Pomoc w wyborze — napędy optyczne

• Firma Dell oferuje wiele różnych napędów optycznych, których cechy i funkcje zostały dostosowane do wielozadaniowości i większej produktywności.
• Wybór odpowiedniego napędu może być trudny, ale firma Dell ułatwia podjęcie tej decyzji.

Napęd optyczny w systemie firmy Dell umożliwia oglądanie dysków DVD, granie w gry wideo oraz tworzenie kopii zapasowych danych i obrazów na dyskach CD, DVD lub Blu-ray™. Decyzję o wyborze formatu CD, DVD lub Blu-ray należy podjąć na podstawie wymagań dotyczących pojemności nośników. Jeśli poszukujesz większej ilości miejsca niż w przypadku dysków CD lub jednowarstwowych dysków DVD, możesz wybrać napęd zgodny z formatem DVD obsługujący płyty dwuwarstwowe (DVD DL), które mieszczą nawet 8,5 GB danych.

Większe pojemności są obsługiwane przez napędy dysków Blu-ray, dostępne w wybranych komputerach stacjonarnych i notebookach Dell Inspiron™, XPS™ i Alienware™.

Komputery stacjonarne Dell OptiPlex obsługują dwa rodzaje napędów: płaskie i o standardowej wysokości. Dostępne są czytniki DVD-ROM (które mogą tylko odczytywać płyty CD i DVD) oraz DVD+/- RW (z możliwością odczytu i zapisu dysków CD i DVD). Podstawowa prędkość operacji odczytu i zapisu jest mierzona jako wielokrotność prędkości dla dysków (CD = 0,15 MB/s i DVD = 1,3 MB/s).

Szybkości napędów
Im większa prędkość napędu optycznego (podawana jako wielokrotność standardowej prędkości bazowej), tym szybsze jest tempo zapisu danych na dyskach. Na przykład napęd o 16-krotnej prędkości jest szybszy niż urządzenie o szybkości 8x. Wyższa prędkość zapisu pozwala na szybsze tworzenie dysków CD i DVD.

Zgodność
Wszystkie dostępne obecnie napędy DVD są w pełni wstecznie zgodne z wcześniejszymi technologiami i popularnymi formatami dysków, zatem bez obaw — stare dyski CD-ROM lub DVD będą prawidłowo działać w nowym systemie niezależnie od wybranego urządzenia DVD. Napędy dysków Blu-ray mogą być wstecznie zgodne, choć w przypadku nowszych urządzeń nie jest to pewne (szczegółowe informacje można znaleźć w danych technicznych produktu). Dodatkowo wszystkie dostępne opcje napędów obsługują dyski dwuwarstwowe.

Rodzaje napędów

  • Napędy typu combo umożliwiają odczyt dysków Blu-ray, DVD oraz CD. Nie pozwalają jednak na zapis lub wymazywanie dysków Blu-ray.
  • Napędy RE umożliwiają zarówno odczyt, jak i wymazywanie danych i multimediów z różnych nośników, w tym Blu-ray.
  • Napędy RW umożliwiają zarówno odczyt, jak i zapis danych i multimediów na dyskach DVD (ale nie Blu-ray).


Dwa napędy optyczne
Wraz z wybranymi komputerami stacjonarnymi dostępna jest opcja podwójnych napędów optycznych.

  • Dyski CD i DVD można łatwiej kopiować, ponieważ oba napędy działają jednocześnie, pozwalając na odtwarzanie i nagrywanie materiałów w tym samym momencie. 
  • Muzykę i materiały multimedialne można szybciej przenosić do systemu dzięki równoczesnej instalacji za pomocą obu urządzeń.

Poniższe zestawienie ułatwia wybór odpowiedniego napędu optycznego zgodnie z docelowym sposobem użytkowania.
Uwaga: konfigurowany system może (ale nie musi) zawierać wszystkie wymienione poniżej opcje. Informacje na temat dostępnych opcji napędów można znaleźć w konfiguratorze systemu.

 Maksymalne prędkości transmisji danych Płaski napęd DVD-ROM Płaski napęd DVD+/-R/W Standardowy napęd DVD-ROM Standardowy napęd DVD+/-RW
 Zapis Niedostępne 8x DVD/24x CD Niedostępne 16x DVD/48x CD
 Odczyt 8x DVD/24x CD 8x DVD/24x CD 16x DVD/48x CD 16x DVD/48x CD