Baza wiedzy

Utwórz szerokopasmowe połączenie przewodowe - KB Article - 356729


Tworzenie sieci domowej (przewodowej)

Spis treści:

 1. Co jest potrzebne do utworzenia sieci domowej (przewodowej)
 2. Konfiguracja modemu szerokopasmowego
 3. Konfiguracja routera


Zagadnienie 1. Tworzenie sieci domowej (przewodowej)

Poniżej opisano urządzenia i usługi niezbędne do uzyskania połączenia z Internetem. Brak dowolnego z nich uniemożliwia uzyskanie połączenia z Internetem.
 • Szerokopasmowy dostęp do Internetu (od dostawcy usług internetowych) — usługa oferowana zwykle przez firmy telekomunikacyjne (za pośrednictwem łącz DSL) oraz operatorów telewizji kablowej.
 • Modem szerokopasmowy — urządzenie, które zwykle można kupić lub wypożyczyć od dostawcy usług internetowych.
 • Komputer z kartą sieciową — zwykle jest to urządzenie zainstalowane wewnątrz komputera.
 • Router szerokopasmowy — służy do podłączenia wszystkich komputerów do sieci (nie jest potrzebny w przypadku pojedynczego komputera). Router zapewnia również połączenie z Internetem za pośrednictwem modemu szerokopasmowego.
Powrót do początku

Zagadnienie 2.Konfiguracja modemu szerokopasmowego

 1. Umieść modem szerokopasmowy w pobliżu źródła sygnału internetowego w domu lub budynku (modem powinien być wyposażony w zasilacz i kabel sieciowy). 2. W przypadku łącza DSL sygnał internetowy jest dostarczany za pośrednictwem linii telefonicznej, natomiast w przypadku łącza kablowego — za pośrednictwem kabla telewizyjnego.


 3. Dostawca usług internetowych zwykle dołącza do modemu również instalacyjną płytę CD. W tym przypadku umieść płytę CD w komputerze i postępuj zgodnie z wyświetlanymi wskazówkami, aby skonfigurować modem (w celu uzyskania dodatkowej pomocy skontaktuj się z dostawcą usług internetowych).
Powrót do początku

Zagadnienie 3. Konfiguracja routera


 1. Odłącz kabel sieciowy lub USB łączący komputer z modemem.

 2. Wyłącz modem na 3 minuty (jest to konieczne, aby modem mógł zidentyfikować router).

 3. Podłącz modem do portu Internet lub WAN routera za pomocą kabla dołączonego do modemu. Kabel ten określa się mianem kabla Ethernet lub Cat-5 (kategorii 5). Podłącz router do gniazdka elektrycznego.

 4. Router jest również zwykle wyposażony w kabel Ethernet. Podłącz jeden koniec kabla do portu routera z oznaczeniem LAN, a drugi koniec do komputera.

 5. Do routera powinna być dołączona instalacyjna płyta CD. Umieść płytę CD w komputerze i postępuj zgodnie z wyświetlanymi wskazówkami, aby skonfigurować router (aby uzyskać dodatkową pomoc w konfiguracji routera, skontaktuj się z jego producentem).

 6. Podłączenie kolejnego komputera do sieci przewodowej polega na poprowadzeniu kabla sieciowego między jednym z wolnych gniazd LAN z tyłu routera a gniazdem z tyłu komputera.
Powrót do początku

Identyfikator artykułu: SLN102062

Data ostatniej modyfikacji: 11.01.2016 14:27


Oceń ten artykuł

Trafne
Przydatne
Łatwe do zrozumienia
Czy ten artykuł był przydatny?
Tak Nie
Wyślij nam swoją opinię
Komentarze nie mogą zawierać znaków specjalnych: <>()\
Niestety, nasz system przekazywania opinii jest obecnie niedostępny. Spróbuj ponownie później.

Dziękujemy za uwagi.