Postup odstraňování problémů s displejem či videem na LCD panelech u notebooků Dell

Postup odstraňování problémů s displejem či videem na LCD panelech u notebooků Dell
Notebook Dell může mít potíže s LCD displejem nebo obrazem, které jsou obvykle způsobeny LCD panelem, grafickou kartou nebo nastavením obrazu. Postup odstraňování problémů uvedený níže může pomoci vyřešit běžné problémy. Mezi příznaky, že dochází k problému s LCD displejem či obrazem, patří prázdná nebo černá obrazovka, vyblednutí barev, rozmazání, neostrost, zkreslení, roztažení, geometrické zkreslení, únik světla nebo nerovnoměrné podsvícení, blikání, vodorovné nebo svislé linky, světlé nebo tmavé skvrny, mrtvý pixel, jasný pixel nebo problémy související s dotykovým ovládáním. Abyste zjistili více informací, rozbalte jednotlivé kroky odstraňování problémů níže a postupujte podle nich.

Pokud chcete zjistit, jak na odstraňování problémů s LCD displejem či videem u stolních počítačů Dell, podívejte se do článku databáze znalostí Dell Odstraňování problémů s displejem či obrazem na monitorech Dell

 

Odstraňování potíží

Je potřeba ověřit, jestli se problém týká LCD obrazovky notebooku, grafické karty (GPU) nebo nastavení obrazu na vašem počítači. Snadný způsob, jak to zjistit, je připojit notebook k externímu monitoru nebo televizoru.

Pokud chcete zjistit více informací o připojení svého notebooku Dell k externímu monitoru nebo televizoru, podívejte se do článku databáze znalostí Dell Jak připojím monitor k počítači?.

Pokud problém přetrvává i na externím monitoru, může to být způsobeno grafickou kartou (GPU) nebo nastavení obrazu, nikoliv LCD panelem notebooku. Potom pokračujte krokem Ověření problému s displejem či obrazem v nouzovém režimu systému Windows. Jinak přejděte k dalšímu kroku.

Poškození LCD obrazovky může vést k problémům s výkonem. Jestliže je LCD obrazovka poškozená, vykazuje následující příznaky: LCD obrazovka přestane fungovat, funguje přerušovaně, bliká, zobrazují se na ní vodorovné nebo svislé čáry apod.

Pokud si všimnete fyzického poškození, obraťte se na technickou podporu společnosti Dell, kde se dozvíte více o možnostech oprav, které jsou ve vašem regionu dostupné. Pokud k žádnému fyzickému poškození nedošlo, pokračujte dalším krokem.

Notebooky Dell jsou vybaveny integrovaným diagnostickým nástrojem, který pomáhá určit, zda se vámi pozorované problémy obrazovky týkají LCD obrazovky notebooku Dell či grafické karty (GPU) a nastavení počítače.

Když si na obrazovce všimnete odchylek od normálu, například blikání, zkreslení, problémů se zřetelností, rozmazaného nebo neostrého obrazu, vodorovných nebo svislých čar, blednutí barev apod., je vždy dobrým postupem monitor izolovat LCD obrazovku provedením vestavěného automatického testu (BIST).

Způsob 1

 1. Vypněte notebook Dell.
 2. Odpojte všechna periferní zařízení připojená k počítači a připojte k počítači napájecí adaptér (nabíječku).
 3. Přesvědčte se, že je LCD obrazovka čistá (na povrchu obrazovky není prach).
 4. Stiskněte a podržte klávesu D a zapněte počítač. Tím přejdete do režimu vestavěného automatického testu (BIST) LCD obrazovky.
  Stále držte klávesu D, dokud neuvidíte, jak se na celé obrazovce mění barvy.
 5. Obrazovka změní barvu na černou, bílou, červenou, zelenou a modrou.
 6. Pečlivě prohlédněte displej, zda na něm nenajdete odchylky od normálu.
 7. Stisknutím klávesy Esc proces ukončíte.

Způsob 2

 1. Vypněte notebook Dell.
 2. Odpojte všechna periferní zařízení připojená k počítači a připojte k počítači napájecí adaptér (nabíječku).
 3. Přesvědčte se, že je LCD obrazovka čistá (na povrchu obrazovky není prach).
 4. Stiskněte a podržte klávesu Fn a zapněte počítač. Tím přejdete do režimu diagnostiky ePSA nebo PSA.
  Stále držte klávesu Fn, dokud se nezobrazí obrazovka diagnostiky ePSA nebo PSA.
 5. Diagnostika ePSA nebo PSA spustí na počítači sérii testů.
 6. Až se zobrazí zpráva „Do you see the color bars? Yes/No“ (Vidíte barevné pruhy? Ano/ne), potom stisknutím klávesy N přejdete do režimu vestavěného automatického testu LCD obrazovky.
  Poznámka: Pokud nezareagujete do 30 sekund, diagnostika automaticky určí, že jste odpověděli „Ne“, a bude pokračovat vestavěným automatickým testem LCD obrazovky.
 7. Na obrazovce se zobrazí několik barevných pruhů a barvy celé obrazovky se změní na černou, bílou, červenou, zelenou a modrou.
 8. Pečlivě prohlédněte displej, zda na něm nenajdete odchylky od normálu.
 9. Počítač se po dokončení zbývajících testů restartuje.

Pokud v režimu vestavěného automatického testu nerozpoznáte žádné odchylky obrazovky od normálu, funguje LCD obrazovka notebooku správně. Pokračujte dalším krokem: Aktualizace ovladače grafické karty (GPU), ovladače monitoru a systému BIOS.

Pokud v režimu vestavěného automatického testu zaznamenáte odchylky od normálu, můžete nechat LCD obrazovku notebooku opravit/vyměnit, pokud je v záruce, prostřednictvím technické podpory společnosti Dell.

Otestujte obrazovku svého notebooku – (1:44) pouze v angličtině

Oprava obrazovky notebooku (oficiální technická podpora společnosti Dell) na YouTube – (1:44) pouze v angličtině

Nouzový režim systému Windows nám umožňuje identifikovat, jestli se problém týká operačního systému, nastavení obrazu, ovladačů zařízení nebo softwaru jiných výrobců. Pokud chcete zjistit, jak restartovat počítač Dell do nouzového režimu, podívejte se do článku databáze znalostí Dell podle operačního systému nainstalovaného v příslušném počítači:

Pokud problém v nouzovém režimu přetrvává, přejděte k dalšímu kroku. Jinak pokračujte krokem Provedení Obnovení systému Windows.

Spuštění systému Windows 10 v nouzovém režimu (oficiální technická podpora společnosti Dell) – (1:16) pouze v angličtině

Společnost Dell doporučuje aktualizovat ovladače zařízení a systém BIOS v rámci vašeho plánovaného cyklu aktualizací. Tyto aktualizace ovladačů zařízení a systému BIOS mohou obsahovat vylepšení nebo změny funkcí, díky nimž bude váš systémový software nadále aktuální a kompatibilní s dalšími systémovými moduly (hardware a software). Poskytují také zvýšenou stabilitu.

Aby bylo dosaženo optimálního výkonu videa a vyřešení běžných problémů s obrazem, je nezbytné aktualizovat ovladače následujících zařízení:

 • BIOS
 • Ovladač čipové sady
 • Ovladač grafické karty (GPU)
 • Ovladač monitoru

Více informací o stahování a instalaci ovladače zařízení na počítači Dell najdete v článku databáze znalostí Dell Jak aktualizovat ovladače zařízení na počítači Dell?.

Aktualizace systému Windows mohou podporovat váš operační systém Windows mnoha způsoby. Aktualizace systému Windows mohou řešit konkrétní problémy, poskytovat ochranu před škodlivými útoky nebo dokonce přidávat nové funkce do operačního systému.

Jak spustit službu Windows Update na systému Microsoft Windows 10?

 1. Klikněte pravým tlačítkem na nabídku Start a poté na možnost Nastavení.
 2. V panelu Nastavení klikněte na možnost Aktualizace a zabezpečení.
 3. V levém podokně vyberte možnost Windows Update.
 4. V pravém podokně klikněte na možnost Vyhledat aktualizace.
 5. Po stažení a instalaci aktualizací počítač restartujte.

Výkon LCD obrazovky vašeho notebooku Dell může ovlivnit nastavení displeje, například jas, obnovovací frekvence, rozlišení a řízení spotřeby. Změna nastavení displeje může pomoct vyřešit několik typů problémů s obrazem.

Více informací o změně jasu, obnovovací frekvence a rozlišení na notebooku Dell se nachází v článku databáze znalostí Dell Jak změnit běžná nastavení obrazu v systému Microsoft Windows?.

Poznámka: V závislosti na modelu notebooku Dell se klávesové zkratky pro úpravu či změnu jasu mohou lišit. Konkrétní informace získáte v Uživatelské příručce svého notebooku Dell.

Pokud zjistíte, že notebook Dell nereaguje na dotyk nebo dotyky přestanou fungovat úplně, můžete zkusit několik běžných kroků odstraňování problémů, které tyto potíže pomohou napravit.

Více informací o odstraňování problémů s dotykovou obrazovkou se nachází v článku databáze znalostí Dell Odstraňování problémů s dotykovou obrazovkou na počítači Dell.

Poznámka: Než začnete odstraňovat problémy s dotykovou obrazovkou, ověřte, zda váš notebook Dell má funkci dotykové obrazovky.

Odstraňování problémů s dotykem v systému Windows 10 – (1:45) pouze v angličtině

Zátěžový test dokáže důkladně diagnostikovat grafickou kartu (GPU) na vašem počítači a nahlásit všechny potenciální problémy s hardwarem. Spuštění zátěžového testu na počítači může ověřit, jestli jsou hardwarové komponenty stabilní a spolehlivé.

Jak spustit zátěžový test?

 1. Klikněte na nabídku Start a otevřete aplikaci Dell SupportAssist.
 2. V aplikaci Dell SupportAssist klikněte na možnost Kontrola hardwaru.
 3. Zátěžový test spustíte kliknutím na možnost Stres (15 min).

Diagnostické testy aplikace Dell SupportAssist (oficiální technická podpora společnosti Dell) na YouTube – (1:30) pouze v angličtině

Obnovení systému je vestavěný nástroj systému Windows, sloužící k ochraně a opravě operačního systému. Jestliže máte problémy s fungováním počítače, pokuste se před obnovením počítače do továrního nastavení použít nástroj Obnovení systému.

Pro bližší informace o postupu při použití nástroje Obnovení systému vyberte operační systém nainstalovaný v počítači:

Pokud diagnostické testy na LCD obrazovce a grafické kartě (GPU) úspěšně proběhly, problém se s největší pravděpodobností týká softwaru nainstalovaného v počítači. Pokud výše uvedené kroky pro odstraňování problémů potíže nevyřešily, můžete jako poslední možnost zkusit obnovit výchozí nastavení počítače.

Malá část diskového prostoru počítačů Dell je rezervována pro přeinstalaci operačního systému. Toto je nejjednodušší metoda, jak obnovit váš počítač do továrního nastavení. V průběhu procesu obnovení budou z počítače vymazána veškerá uživatelská data. Před zahájením procesu se proto ujistěte, že jste zazálohovali všechny vaše soubory.

Pro bližší informace o postupu při obnovení výchozího nastavení počítače vyberte operační systém nainstalovaný v počítači:

Provedení resetu v systému Windows 10 – (1:36) pouze v angličtině


Obecné informace

Více informací o různých typech portů či konektorů videa na počítači Dell se nachází v článcích databáze znalostí Dell Průvodce porty, konektory a kabely na počítačích Dell nebo Jak připojit monitor k počítači?.


ID článku: SLN127964

Datum poslední změny: 10.12.2018 08:49


Související články

Zhodnoťte tento článek

Přesné
Užitečné
Snadno srozumitelné
Byl tento článek užitečný?
Ano Ne
Zašlete nám svůj názor
Komentáře nesmí obsahovat tyto speciální znaky: <>() \
Je nám líto, ale náš systém zpětné vazby je v současné době mimo provoz. Zkuste to později.

Děkujeme za váš názor.