Ogólne czynności konserwacyjne wykonywane przy komputerze firmy Dell

Ogólne czynności konserwacyjne wykonywane przy komputerze firmy DellWskazówki dotyczące ogólnej konserwacji komputera

Podobnie jak każde urządzenie z ruchomymi częściami, większość komputerów wymaga konserwacji w celu zachowania optymalnej wydajności. W zależności od środowiska, w którym znajduje się komputer, okresowe czyszczenie może być wymagane, aby zapobiec jego usterce ze względu na przegrzanie.

Zaleca się, aby komputery były przechowywane w czystych miejscach pozbawionych kurzu, osadu i innych zanieczyszczeń, które mogą zablokować wentylację komputera. Ciepło stanowi zawsze największe zagrożenia dla komputera, a większość komputerów ma wbudowane układy chłodzenia (aktywne lub pasywne), aby rozproszyć ciepło i chronić podzespoły. Procesor (CPU) i procesor graficzny (GPU) to dwa elementy, które generują najwięcej ciepła. Inne podzespoły wytwarzające ciepło to zasilacz (PSU) i dyski twarde (HDD). (Rysunek 1 i 2)


Rysunek 1


Rysunek 2

Zalecamy korzystanie z komputera w pomieszczeniu o temperaturze od 0°C do 35°C i wilgotności powietrza do 40%.

Należy regularnie sprawdzać komputer i w razie potrzeby dokonywać jego czyszczenia w oparciu o warunki otoczenia w danym miejscu.

Komputery używane w zakładzie produkcyjnym pełnym kurzu mogą wymagać czyszczenia co kilka tygodni, natomiast komputery znajdujące się w miejscu pozbawionym kurzu wystarczy skontrolować raz w roku.

Korzystanie z komputera przenośnego na kocu, poduszce lub innym typie materiału może spowodować zakrycie kratek wentylacyjnych, blokując przepływ powietrza, który chłodzi system. Może to doprowadzić do przegrzania i spowodować trwałe uszkodzenie. (Rysunek 3)

Rysunek 3

Zalecamy używanie komputera na twardej, płaskiej powierzchni niepokrytej tkaniną, co pozwala zwiększyć przepływ powietrza i obniżyć temperaturę wewnątrz komputera oraz pod nim.


Czynności konserwacyjne

W razie potrzeby wyczyść komputer. Istnieją pewne sygnały, które wskazują, że komputer może wymagać czyszczenia.

Niektóre narzędzia, które mogą okazać się niezbędne do wyczyszczenia komputera

Po przygotowaniu się do czyszczenia komputera należy go wyłączyć i odłączyć od zasilania. W przypadku czyszczenia komputera przenośnego wyjmij również baterię. Po usunięciu wszystkich źródeł zasilania naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania przez 15 sekund (spowoduje to rozładowanie napięcia elektrycznego w kondensatorach wbudowanych w komputer i zmniejszy ryzyko wyładowania elektrostatycznego, które mogłoby uszkodzić podzespoły).

Uwaga: odkurzanie generuje ładunki statyczne i może spowodować uszkodzenie delikatnych podzespołów komputera.

Po zamocowaniu opaski antystatycznej na komputerze stacjonarnym/obudowie typu tower zdejmij tylną/boczną osłonę, aby uzyskać dostęp do wewnętrznych podzespołów. Jeżeli zamontowano zdejmowaną zaślepkę na radiatorze procesora, zdejmij ją. Jeśli element ten nie jest zamocowany, użyj sprężonego powietrza w puszce, aby usunąć kurz nagromadzony w radiatorach procesora, procesora graficznego i zasilacza. Następnie wyczyść wentylatory, delikatnie wdmuchując sprężone powietrze.

Uwaga: nie obracaj wentylatorów z dużą szybkością, ponieważ może to uszkodzić łożyska i doprowadzić do awarii wentylatorów.

Komputery przenośne mogą być wyposażone w dolną osłonę, którą należy zdjąć (patrz instrukcja obsługi komputera na stronie internetowej support.dell.com). Wymontowanie dolnej osłony umożliwia łatwiejszy dostęp do radiatorów. Za pomocą sprężonego powietrza oczyść otwory wentylacyjne oraz radiatory procesora/procesora graficznego z kurzu, pyłu lub zanieczyszczeń.

W ramach produkcji komputerów obowiązuje proces polegający na nieustannym ocenianiu i udoskonalaniu poszczególnych rozwiązań. Jednym ze sposobów na zwiększenie wydajności komputera jest zaktualizowanie mikrokodu systemu BIOS. Aktualizacje te mogą podnieść wydajność komputera w oparciu o opinie klientów oraz oceny inżynierów. Znajdź najnowsze wersje systemu BIOS na stronie internetowej support.dell.com, aby go zaktualizować.

Identyfikator artykułu: SLN290711

Data ostatniej modyfikacji: 14.05.2018 11:44


Oceń ten artykuł

Trafne
Przydatne
Łatwe do zrozumienia
Czy ten artykuł był przydatny?
Tak Nie
Wyślij nam swoją opinię
Komentarze nie mogą zawierać znaków specjalnych: <>()\
Niestety, nasz system przekazywania opinii jest obecnie niedostępny. Spróbuj ponownie później.

Dziękujemy za uwagi.