Instalace systému Ubuntu Linux do počítače Dell

Instalace systému Ubuntu Linux do počítače DellV tomto článku se nacházejí informace o tom, jak provést čistou instalaci operačního systému Ubuntu Linux do počítače Dell.


Obsah:

 1. Potřebujete do počítače Dell nainstalovat systém Ubuntu?
 2. Co vědět a ověřit před zahájením instalace
 3. Nastavení instalace systému Ubuntu
 4. Instalace systému Ubuntu do systému
 5. Konfigurace instalace systému Ubuntu
 6. Instalace dokončena

Potřebujete do počítače Dell nainstalovat systém Ubuntu?

Pokud do počítače Dell potřebujete nainstalovat systém Ubuntu, budete muset přijmout několik rozhodnutí a teprve poté pokračovat v průvodci níže.

Poznámka: Pokud instalujete jiný operační systém, než je systém dodaný s počítačem, činíte tak na vlastní riziko. Společnost Dell nemůže zaručit, že hardware bude kompatibilní, a možná nebudeme schopni systému v dané konfiguraci poskytovat podporu.

Upozornění Společnost Dell nedodává většinu ovladačů pro systém Ubuntu, protože všechny požadované ovladače jsou v balíčku jako součást instalačních médií operačního systému. Proto vám doporučujeme zkontrolovat, zda je váš systém kompatibilní s verzí instalačních médií společnosti Canonical.

Zkontrolovali jste si, že je váš typ systému schválen společností Canonical jako vhodný pro operační systém Ubuntu?

 1. Pokud ne, přejděte prosím na web společnosti Canonical Externí odkaz a ověřte, že váš model společnost Canonical testovala a označila za vhodný.

 2. Pokud ano a podle tohoto seznamu je podporován, můžete pokračovat.

Poznámka: Může dojít k této situaci: Systém nebyl dodán s operačním systémem Ubuntu a máte problém, jehož vyřešení vyžaduje pomoc technické podpory. Pak můžete být požádáni o vrácení systému do stavu, v jakém vám byl systém dodán ze společnosti Dell, a rada vám bude poskytnuta teprve ve chvíli, když bude problém i poté přetrvávat. Pokud se tímto problém vyřeší, bude v daný okamžik možné poskytnout jen omezenou podporu.

Máte kopii nejnovějšího instalačního média (DVD nebo USB) od společnosti Canonical? Ta budou obsahovat nejnovější aktualizace a opravy pro tento operační systém.

Správnou bitovou kopii ISO systému Ubuntu si můžete stáhnout ze společnosti Canonical Externí odkaz.

Pro uživatele, kteří si systém zakoupili od společnosti Dell s předinstalovaným operačním systémem Ubuntu, jsou v systému připraveny bitové kopie pro obnovení. Pokud by tito uživatelé měnili pevný disk za nový, mohou si instalační bitovou kopii stáhnout ze stránek podpory společnosti Dell, kde je třeba zadat servisní značku systému nebo expresní servisní kód a vybrat volbu Drivers and Downloads (Ovladače a položky ke stažení).


Zpět na začátek


Co vědět a ověřit před zahájením instalace

Před zahájením instalace operačního systému Ubuntu je třeba vzít v úvahu tři věci:

 1. Zkontrolovat typ hardwaru, na který se pokoušíte instalovat?

 2. Zkontrolovat typ nastavení systému BIOS, který bude mít vliv na naši instalaci?

 3. Zkontrolovat, jakou verzi operačního systému Ubuntu chcete instalovat?

Na jaký typ hardwaru instalujete a ovlivní to postup instalace?

Typ či formát vašeho úložného média může ovlivnit postup instalace operačního systému Ubuntu do počítače. Může jít o cokoli od instalace na jednu z nových karet M2 přes instalaci na standardní pevný disk SATA až po instalaci na stejné pevné disky SATA v konfiguraci Intel Matrix RAID. Zkontrolujte, zda vám hardware počítače dovolí provést požadovanou instalací, nebo si přečtěte články na níže uvedených odkazech, kde se dozvíte, jak změnit metodu instalace tak, aby vyhovovala hardwaru vašeho systému:

Poznámka: Upozorňujeme, že pro systémy využívající nové procesory Intel SkyLake nejsou podporována výměnná média USB 2.0 a starší. Čipové sady pro procesory již nepodporují rozbočovač USB 2.0.
Jaký typ systému BIOS je ve vašem počítači nastaven a bude to mít vliv na postup při instalaci?

Rozdíl mezi instalací staršího systému BIOS a systému UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) BIOS může být rozdílem mezi úspěchem a neúspěchem instalace. Další informace na toto téma získáte v odkazovaném článku:

Jakou verzi systému Ubuntu chcete nainstalovat?

Ubuntu, stejně jako jakýkoli jiný operační systém, se neustále snaží zlepšovat své možnosti použití a výkon. Ubuntu se však liší v tom, že máte vždy možnost dvou aktualizací:

První je nejnovější verze LTS (Long Term Support).

Tato aktualizace je k dispozici každé dva roky a je plně podporována společností Canonical s aktualizacemi po dobu pěti let. Je považována za testované a stabilní sestavení.

Druhou je nejnovější verze Normal.

Tato aktualizace je k dispozici každých 6 měsíců a společnost Canonical ji podporuje aktualizacemi pouze po dobu 9 měsíců. Tyto normální verze jsou považovány za průlomové, ale právě proto mohou obsahovat chyby. Tyto verze obvykle používají testeři a vývojáři.

Pokud místo toho hledáte upgrade na novou verzi systému Ubuntu, přečtěte si prosím článek odkazovaný níže:


Zpět na začátek


Nastavení instalace systému Ubuntu

 1. Vložte disk se systémem Ubuntu do mechaniky DVD nebo připojte spustitelné USB k portu systému.

 2. Jakmile se během spouštění zobrazí logo Dell, opakovaně rychle po sobě mačkejte klávesu F12. Zobrazí se nabídka Boot Once (Nabídka pro spuštění).

 3. Pro pohyb a zvýraznění voleb lze použít kurzorové klávesy / klávesy s šipkami. Vybrat lze buď volbu Boot from USB (Spustit z USB), nebo volbu Boot from CD/DVD Drive (Spustit z jednotky CD/USB). Po zvýraznění volby stiskněte klávesu ENTER.

 4. Po spuštění instalace zvolte možnost Try Ubuntu (Vyzkoušet Ubuntu). Tato volba zkontroluje, že je váš hardware vhodný pro systém Ubuntu.

 5. Jakmile budete připraveni pokračovat, klikněte na tlačítko Install Ubuntu (Instalovat Ubuntu). Zobrazí se průvodce instalací, který vás provede zbytkem voleb.

 6. Nastavte volbu Install language (Jazyk instalace) a klikněte na možnost Continue (Pokračovat).

Výběr jazyka

 1. Zobrazí se okno Preparing to install Ubuntu (Příprava instalace systému Ubuntu). Zvolte platné možnosti a klikněte na volbu Continue (Pokračovat).

Příprava instalace

Poznámka: Doporučujeme, abyste během instalace měli k systému připojen síťový konektor i napájecí kabel.


Zpět na začátek


Instalace systému Ubuntu do systému

 1. Pokud nemáte zapojeno síťové připojení, instalace vás provede nastavením bezdrátového připojení Wi-Fi.

Nastavení bezdrátové sítě

 1. Zobrazí se okno Installation type (Typ instalace). K dispozici je několik voleb.

  1. Pokud chcete použít volbu Dual Boot (Současné používání více operačních systémů), tedy nainstalovat Ubuntu spolu s jinými operačními systémy, přečtěte si průvodce odkazovaného níže a poté zvolte možnost Something Else (Něco jiného).

  2. Pokud chcete systém Ubuntu nainstalovat přes celý pevný disk, klikněte na možnost Erase disk and install Ubuntu (Vymazat disk a nainstalovat Ubuntu). Poté zvolte pevný disk, na který chcete systém Ubuntu nainstalovat. Pokračujte krokem 3.

   Upozornění: Jak je uvedeno, tímto dojde k vymazání všech dat, které se aktuálně na disku nacházejí.

  3. Pokud si přejete ručně nastavit vytváření různých oddílů na pevném disku nebo chcete vytvořit uživatelskou instalaci, přejděte k níže odkazovanému průvodci a poté zvolte možnost Something Else (Něco jiného).

Installation Type (Typ instalace)

 1. Klikněte na možnostInstal Now (Instalovat nyní). Od této chvíle již není možné instalaci zrušit.


Zpět na začátek


Konfigurace instalace systému Ubuntu

 1. Musíte určit několik nastavení konfigurace. Dále se zobrazí okno Where are you? (Kde se nacházíte?).

Where are You? (Kde se nacházíte?)

 1. Vyberte na mapě polohu nejblíže vaší pozici nebo pozici zadejte do textového pole a klikněte na volbu Continue (Pokračovat).

 2. Zobrazí se okno Keyboard layout (Rozložení klávesnice). Vyberte správné rozložení klávesnice pro váš systém a klikněte na možnost Continue (Pokračovat).

Rozvržení klávesnice

Poznámka: Pokud si nejste jisti svým rozložením, může vám pomoci stisknutí tlačítka Detect Keyboard Layout (Zjistit rozložení klávesnice).
 1. Zobrazí se okno Who are you? (Kdo jste?). V této chvíli můžete vyplnit určité informace.

Přihlašovací obrazovka

 1. Během instalace operačního systému bude obrazovka procházet různé snímky obrazovky, jež vás budou dále informovat o konkrétní verzi systému Ubuntu, kterou do počítače instalujete.

Instalace systému

Zpět na začátek


Instalace dokončena

 1. Po dokončení průvodce se zobrazí okno se zprávou Installation complete (Instalace dokončena). Klepnutím na tlačítko Restart Now (Restartovat) restartujte počítač.

Instalace dokončena

 1. Systém Ubuntu je nyní nainstalován.

 2. Níže uvedený odkaz vám poradí s počátečním nastavením.

Poznámka: Pokud jste dokončili instalaci došlo k jakýmkoli problémům, je nejjednodušším a nejrychlejším řešení opětovné spuštění instalace.


Zpět na začátek


Další informace:

Poznámka:
Podporu softwaru poskytuje společnost Canonical, a to následujícími způsoby:
Technická podpora poskytovaná společností Dell:


Zpět na začátek

ID článku: SLN151664

Datum poslední změny: 04.04.2018 08:08


Zhodnoťte tento článek

Přesné
Užitečné
Snadno srozumitelné
Byl tento článek užitečný?
Ano Ne
Zašlete nám svůj názor
Komentáře nesmí obsahovat tyto speciální znaky: <>() \
Je nám líto, ale náš systém zpětné vazby je v současné době mimo provoz. Zkuste to později.

Děkujeme za váš názor.