Maximalizace herního výkonu

Maximalizace herního výkonu


Herní notebooky a stolní počítače Dell jsou schopny vykreslovat úžasný vizuální obsah, který je typický pro mnoho moderních her. Nové hry neustále posouvají hranice vzhledu a složitosti, ovšem špičkové hraní vyžaduje také špičkový herní hardware. Pokud nejste spokojeni s výkonem v nejnovějších špičkových herních titulech, zvažte upgrade na novější, pokročilejší model počítače. Pokud však chcete ještě nějaký čas používat stávající notebook nebo stolní počítač, tipy v tomto článku vám pomohou z vašeho stroje získat poslední zbytky nevyužitého výkonu.
 
POZNÁMKA: Tyto tipy by měly být prováděny v níže uvedeném pořadí.


Aktualizace ovladačů

Pokud budete používat aktuální ovladače grafické karty či čipu a procesoru, zajistíte tím nejlepší výkon svého herního počítače. Pro stažení nejnovějších ovladačů klikněte na příslušný odkaz níže:

Úprava nastavení systému Windows

Operační systém nabízí několik možností a vylepšení, které sice nemusí zajistit nejvyšší nárůst herního výkonu, ale snadno se implementují a nic nestojí.

 • Vypněte „vizuální efekty“ systému Windows. Tyto vizuální efekty mají převážně dekorativní účel, a pokud je vypnete, může to počítač lehce zrychlit. Za tímto účelem proveďte postup určený pro váš operační systém:

Windows 10

 1. Do pole pro vyhledávání zadejte výraz „výkon“ a z výsledků vyberte možnost Upravit vzhled a výkon systému Windows.
 2. Na kartě Vizuální efekty vyberte možnost Optimalizovat pro výkon. Případně zvolte kartu Vlastní a zvolte efekty, které chcete vypnout.
 3. Klikněte na tlačítko Použít.

Windows 8/8.1

 1. Do pole pro vyhledávání zadejte výraz „upravit vizuální“ a vyberte možnost Nastavení a poté Upravit vzhled a výkon systému Windows
 2. Na kartě Vizuální efekty vyberte možnost Optimalizovat pro výkon. Případně zvolte kartu Vlastní a zvolte efekty, které chcete vypnout.
 3. Klikněte na tlačítko Použít.

Windows 7

 1. Klikněte na tlačítko Start a potom na položku Ovládací panely.
 2. Do pole pro vyhledávání zadejte výraz „informace o výkonu a nástroje“ a poté ve výsledcích vyhledávání vyberte příslušnou možnost.
 3. Klikněte na možnost Upravit vizuální efekty.
 4. Na kartě Vizuální efekty klikněte na možnost Optimalizovat pro výkon a poté na tlačítko OK.
 • Pro uvolnění paměti a výpočetního výkonu ukončete všechny aplikace, které nesouvisí s hraním. Webové prohlížeče a další aplikace mohou omezovat zdroje počítače a zpomalovat hru. Pro významný nárůst výkonu ukončete před spuštěním hry všechny ostatní aplikace.

  Uživatelé systému Windows 10 s aktualizací Creators Update mohou využívat režimu Game Mode (Herní mód), který hře zajistí přednostní přístup k systémovým zdrojům. Více informací o aktivaci režimu Game Mode naleznete v článku Xbox Support (Podpora konzole Xbox).

Úprava nastavení ve hře

Prakticky všechny hry nabízejí nabídku grafických funkcí, do níž lze vstoupit v rámci hry. Pokud upravíte nastavení těchto funkcí, můžete tím významně zvýšit obnovovací frekvenci, ovšem za cenu ztráty kvality některých detailů.

Nejjednodušší způsob, jak nastavení hry optimalizovat pro počítač, je použít oficiální aplikace výrobce grafického procesoru (GPU – nazývaného také grafická karta nebo grafika). Tyto aplikace vyhledají v počítači nainstalované hry a pro každou hru vytvoří profil s optimálním nastavením na základě herního potenciálu počítače. Díky tomu můžete rovnou začít hrát s nejlepším možným poměrem výkonu a kvality.

Pokud chcete provést ruční nastavení herní grafiky, mějte na paměti, že některé funkce mají na výkon větší vliv než jiné, a funkce, které byste měli upravit jako první, se mohou u jednotlivých her lišit. Obecně lze říci, že pro zvýšení výkonu lze omezit nebo zcela vypnout následující funkce náročné na zdroje, aniž by tím byla významně ovlivněna vizuální stránka hry:

 • Efekty stínů
 • Efekty odrazů
 • Zastínění okolím
 • Rozmazání pohybu
 • Hloubka ostrosti 
POZNÁMKA: Společnosti NVIDIA a AMD mohou nabízet průvodce optimalizací pro určité oblíbené hry také na svých webových stránkách. 

Přetaktování

„Přetaktováním“ se rozumí zvýšení taktovací rychlosti součásti nad rámec specifikací výrobce. Vyšší taktovací rychlost znamená více operací za sekundu, takže herní nadšenci často přistupují k přetaktování svých procesorů nebo grafických karet, aby ze svého stávajícího hardwaru dostali trochu více výkonu.

Herní notebooky a stolní počítače společnosti Dell nepodporují ruční přetaktování kvůli riziku poškození součástí. Některé modely počítačů Alienware lze však u společnosti Dell objednat „přetaktované z výroby“; přičemž tyto počítače jsou dodávány s profily přetaktování schválenými společnosti Dell, které lze aktivovat pomocí pokynů v článku Alienware Overclocking (Přetaktování počítačů Alienware).

Upgrade součástí

Pokud jste vyzkoušeli všechny výše uvedené možnosti a stále nejste spokojeni s herním zážitkem, může být nutný upgrade na novější a výkonnější součásti. Upgradem zajistíte nejvyšší nárůst výkonu, ale jedná se o nejdražší a potenciálně nejkomplikovanější řešení.

Před upgradem

Ochraňte svou investici do herního počítače Dell tím, že před upgradem součástí dodržíte následující preventivní opatření.

Omezení záruky

Váš herní počítač značky Dell, stejně jako veškeré součásti zakoupené prostřednictvím webové stránky společnosti Dell, je krytý omezenou zárukou. Pokud počítač upgradujete pomocí součásti od společnosti Dell, stroj bude krytý původní zárukou počítače. Pokud jste však součást zakoupili od třetí strany, bude kryta zárukou výrobce součásti. Ačkoli upgradem počítače neporušujete podmínky záruky společnosti Dell, měli byste zvážit následující omezení:

 • Při odstraňování problémů s počítačem vás technici společnosti Dell pravděpodobně požádají, abyste nejprve vyjmuli veškeré součásti třetích stran.
 • Pokud počítač odešlete společnosti Dell za účelem opravy, musíte nejprve součást třetí strany vyměnit za originální součást značky Dell.
 • Pokud při instalaci součásti třetí strany počítač poškodíte, na opravy se nebude vztahovat původní záruka počítače.

Předcházení elektrostatickým výbojům

Při upgradu počítače je nutné počítač otevřít a dotýkat se jeho vnitřních částí. Pokud nepodniknete řádná preventivní opatření, riskujete zranění nebo poškození počítače elektrostatickým výbojem (ESD). V instruktážním videu Avoid ESD Damage (Prevence poškození elektrostatickým výbojem (ESD)) získáte informace o řádném uzemnění sebe i počítače před jeho otevřením. (Video pouze v angličtině, s titulky pro několik jazyků)

Kompatibilita součástí

Před objednáním nové součásti počítače se ujistěte, že bude ve stávajícím počítači fungovat! Seznam stávajících součástí počítače naleznete na stránce podpory produktu pro váš počítač v příslušném dokumentu na kartě Příručky a dokumentace. Specifikace některých produktů naleznete také v popisu produktu na stránce obchodu Dell s vaším počítačem.

Jakmile najdete specifikace svého počítače, poznamenejte si podrobnosti o grafickém výkonu, úložném prostoru a paměti. Tyto informace vás provedou nákupem kompatibilních součástí pro upgrade. 

POZNÁMKA: Uživatelé v některých zemích mohou na stránce podpory produktu svého počítače používat kartu Díly a příslušenství. Na této kartě naleznou přímé odkazy na zaručeně funkční upgrady pro daný počítač. 

Upgrade grafické karty (GPU)

Moderní hry kladou na grafickou kartu vysoké nároky, takže upgradem této součásti obvykle docílíte největšího posílení grafického výkonu. Upgrade grafické karty je ovšem nejdražším řešením a také jediným řešením v případě stolních počítačů. Majitelé notebooků nemohou upgradovat grafickou kartu, u některých modelů Alienware však může být možné používat zařízení Alienware Graphics Amplifier. Další podrobnosti o zařízení Alienware Graphics Amplifier naleznete na stránce produktu v obchodě Dell Store.

POZNÁMKA: Ačkoli jsou modely Alienware Alpha v seznamu uvedeny jako stolní počítače, jejich grafickou kartu nelze demontovat ani upgradovat.

Konkrétní pokyny pro výměnu grafické karty naleznete v níže uvedených příručkách:

 • V případě stolních počítačů Alienware si přečtěte článek Installing and Replacing Parts in your Alienware Computer (Instalace a výměna součástí počítače Alienware), vyberte ze seznamu model počítače Alienware a poté klikněte na možnost „Grafické karty“.
 • V případě stolních počítačů Inspiron si přehrajte instruktážní video How to Replace a Video Card in a Dell Desktop (Postup výměny grafické karty ve stolním počítači Dell) (video pouze v angličtině, s titulky pro několik jazyků).

Přidání grafické karty (SLI/Crossfire)

Pokud již v počítači máte nejnovější a nejlepší grafickou kartu – nebo pokud zatím nejste připraveni si nejnovější a nejlepší model koupit – přidání další grafické karty do počítače je skvělý způsob, jak posunout hraní her na novou úroveň. Platí zde jednoduchá rovnice „více grafických karet = vyšší herní výkon“, ovšem stavba počítače s více grafickými kartami bývala experimentální metodou používanou pouze skutečně zapálenými hráči. Díky oficiálnímu softwaru od společností NVIDIA a AMD je však nyní přechod na více grafických karet relativně snadný.

 • Více informací o kombinování grafických karet NVIDIA naleznete na stránce společnosti NVIDIA s názvem Introduction to SLI Technology (Úvod do technologie SLI). (pouze v angličtině)
 • Více informací o kombinování grafických karet AMD naleznete na stránce společnosti AMD s názvem Crossfire Requirements and FAQ (Požadavky technologie Crossfire a často kladené dotazy). (pouze v angličtině)

Upgrade pevného disku

Nebaví vás koukat se na úvodní obrazovky? Disky SSD jsou několikrát rychlejší než tradiční pevné disky (HDD) s pohyblivými součástmi, takže na načtení hry budete jen výjimečně čekat déle, než několik sekund. Veškerý software nainstalovaný na disku SSD je navíc výrazně rychlejší, a to včetně operačního systému Windows. Jedná se o skvělý způsob, jak ze starého pomalého počítače udělat počítač ještě lepší, než když byl nový!

Upgrade pevného disku představuje možnost pro vlastníky notebooků i stolních počítačů. Podrobné pokyny naleznete v níže uvedených příručkách.

Upgrade paměti

Herní tituly mají obvykle „minimální“ a „doporučenou“ specifikaci paměti s náhodným přístupem (RAM). Pokud počítač splňuje specifikaci minimální paměti RAM, hra se spustí, ale pokud je v počítači instalována paměť RAM doporučené velikosti, zážitek ze hry může být lepší. Pro splnění doporučení může být nutné do notebooku nebo stolního počítače přidat více paměti RAM, ale díky upgradu paměti RAM bude počítač také moci spustit více programů současně. Nepochybně se jedná o dobrou investici.

Při přidávání paměti RAM do počítače je nutné zvážit dva důležité faktory:

 • Maximální podporovanou velikost paměti RAM. Počítač je schopen rozpoznat pouze určitý počet gigabajtů paměti RAM. Tento limit je uveden na stránce produktu v obchodě společnosti Dell a v příručce.
 • Kompatibilitu. Pokud nová paměť RAM není s počítačem kompatibilní, může být problém počítač vůbec spustit. Na stránce podpory produktu svého počítače můžete zobrazit seznam kompatibilních pamětí RAM pro upgrade kliknutím na kartu Díly a příslušenství a poté na možnost Upgrade paměti.

Pokyny pro upgrade paměti RAM počítače Alienware naleznete v článku Installing and Replacing Parts in your Alienware Computer (Instalace a výměna součástí počítače Alienware), kde vyberte ze seznamu model počítače Alienware a poté klikněte na možnost „Paměť“.

V případě modelů Inspiron je skvělým zdrojem důvodů a postupů pro upgrade paměti RAM ve stolním počítači nebo notebooku příručka Memory Buying Guide (Příručka k nákupu paměti, pouze v angličtině). Podrobné pokyny pro stolní počítače a notebooky Inspiron naleznete v části „How do you install memory?“ (Jaký je postup pro instalaci paměti?).


Obsah Rychlé nápovědy je publikován odborníky z oddělení podpory společnosti Dell, kteří denně řeší problémy. Protože publikace by měla být vytvořena co nejrychleji, může Rychlá nápověda představovat pouze částečné nebo zástupné řešení, které je stále ve vývoji nebo u kterého se stále testuje správnost řešení problému. Vzhledem k tomu nebyla Rychlá nápověda zkontrolována, ověřena ani schválena společností Dell a měla by být používána s odpovídající opatrností. Společnost Dell není zodpovědná za žádnou ztrátu, například ztrátu dat, zisku nebo příjmu, která zákazníkům vznikla v důsledku používání postupů nebo pokynů uvedených v Rychlé nápovědě.

ID článku: SLN306723

Datum poslední změny: 25.04.2018 04:29


Zhodnoťte tento článek

Přesné
Užitečné
Snadno srozumitelné
Byl tento článek užitečný?
Ano Ne
Zašlete nám svůj názor
Komentáře nesmí obsahovat tyto speciální znaky: <>() \
Je nám líto, ale náš systém zpětné vazby je v současné době mimo provoz. Zkuste to později.

Děkujeme za váš názor.