Jak aktivovat/deaktivovat automatické přehrávání u jednotek CD/DVD a vyměnitelných jednotek

Jak aktivovat/deaktivovat automatické přehrávání u jednotek CD/DVD a vyměnitelných jednotek


Tento článek poskytuje informace o aktivaci a deaktivaci automatického přehrávání u jednotek CD/DVD v systému Windows 7 a 8.


 

Automatické přehrávání

Automatické přehrávání (též známé jako automatické spuštění) je funkce, která automaticky spustí program nebo otevře soubor ve vyměnitelné jednotce nebo jednotce CD/DVD po jeho připojení/vložení. Většina automatizovaných úloh je uvedena v souboru s názvem autorun.inf. Automatické přehrávání je praktická funkce, zároveň to však znamená, že této automatizace ve velké míře využívají viry a malware, které spouští nebo instalují programy, aniž byste si toho vůbec všimli. Proto má většina lidí seznámených se zásadami zabezpečení tuto funkci zcela deaktivovanou.
 

Konfigurace automatického přehrávání v systému Windows 7, 8 a 8.1

Chcete-li konfigurovat automatické přehrávání v systému Windows Vista nebo 7, kliknutím na nabídku Start nebo stisknutím klávesy Windows na klávesnici otevřete nabídku Start. Do pole pro vyhledávání zadejte text „přehrát automaticky“ a klikněte na položku Přehrát automaticky.

V systému Windows 8 otevřete Nastavení vyhledávání pomocí klávesové zkratky klávesa Windows+W, zadejte do pole pro vyhledávání text „přehrát automaticky“ a klikněte na položku Přehrát automaticky.
V systému Windows 8.1 je k dispozici tradiční verze Ovládacích panelů (pro tuto volbu klikněte na barevnější možnost Přehrát automaticky) i zjednodušená aplikace moderního uživatelského rozhraní (klikněte na možnost Nastavení automatického přehrávání nebo na libovolnou položku s ikonou ozubeného kolečka).  

Nová aplikace moderního uživatelského rozhraní pro nastavení počítače v systému Windows 8.1 umožňuje úplné vypnutí automatického přehrávání pouze pomocí posuvníku Použít funkci Přehrát automaticky pro všechna média a zařízení; nebo prostřednictvím výběru akcí vyměnitelných jednotek a paměťových karet. Upozorňujeme, že Průzkumník Windows byl počínaje systémem Windows 8 přejmenován na Průzkumník souborů.

Konfigurace ovládacích panelů pro automatické spuštění se od doby systému Windows Vista takřka nezměnila kromě toho, že v systému Windows 8 a 8.1 jsou položky seskupeny podle typu zařízení a mají dvě části navíc: vyměnitelná jednotka a paměťová karta.
Chcete-li Automatické přehrávání / Automatické spuštění zcela deaktivovat v systému Windows Vista, 7, 8 a 8.1, zrušte zaškrtnutí pole Použít funkci Přehrát automaticky pro všechna média a zařízení. Kliknutím na tlačítko Uložit zavřete okno.
 

 

 

Pokud nechcete automatické akce takto omezovat, použijte namísto toho následující konfiguraci. Zkontrolujte, zda je zaškrtnuté pole Použít funkci Přehrát automaticky pro všechna média a zařízení.
U následujících položek vyberte možnost Neprovádět žádnou akci:

  • Prázdný disk CD

  • Prázdný disk DVD

  • Prázdný disk Blu-ray

Tímto dojde k deaktivaci automaticky otevíraných oken při vložení prázdného disku nebo připojení externí či vyměnitelné jednotky, např. jednotky USB Flash nebo externího pevného disku, který obsahuje některou z uvedených položek.

  • Pokud chcete, aby byly multimediální soubory z optických disků (CD/DVD/Blu-ray) přehrávány automaticky, vyberte u všech typů audio a video/filmových disků s obsahem své oblíbené programy pro spuštění.
  • Aby váš počítač neinfikovaly potenciálně škodlivé multimediální soubory, nastavte v systému Windows Vista a 7 položky Smíšený obsah, Obrázky, Videosoubory a Zvukové soubory na hodnotu Otevřít složku a zobrazit soubory pomocí programu Průzkumník Windows. Přesně tak, malware může být vložen i do fotografií, zvukových souborů nebo videa, takže může dojít ke zneužití chyb v zabezpečení programů pro přehrávání multimediálních souborů.
  • V systému Windows 8 a 8.1 nastavte na hodnotu Otevřít složku a zobrazit soubory (Průzkumník souborů) také položky Vyměnitelná jednotka a Paměťová karta, abyste zabránili automatickému spuštění malwaru.
  • U položky Software a hry pak nastavte akci dle vlastních preferencí. Abyste zabránili automatickému spuštění malwaru, doporučujeme možnost otevřít složku nebo neprovádět žádnou akci – nainstalované hry můžete spustit z nabídky Start nebo z úvodní obrazovky a software můžete instalovat pomocí Průzkumníka Windows / Průzkumníka souborů (stačí dvakrát kliknout na jednotku CD/DVD a spustí se automatické akce).

Zde je příklad neomezující, avšak stále bezpečné konfigurace automatického přehrávání v systému Windows 7:

Akce automatického spuštění jsou rovněž k dispozici pro další typy zařízení – digitální fotoaparáty a videokamery, smartphony apod. Tyto položky byste měli nastavit tak, aby neprováděly žádnou akci nebo aby se obsah zařízení zobrazil pomocí průzkumníka Windows / průzkumníka souborů.  Kliknutím na Uložit použijete změny.
ID článku: SLN291332

Datum poslední změny: 03.08.2018 17:48


Zhodnoťte tento článek

Přesné
Užitečné
Snadno srozumitelné
Byl tento článek užitečný?
Ano Ne
Zašlete nám svůj názor
Komentáře nesmí obsahovat tyto speciální znaky: <>() \
Je nám líto, ale náš systém zpětné vazby je v současné době mimo provoz. Zkuste to později.

Děkujeme za váš názor.