Sosyal Medya Politikası

Dell, ekip üyelerini şirket adına en iyi performansı sergilemeye teşvik eder. Çevrimiçi ortam olgunlaşmaya devam ederken, Dell ekip üyelerinin birbirleriyle ve dünyayla iletişim kurma olanakları da gelişiyor. Sosyal medya kişinin kendini ifade etmesi için yeni olanaklar yaratırken aynı zamanda yeni sorumluluklar da yaratıyor.

Dell ekibinin bir üyesi olduğunuz için müşterilerimiz, iş ortaklarımız ve diğer harici taraflar sizi bir Dell temsilcisi olarak görüyor. Özel olarak işinize atıfta bulunmanız ya da işinizle ilgili konuşmanız fark etmeksizin, sosyal medya platformlarındaki katılımlarınız Dell hakkında görüşleri etkiler.

Bu politika, sosyal medya yolculuğundaki son değil, ilk adımdır. Kişisel veya profesyonel olarak sosyal medyayla ilgileniyorsanız Social Media and Communities University (SMaC U, Sosyal Medya ve Topluluklar Üniversitesi) eğitimlerimizi incelemelisiniz.

Sosyal medya ifadesi birçok farklı şekilde kullanıldığından, sosyal medya dediğimizde neyi kastettiğimizi anladığınızdan emin olmak istiyoruz. İnternet üzerinden iletişimi kolaylaştıran tüm araç veya hizmetler sosyal medyanın parçasıdır. Sosyal medya yalnızca Facebook, Twitter, ve WeChat gibi geleneksel tanınmış oluşumları değil, aynı zamanda kullanıcı iletişimlerini içeren ve sosyal medya olduğunu düşünmeden kullanıyor olabileceğiniz diğer platformları da kapsar. YouTube, Flickr, bloglar ve vikiler gibi platformların hepsi sosyal medya kapmasında değerlendirilir.

Son olarak, bu politika kolay anlaşılır ve söyleşi tonunda olacak biçimde yazılmış olsa da gerçek bir politikadır. Sosyal medya etkileşimlerinizde aşağıda açıklanan ilkelere uymamanız durumunda, çalıştığınız ülkenin yasaları uyarınca işten çıkarılmaya kadar varabilecek ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Hiç kimse bunun olmasını istemez. Bu yüzden, bu politikanın tamamını okuyun ve anladığınızdan emin olun.
Dell'i etkileyebilecek herhangi bir çevrimiçi iletişimde bulunmadan önce bilmeniz gereken beş sosyal medya ilkesi vardır. SMaC U üzerinden Sosyal Medya İlkeleri eğitimini aldıysanız bunları biliyor olmalısınız. Bu ilkeler, bu politika veya genel olarak sosyal medya ile ilgili herhangi bir sorunuz olursa lütfen Social@dell.com adresine e-posta gönderin.

Kibar Olun, Eğlenin ve İletişim Kurun

Sosyal medya, Dell veya kendiniz için kullanmanız fark etmeksizin, sohbet edilen ve bağlantılar kurulan bir alandır. Belirli konu başlıklarını dayatmak yerine sohbet etmeye odaklanırsanız, sosyal medyada kuracağınız bağlantılar çok daha tatmin edici olacaktır. Dell, müşterilerimizle doğrudan iletişim kurmak üzere teknolojiden yararlanma konusunda her zaman öncü olmuştur. Sosyal medya, markamızı geliştirmek için kullanabileceğiniz araçlardan biridir; sadece bunu doğru şekilde yaptığınızdan emin olun.

Bilgileri Koruyun

Sosyal medya sizi, bilgi paylaşmaya ve insanlarla iletişim kurmaya teşvik eder. Sosyal medyayı kullanırken ilişkiler kurmalı, ancak Dell ile ilişkiniz nedeniyle erişiminiz olan gizli bilgilerin herkese açıklanmaması gerektiğinin de bilincinde olmalısınız. Dolayısıyla, gizli şirket bilgilerimizi veya müşterilerimizin kişisel olarak tanınmasına neden olabilecek herhangi bir bilgiyi paylaşmamalısınız. Her yıl, gizliliği ve kişisel bilgileri nasıl korumanız gerektiği hakkında bir eğitim alıyorsunuz. Aynı şey sosyal medya için de geçelidir. Gizli bilgileri bir sosyal medya platformuna yanlışlıkla gönderirseniz, bu bilgileri tam olarak kaldırmak zor olacaktır.

Şeffaf Olun ve Açıklayın

Sosyal medyada Dell hakkında konuşurken Dell için çalıştığınızı açıklamalısınız. Arkadaşlarınız Dell için çalıştığınızı bilebilir, ancak onların ağındaki arkadaşları ve iş arkadaşları bunu bilmeyebilir. Farkında olmadan kimseyi yanıltmak istemezsiniz. Dell'den ya da Dell'deki işinizden söz eden tüm gönderilerde #Iwork4Dell hashtag'ini kullanarak bunu kolayca açıklayabilirsiniz.

Yasalara Uyun, Davranış Kuralları'na Uyun

Sosyal medya inanılmaz hızlı bir şekilde iletişim kurmanıza ve mesajınızın internette saniyeler içinde yayılmasına olanak sağlar. Bu, doğru olmayan bir mesajı paylaştıktan sonra düzeltmenizi güçleştirir. Hem doğruluk açısından hem de Dell'in genel sosyal medya stratejisine, Davranış Kurallarımıza, yerel yasalar (ABD'deki FTC Endorsement Guidelines adlı kurallar gibi) ve kullandığınız platformda (paylaşım yaptığınız sitenin hizmet koşulları gibi) geçerli olabilecek her türlü kısıtlamaya uygun olduğundan emin olmak için paylaşacağınız tüm içerikleri önce bir kez daha kontrol etmek yararlı olacaktır. Dell'in temel değerlerinden biri olan dürüstlükle kazanma ilkesi, sosyal medya için de geçerlidir. Davranış Kurallarımızda da ayrıntılı olarak açıklandığı üzere, Dell ekip üyeleri olarak kendimizi yüksek etik standartlara taşırız ve bu bir Dell ekip üyesi olarak yaptığınız her şey gibi sosyal medya için de geçerlidir.

Sorumlu Olun

Sosyal medya konuşmalarına doğru şekilde katıldığınızdan emin olun. Bir konuda uzman değilseniz, kendiniz yanıtlamak yerine uzman olan bir kişiye yönlendirin. Resmi bir Dell yanıtı vermiyorsanız Dell adına konuşmayın ve hedef kitlenizin aradaki farkı bildiğinden emin olun. Bir sosyal medya platformunda Dell ile ilgili uygun olmayan bir paylaşımda bulunulduğunu görürseniz, hemen Sosyal İşler ekibini (bağlantı: //inside.dell.com/community/active/emc_marketing/global_digital_marketing/social_media_at_dell ), yöneticinizi, Etik ve Uyumluluk bölümünü veya ilgili başka bir kişiyi bilgilendirin. Ayrıca gizlilik ayarlarınız ne olursa olsun, sosyal medyada yayınlanan her şeyin hızla yayılabileceğini unutmayın. Bu nedenle gönderdiğiniz içeriklerin patronunuzun gelen kutusunda, çalışma arkadaşınızın Twitter akışında ya da önemli bir haber sitesinin ön sayfasında görünmesi durumunda rahatsız olmayacağınız türde paylaşımlar olduğundan emin olun. Hukuki sonuçlar doğurabilecek, başka şirketlerin fikri mülkiyetini içeren ve onur kırıcı bir dile sahip içerikler göndermekten kaçınmalısınız. Çevrimiçi ortamda yayınladığınız her şeyin kaynağının siz olduğu anlaşılabilir. Bu nedenle, göndermeden önce gönderinizin uygun olduğundan emin olun. Daha sonra silseniz bile gönderiniz başkaları tarafından paylaşılmış ve arşivlenmiş olabilir. Bio'nuza içeriğinizin sadece size ait olduğu hakkında bir açıklama yazsanız da bu, diğer internet kullanıcılarının hakkınızda şikayette bulunmayacağı ve Dell için çalıştığınızı belirtmeyeceği anlamına gelmeyebilir.

Sosyal Medya Hesabı Sahipliği

Bu bölüm bir sosyal medya politikası değildir. Ancak, bu politikada yer alacak kadar önemlidir. Dell'deki işinizin bir parçası olarak Dell için oluşturulmuş bir hesapta sosyal medya etkinliklerine katılıyorsanız, bu hesap Dell'in mülkiyeti olarak kabul edilebilir. Bu hesap Dell'in mülkiyetindeyse, şirketten ayrılmanız durumunda hesabı kullanmaya devam edemezsiniz. Yani, parolayı ya da hesap adını değiştirmemeli, benzer bir hesap oluşturmamalı veya hesap aracılığıyla elde ettiğiniz kişi ve bağlantılar üzerinde herhangi bir sahiplik iddia edemezsiniz. Bu, iş yerindeyken erişim sağlıyor olabileceğiniz kişisel hesaplar için geçerli değildir, ancak tüm Dell markalı hesaplar için kesinlikle geçerlidir. Kullandığınız bir hesapla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, lütfen Yetkilendirme ve Yönetim ekibiyle (bağlantı: //inside.dell.com/docs/DOC-39873 ) iletişime geçin.

Global Sosyal Medya Politikası Geçerlilik Tarihi: 1 Haziran 2017