™ o pojemności 16 GB zapewnia lepszą wydajność i niższy koszt w porównaniu z 8 GB samej pamięci DRAM.
Wymagania dotyczące pamięci Optane: systemy z procesorami Intel® Core™ siódmej lub ósmej generacji i sterownikiem Intel® Rapid Storage Technology (Intel® RST — instalowanym fabrycznie w przypadku zakupu pamięci Intel® Optane™).

Wiele 32-bitowych systemów operacyjnych, np. 32-bitowa wersja systemu Microsoft® Windows® 10, umożliwia wykorzystanie maksymalnie 3,5 GB (z 4 GB) pamięci do obsługi systemu, podczas gdy pozostałe 0,5 GB poświęcanych jest na obsługę rozmaitych składników sprzętowych.

64-bitowe systemy operacyjne mogą korzystać z więcej niż 4 GB pamięci systemowej i mogą wymagać aplikacji przeznaczonych specjalnie dla nich. Obecnie większość aplikacji biznesowych jest zaprojektowana z myślą o systemach 32-bitowych. Niezależnie od tego 64-bitowe systemy operacyjne są coraz popularniejsze, ponieważ wydajność aplikacji wymaga dużej ilości pamięci systemowej.

Moduły pamięci należy instalować parami. Oba moduły w parze powinny mieć taki sam rozmiar i szybkość oraz powinny być wykonane w takiej samej technologii. Takie zestawy dwóch modułów, zwane konfiguracjami dwukanałowymi, zapewniają największą wydajność. Jeśli moduły pamięci nie zostaną zainstalowane parami, komputer będzie działał, lecz wystąpi niewielkie obniżenie wydajności.

Użyj tego wykresu w celu ustalenia potrzebnej ilości pamięci. Zwróć uwagę na to, że w przypadku niektórych modeli komputerów, jak również różnych wersji systemów operacyjnych, ilość pamięci RAM, jaką można dodać, jest ograniczona.

Jeśli swojego komputera używasz głównie do wykonywania następujących zadań:Rozważ taką ilość pamięci:
Zadowalająca wydajność aplikacji biurowych i podstawowych programów — przeglądanie stron internetowych, przeszukiwanie Internetu, wysyłanie wiadomości e-mail, korzystanie z sieci społecznościowych, transmisje strumieniowe muzyki i filmów z Internetu, granie w proste gry komputerowe, oglądanie zdjęć, nagrywanie dysków CD i DVD, edycja tekstu, tworzenie arkuszy kalkulacyjnych i inne czynności biurowe.8 GB* lub
4 GB i pamięć Intel® Optane™ o pojemności 16 GB
Praca z dużymi bazami danych, zaawansowana edycja zdjęć oraz edycja filmów w wysokiej rozdzielczości (HD).12 GB* lub
8 GB i pamięć Intel® Optane™ o pojemności 16 GB
Odpowiednia wydajność podczas pracy z dużymi plikami i popularnymi aplikacjami, praca z dużymi bazami danych, edycja skomplikowanych zdjęć oraz edycja filmów w rozdzielczości HD. Granie w najbardziej zaawansowane gry i obróbka grafiki.16 GB* lub
8 GB i pamięć Intel® Optane™ o pojemności 32 GB
Dobra wydajność w zastosowaniach wymagających wielozadaniowości ze stosunkowo dużymi plikami i wymagającymi aplikacjami.32 GB lub
16 GB i pamięć Intel® Optane™ o pojemności 32 GB
Znakomita wydajność podczas obsługi dużych plików i jednoczesnego uruchamiania wielu aplikacji, w tym zaawansowanego oprogramowania CAD, tworzenia animacji i analizy danych oraz innych bardzo wymagających programów.64 GB lub
16 GB i pamięć Intel® Optane™ o pojemności 32 GB

Często zadawane pytania

Co to jest moduł DIMM?
Moduł DIMM (Dual Inline Memory Module) to zestaw układów pamięci o dostępie swobodnym, zainstalowanych na małej płytce drukowanej. Moduły DIMM są instalowane w gniazdach na płycie głównej komputera.

Co to jest pamięć SDRAM DDR4?
Skrót SDRAM DDR4 oznacza „synchroniczną pamięć dynamiczną o dostępie swobodnym typu 4 o podwójnej prędkości transmisji danych”. Korzystanie z modułów tego rodzaju ułatwia obsługę wielu aplikacji oraz szybkie otwieranie dokumentów i wykonywanie różnych zadań.

Do czego może się przydać pamięć trójkanałowa?
Wydajny procesor umożliwia uruchamianie aplikacji tylko z taką szybkością, na jaką pozwala pojemność pamięci operacyjnej komputera. Jeśli pamięć jest wolniejsza niż procesor, zostaje on bez danych do przetwarzania. W przypadku zastosowania pamięci wielokanałowej każdy dostępny kanał pamięci duplikuje ogólną ilość dostępnej przepustowości pamięci. Pozwala to na równomierną dystrybucję obciążenia pamięci między dostępne kanały, co z kolei oznacza większą szybkość przetwarzania. Pamięć trójkanałowa to najnowocześniejsza wersja pamięci wielokanałowych. W miarę wzrostu wymagań gier i aplikacji biznesowych w zakresie grafiki i przetwarzania trójkanałowa pamięć będzie niezbędnym składnikiem najbardziej wydajnych komputerów.

Co oznacza określenie 2133 MHz?
Szybkość pamięci kupowanej lub dodawanej do komputera mierzona jest w megahercach. Większość komputerów zawiera pamięć o szybkości 1600 MHz lub 2133 MHz, która jest bardzo wydajna w obsłudze nowoczesnych aplikacji komputerowych. Wymieniając moduły pamięci na wersje o wyższej częstotliwości taktowania, możesz przygotować swój komputer do obsługi najnowszych gier wymagających szybkiej pamięci.

Co to jest pamięć Intel® Optane™ i dlaczego jest nazywana w ten sposób?
Pamięć Intel® Optane™ to rozwiązanie przyśpieszające działanie systemów z procesorami Intel® Core™ siódmej i ósmej generacji. Rozwiązanie jest dostępne w postaci modułu. Nowa pamięć zainstalowana między procesorem i wolniejszymi urządzeniami pamięci masowej SATA (dyskami twardymi, hybrydowymi lub SSD) umożliwia przechowywanie często używanych danych i programów bliżej procesora, co z kolei zapewnia szybszy dostęp do informacji i poprawia ogólną wydajność systemów.

Czy pamięć Intel® Optane™ zastępuje pamięć DRAM?
Moduł pamięci Intel® Optane™ nie zastępuje pamięci DRAM, ale dodanie go poprawia wydajność systemu.

Czy pamięć Intel® Optane™ przyśpiesza również działanie dysków SSD? Jeśli tak, w jakim stopniu?
Tak. Pamięć Intel® Optane™ przyśpiesza działanie urządzeń pamięci masowej SATA, w tym dysków SSD SATA. Korzyści zapewniane przez pamięć Intel® Optane™ są jednak większe w przypadku wolniejszych napędów, takich jak dyski twarde.

Dlaczego warto wybrać pamięć Intel® Optane™ zamiast samego dysku SSD?
Zależy to od konkretnych wymagań. Zazwyczaj jeśli potrzebna jest duża pojemność pamięci masowej, warto wybrać dysk twardy. Dyski SSD mają zwykle mniejszą pojemność i są droższe. Pamięć Intel® Optane™ w połączeniu z dyskiem twardym zapewnia krótszy czas reakcji porównywalny z dyskiem SSD przy dużej pojemności charakterystycznej dla dysków twardych.

Dlaczego warto wybrać pojemność 32 GB zamiast 16 GB? Jaka jest różnica w wydajności? 
Główna różnica między modułami 32 GB a 16 GB polega na liczbie aplikacji, których działanie można przyśpieszyć. Moduł o pojemności 32 GB doskonale sprawdza się w przypadku zaawansowanych użytkowników, którzy często korzystają z różnych wymagających aplikacji, na przykład graczy. Taka pojemność jest również zalecana podczas grania w więcej niż jedną grę równocześnie.

Ile razy należy uruchomić aplikację lub plik, aby wykorzystać pełne możliwości akceleracji dzięki pamięci Intel® Optane™?
Zalety akceleracji są wyraźnie zauważalne już po drugim użyciu pliku lub aplikacji. Pełne korzyści z pamięci Intel® Optane™ są dostępne po trzecim uruchomieniu. Uwaga: pamięć Intel® Optane™ priorytetowo traktuje często używane aplikacje lub pliki, więc rzadko używane zasoby są usuwane z pamięci podręcznej.

Do konfiguracji z obsługą pamięci Intel® Optane™.

Pamięć Intel® Optane™ to rozwiązanie przyśpieszające działanie systemu, które w połączeniu z wolniejszymi urządzeniami pamięci masowej, takimi jak dyski twarde lub SSD SATA, pozwalają uzyskać wydajność prawie na poziomie napędów SSD PCIe/NVMe. Najczęściej używane pliki są przechowywane w pamięci Intel® Optane™, co zapewnia szybszy dostęp za pośrednictwem inteligentnego oprogramowania i wyższą wydajność całego systemu. Dysk twardy i pamięć Intel® Optane™ są widoczne jako jeden wolumin, więc rozwiązania można używać tak jak standardowego dysku.

  • Dodanie 16 GB pamięci Intel® Optane™ do systemu z dyskiem twardym 1 TB i 4 GB pamięci DDR zapewnia krótszy czas reakcji niż w przypadku systemu z dyskiem o pojemności 1 TB i 8 GB pamięci DDR bez rozwiązania Intel® Optane™.

Wymagania dotyczące pamięci Optane: systemy z procesorami Intel® Core™ siódmej lub ósmej generacji i sterownikiem Intel® Rapid Storage Technology (Intel® RST — instalowanym fabrycznie w przypadku zakupu pamięci Intel® Optane™).

Często zadawane pytania:

Co to jest pamięć Intel® Optane™ i dlaczego jest nazywana w ten sposób?
Pamięć Intel® Optane™ to rozwiązanie przyśpieszające działanie systemów z procesorami Intel® Core™ siódmej i ósmej generacji. Rozwiązanie jest dostępne w postaci modułu. Nowa pamięć zainstalowana między procesorem i wolniejszymi urządzeniami pamięci masowej SATA (dyskami twardymi, hybrydowymi lub SSD) umożliwia przechowywanie często używanych danych i programów bliżej procesora, co z kolei zapewnia szybszy dostęp do informacji i poprawia ogólną wydajność systemu.

Na czym polega różnica między pamięcią Intel® Optane™ a pamięcią DRAM? Czy to rozwiązanie zastępuje pamięć DRAM?
Pamięć Intel® Optane™ to wyjątkowa technologia, która eliminuje lukę między pamięcią operacyjną a pamięcią masową. Podobnie jak pamięć RAM, działa ona jak część pamięci operacyjnej. Dzięki umieszczeniu często używanych danych i programów bliżej procesora pamięć Intel® Optane™ umożliwia szybszy dostęp do tych informacji i skraca czas reakcji systemu. Pamięć Intel® Optane™ nie może całkowicie zastąpić pamięci DRAM. Obie te technologie wzajemnie się jednak dopełniają. Moduł Intel® Optane™ można dodać do pamięci DRAM, aby podnieść wydajność systemu.

Czy pamięć Intel® Optane™ przyśpiesza również działanie dysków SSD? Jeśli tak, w jakim stopniu?
Tak. Pamięć Intel® Optane™ przyśpiesza działanie urządzeń pamięci masowej SATA, w tym dysków SSD SATA. Korzyści zapewniane przez pamięć Intel® Optane™ są jednak większe w przypadku wolniejszych napędów, takich jak dyski twarde.

Dlaczego warto wybrać pamięć Intel® Optane™ zamiast samego dysku SSD?
Zależy to od konkretnych wymagań. Zazwyczaj jeśli potrzebna jest duża pojemność pamięci masowej, warto wybrać dysk twardy. Dyski SSD mają zwykle mniejszą pojemność i są droższe. Pamięć Intel® Optane™ w połączeniu z dyskiem twardym zapewnia krótszy czas reakcji porównywalny z dyskiem SSD przy dużej pojemności charakterystycznej dla dysków twardych.

Dlaczego warto wybrać pojemność 32 GB zamiast 16 GB? Jaka jest różnica w wydajności?
Główna różnica między modułami 32 GB a 16 GB polega na liczbie aplikacji, których działanie można przyśpieszyć. Moduł o pojemności 32 GB doskonale sprawdza się w przypadku zaawansowanych użytkowników, którzy często korzystają z różnych wymagających aplikacji, na przykład graczy. Taka pojemność jest również zalecana podczas grania w więcej niż jedną grę równocześnie.

Ile razy należy uruchomić aplikację lub plik, aby wykorzystać pełne możliwości akceleracji dzięki pamięci Intel® Optane™?
Zalety akceleracji są wyraźnie zauważalne już po drugim użyciu pliku lub aplikacji. Pełne korzyści z pamięci Intel® Optane™ są dostępne po trzecim uruchomieniu. Uwaga: pamięć Intel® Optane™ priorytetowo traktuje często używane aplikacje lub pliki, więc rzadko używane zasoby są usuwane z pamięci podręcznej.

Ile gier można przyśpieszyć za pomocą pamięci Intel® Optane™?
Nie da się wskazać konkretnej liczby gier. Zależy to w znacznym stopniu od wielkości gry i architektury używanego oprogramowania, a także innych aplikacji i konfiguracji platformy.

Jeśli używam pamięci Intel® Optane™ do akceleracji dysku twardego, gry i poszczególne poziomy w grach będą wczytywać się prawie tak szybko jak z dysku SSD, ale co z samą rozgrywką? Czy akceleracja wpływa na rozgrywkę?
Płynność rozgrywki nie będzie się istotnie różnić, ponieważ gry są wczytywane do pamięci DRAM.