Obsługa stacji dokującej Dell Thunderbolt Dock i rozwiązywanie problemów

Obsługa stacji dokującej Dell Thunderbolt Dock i rozwiązywanie problemów

W tym artykule można znaleźć informacje na temat „Obsługa stacji dokującej Dell Thunderbolt Dock (TB16) i rozwiązywanie problemów”.


Przed rozpoczęciem:

Najczęściej występujące problemy związane ze stacjami dokującymi spowodowane są nieaktualną wersją systemu BIOS lub sterowników zainstalowanych na komputerze. Jeśli chcesz zainstalować te produkty, zapoznaj się najpierw z sekcją tego dokumentu pt. „Podręcznik instalacji sterowników”.


 1. Stacja dokująca Dell Thunderbolt
 2. Przewody USB Type-C
 3. Informacje dodatkowe
 4. Podręcznik instalacji sterowników stacji dokujących Dell Dock oraz Dell Thunderbolt Dock
  1. Automatyczna instalacja sterowników za pomocą aplikacji Dell Update / Dell Command | Update
  2. Podręcznik ręcznej instalacji sterowników stacji dokującej Dell Thunderbolt Dock TB16
 5. Rozwiązywanie najczęściej występujących problemów
 6. Dokumentacja

Stacja dokująca Dell Thunderbolt Dock (TB16).

Omówienie

Oparta na technologii Thunderbolt 3.

Ikona Thunderbolt:

Ta stacja dokująca używa technologii przewodów Thunderbolt 3, aby przesyłać do i z systemu dźwięk, obraz, dane i zasilanie do 130 W podczas połączenia przy użyciu jednego kabla.

Obsługa jednego wyświetlacza 5k x 3k (5120×2880) lub dwóch — 4k x 2k (3840 × 2160) Ultra High Definition (UHD), przy czym funkcja Multi-Stream Transport (MST) nie jest obsługiwana


Rysunek 2.

Informacje o złączu (zobacz rys. 2 powyżej)

 1. Złącze zewnętrzne High Definition Multimedia Interface (HDMI)
 2. Złącze zewnętrzne Video Graphics Array (VGA)
 3. Złącze zewnętrzne Mini-DisplayPort (mDP)
 4. Złącze zewnętrzne DisplayPort (DP)
 5. RJ-45 Gigabit Network w złączu (W/LEDS)
 6. Złącza USB 2.0 (2 złącza)
 7. Złącze USB 3.0
 8. Złącze Thunderbolt 3 (USB Type-C)
 9. Wyjście głośnikowe typu jack 3,5 mm
 10. Złącze zasilania DC In (zasilanie do stacji dokującej)
 11. Złącze stacji dokującej Dell (połączenie Dell Proprietary do portu USB Typu 3 w komputerze)
 12. Gniazdo zestawu słuchawkowego typu jack 3,5 mm
 13. Złącze USB 3.0 (z technologią PowerShare)
 14. Złącze USB 3.0
 15. Dioda zasilania
 16. Przycisk stacji dokującej (włącza system i uruchamia go z trybu uśpienia)
 17. Szczelina zabezpieczenia Kensington
UWAGA: stacja dokująca Dell Thunderbolt Dock nie będzie działać po podłączeniu do urządzenia za pomocą złącza DisplayPort przez port USB Type-C i przewód Thunderbolt. 

Podręcznik użytkownika stacji dokującej Dell Thunderbolt Dock TB16

Górna krawędź strony


Przewody USB Type-C.

Z tymi stacjami dokującymi są używane przewody USB Type-C.

UWAGA: USB 3.1, DisplayPort przez USB Type-C i Thunderbolt wykorzystują ten sam kabel/rodzaj portu, USB Type-C. Jednakże technologii tych nie można stosować zupełnie zamiennie. PRZYKŁAD: Urządzenie wyposażone w gniazdo z protokołem o niższym standardzie podłączone do urządzenia wyposażonego w gniazdo z protokołem USB Type-C o wyższym standardzie będzie działać (urządzenie z gniazdem USB Type-C podłączone do gniazda Thunderbolt będzie działać, urządzenie z gniazdem Thunderbolt podłączone do portu USB Type-C nie będzie działać). Urządzenia peryferyjne podłączone gniazdami USB Type-C do gniazd o niższym standardzie mogą mieć ograniczone działanie lub wcale nie działać. Typ złącza można zidentyfikować na podstawie nadrukowanej obok niego etykiety.

Przewody Type-C (patrz rys. 3)


Rysunek 3.

 1. Przewód DisplayPort przez USB Type-C (0,8 m), w zestawie ze stacją dokującą Dell Dock (WD-15) (konfiguracja domyślna)
 2. Kabel USB Type-C Thunderbolt (0,5 m), w zestawie ze stacją dokującą Dell Thunderbolt Dock (TB-16) (konfiguracja domyślna)

Górna krawędź strony


Informacje dodatkowe.

Podłączenie do komputera innego niż Dell będzie skutkowało pojawieniem się następujących ograniczeń:

 • Zasilanie komputera zostanie ograniczone do 60 W.
 • Dostęp do środowiska Pre-Boot nie będzie możliwy.
 • Przycisk stacji dokującej wywołujący wybudzenie komputera nie będzie działać.
 • Nie będą dostępne aktualizacje oprogramowania wewnętrznego.
 • Nie będą dostępne opcje wyłączenia wybranych złączy.
 • Funkcja przekazywania adresu MAC nie będzie dostępna.
 • Komunikaty błędów i powiadomienia stacji dokującej nie będą dostępne.
Uwaga: W komputerach firm innych niż Dell obecność funkcji ładowania akumulatora przez stację dokującą zależy od producenta danego komputera.

Górna krawędź strony


Podręcznik instalacji sterownika stacji dokującej Thunderbolt Dock TB16

UWAGA: przed skorzystaniem ze stacji dokującej konieczne jest zaktualizowanie systemu BIOS komputera i sterowników stacji dokującej Dell do najnowszych wersji dostępnych w witrynie internetowej pomocy technicznej Dell. Starsze wersje systemu BIOS i sterowników mogą uniemożliwić rozpoznanie stacji dokującej przez komputer lub jej optymalne działanie.

Automatyczna instalacja sterowników za pomocą aplikacji Dell Update / Dell Command | Update

Firma Dell wysoce zaleca użycie następujących aplikacji do automatyzacji instalacji systemu BIOS, oprogramowania sprzętowego, sterownika i krytycznych aktualizacji urządzenia i stacji dokującej. Aplikacje te można pobrać ze strony Sterowniki i pliki do pobrania witryny pomocy technicznej Dell. Wybierz z listy typ komputera lub wprowadź jego kod Service Tag, aby przejść do strony swojego komputera.

 • Aplikacja Dell Update jest obsługiwana przez notebooki XPS i Dell Venue.
  • UWAGA: w celu rozpoczęcia aktualizowania oprogramowania urządzenia należy podłączyć komputer do stacji dokującej TB16.
 • Aplikacja Dell Command I Update jest obsługiwana przez notebooki Precision, XPS oraz Latitude.
UWAGA: najnowsze aplikacje Dell Update oraz Dell Command | Update nie obsługują aktualizacji sterownika karty graficznej Intel HD Graphics do najnowszej wersji. Przejdź do strony Sterowniki i pliki do pobrania Dell po wyszukaniu kodu Service Tag swojego urządzenia. Pobierz i zainstaluj najnowszy sterownik Intel HD Graphics z obszaru „Wideo” dla swojego urządzenia.

Podręcznik ręcznej instalacji sterowników stacji dokującej Dell Thunderbolt Dock TB16

Firma Dell zaleca instalowanie krok po kroku w następującej kolejności: system BIOS, oprogramowane sprzętowe i sterowniki, aby zachować optymalne działanie urządzenia.

UWAGA: do aktualizacji systemu BIOS i instalacji sterownika/oprogramowania sprzętowego Thunderbolt wymagane są uprawnienia administratora.

W obszarze Wybierz produkt znajdź nazwę swojego modelu lub wprowadź kod Service Tag swojego urządzenia, aby przejść do strony Sterowniki i pliki do pobrania w witrynie pomocy technicznej Dell. Zmień system operacyjny, aby wyświetlić wszystkie dostępne aktualizacje dla swojego urządzenia.

 1. Zainstaluj na urządzeniu najnowszy system Basic Input/Output System (BIOS). Jest on dostępny w obszarze „BIOS”.
 2. Zainstaluj na urządzeniu najnowszy sterownik kontrolera Intel Thunderbolt. Jest on dostępny w obszarze „Chipset”.
 3. Zainstaluj na urządzeniu najnowszą aktualizację oprogramowania sprzętowego Intel Thunderbolt 3. Jest on dostępny w obszarze „Chipset”.
 4. Zainstaluj na urządzeniu najnowszy sterownik układu graficznego Intel HD Graphics. Jest on dostępny w obszarze „Wideo”.
 5. Zainstaluj najnowszy sterownik rozszerzonego kontrolera hosta ASMedia USB 3.0 dla stacji dokującej Dell Thunderbolt Dock. Znajduje się on w obszarze „Stacje dokujące i stojaki”.
 6. Zainstaluj najnowszy sterownik kontrolera Realtek USB GBE Ethernet dla stacji dokującej Dell Thunderbolt Dock i Dell Dock. Znajduje się on w obszarze „Stacje dokujące i stojaki”.
 7. Zainstaluj najnowszy sterownik audio Realtek USB dla stacji dokującej Dell Thunderbolt Dock i Dell Dock. Znajduje się on w obszarze „Stacje dokujące i stojaki”.
 8. Uruchom ponownie system.
 9. Po zakończenia aktualizowania oprogramowania podłącz zasilacz do stacji dokującej TB16, a następnie podłącz kabel Thunderbolt 3 (Type-C) do komputera przed rozpoczęciem korzystania ze stacji dokującej.

Górna krawędź strony


Rozwiązywanie najczęściej występujących problemów 

Należy pamiętać, że testy diagnostyczne nie umożliwią wykrycia problemów ze stacją dokującą w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów, ponieważ testy są przeznaczone wyłącznie do sprawdzania podłączonych urządzeń.

Oto kilka typowych objawów i rozwiązań dotyczących stacji dokującej Dell Thunderbolt Dock:

Moja stacja dokująca Thunderbolt nie jest rozpoznawana po podłączeniu do portu USB typu C na moim komputerze.

Co prawda wszystkie systemy z kontrolerami Thunderbolt 3 są wyposażone w port USB typu C, jednak występowanie portu USB typu C nie oznacza posiadania kontrolera Thunderbolt 3.

Zapoznaj się z niniejszym artykułem Dell, aby upewnić się, że Twój komputer został wyposażony w kontroler Thunderbolt 3 wymagany do korzystania ze stacji dokującej Dell Thunderbolt Dock (TB16):

Komputery z portami USB typu C, które nie są wyposażone w kontroler Thunderbolt 3 

Brak obrazu na monitorach podłączonych do stacji dokującej za pomocą gniazd High Definition Multimedia Interface (HDMI), mini-DisplayPort (mDP) lub DisplayPort (DP).

 1. Upewnij się, że najnowsza wersja systemu BIOS i sterowników dla komputera i stacji dokującej jest zainstalowana na notebooku.
 2. Upewnij się, że komputer jest prawidłowo podłączony do stacji dokującej. Spróbuj odłączyć i ponownie podłączyć stację dokującą do komputera.
 3. Odłącz oba końce kabla, po którym przesyłany jest obraz, a następnie sprawdź, czy styki w pinach nie są uszkodzone lub powyginane. Podłącz prawidłowo kabel do monitora i stacji dokującej.
 4. Upewnij się, że przewód wideo (HDMI, mDP lub DisplayPort) jest prawidłowo podłączony do monitora i do stacji dokującej. Upewnij się, że wybrano prawidłowe źródło sygnału wideo w monitorze (więcej informacji na temat zmiany źródła sygnału wideo można znaleźć w dokumentacji monitora).
 5. Sprawdź ustawienia rozdzielczości komputera. Monitor może obsługiwać wyższe rozdzielczości niż stacja dokująca. Więcej informacji na temat maksymalnej rozdzielczości ekranu obsługiwanej przez stację dokującą można znaleźć w Tabeli rozdzielczości ekranu znajdującej się w Podręczniku użytkownika.
 6. Jeśli monitor jest podłączony do stacji dokującej, wyświetlanie obrazu na komputerze może być wyłączone. Można włączyć wyświetlanie obrazu za pomocą Panelu sterowania układem graficznym Intel lub zapoznać się z Podręcznikiem użytkownika swojego komputera.
 7. Jeśli tylko jeden monitor jest wyświetlany, a drugi nie, przejdź do Panelu sterowania Intel Graphics i wybierz w menu Multiple Displays (Wiele ekranów) wyjście drugiego monitora.
 8. Jeżeli do stacji dokującej podłączone są trzy monitory, wtedy stacja dokująca będzie obsługiwać maksymalnie trzy monitory zewnętrzne (wyświetlacz wewnętrzny nie będzie pracować, gdy podłączone są trzy zewnętrzne wyświetlacze). Informacje na temat wyboru i aktywacji monitorów można znaleźć w podręczniku użytkownika stacji dokującej Dell Thunderbolt Dock.
 9. Jeżeli to możliwe, spróbuj użyć innego monitora lub kabla, o których wiesz, że są sprawne.

Obraz na podłączonym monitorze migocze lub jest zniekształcony.

 1. Wyłącz stację dokującą, odłączając od stacji dokującej najpierw kabel USB Type-C, a następnie zasilacz. Włącz stację dokującą, podłączając do niej najpierw zasilacz, a następnie komputer za pomocą gniazda USB Type-C.
 2. Upewnij się, że przewód wideo (HDMI, mDP lub DisplayPort) jest prawidłowo podłączony do monitora i do stacji dokującej.
 3. Odłącz monitory do stacji dokującej, a następnie ponownie je podłącz.
 4. Przywracanie ustawień fabrycznych monitora. Więcej informacji na temat przywracania ustawień fabrycznych monitora można znaleźć w Podręczniku użytkownika monitora.

Obraz na podłączonym monitorze nie jest wyświetlany jako monitor rozszerzony.

 1. Upewnij się, że sterownik Intel HD Graphics jest zainstalowany w narzędziu Device Manager (Menedżer urządzeń) systemu Windows.
 2. Otwórz Panel sterowania Intel Graphics, przejdź do sekcji Multiple Displays (Wiele ekranów) i wybierz ustawienie wyświetlania Extended Mode (Tryb rozszerzony).
 3. Informacje na temat wyboru i aktywacji dodatkowych monitorów można znaleźć w podręczniku użytkownika stacji dokującej Dell Thunderbolt Dock.

Złącze audio nie działa lub występuje opóźnienie dźwięku.

 1. Upewnij się, że najnowsza wersja systemu BIOS i sterowników dla komputera i stacji dokującej jest zainstalowana na komputerze.
 2. Jeżeli na ekranie konfiguracji systemu BIOS komputera jest dostępna opcja Wł./wył. audio, przełącz ją w tryb Wł.
 3. Upewnij się, że na komputerze wybrano prawidłowe urządzenie do odtwarzania.
 4. Spróbuj ponownie podłączyć przewód audio do wyjścia głośnika zewnętrznego stacji dokującej.
 5. Wyłącz stację dokującą, odłączając od stacji dokującej najpierw kabel USB Type-C, a następnie zasilacz. Włącz stację dokującą, podłączając do niej najpierw zasilacz, a następnie komputer za pomocą gniazda USB Type-C.

Porty USB stacji dokującej nie działają.

 1. Upewnij się, że najnowsza wersja systemu BIOS i sterowników dla komputera i stacji dokującej jest zainstalowana na komputerze.
 2. Jeżeli na ekranie konfiguracji systemu BIOS komputera jest dostępna opcja USB Enabled/Disabled (USB włączone/wyłączone), przełącz ją w tryb Enabled (Włączone).
 3. Sprawdź, czy urządzenie zostało wykryte w narzędziu Device Manager (Menedżer urządzeń) systemu Windows i czy zostały zainstalowane prawidłowe sterowniki urządzenia. Jeżeli tak się nie stało, ponownie uruchom urządzenie.
 4. Upewnij się, że stacja dokująca jest prawidłowo podłączona do komputera. Spróbuj odłączyć i ponownie podłączyć stację dokującą do komputera.
 5. Sprawdź porty USB stacji dokującej. Spróbuj podłączyć urządzenie USB do innego portu USB stacji dokującej.
 6. Wyłącz stację dokującą, odłączając od stacji dokującej najpierw kabel USB Type-C, a następnie zasilacz. Włącz stację dokującą, podłączając do niej najpierw zasilacz, a następnie komputer za pomocą gniazda USB Type-C.

Zawartość HDCP nie jest wyświetlana na podłączonym monitorze.

Stacja dokująca nie obsługuje zawartości HDCP.

Port LAN nie działa.

 1. Wyłącz stację dokującą, odłączając od stacji dokującej najpierw kabel USB Type-C, a następnie zasilacz. Włącz stację dokującą, podłączając do niej najpierw zasilacz, a następnie komputer za pomocą gniazda USB Type-C.
 2. Upewnij się, że najnowsza wersja systemu BIOS i sterowników dla komputera i stacji dokującej jest zainstalowana na komputerze.
 3. Upewnij się, że kontroler Realtek Gigabit Ethernet jest zainstalowany w Menedżerze urządzeń systemu Windows.
 4. Jeżeli na ekranie konfiguracji systemu BIOS komputera jest dostępna opcja LAN/GBE Enabled/Disabled (LAN/GBE włączone/wyłączone), przełącz ją w tryb Enabled (Włączone).
 5. Upewnij się, że kabel Ethernet jest prawidłowo podłączony do stacji dokującej oraz do koncentratora/routera/zapory.
 6. Sprawdź diodę LED stanu kabla Ethernet, aby potwierdzić łączność. Jeżeli dioda LED się nie zaświeciła, ponownie włóż oba końca kabla Ethernet.

Urządzenia peryferyjne podłączone do stacji dokującej nie działają poza systemem operacyjnym.

 1. Opcja Thunderbolt Boot Support (Obsługa rozruchu Thunderbolt) jest domyślnie wyłączona na ekranie konfiguracji systemu BIOS komputera Dell. Gdy takie ustawienie jest aktywne, stacja dokująca ani urządzenia peryferyjne nie pracują w środowisku poprzedzającym system operacyjny.
 2. Jeżeli na ekranie konfiguracji systemu BIOS komputera znajduje się strona USB/Thunderbolt Configuration (Konfiguracja USB/Thunderbolt), wybierz następujące opcje, aby umożliwić pracę stacji dokującej w środowisku poprzedzającym system operacyjny.
  • Enable External USB Port (Włącz zewnętrzne gniazdo USB)
  • Enable Thunderbolt Boot Support (Włącz obsługę rozruchu Thunderbolt)

Rozruch PXE nie działa, gdy podłączona jest stacja dokująca.

 1. Jeżeli na ekranie konfiguracji systemu BIOS komputera znajduje się strona Integrated NIC (Zintegrowana karta sieciowa), wybierz opcję Enabled w/PXE (Włączone z PXE).
 2. Jeżeli na ekranie konfiguracji systemu BIOS komputera znajduje się strona USB/Thunderbolt Configuration (Konfiguracja USB/Thunderbolt), upewnij się, że następujące opcje są zaznaczone:
  1. Enable USB Boot Support (Włącz obsługę rozruchu USB)
  2. Enable Thunderbolt Boot Support (Włącz obsługę rozruchu Thunderbolt)

Program BitLocker żąda klucza odzyskiwania przy każdym rozruchu

Rozruch USB nie działa, gdy podłączona jest stacja dokująca.

 • Jeżeli na ekranie konfiguracji systemu BIOS komputera znajduje się strona USB/Thunderbolt Configuration (Konfiguracja USB/Thunderbolt), upewnij się, że następujące opcje są zaznaczone:
  1. Enable USB Boot Support (Włącz obsługę rozruchu USB)
  2. Enable Thunderbolt Boot Support (Włącz obsługę rozruchu Thunderbolt)

W obszarze informacji o baterii ekranu konfiguracji systemu BIOS firmy Dell wyświetla się komunikat, że zasilacz „Nie jest podłączony”, gdy stacja dokująca jest podłączona do komputera.

 1. Upewnij się, że stacja dokująca jest prawidłowo podłączona do własnego zasilacza. Komputery pobierające więcej niż 130 W także muszą być podłączone do własnego zasilacza, aby się ładować i pracować z pełną wydajnością.
 2. Upewnij się, że dioda LED stanu kabla stacji dokującej jest Włączona. Odłącz kabel stacji dokującej od komputera, a następnie ponownie go podłącz.

Na ekranie wyświetla się komunikat ostrzegawczy „Podłączono niewystarczająco mocny zasilacz do urządzenia”, gdy stacja dokująca jest podłączona do komputera.

 1. Upewnij się, że stacja dokująca jest prawidłowo podłączona do własnego zasilacza. Komputery pobierające więcej niż 130 W także muszą być podłączone do własnego zasilacza, aby się ładować i pracować z pełną wydajnością.
 2. Wyłącz stację dokującą, odłączając od stacji dokującej najpierw kabel USB Type-C, a następnie zasilacz. Włącz stację dokującą, podłączając do niej najpierw zasilacz, a następnie komputer za pomocą gniazda USB Type-C.
Powrót do góry
 

Dokumentacja

Aby uzyskać dostęp do podręcznika użytkownika lub skróconej instrukcji stacji dokującej Dell Thunderbolt Dock TB16, należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją:

 1. Przejdź na stronę Narzędzia wyboru produktu firmy Dell.
 2. W poluBrowse for a product (Przeglądaj produkty) kliknij opcję View products (Wyświetl produkty).
 3. Kliknij typ posiadanego urządzenia. (Elektronika i akcesoria/Stacje dokujące, a następnie Dell Thunderbolt Dock TB16)
 4. Kliknij pozycję Manuals (Podręczniki).
 5. Kliknij opcję PDF na lewo od żądanej instrukcji.
  Uwagi:
  • W przypadku instrukcji dostępnych w wielu językach zobaczysz opcję More Languages (Inne języki).
  • Czytnik plików PDF (Adobe Reader) można pobrać za darmo z witryny firmy Adobe.
Powrót do góry

 


Identyfikator artykułu: SLN301075

Data ostatniej modyfikacji: 19.07.2018 11:16


Artykuły pokrewne

Oceń ten artykuł

Trafne
Przydatne
Łatwe do zrozumienia
Czy ten artykuł był przydatny?
Tak Nie
Wyślij nam swoją opinię
Komentarze nie mogą zawierać znaków specjalnych: <>()\
Niestety, nasz system przekazywania opinii jest obecnie niedostępny. Spróbuj ponownie później.

Dziękujemy za uwagi.