Baza wiedzy

Maksymalizacja wydajności w grach


Notebooki i komputery stacjonarne Dell dla graczy mają możliwość renderowania niesamowitych efektów wizualnych, z których słynie wiele współczesnych gier. Ostatnio ukazujące się pozycje stale jednak przesuwają granice, jeśli chodzi o estetykę i złożoność, a najnowsze gry wymagają najnowszego sprzętu. Jeżeli wyniki osiągane w najnowszych grach nie s a satysfakcjonujące, warto rozważyć aktualizację sprzętu do nowszego, bardziej zaawansowanego modelu. Jeśli jednak wolisz jeszcze przez chwilę pozostać przy swoim obecnym laptopie lub komputerze stacjonarnym, porady zawarte w tym artykule pomogą wycisnąć wydajność sprzętu do ostatniej kropli.
 
UWAGA: niniejsze wskazówki powinny być wykonywane w kolejności, w której zostały przedstawione poniżej.


Aktualizacja sterowników

Zawsze aktualne sterowniki karty graficznej/układu graficznego oraz procesora gwarantują uzyskiwanie najlepszej wydajności w grach. Kliknij odpowiednie łącza poniżej, aby pobrać najnowsze sterowniki:

Dostosowywanie ustawień w systemie Windows

W system operacyjnym istnieje kilka opcji i ustawień, które może nie zapewnią dramatycznego wzrostu wydajności w grach, ale za to są proste do zastosowania i nic nie kosztują.

 • Wyłącz „efekty wizualne” systemu Windows. Te efekty wizualne pełnią w dużym stopniu funkcję dekoracyjną, a ich wyłączenie może zapewnić komputerowi niewielkie zwiększenie prędkości. Aby to zrobić, wykonaj następujące czynności dla danego systemu operacyjnego:

Windows 10

 1. W pasku wyszukiwania wpisz frazę „wydajność” i z listy wyników wybierz pozycję „Dopasuj wygląd i wydajność systemu Windows”.
 2. W karcie Efekty wizualne wybierz pozycję Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności. Ewentualnie wybierz opcję Niestandardowe i wybierz efekty, które mają zostać wyłączone.
 3. Kliknij przycisk Zastosuj.

Windows 8/8.1

 1. W pasku wyszukiwania wpisz frazę „dopasuj wygląd” i wybierz opcję Ustawienia, a następnie opcję Dopasuj wygląd i wydajność systemu Windows
 2. W karcie Efekty wizualne wybierz pozycję Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności. Ewentualnie wybierz opcję Niestandardowe i wybierz efekty, które mają zostać wyłączone.
 3. Kliknij przycisk Zastosuj.

Windows 7

 1. Kliknij przycisk Start, a następnie kliknij polecenie Panel sterowania.
 2. W pasku wyszukiwania wpisz frazę „Informacje wydajności i narzędzia”, a następnie wybierz tę pozycję z listy wyników wyszukiwania.
 3. Kliknij opcję Dopasuj efekty wizualne.
 4. W karcie Efekty wizualne kliknij pozycję Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności, a następnie kliknij OK.
 • Zamknij wszystkie aplikacje, z których nie korzystasz podczas grania, aby zwolnić pamięć i moc obliczeniową. Przeglądarki internetowe i inne aplikacje mogą blokować dostęp do zasobów komputera i spowalniać grę. Przed rozpoczęciem gry zamknij wszystkie inne programy, aby zauważalnie zwiększyć wydajność.

  Użytkownicy aktualizacji systemu Windows 10 dla twórców mogą skorzystać z zalet trybu gry, który daje grom pierwszeństwo w dostępie do zasobów. Więcej informacji na temat włączania trybu gry na komputerze można znaleźć w artykule pomocy technicznej dla konsoli Xbox.

Dostosowywanie ustawień w grze

Praktycznie wszystkie gry oferują menu funkcji graficznych, do których dostęp można uzyskać z poziomu gry. Dostosowanie ustawień tych funkcji może zapewnić znaczne zwiększenie częstotliwości odświeżania kosztem jakości niektórych szczegółów.

Najprostszym sposobem na zoptymalizowanie ustawień gry dla komputera jest skorzystanie z oficjalną aplikacji producenta procesora graficznego (GPU – zwanego także grafiką lub kartą graficzną). Te aplikacje mogą skanować Twój komputer w poszukiwaniu zainstalowanych gier i utworzyć optymalne ustawienia profilu dla każdej gry na podstawie potencjalnych możliwości Twojego komputera. Dzięki temu możesz bezpośrednio rozpocząć granie, zachowując możliwie najlepszy kompromis między wydajnością i jakością.

Jeśli chcesz dostosować ustawienia grafiki gry ręcznie, pamiętaj, że niektóre funkcje mają większy wpływ na wydajność pracy niż inne, a funkcje, które należy zmienić jako pierwsze mogą się różnić w zależności od gry. Ogólnie rzecz biorąc, ustawienia następujących funkcji, zużywające dużą ilość zasobów, można ustawić na niższą wartość lub nawet je wyłączyć, aby zwiększyć wydajność bez znacznej różnicy w grafice:

 • Efekty cieni
 • Efekty odbić
 • Cieniowanie ambientowe
 • Rozmycie ruchu
 • Głębia ostrości 
UWAGA: firmy NVIDIA i AMD mogą także oferować instrukcje optymalizacji dla niektórych popularnych gier na swoich stronach internetowych. 

Przetaktowanie

„Przetaktowaniem” podzespołu nazywane jest zwiększenie częstotliwości jego cyklu zegarowego poza wartość zalecaną przez producenta. Wyższa częstotliwość zegara oznacza więcej operacji na sekundę, dlatego entuzjaści gier często stosują przetaktowanie procesorów i kart graficznych w celu chociaż niewielkiego podniesienia wydajności swojego sprzętu.

Notebooki i komputery stacjonarne firmy Dell dla graczy nie obsługują funkcji ręcznego przetaktowania ze względu na niebezpieczeństwo uszkodzenia podzespołów. Jednak niektóre modele komputerów Alienware firmy Dell można zamówić „fabrycznie przetaktowane”; takie komputery mają zatwierdzone przez firmę Dell profile przetaktowania, które można aktywować, postępując zgodnie z instrukcjami w artykule Przetaktowanie komputerów Alienware.

Uaktualnianie podzespołów

Jeśli po wypróbowaniu wszystkich powyższych opcji wrażenia podczas gry nadal Cię nie satysfakcjonują, konieczna może być wymiana podzespołów na nowsze, o większej mocy. Uaktualnienie zapewni wzrost wydajności, jest jednak także najdroższa i potencjalnie najbardziej skomplikowana opcja.

Przed wymianą sprzętu

Chroń swoją inwestycję w komputer firmy Dell dla graczy, podejmując następujące środki ostrożności przed rozpoczęciem uaktualniania podzespołów.

Ograniczenia gwarancji

Twój komputer firmy Dell dla graczy jest objęty ograniczoną gwarancją, podobnie jak wszystkie podzespoły zakupione za pośrednictwem witryny internetowej firmy Dell. W przypadku uaktualnienia komputera podzespołem firmy Dell, zostanie on objęty pierwotną gwarancją komputera. Jeśli jednak kupisz podzespoły innej firmy, będą one objęte gwarancją producenta. Chociaż samo uaktualnienie komputera nie narusza gwarancji firmy Dell, należy wziąć pod uwagę następujące ograniczenia:

 • W przypadku rozwiązywania problemów z komputerem, pracownicy serwisu firmy Dell prawdopodobnie najpierw poproszą Cię o usunięcie wszystkich podzespołów innych firm.
 • W przypadku wysłania do komputera Dell do naprawy należy najpierw zamienić podzespół pochodzący innego producenta na oryginalny, marki Dell.
 • W przypadku uszkodzenia komputera podczas instalacji podzespołu innego producenta, oryginalna gwarancja nie obejmie napraw.

Ochrona przed wyładowaniami elektrostatycznymi

Uaktualnienie komputera wiążą się z jego otworzeniem i dotykając jego elementów wewnętrznych. Bez odpowiednich środków ostrożności, narażasz się na uszkodzenia komputera lub obrażenia ciała spowodowane wyładowaniami elektrostatycznymi. Obejrzyj film na temat unikania uszkodzeń w wyniku wyładowania elektrostatycznego, aby dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo pozbyć się ładunków elektrostatycznych z ciała i uziemić komputer przed jego otwarciem. (Materiał wideo tylko w języku angielskim, z napisami dialogowymi dostępnymi w kilku wersjach językowych)

Zgodność podzespołów

Przed zamówieniem nowego podzespołu do komputera, upewnij się, że będzie działać na Twoim istniejącym systemie! Aby ustalić, jakie podzespoły są już zainstalowane w Twoim komputerze, przejdź na stronę pomocy technicznej dotyczącej Twojego komputera i wyszukaj odpowiedni dokument w karcie Instrukcje i dokumenty. Specyfikacje niektórych podzespołów możesz również znaleźć w opisie produktu na stronie sklepu Dell Store dotyczącej Twojego komputera.

Po znalezieniu specyfikacji, zanotuj szczegółowe dane z kategorii Grafika, Pamięć masowa i Pamięć. Będą one wyznacznikiem przy zakupie zgodnych uaktualnień. 

UWAGA: użytkownicy w niektórych krajach mogą skorzystać z karty Części i akcesoria na stronie pomocy technicznej dla produktów dotyczącej ich komputera. Zakładka ta zawiera bezpośrednie łącza do aktualizacji, które będą działać poprawnie w danym systemie. 

Uaktualnianie procesora graficznego

Nowoczesne gry stawiają Twojemu procesorowi graficznemu wysokie wymagania. Dlatego uaktualnienie tego podzespołu zapewnia zazwyczaj najwyższy wzrost wydajności w grach. Z drugiej jednak strony uaktualnienie procesora graficznego wiąże się również z największym wydatkiem i jest opcją dostępną tylko dla komputerów stacjonarnych. Właściciele notebooków nie mogą uaktualnić swoją procesorów graficznych (chociaż niektóre modele komputerów Alienware mogą korzystać z wzmacniacza grafiki Alienware Graphics Amplifier). Zobacz stronę produktu w sklepie firmy Dell Store, aby uzyskać więcej szczegółowych informacji na temat wzmacniacza grafiki Alienware Graphics Amplifier.

UWAGA: mimo że modele Alienware Alpha są wymienione na liście jako komputery stacjonarne, ich procesory graficzne nie mogą być usunięte lub uaktualnione.

Zobacz poniższe instrukcje, aby uzyskać szczegółowe instrukcje dotyczące wymiany procesora graficznego:

Dodawanie nowego procesora graficznego (SLI/Crossfire)

Jeśli Twój komputer jest już wyposażony w najnowszy i najlepszy procesor graficzny – lub jeśli nie możesz się jeszcze zdecydować na jego zakup – dodanie kolejnego procesora graficznego do systemu jest doskonałym sposobem na przeniesienie Twoich rozgrywek na wyższy poziom. To naprawdę jest tak proste, „więcej procesorów graficznych = więcej mocy”, mimo że konfiguracja systemu z wieloma procesorami graficznymi była kiedyś jedynie eksperymentalną metodą, praktykowaną wyłącznie przez najzagorzalszych graczy. Obecnie oficjalne oprogramowanie od firm NVIDIA i AMD sprawia, że konfiguracja komputera z wieloma procesorami graficznymi jest stosunkowo prosta.

Uaktualnianie dysku twardego

Nudzi Cię wpatrywanie się w ekrany wczytywania? Dyski półprzewodnikowe (SSD) są kilka razy szybsze od tradycyjnych dysków twarde (HDD), co oznacza, że wczytywanie gry rzadko będzie trwało dłużej niż kilka sekund. Dodatkowo, wszystkie elementy zainstalowane na dysku SSD, w tym także system operacyjny Windows, zaczną działać znacząco szybciej. To doskonały sposób, aby wysłużony, powolny komputer stał się lepszy niż w dniu zakupu!

Uaktualnienie dysku twardego jest opcją zarówno dla właścicieli laptopów, jak i komputerów stacjonarnych. Zapoznaj się z poniższymi wytycznymi, aby uzyskać szczegółowe instrukcje.

Rozbudowa pamięci

W przypadku pamięci o dostępie swobodnym (RAM) gry zazwyczaj podają ustawienia „minimalne” i „zalecane”. Spełnienie minimalnych wymagania dotyczących pamięci RAM umożliwi uruchomienie gry, jednak zalecana pamięć RAM zapewni bardziej płynną rozgrywkę. Spełnienie zalecenia może wymagać dodania więcej pamięci RAM do notebooka lub komputera stacjonarnego, jednak jej rozbudowa umożliwi komputerowi uruchamianie większej liczby programów jednocześnie. Solidna inwestycja, która da Ci pewność.

W przypadku dodawania pamięci RAM do komputera ważne są dwie kwestie:

 • Maksymalna obsługiwana pamięć RAM. Komputer może rozpoznać tylko określoną liczbę gigabajtów pamięci RAM; limit ten jest podany na stronie produktu w sklepie firmy Dell oraz w instrukcji obsługi.
 • Zgodność. Jeśli nowa pamięć RAM nie jest zgodna z komputerem, może to spowodować problemy z korzystaniem z urządzenia. Na stronie pomocy technicznej dla Twojego komputera, możesz kliknąć kartę Części i akcesoria, a następnie wybrać opcję Rozszerzenia pamięci, aby zobaczyć listę kompatybilnych uaktualnień pamięci RAM.

W przypadku rozbudowy pamięci RAM w komputerach stacjonarnych Alienware przejdź do artykułu Instalacja i wymiana części w komputerze Alienware, wybierz dany model komputera Alienware z listy, a następnie kliknij opcję „Karta graficzna”.

W przypadku modeli Inspiron, Przewodnik kupowania pamięci (tylko w jęz. angielskim) jest świetnym zasobem, odpowiadającym na pytania dlaczego i jak należy rozbudowywać pamięć RAM w komputerze stacjonarnym lub notebooku. Zapoznaj się z sekcją „Jak zainstalować pamięć?”, aby uzyskać szczegółowe instrukcje dotyczące komputerów stacjonarnych i notebooków Inspiron.


Treœæ sekcji Szybkie porady (ang. Quick Tips) jest publikowana samodzielnie przez specjalistów dzia³u pomocy technicznej firmy Dell, którzy na co dzieñ rozwi¹zuj¹ problemy u¿ytkowników. Aby przyspieszyæ publikacjê, w sekcji Szybkie porady mog¹ byæ prezentowane jedynie czêœciowe rozwi¹zania lub obejœcia problemów, które s¹ w trakcie opracowywania lub oczekuj¹ na dodatkow¹ weryfikacjê skutecznoœci eliminowania okreœlonego problemu. Wspomniane szybkie porady nie zosta³y przejrzane, zweryfikowane i zatwierdzone przez firmê Dell, nale¿y je wiêc stosowaæ z rozwag¹. Firma Dell nie ponosi odpowiedzialnoœci za jakiekolwiek straty, w tym m.in. za utratê danych lub zysków, które mog¹ ponieœæ klienci w wyniku zastosowania procedur lub porad przedstawionych w sekcji Szybkie porady.

Identyfikator artykułu: SLN306723

Data ostatniej modyfikacji: 25.04.2018 04:29


Oceń ten artykuł

Trafne
Przydatne
Łatwe do zrozumienia
Czy ten artykuł był przydatny?
Tak Nie
Wyślij nam swoją opinię
Komentarze nie mogą zawierać znaków specjalnych: <>()\
Niestety, nasz system przekazywania opinii jest obecnie niedostępny. Spróbuj ponownie później.

Dziękujemy za uwagi.