Często zadawane pytania (FAQs) dotyczące portów DisplayPort w komputerach firmy Dell


Często zadawane pytania (FAQs) dotyczące portów DisplayPort w komputerach firmy Dell


 


Artykuł ten zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące portów DPort (DisplayPort) w komputerach firmy Dell


Spis treści:

 1. Wprowadzenie
 2. Najczęściej zadawane pytania

 

Wprowadzenie

 

DPort Logo 1

DPort Logo 2

Ten artykuł dotyczy portów DPort (DisplayPort) w komputerach firmy Dell. Odnosi się do najczęściej zadawanych pytań (FAQ) przez naszych użytkowników końcowych i zawiera jasne odpowiedzi na każde z nich.

Pytania różnią się w zależności od tego, jak wyglądają porty i jak rozwiązywać związanie z nimi problemy.

Mam nadzieję, że znajdziesz poniżej potrzebne informacje. Jeśli nie, skontaktuj się z lokalnym działem pomocy technicznej.


Powrót do góry


 

Najczęściej zadawane pytania

 

Uwaga: kliknij znajdujący się poniżej tytuł sekcji, którą chcesz otworzyć, aby zobaczyć zawartość.

 

Co to jest port DPort i do czego służy?

Port lub złącze:

Port lub złącze w komputerach firmy Dell mają albo otwory albo gniazdo pasujące do wtyczki lub urządzenia, które chcesz podłączyć do portu.

DPort (DisplayPort):

Jest to obecny na rynku już od dłuższego czasu standard branżowy, definiujący kable, złącza i protokoły komunikacji używane jako interfejs cyfrowego wyświetlacza. Standard DPort został zaprojektowany, aby zastąpić złącza VGA, DVI i FPD-Link, ale jest wstecznie zgodny z wieloma różnymi kartami.

Uwaga: DPort służy głównie do łączenia źródła wideo z urządzeniem z wyświetlaczem. Może także przekazywać sygnał audio, USB, i inne formy danych. Ten otwarty standard branżowy został opracowany przez konsorcjum dla standaryzacji grafiki komputerowej VESA (Video Electronics Standards Association).

Jak to działa?

Od strony zewnętrznej DisplayPort to złącze i port, które są bardziej wytrzymałe niż stare złącza VGA i DVI. Nie ma żadnych śrub zabezpieczających wtyczkę, przez co styki znajdujące się na końcu złącza nie wyginają się tak łatwo. DisplayPort to pierwszy interfejs wyświetlacza oparty na transmisji danych w pakietach. Tego rodzaju komunikacja jest zazwyczaj stosowana w standardach takich jak USB, Ethernet i PCI Express. Protokół DisplayPort opiera się na małych mikropakietach, które poprzez osadzenia strumienia czasu w strumieniu danych umożliwiają osiągnięcie wyższej rozdzielczości przy mniejszej liczbie styków.

Złącze DisplayPort umożliwia jednoczesne przesyłanie dźwięku i obrazu, w razie potrzeby można jednak przekazywać je osobno. Ścieżka sygnału wideo może mieć od 6 do 16 bitów na kanał koloru, natomiast ścieżka audio – nawet do 8 kanałów 24-bitowego nieskompresowanego sygnału dźwiękowego. Interfejs ten umożliwia przesyłanie dwukierunkowych sygnałów USB.

Złącze DisplayPort może mieć jedną, dwie lub cztery pary (tory) danych w głównym łączu. Faktyczne prędkości przesyłu danych to 1,296, 2,16, 4,32 lub 6,48 GB/s na tor (lub 80% łącznej sumy).

Jakie typy portów DPort są powszechnie używane?

Obecnie używanych jest wiele typów portów i złącz DisplayPort. Wybierz typ, którą posiadasz, z poniższej tabelki, aby zapoznać się z dostępnymi portami i wtyczkami oraz ich właściwościami:

Złącze DisplayPort

Złącze DPort zostało opracowane, aby zastąpić stare standardy VGA i DVI i zostało powszechnie przyjęte przez wszystkich producentów. Nazwa oznacza po prostu DisplayPort.

Standard DisplayPort jest wstecznie zgodny z VGA i DVI przy zastosowaniu odpowiedniej karty.

Prędkość transmisji danych zależy od używanej wersji, ponieważ standard był stale ulepszany od momentu jego pojawienia się na rynku w maju 2006 roku.

Port Złącze DPort Wtyczka DPort Plug

Mini DisplayPort

Złącza mini DisplayPort pojawiły się na rynku w 2008 roku i były wykorzystywane przede wszystkim w urządzeniach firmy Apple.

W standardzie złącza mini DisplayPort wykorzystywane jest standardowe złącze, zostało jednak zmniejszone. Jest ono teraz zastępowane przez nowe złącze w standardzie Thunderbolt.

Prędkość przesyłania danych zależy od używanej wersji.

Port Mini DPort Wtyczka Wtyczka Mini DPort

Micro DisplayPort

Złącza micro DisplayPort pojawiły się na rynku w 2014 roku i były wykorzystywane przede wszystkim w smartfonach, tabletach i ultrabookach.

W standardzie złącza micro DisplayPort wykorzystywane jest złącze mini, zostało jednak ponownie zmniejszone.

Prędkość przesyłania danych zależy od używanej wersji.

DisplayPort typu C

Złącza DisplayPort typu C pojawiły się na rynku we wrześniu 2014 roku i powstały w oparciu o złącze USB typu C.

Złącze DisplayPort typu C to alternatywny tryb złącza DisplayPort w standardowym złączu USB typu C

Proces złącza DisplayPort typu C

Prędkości transmisji danych są takie same jak w przypadku USB 3.1 i obejmują dostarczanie zasilania (USB PS 2.0) w tym samym porcie/złączu.

Znany również jako

Istnieje wiele innych standardów towarzyszących złącza DisplayPort. Są to np. DDM (Direct Drive Monitor), eDP (Embedded DisplayPort), iDP (Internal DisplayPort), PDMI (Portable Digital Media Interface), wDP (Wireless DisplayPort), SlimPort, MyDP (Mobility DisplayPort), DisplayID and DockPort. Wszystkie są odmianami złącza DisplayPort do zastosowań specjalistycznych.

Czym są wersje DisplayPort?

Te wersje przedstawiają zmiany w technologii, dzięki którym ulepszono porty i ich szybkość:

Wersje od 1.0 do 1.1

Wersja 1.0 pojawiła się na rynku w maju 2006 roku, natomiast wersja 1.1 została wprowadzona w kwietniu 2007 roku.

DisplayPort 1.0 zapewnia maksymalnie prędkość 8,64 GB/s przy użyciu 2-metrowego przewodu, a DisplayPort 1.1 zapewniając taką samą prędkość dodatkowo umożliwia urządzeniom wdrożenie alternatywnej warstwy łącza, co pozwala na znacznie większe odległości między źródłem a wyświetlaczem. Obejmuje również rozwiązania HDCP (High-Bandwidth Digital Content Protection) i DPCP (DisplayPort Content Protection).

Wersja 1.2

Wersja 1.2 została wprowadzona na rynek w grudniu 2009 roku.

Złącze DisplayPort 1.2 podwoiło prędkość, zapewniając maksymalnie 17,28 GB/s w trybie High Bit Rate 2 (HBR2). Wprowadzono również usprawnienia zwiększające rozdzielczość, częstotliwość odświeżania i głębię kolorów. Nowa wersja pozwala też na wiele niezależnych strumieni wideo (możliwość szeregowego podłączenia do kilku wyświetlaczy jednocześnie), stereoskopowy obraz 3D, synchronizację danych między kanałem AUX, a dodatkowo wersja ta jest zgodna ze złączem i portem mini DisplayPort.

Wersja 1.3

Wersja 1.3 została wprowadzona na rynek we wrześniu 2014 roku.

Złącze DisplayPort 1.3 zwiększyło prędkość, zapewniając maksymalnie 32,4 GB/s w trybie High Bit Rate 3 (HBR3). Przepustowość ta umożliwia korzystanie z wyświetlaczy w rozdzielczości 5K (5120 × 2880 pikseli) w trybie RGB (Red, Green, Blue) oraz wyświetlaczy telewizji 8K UHD (Ultra High Definition) (7680 × 4320, 16:9, 33,16 megapikseli). Taka przepustowość umożliwia również używanie dwóch monitorów w rozdzielczości UHD (3840 × 2160 pikseli) w 24 bitowym trybie RGB, wyświetlacza 3D stereo 4K lub ich połączenia. Nowy standard wyszczególnia tryb zgodności portu HDMI 2.0 z technologią ochrony zawartości HDCP 2.2. Wspiera on kompresję strumienia wyświetlania VESA, pozwalającą na wyższe rozdzielczości, głębię kolorów i mniejsze zużycie energii.

Złącze DisplayPort a HDMI

Często słyszy się pytanie: co jest lepsze, DisplayPort czy HDMI? Przeanalizujmy ich wspólne elementy i zobaczmy, jak wypada porównanie:

Złącza

Złącza DisplayPort i HDMI mają podobny zakres i zasięg. Mini DisplayPort jest bardziej powszechny w urządzeniach firmy Apple, natomiast mini HDMI częściej można spotkać w smartfonach i tabletach.

Kable

Kwestia kabli w standardzie DisplayPort jest bardzo prosta — istnieje jeden typ kabli i obsługuje on wszystkie aktualne standardy, jednak nie ma on tak szerokiego zastosowania i tylu funkcji co kable HDMI. Do obsługi DisplayPort może być używany kabel o typowej długości 19,8 m, natomiast kabel światłowodowy może mierzyć nawet kilkaset metrów. Istnieją cztery (4) standardy kabla HDMI, ale często nie są prawidłowo oznaczone. Korzystanie z kabla, który nie jest przeznaczony do danego zastosowania, może powodować problemy. Maksymalna długość kabla HDMI nie jest określona w żadnym standardzie, ale zależy od typu kabla, ponieważ różne kable mogą być używane do różnych zastosowań. Biorąc pod uwagę prostotę, wygrywa DisplayPort, jednak w przypadku specjalistycznych zadań multimedialnych potrzebny będzie odpowiedni typ kabla HDMI.

Strumienie obrazu i dźwięku

Interfejs DisplayPort może obsługiwać od dwóch ekranów (o rozdzielczości 2560 × 1600 pikseli) do nawet czterech (4) ekranów (o rozdzielczości 1920 × 1200 pikseli) – każdy ekran otrzymuje niezależne strumienie wideo i audio. Dzięki dodatkowym interfejsom można połączyć łańcuchowo kompatybilne monitory, co umożliwia podłączenie nawet sześciu (6) ekranów do jednego źródła. HDMI może natomiast obsługiwać pojedynczy strumień wideo i pojedynczy strumień audio, więc w danej chwili może obsługiwać tylko jeden wyświetlacz.  Przy jednym ekranie wystarczy HDMI, jeśli jednak chcesz korzystać z wielu ekranów, DisplayPort to optymalny wybór.

Podsumowanie

DisplayPort został zaprojektowany z myślą o komputerach, jako wysokiej jakości interfejs mający zastąpić starsze standardy wideo. W większym stopniu jest to jednak dopełnienie HDMI, a nie jego zastępstwo.

HDMI został zaprojektowany z myślą o domowej rozrywce – kinie domowym, projektorach, telewizorach, odtwarzaczach Blu-ray, itp. W tym środowisku HDMI nadal nie ma sobie równych.

HDMI jest bardziej popularny wśród producentów, co sprawia, że jest bardziej powszechny.

Odpowiedź na pytanie, który z nich jest lepszy, zależy od tego, do czego chcesz ich używać. Domowa rozrywka – zostań przy HDMI, bardziej zaawansowane zadania/cele biznesowe – zapoznaj się z możliwościami DisplayPort.

Jakie systemy operacyjne obsługują porty DPort?

Obecnie każdy z najpopularniejszych systemów operacyjnych obsługuje porty DisplayPort. Systemy operacyjne we wszystkich produktach takich firm, jak Apple, Linux i Windows mają wbudowaną obsługę DisplayPort.

Jak rozwiązać problem braku wykrytego urządzenia lub uszkodzonego portu DPort?

Uwaga: jeśli posiadasz ubezpieczenie Accidental Damage, koszty naprawy uszkodzeń zostaną pokryte w ramach pakietu Accidental Damage. Podczas kontaktu z pomocą techniczną będziesz musiał poinformować nas o tym, w jakim miejscu urządzenie jest uszkodzone i jak do tego doszło. Jeśli NIE masz żadnego ubezpieczenia, ani ubezpieczenia Accidental Damage, zostaniesz obciążony kosztami wszystkich napraw.

Stan gwarancji można sprawdzić za pomocą łącza poniżej.

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie portów, złącza i kabla pod kątem zużycia lub jakichkolwiek uszkodzeń, które mogą być przyczyną problemów:

 1. Aby ustalić, czy dany port DisplayPort jest uszkodzony, należy się mu przyjrzeć i sprawdzić:

  • Czy nie występują pęknięcia w plastikowych elementach otaczających port?
  • Czy żaden element portu nie jest wgnieciony lub wygięty?
  • Czy nie brakuje styków wewnątrz portu lub czy nie są one wygięte?
  • Czy nie brakuje żadnych elementów portu oraz czy żaden z tych elementów nie został odłamany?
  • Czy złącze męskie nie jest uszkodzone?
  • Czy kabel od złącza nie jest uszkodzony?
 1. Jeśli zauważysz jakiekolwiek z poniższych uszkodzeń, a nie posiadasz gwarancji, konieczne będzie pokrycie kosztów naprawy. (Lokalny zespół pomocy technicznej przedstawi wycenę naprawy.)

 2. W przypadku braku widocznych uszkodzeń portu, kabli lub urządzenia zewnętrznego należy przejść do następnego kroku.

 3. Czy urządzenie zewnętrzne DisplayPort i kabel działają poprawnie z innym komputerem?

  1. Jeśli tak, przejdź do kolejnego kroku.

  2. Jeśli nie, konieczna będzie wymiana urządzenia zewnętrznego lub kabla.

 4. Podłącz urządzenie zewnętrzne do portu za pomocą kabla. Spróbuj poruszać złączem po podłączeniu urządzenia do portu DisplayPort. Czy ma to wpływ na wykrywanie urządzenia?

  1. Jeśli tak, skontaktuj się z lokalnym zespołem pomocy technicznej, aby uzyskać dalszą pomoc.

  2. Jeśli nie, przejdź do następnego kroku.

 5. Czy jako źródło problemu wykluczono niedziałające oprogramowanie? Można to zrobić na trzy sposoby.

  1. Możesz zamienić swój dysk twardy z dyskiem podobnego, działającego komputera i sprawdzić, czy błąd wystąpi tam, gdzie zainstalujesz swój dysk, czy też nadal będzie pojawiać się na tym samym komputerze. W celu demontażu jakichkolwiek elementów sprzętowych należy postępować zgodnie z instrukcjami znajdującymi się w podręczniku użytkownika, ponieważ instrukcje różnią się w zależności od modelu komputera. Aby znaleźć podręcznik dotyczący danego urządzenia, możesz również skorzystać z naszej strony pomocy technicznej, wyszukując takie hasła, jak „model swojego komputera”, „CRU” i „demontaż”.

  2. Możesz spróbować uruchomić komputer z płyty CD Ubuntu Live (niezależnie od systemu operacyjnego na komputerze) i sprawdzić, czy ten sam problem wystąpi również z innym systemem operacyjnym. Oprogramowanie Ubuntu Live z płyty CD umożliwia uruchomienie systemu operacyjnego z płyty bez konieczności instalowania go na dysku twardym. Obraz płyty systemu operacyjnego (w formacie ISO) można pobrać, korzystając z poniższego łącza. Po uruchomieniu systemu i wyświetleniu ekranu powitalnego Dell naciśnij szybko klawisz F12. Po pojawieniu się menu rozruchu jednorazowego wybierz opcję napędu CD/DVD.

  3. Możesz spróbować przywrócić ustawienia fabryczne lub ponownie zainstalować system operacyjny.

Uwaga: z opcji iii. powinno się korzystać się tylko w ostateczności, jeśli jedna z pozostałych dwóch czynności nie może zostać wykonana. Przed przystąpieniem do wykonywania tej czynności NALEŻY utworzyć kopię zapasową wszystkich danych – w innym przypadku ZOSTANĄ one utracone. Przywracanie ustawień fabrycznych lub ponowna instalacja systemu operacyjnego wiąże się z formatowaniem dysku twardego (HDD). W celu uzyskania dalszych informacji o tych czynnościach należy zapoznać się z podręcznikami znajdującymi się na portalu Windows.
 1. Czy problem wystąpił także po wykluczeniu systemu operacyjnego i oprogramowania jako jego źródła?

  1. Jeśli nie, oznacza to, że problem został rozwiązany.

  2. Jeśli tak, skontaktuj się z pomocą techniczną w celu uzyskania dalszej pomocy przy diagnostyce sprzętu. Znajduje się ona na komputerze. Dalsze wskazówki możesz uzyskać na stronie pomocy technicznej firmy Dell, wprowadzając swój kod service tag.

W celu uzyskania informacji dotyczących kontaktu z nami zapoznaj się z sekcją znajdującą się w dolnej części tego artykułu.

Dlaczego po podłączeniu notebooka Dell do stacji dokującej zmienia się wyjście audio?

W czasie użytkowania, gdy notebook Dell nie jest podłączony do stacji dokującej, domyślnym wyjściem audio są głośniki wewnętrzne.

Jeśli komputer jest podłączony do stacji dokującej, do której przez DisplayPort lub HDMI podłączony jest monitor z wyjściem na słuchawki, domyślne wyjście audio automatycznie zmieni się na urządzenie podłączone przez DisplayPort lub HDMI. Jest to niezależne od konfiguracji głośników na urządzeniu wyświetlającym.

Jeśli żadne wewnętrzne lub zewnętrzne głośniki, ani listwa głośnikowa nie są podłączone do zewnętrznego monitora, może występować problem brak dźwięku (utrata dźwięku) do czasu, aż wewnętrzne głośniki komputera zostaną ponownie ustawione jako domyślne wyjście audio.

Sterowniki urządzeń audio zawsze będą wyszukiwały urządzenia audio zainstalowane w systemie Windows, które są podłączone przez DisplayPort lub HDMI. Jeśli zostaną wykryte, system Windows automatycznie przełączy się na urządzenia audio podłączone przez DisplayPort lub HDMI.

Jeśli monitor nie ma głośników, ale ma wyjście na słuchawki, po tym przełączeniu monitor nie będzie odtwarzał żadnych dźwięków, aż domyślne wyjście audio nie zostanie z powrotem zmienione na wewnętrzne głośniki.

System powinien działać w ten sposób. Aby z powrotem przełączyć się na wewnętrzne głośniki, postępuj zgodnie z następującymi instrukcjami:

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Panel sterowania.

 2. Kliknij Sprzęt i dźwięk, następnie Zarządzaj urządzeniami audio w sekcji Dźwięk. Otworzy się okno zarządzania dźwiękiem.

 3. Kliknij Głośniki, następnie kliknij Ustaw domyślne, następnie OK i zamknij okno panelu sterowania

Uwaga: jest to normalna funkcja systemu operacyjnego Windows i sterownika dźwięku i działa ona poprawnie.

Jak wygląda przyszłość portu DPort?

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że standard DisplayPort ma zdecydowaną przewagę na rynku komputerów.

Prawdą jednak jest, że niewielu klientów ma świadomość zalet tego sprzętu, a bez odpowiedniego zapotrzebowania może się okazać, że te typy portów zostaną zastąpione bardziej ogólnymi, takimi jak HDMI.

Natywna obsługa wyższej rozdzielczości i wielu wyświetlaczy to oczywista zaleta tego standardu. Innowacyjne rozwiązania i nowe złącza pojawiające się na rynku jedynie zwiększają jego wszechstronność.

Zgodnie z obecnymi trendami w większości nowych urządzeń dla klientów indywidualnych prawie wszystkie porty DisplayPort są zastępowane portami HDMI, jednak w urządzeniach dla firm są one nadal bardzo często stosowane.

Dzięki stale wprowadzanym ulepszeniom standard DisplayPort będzie dalej umacniać swoją pozycję na rynku, jeśli tylko typowi użytkownicy będą świadomi jego korzyści, a do producentów będą docierać sygnały o zapotrzebowaniu na ten standard w ich sprzętach.


Powrót do góry


 

Informacje dodatkowe:

 

W przypadku wystąpienia problemów z innymi portami w komputerze zapoznaj się z poniższym artykułem:

Jeśli potrzebujesz dalszej pomocy, skontaktuj się z pomocą techniczną.
  Skontaktuj się z nami  


Powrót do góry


Treœæ sekcji Szybkie porady (ang. Quick Tips) jest publikowana samodzielnie przez specjalistów dzia³u pomocy technicznej firmy Dell, którzy na co dzieñ rozwi¹zuj¹ problemy u¿ytkowników. Aby przyspieszyæ publikacjê, w sekcji Szybkie porady mog¹ byæ prezentowane jedynie czêœciowe rozwi¹zania lub obejœcia problemów, które s¹ w trakcie opracowywania lub oczekuj¹ na dodatkow¹ weryfikacjê skutecznoœci eliminowania okreœlonego problemu. Wspomniane szybkie porady nie zosta³y przejrzane, zweryfikowane i zatwierdzone przez firmê Dell, nale¿y je wiêc stosowaæ z rozwag¹. Firma Dell nie ponosi odpowiedzialnoœci za jakiekolwiek straty, w tym m.in. za utratê danych lub zysków, które mog¹ ponieœæ klienci w wyniku zastosowania procedur lub porad przedstawionych w sekcji Szybkie porady.

Identyfikator artykułu: SLN298945

Data ostatniej modyfikacji: 21.09.2019 04:54

Oceń ten artykuł

Trafne
Przydatne
Łatwe do zrozumienia
Czy ten artykuł był przydatny?
0/3000 characters
Podaj ocenę (od 1 do 5 gwiazdek).
Podaj ocenę (od 1 do 5 gwiazdek).
Podaj ocenę (od 1 do 5 gwiazdek).
Określ, czy artykuł były przydatny, czy nie.
Komentarze nie mogą zawierać znaków specjalnych: <>()\
(pozostała liczba znaków)