Wprowadzenie do komputera Dell z systemem Windows 8 – często zadawane pytania (FAQ)

Wprowadzenie do komputera Dell z systemem Windows 8 – często zadawane pytania (FAQ)


Podsumowanie artykułu: W tym artykule zawarto informacje na temat ogólnej obsługi systemu Windows 8.

Spis treści:

 1. Czym są panele?
 2. Czym są aplikacje?
 3. Czym są gorące rogi?
 4. Co to jest konto Microsoft?
 5. Jak utworzyć konto Microsoft?
 6. Gdzie jest przycisk Start lub menu Start?
 7. Jak wykonywać wyszukiwanie?
 8. Jak wyłączyć interfejs Windows Experience?
 9. Jak dodać nowe konto poczty e-mail?
 10. Jak zamknąć lub wyłączyć komputer?


Czym są panele?

Panele to zestaw funkcji znajdujący się na ekranie startowym. Panele to między innymi wyszukiwanie, udostępnianie, Start, urządzenia i ustawienia.

Aby otworzyć menu paneli, możesz przesunąć palcem od prawej krawędzi ekranu. Jeżeli korzystasz z myszy, wskaż prawy górny róg ekranu i przesuń wskaźnik myszy w dół. Jeżeli korzystasz z tabliczki dotykowej z funkcją multi touch, połóż palec po prawej stronie tabliczki dotykowej i przesuń palcem w lewo.


Czym są aplikacje?

System Windows 8 obsługuje dwa rodzaje aplikacji.

 • Aplikacja Windows została opracowana, by współpracować z nowym interfejsem Windows Experience.
 • Aplikacja pulpitu została zaprojektowana specjalnie z myślą o pracy w widoku pulpitu.


Czym są gorące rogi?

Gorące rogi to nowa funkcja, która umożliwia ustawienie wskaźnika myszy w jednym z czterech rogów ekranu w celu uruchomienia skrótu.

 1. Ustaw wskaźnik myszy nad prawym górnym lub dolnym rogiem ekranu przedstawionego ze skrótami paneli, gdzie znajdują się takie elementy, jak Wyszukiwanie i Ustawienia.
 2. Ustaw wskaźnik myszy nad lewym górnym lub lewym dolnym rogiem ekranu przedstawionego na liście przełączników, na której można zobaczyć ostatnio otwarte aplikacje i przełączać między nimi.

Podczas korzystania z gorących rogów pamiętaj, aby mysz znajdowała się w rogu ekranu w przypadku wybrania opcji uruchamiania skrótu przy użyciu gorących rogów.


Co to jest konto Microsoft?

Konto Microsoft to adres e-mail i hasło używane do logowania się do systemu Windows. Firma Dell zaleca utworzenie i używanie go. Można korzystać z dowolnego adresu e-mail, ale najlepiej wybrać taki, który jest już używany do komunikacji ze znajomymi i logowania się do ulubionych witryn.

Korzyści z posiadania konta Microsoft to między innymi:

 • Możliwość resetowania hasła przez Internet w przypadku zapomnienia go. To duże usprawnienie w stosunku do kont lokalnych, pozwalające uniknąć konieczności przeinstalowywania systemu operacyjnego.
 • Twój komputer stacjonarny jest podłączony do chmury.
 • Dane kontaktowe i statusy Twoich znajomych są automatycznie aktualizowane w takich źródłach, jak Hotmail, Facebook, Twitter i LinkedIn w chwili łączenia tych usług z kontem Microsoft.
 • Można otwierać i udostępniać zdjęcia, dokumenty i inne pliki z takich źródeł jak SkyDrive, Facebook i Flickr.
 • Twoje ustawienia osobiste, w tym motywy, ustawienia językowe, ulubione strony i aplikacje, są synchronizowane z dowolnym komputerem stacjonarnym wyposażonym w system Windows 8, do którego można się zalogować.
 • Można pobierać aplikacje z witryny Windows Store i używać ich na każdym komputerze stacjonarnym z systemem Windows 8, do którego można się zalogować.


Jak utworzyć konto Microsoft?

Aby utworzyć konto Microsoft, wykonaj następujące czynności:

 1. Otwórz aplikację Store , przesuń palcem od prawej krawędzi ekranu, a następnie wybierz opcję Ustawienia. Jeżeli korzystasz z myszy, wskaż prawy górny róg ekranu i przesuń wskaźnik myszy w dół, a następnie wybierz opcję Ustawienia. Jeżeli korzystasz z tabliczki dotykowej z funkcją multi touch, połóż palec po prawej stronie tabliczki dotykowej, przesuń palcem w lewo i wybierz opcję Ustawienia.
 2. Wybierz kolejno pozycję Twoje konto, opcję Zaloguj się, a następnie Zarejestruj konto Microsoft.
 3. Postępuj zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie, aby zakończyć proces rejestracji.


Gdzie jest przycisk Start lub menu Start?

Ekran startowy zastąpił menu Start i przycisk Start w systemie Windows 8. Do ekranu startowego można przypinać aplikacje, kontakty i witryny, aby zapewnić sobie łatwy dostęp do najczęściej używanych elementów. Wszystkie aplikacje – zarówno aplikacje zainstalowane ze Sklepu Windows, jak również klasyczne aplikacje – są dostępne z poziomu ekranu startowego. Kategorie aplikacji można porządkować, grupować i nazywać. Kafelki i powiadomienia pokazują nowe elementy, więc można uzyskiwać ważne informacje i aktualizacje w mgnieniu oka.

Można łatwo rozpocząć pracę, naciskając przycisk <Windows> na klawiaturze. Oprócz tego, można uzyskać dostęp do ekranu startowego, przesuwając palcem od prawej krawędzi ekranu i dotykając panelu Start lub (wskazując myszą prawy górny róg ekranu i naciskając panel  Start lub, w przypadku korzystania z tabliczki dotykowej z funkcją multi touch, kładąc palec w prawej części tabliczki dotykowej, przesuwając w lewo po tabliczce dotykowej i wybierając opcję Start).


Jak wykonywać wyszukiwanie?

Podczas korzystania z ekranu startowego można rozpocząć wyszukiwanie, po prostu wpisując szukaną frazę.

Możesz także znaleźć panel wyszukiwania, aby wyszukać aplikacje, ustawienia i pliki na komputerze. Panel wyszukiwania umożliwia także wyszukiwanie wewnątrz otwartej aplikacji lub innej wybranej przez siebie aplikacji. Na przykład, można użyć panelu wyszukiwania, aby znaleźć nową aplikację w Sklepie lub kontakt w aplikacji Kontakty.

Aby korzystać z panelu wyszukiwania:

 1. Przesuń palcem od prawej krawędzi ekranu, a następnie dotknij opcji Szukaj. Jeżeli korzystasz z myszy, wskaż prawy górny róg ekranu i przesuń wskaźnik myszy w dół, a następnie wybierz opcję Szukaj. Jeżeli korzystasz z tabliczki dotykowej z funkcją multi touch, połóż palec po prawej stronie tabliczki dotykowej, przesuń palcem w lewo i wybierz opcję Szukaj.
 2. Wprowadź słowo wyszukiwania.
 3. Aby znaleźć aplikację, ustawienie lub plik na komputerze, wybierz opcję Aplikacje, Ustawienia lub Pliki. Aby wykonać wyszukiwanie wewnątrz konkretnej aplikacji, wybierz aplikację z listy.


Jak wyłączyć interfejs Windows Experience?

System Windows 8 nie umożliwia wyłączenia interfejsu Windows Experience. Nowy ekran startowy zastąpił menu Start. Istnieje kafelek Pulpit , który przenosi użytkownika do znajomego środowiska systemu Windows, w którym można korzystać z klasycznych aplikacji.


Jak dodać nowe konto poczty e-mail?

Jeżeli zalogujesz się do systemu Windows 8, używając konta Microsoft podczas konfiguracji, wszystkie opcje poczty Hotmail i wiadomości e-mail zostaną wyświetlone w kafelku  Poczta od razu po zalogowaniu się do systemu.

Jeżeli nie użyjesz konta Microsoft podczas konfiguracji, wykonaj następujące czynności:

 1. Otwórz aplikację Poczta na ekranie startowym.
 2. Przesuń palcem od prawej krawędzi ekranu. Jeżeli korzystasz z myszy, wskaż prawy górny róg ekranu i przesuń wskaźnik myszy w dół. Jeżeli korzystasz z tabliczki dotykowej z funkcją multi touch, połóż palec po prawej stronie tabliczki dotykowej i przesuń palcem w lewo.
 3. Wybierz kolejno opcję Ustawienia,  Konto, Dodaj konto i postępuj zgodnie z instrukcjami konfiguracji konta poczty e-mail.


Jak zamknąć lub wyłączyć komputer?

Aby wyłączyć komputer, wykonaj następujące czynności:

 1. Przesuń palcem od prawej krawędzi ekranu, aby otworzyć menu Panele, a następnie wybierz opcję Ustawienia. Jeżeli korzystasz z myszy, wskaż prawy górny róg ekranu i przesuń wskaźnik myszy w dół, a następnie wybierz opcję Ustawienia. Jeżeli korzystasz z tabliczki dotykowej z funkcją multi touch, połóż palec po prawej stronie tabliczki dotykowej, przesuń palcem w lewo i wybierz opcję Ustawienia.
 2. Wybierz opcję Zasilanie, a następnie Zamknij.

 


Identyfikator artykułu: SLN127904

Data ostatniej modyfikacji: 10.10.2012 00:00


Oceń ten artykuł

Trafne
Przydatne
Łatwe do zrozumienia
Czy ten artykuł był przydatny?
Tak Nie
Wyślij nam swoją opinię
Komentarze nie mogą zawierać znaków specjalnych: <>()\
Niestety, nasz system przekazywania opinii jest obecnie niedostępny. Spróbuj ponownie później.

Dziękujemy za uwagi.