Windows 7 Ev Grubu için Kablosuz Ağ Bağlantısı

Windows 7 Ev Grubu için Kablosuz Ağ BağlantısıKurulum, bağlanma; dosya, fotoğraf ve müzik paylaşımı ve kablosuz ağ sorunlarınızı gidermeye ilişkin yardım almak için genişleyen bölüme başvurun, adımları izleyin ve bağlantılara başvurun.


 

Bu belgenin amacı doğrultusunda, Kablosuz Bağlantı, kablo yerine radyo dalgalarını kullanarak bir bilgisayardan, Kişisel Dijital Yardımcıdan (PDA) veya Akıllı Telefondan diğer bir aygıta bilgi taşıma yolu olarak tanımlanmaktadır.

Radyo dalgası, bilgiyi dalga boyunca taşımak için Televizyon ve FM sinyallerine benzer şekilde modüle edilir.

Bilgisayar, PDA veya Akıllı Telefon iletişimlerinde mesafeler genellikle kısadır (200 feet veya 60 metreden az).

Mobil Geniş Bant adaptörleri (hücresel) için mesafe, arazi koşullarına ve yakındaki baz istasyonu sayısına göre değişir.

 

Her gün hiç düşünmeden kullandığınız birçok farklı kablosuz aygıt türü vardır. Cep telefonları, telsiz telefonlar ve televizyonunuzun uzaktan kumandası kablosuz teknolojiden yararlanan her gün kullandığınız aygıtlardır. Bilgisayarlar için kablosuz teknolojisi de doğru kurulum yapıldığında kullanımı bir o kadar kolay ve sorunsuz olan bir teknolojidir. Bu belgenin geri kalanında Kablosuz Bağlantıdan söz edildiğinde bilgisayarlar için kablosuz teknolojisi kast edilecektir.

Bilgisayarlar için kablosuz teknolojisi farklı türlere ayrılır. Her kablosuz teknoloji türü, farklı bir bölümde ele alınmaktadır. Her teknolojinin kendine özel kullanım şekli, işlemi ve standardı vardır. Aşağıda ele alınacak farklı teknolojilerin listesi kısa bir açıklamayla birlikte verilmektedir.
 

 • Kablosuz Yerel Alan Ağı: WLAN veya Wi-Fi olarak adlandırılır. Bu kablosuz bağlantı türü, İnternet'e erişmek ve bilgisayar PDA, Akıllı Telefon ve yazıcılar gibi diğer çeşitli aygıtlara bağlanmak için kullanılır.

 • Bluetooth®: Bluetooth teknolojisi, birbirine çok yakın (30 feet veya 10 metre uzaklıkta) olan aygıtları bağlamak için kullanılan kısa kapsama alanına sahip bir kablosuz teknolojisidir. Bu teknoloji; Bluetooth klavye, fare, stereo mikrofonlu kulaklık, PDA ve Akıllı Telefonları bağlamak için kullanılır. Birçok kişi cep telefonlarına kablosuz mikrofonlu kulaklık bağlamak için bu teknolojiden yararlanmaktadır.

 • Mobil Geniş Bant: Kablosuz Geniş Alan Ağı (WWAN) olarak da adlandırılır. Mobil Geniş Bant, İnternet'e erişim sağlamak için hücresel servisten yararlanır. Mobil Geniş Bant teknolojisi İnternet'e bağlanan cep telefonlarında kullanılır. Bunun için her bölgede kullanılamayan veri özellikli bir hücresel servisi gereklidir.

 • Kablosuz USB: Bu teknoloji kısa süre önce kullanıma sunulmuştur. Bir bilgisayarla Kablosuz USB hub'ı arasında kablosuz bağlantı olanağı sağlar. USB aygıtları ardından Kablosuz USB hub'ına bağlanır ve hub köprü görevi görür. Kapsama alanı çok kısadır (10 feet / 3 metre).

 

İnternet'e kablosuz bağlanmak için aşağıda listelenen belirli donanımlar ve servisler gereklidir. Bu öğelerin herhangi biri olmadan İnternet'e bağlanmak mümkün değildir. Yönlendiricinin kapsama alanı genellikle sınırlıdır (200 fit veya 60 metreden az).
 

 • Kablosuz Ağ Adaptörü - Bu, bilgisayarın içerisine veya bir USB bağlantı noktasına takılabilen bir aygıttır. Kurulu bir kablosuz kartınızın olup olmadığını bilmiyorsanız öğrenmek için bilgisayarın üreticisiyle iletişime geçin.

 • Kablosuz Geniş Bant Yönlendiricisi - Yönlendirici, tüm bilgisayarlarınızı bir ağa ve İnternete bağlamak için kullanılır.

 • Geniş Bant İnternet Servis Sağlayıcısı (ISP): İnternet servisi genellikle Telefon (DSL) ve Kablo TV şirketleri tarafından sunulur.

 

Not: Kablosuz ağınızı kurarken kablosuz yönlendiriciyi mümkünse evinizin veya iş yerinizin merkezine yakın bir konuma yerleştirmeye çalışın. Parazitleri ortadan kaldırmak için en azından kablosuz yönlendiriciyi olabildiğince yüksek bir konuma yerleştirin.
 1. Geniş Bant İnternet Servis Sağlayıcınız (İSS) evinize veya iş yerinize gelip Geniş Bant Modemin kurulumunu gerçekleştirir ya da size bir kendin yap kiti gönderir.
  Not: Kendin yap kitini kullanırken Geniş Bant Modemin kurulumu için sunulan talimatları izleyin veya İnternet Servis Sağlayıcınız ile irtibata geçin. Büyük olasılıkla bir kullanıcı adı ve parola ayarlamak (DSL kullanırken) veya Geniş Bant Modeminizi kaydettirmek (kablo kullanırken) için zaten İnternet Servis Sağlayıcınız ile iletişime geçmeniz gerekecektir.
   
 2. Geniş Bant Modem kurulduktan ve çalışmaya başladıktan sonra bilgisayarı Modeme bağlayan ağ veya USB kablosunu çıkarın.
   
 3. Geniş Bant Modemi en az üç dakika veya daha uzun süreliğine kapatın (bu işlem, Geniş Bant Modemin geniş bant yönlendiriciyi bulması için gereklidir).
   
 4. Üç dakika veya daha uzun süre geçtikten sonra kablosuz yönlendiriciyi temin edilen ağ kablosuyla takın ve Geniş Bant Modemi yeniden çalıştırın.
   
 5. Yükleme talimatları için kablosuz yönlendiriciyle birlikte verilen belgelere başvurun.
  Not: Kablosuz yönlendiricinizin kurulumuna ilişkin daha fazla bilgi için üreticinin web sitesine başvurun (Tablo 1).
   
  Üretici Web Sitesi Bağlantısı
  Linksys Harici Bağlantı
   
  D-Link Harici Bağlantı
   
  Netgear Harici Bağlantı
   
  2Wire Harici Bağlantı
   
  Belkin Harici Bağlantı
   
  Apple Harici Bağlantı
   
  SMC Harici Bağlantı
   
  TRENDnet Harici Bağlantı
   
  TP-Link Harici Bağlantı
   
  Cisco Harici Bağlantı
   
  Ubiquiti Harici Bağlantı
   
  Tablo 1: Yaygın Kablosuz Yönlendirici Web Siteleri
   
 6. Kablosuz yönlendiricinin ilk kurulumu sırasında ağ adı (SSID) ve Wi-Fi Güvenlik (ağ) anahtarı güvenlik nedenleriyle değiştirilmelidir. Daha fazla bilgi için Kablosuz Ağınızı Güvence Altına Alma bölümüne başvurun.
   

 

Not: Aşağıdaki işlemler Windows 7 içindir, diğer İşletim Sistemleri için Networking and Wireless Support Center (Ağ Aygıtları ve Kablosuz Destek Merkezi) sayfamıza başvurun.
 1. Bilgisayarınızı, mümkünse yönlendiricinin 1-3 metre (3-9 feet) yakınına taşıyın.
  Notlar:
  • Bilgisayarı yönlendiriciye yakınlaştırmak, yavaş ve kesintili bağlantılara sebep olabilecek parazit kaynaklarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve kablosuz donanımının doğru şekilde çalışmasını sağlar.
  • Bilgisayarınız yalnızca yönlendiriciye yakın bir konumdayken çalışıyorsa bu, parazit sorunlarıyla karşı karşıya olabileceğiniz anlamına gelir. Parazitin nedeni hakkında daha fazla bilgi için Kablosuz Sinyal Parazitini Tanımlama ve Azaltma(İngilizce) başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.

 2. Görev çubuğu veya gizli simgeler alanındaki ağ simgesine Mevcut Ağ dokunun veya tıklayın (Şekil 1).
  Notlar:
  Windows 7 Gizli Simgeler Oku
  Şekil 1: Gizli Simge Konumu
 3. Listedeki yanında en çok yeşil çubuk olan öğeyi bulun (bulmak için sayfayı aşağı veya yukarı kaydırmanız gerekebilir).
   
 4. En fazla yeşil çubuğa sahip ağa (Mevcut Ağ) ve ardından Bağlan öğesine dokunun veya tıklayın.
  Not: Listede aynı sayıda beyaz çubuğa sahip birden fazla öğe bulunuyorsa veya liste "Gizli ağ veya Diğer Ağ" olarak görünüyorsa kablosuz ağ adını doğrudan kablosuz yönlendiriciden almaya ilişkin talimatlar için Kablosuz Ağınızı Güvence Altına Alma bölümü altındaki Kablosuz Ağ Adını Doğrudan Kablosuz Yönlendiriciden Alma sekmesine başvurun.
   
 5. İstenilmesi durumunda ağ güvenlik anahtarını girin ve ardından İleri öğesine tıklayın.
  Notlar:

 

 

 1. Bilgisayarınızı, mümkünse yönlendiricinin 1-3 metre (3-9 feet) yakınına taşıyın.
  Notlar:
  • Bilgisayarı yönlendiriciye yakınlaştırmak, yavaş ve kesintili bağlantılara sebep olabilecek parazit kaynaklarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve kablosuz donanımının doğru şekilde çalışmasını sağlar.
  • Bilgisayarınız yalnızca yönlendiriciye yakın bir konumdayken çalışıyorsa bu, parazit sorunlarıyla karşı karşıya olabileceğiniz anlamına gelir. Parazitin nedeni hakkında daha fazla bilgi için Kablosuz Sinyal Parazitini Tanımlama ve Azaltma(İngilizce) başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.

 2. Görev çubuğu veya gizli simgeler alanındaki ağ simgesini bulun (Şekil 1). Ağ simgesi örnekleri için aşağıya bakın.
  Not: Her ikisi de ekranın sağ alt köşesinde bulunur.
  Windows 7 Gizli Simgeler Oku
  Şekil 1: Gizli Simge Konumu
 3. Aşağıda, bilgisayarınızdaki simgeyle eşleşen sekmeyi seçin.
  Notlar:
  • Adımları gerçekleştirmeden önce herhangi bir ağ (Ethernet) kablosunu çıkardığınızdan emin olun, aksi halde kablosuz simgesi doğru şekilde görünmeyebilir.
  • Kablosuz simgesini bulamadığınızda bilgisayarı yeniden başlatın. Hala görünmüyorsa en son sürücüleri indirin ve yükleyin. Daha fazla bilgi için En Son Dell Kablosuz Ağ Adaptör Sürücüsünü İndirme ve Yükleme bölümüne başvurun.

 

Bu simge, bilgisayarınızın kablosuz ağa bağlandığı anlamına gelir. İnternete bağlanamıyorsanız İnternete Bağlanamama Sorununu Giderme sekmesine başvurun.Bu simge, kablosuz antenin açık olduğunu ancak kablosuz ağa bağlı olmadığınızı gösterir. Kablosuz ağınıza bağlanmaya ilişkin bilgi için Bilgisayarımı veya tabletimi mevcut kablosuz ağıma bağlamak istiyorum bölümüne başvurun.Bu simge, kablosuz (Wi-Fi) anteninin kapalı olduğunu gösterir.

Kablosuz (Wi-Fi) antenini açmak için:

Notlar:
 1. Kablosuz ağınıza bağlanmak için yardıma ihtiyacınız olursa Bilgisayarımı veya tabletimi mevcut kablosuz ağıma bağlamak istiyorum bölümüne başvurun.
 2. Tüm kablosuz aygıtların kapanmasına ihtiyacınız varsa [Kablosuz (Wi-Fi), Mobil Geniş Bant, Bluetooth, GPS ve yakın alan iletişimi (NFC)] örneğin uçuş sırasında, Windows Mobility Center'da Kablosuz bağlantıyı kapat öğesine dokunun veya tıklayın.
 3. Kablosuz bağlantıyı aç düğmesi kullanılamaz durumdaysa (gri renkteyse) kablosuz ağ adaptörünü açmak için bilgisayarınızdaki donanım tuşunu deneyin.
 1. Windows tuşunu (Windows Düğmesi) basılı tutun ve x tuşuna basın.
   
 2. Kablosuz bağlantıyı aç öğesine dokunun veya tıklayın.
   

 

Henüz yapmadıysanız ilk önce Kablosuz Bağlantı Sorunlarını Çözme sekmesindeki adımları gerçekleştirin.

 1. Ağ Sorun Gidericisini çalıştırın.
  1. Başlat (bilgisayar ekranınızın sol alt köşesinde bulunur) öğesine dokunun veya tıklayın.
  2. Arama kutusuna sorun giderme yazın
  3. Denetim Masası altındaki listeden Sorun Giderme öğesine dokunun veya tıklayın.
  4. Ağ ve İnternet öğesine dokunun veya tıklayın.
  5. İnternet Bağlantıları öğesine tıklayın veya dokunun.
  6. İleri öğesine dokunun veya tıklayın ve komutları takip edin.
   
 2. Ağdaki tüm aygıtları yeniden başlatmak ve senkronize etmek için aygıtları kapatın ve yeniden çalıştırın. Daha fazla bilgi için Ağdaki Tüm Aygıtları Kapatıp Yeniden Açma sekmesine göz atın.
   
 3. Dell SupportAssist Optimize Network uygulamasını çalıştırın.
  1. Başlat (bilgisayar ekranınızın sol alt köşesinde bulunur) öğesine dokunun veya tıklayın.
  2. Arama kutusuna supportassist yazın.
  3. SupportAssist öğesine (Masaüstü uygulaması) dokunun veya tıklayın.
   Not: SupportAssist listede görünmezse uygulamayı sorunlu bilgisayara (mümkünse) veya İnternet'e erişebilen bir başka aygıtta takılı olan bir USB bellek anahtarına indirmeniz gerekir. SupportAssist’i edinme ve yükleme ile ilgili daha fazla bilgi almak için PC'ler ve tabletler için SupportAssist sayfasına göz atın. Dell bilgisayarınızın Servis Etiketini veya Hızlı Servis Kodunu girmeniz ya da listeden bilgisayar modelini seçmeniz gerekebilir.

  4. Optimize My System (Sistemimi Optimize Et) öğesine dokunun ya da tıklayın.
  5. Optimize Network (Ağı Optimize Et) öğesine dokunun veya tıklayın.
  6. Run Now (Şimdi Çalıştır) öğesine dokunun veya tıklayın.
  7. Optimize Network (Ağı Optimize Et) işlemi bittikten sonra (durum çubuğunda %100 değeri gösterilir) History (Geçmiş) sekmesine dokunun veya tıklayın.
  8. Sonuçları gözden geçirmek için en son Optimize Network (Manual) (Ağı Optimize Etme (Manuel)) girişine dokunun veya tıklayın.

 4. En güncel kablosuz sürücülerinin, bilgisayar BIOS'unun ve yönlendirici belleniminin yüklü olduğundan emin olun.
  Not: Etkilenen aygıtın sürücüyü veya BIOS'u indirmek için Kablosuz bağlantısı yoksa etkilenen aygıta sürücü indirmek için aşağıdakilerden birini yapmanız gerekir:
  • Bir ağ kablosu kullanarak etkilenen aygıtı yönlendiriciye bağlayın (böyle bir seçenek mümkünse).
  • Sürücüyü indirmek için İnternet bağlantısı olan başka bir aygıt kullanın ve sürücüyü etkilenen cihaza aktarmak için bir USB Flash sürücü kullanın.
  • Tabletler içinse İnternet bağlantısı olan başka bir aygıta indirilmiş olan sürücüyü tabletle birlikte gelen USB kablosunu kullanarak tablete aktarın.
   
  • En güncel BIOS versiyonunu indirme ve yükleme üzerine daha fazla bilgi için BIOS nedir ve en güncel BIOS sürümünün İndirme ve Yükleme işlemleri nasıl gerçekleştirilir? başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.
   Not: En güncel BIOS, BIOS alt bölümünde yer alır.

  • En güncel kablosuz sürücülerini indirme ve yüklemeye ilişkin daha fazla bilgi için En Son Dell Kablosuz Ağ Adaptörü Sürücüsünü İndirme ve Yükleme (İngilizce) bölümüne başvurun.
   Not: Ağ adaptörü sürücüleri, Network (Ağ) alt bölümünde bulunur.

  • Kablosuz yönlendiricinin aygıt yazılımını mevcut en son sürüme güncelleştirin. Daha fazla bilgi için kablosuz yönlendirici belgelerine başvurun veya kablosuz yönlendirici üreticisiyle iletişime geçin. Gerekli bağlantılar Tablo 1'de verilmiştir.
   Not: Yönlendirici bellenimini güncellemek için kablosuz yönlendiricinize bağlı bir bilgisayara ihtiyacınız vardır (bu bir kablosuz olarak veya ağ kablosuyla bağlanan başka bir bilgisayar aracılığıyla olabilir).
    
   Üretici Kullanıcı Adı Parola
   Linksys Harici Bağlantı
    
   boşluk bırak admin
   D-Link Harici Bağlantı
    
   admin boşluk bırak
   Netgear Harici Bağlantı
    
   admin parola
   2Wire Harici Bağlantı
    
   Kurulum yapılana kadar yok. Kurulum yapılana kadar yok.
   Belkin Harici Bağlantı
    
   Yok boşluk bırak
   Apple Harici Bağlantı
    
   AirPort yardımcı programını kullanın  
   SMC Harici Bağlantı
    
   Admin smcadmin
   Tablo 1: Kablosuz Üretici Bağlantıları, Varsayılan Yönlendirici Kullanıcı Adı ve Parolaları
   
 5. Kablosuz adaptörün en yüksek hızda ilettiğinden emin olun. Daha fazla bilgi için Optimum Performans için Kablosuz Adaptör Ayarlarını Yapılandırma sekmesine başvurun.
   
 6. Dell SupportAssist Sorun Giderme uygulamasını çalıştırın.
  1. Başlat (bilgisayar ekranınızın sol alt köşesinde bulunur) öğesine dokunun veya tıklayın.
  2. Arama kutusuna supportassist yazın.
  3. SupportAssist öğesine (Masaüstü uygulaması) dokunun veya tıklayın.
   Not: SupportAssist listede görünmezse uygulamayı sorunlu bilgisayara (mümkünse) veya İnternet'e erişebilen bir başka aygıtta takılı olan bir USB bellek anahtarına indirmeniz gerekir. SupportAssist’i edinme ve yükleme ile ilgili daha fazla bilgi almak için PC'ler ve tabletler için SupportAssist sayfasına göz atın. Dell bilgisayarınızın Servis Etiketini veya Hızlı Servis Kodunu girmeniz ya da listeden bilgisayar modelini seçmeniz gerekebilir.

  4. Sorun Giderme sekmesine dokunun ya da tıklayın.
  5. İnternet sorunları yaşıyorum öğesine dokunun ya da tıklayın.
  6. İstediğiniz seçeneğe dokunun ya da tıklayın.
  7. Şimdi Çalıştır öğesine dokunun veya tıklayın ve ardından talimatları uygulayın.
   
 7. Dell Destek web sitesinde yer alan Ağ Adaptörü Tanılamaları'nı çalıştırın.
  Notlar:
  • Etkilenen aygıtın Kablosuz bağlantısı yoksa bu işlemin işe yaraması için kablosuz yönlendiricinin arkasında bulunan LAN bağlantı noktalarından biri ile bilgisayardaki LAN bağlantısı noktası arasına bir ağ kablosunun bağlanması gerekir. Bilgisayarınızdaki RJ45 veya USB-C bağlantı noktasının konumuna ilişkin bilgi içeren kılavuzu nasıl edineceğinizle ilgili bilgi almak için Dell Ürününüz için Kılavuzlar ve Belgeler başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.
  • Küçük bir programın indirilip yüklenmesi gerekebilir; istemleri izleyin.

 8. Bilgisayarınızda kurulu tarayıcıya göre aşağıdaki makalelere başvurun.  
 9. Aşağıdaki adımlar sorunu gidermiyorsa bilgisayarınızdaki İşletim Sisteminde bir çeşit bozulma var demektir. Her türlü bozulmayı gidermeye dair tüm seçenekleri ve bu seçeneklerin ne zaman kullanılacağını keşfetmek için Dell Bilgisayarınızda Windows 7'yi Geri Yükleme, Fabrika Ayarlarına Sıfırlama ya da Yeniden Yükleme başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.

 

 1. Geniş bantlı modemin güç bağlantısını kesin ve geniş bantlı modemi en az 3 dakika boyunca bağlantısı kesilmiş halde bırakın.
  Not: Bazı İnternet Servis Sağlayıcıları (ISS), modem/yönlendirici kombinasyon aygıtı sağlar.

 2. Ağa bağlı olan tüm bilgisayarları kapatın.
   
 3. Kablosuz yönlendiricinin güç bağlantısını kesin.
   
 4. Geniş Bantlı Modemden İnternete veya kablosuz yönlendirici üzerindeki WAN portuna bir ağ kablosunun bağlı olduğunu doğrulayın.
   
 5. Geniş Bantlı Modeme hiç USB veya seri kablosunun bağlı olmadığını doğrulayın.
   
 6. Gücü geniş bantlı modeme bağlayın. Geniş Bantlı Modemin başlatılması için en az 2 dakika bekleyin.
  (Modem bir İnternet bağlantısını başarıyla kurmazsa Modemin fişini çekin. En az 5 dakika bekleyin, ardından Modemin fişini takın.)
   
 7. Gücü kablosuz yönlendiriciye bağlayın. Kablosuz yönlendiricinin başlatılması için en az 2 dakika bekleyin.
   
 8. Bilgisayarı açın ve İnternete bağlanmayı deneyin.
  Not: Hala İnternete bağlanamıyorsanız başka bilgisayarların İnternete bağlanıp bağlanamadığını kontrol edin veya bu bilgisayarı bir ağ kablosuyla doğrudan yönlendiricinize bağlayın (bu seçenekler varsa). Başka bilgisayarlar veya doğrudan yönlendiriciye bağlı olan bu bilgisayar İnternete bağlanamıyorsa İnternet Servis Sağlayıcınız (İSS) veya yönlendiricinizin üreticisi ile iletişime geçmeniz gerekir.
   
 9. Bilgisayarınız İnternete hala bağlanamıyorsa İnternete Bağlanamama Sorununu Giderme sekmesine başvurun ve 3. Adım ile devam edin.

 

Not: Bilgisayarınızda hangi kablosuz bağdaştırıcının yüklü olduğunu bulmayla ilgili bilgi için Dell Bilgisayarınızda Hangi Kablosuz Ağ Bağdaştırıcısı Yüklü? (İngilizce) Dell Knowledge Base makalesine bakın
Intel Kablosuz adaptörler için:
Not: Her Kablosuz ağ adaptöründe, aşağıdaki gösterilen seçeneklerin tümü bulunmaz. Mevcut olanları kontrol edin ve değiştirin.
 1. Başlat (bilgisayar ekranınızın sol alt köşesinde bulunur) öğesine dokunun veya tıklayın.
   
 2. Arama kutusuna aygıt yöneticisi yazın.
   
 3. Aygıt Yöneticisi öğesine dokunun veya tıklayın.
  (Kullanıcı Hesabı Denetimi penceresi görüntülendiğinde Devam öğesine dokunun veya tıklayın).
   
 4. Aygıt Yöneticisi penceresinde Ağ Adaptörleri seçeneğinin yanındaki oka dokunun veya tıklayın.
   
 5. Intel Wi-Fi, Kablosuz veya Centrino simgesine çift dokunun veya çift tıklayın.
   
 6. Gelişmiş sekmesine dokunun veya tıklayın.
  Not: Bilgisayarınızdaki kablosuz ağ adaptörü aşağıda gösterilen seçeneklerin hepsini içermeyebilir; mevcut olanları değiştirin.
   
 7. Özellik: kutusunda 2,4 GHz için 802.11n Kanal Genişliği seçeneğine dokunun veya tıklayın ve açılır menüden Otomatik öğesini seçin.
   
 8. Özellik: kutusunda 5,2 GHz için 802.11n Kanal Genişliği seçeneğine dokunun veya tıklayın ve açılır menüden Otomatik öğesini seçin.
   
 9. Özellik: kutusunda 802.11n Modu seçeneğine dokunun veya tıklayın ve açılır menüden Etkin öğesini seçin.
   
 10. Özellik: kutusunda Hata Kabul Etmeyen Fat Kanalı seçeneğine dokunun veya tıklayın ve açılır menüden Devre Dışı öğesini seçin.
   
 11. Özellik: kutusunda Dolaşım Kararlılığı öğesine dokunun veya tıklayın ve Değer seçeneğinin altındaki açılır menüden 1. En Düşük seçeneğini belirleyin.
  Not: Bu ayar kablosuz ev ağları için önerilir. Bir iş ağındayken ve bir yerden diğerine geçerken bu ayar 3. Orta olarak ayarlanmalıdır.
   
 12. Özellik: kutusunda Intel® Throughput Enhancement veya Throughput Booster seçeneğine dokunun veya tıklayın ve açılır menüden Devre Dışı öğesini seçin.
  Not: Kablosuz ağda yalnızca bir aygıtınız olduğunda veya bir video izlerken bu özelliği açmak isteyebilirsiniz ancak bu özellik açıldığında adaptör, ağınızdaki diğer bilgisayarların kablosuz ağa eşit oranda erişmesine izin vermez.
   
 13. Özellik: kutusunda İletim Gücü öğesine dokunun veya tıklayın ve Değer seçeneğinin altındaki açılır menüden 5. En Yüksek seçeneğini belirleyin.
   
 14. Özellik: kutusunda Kablosuz Modu seçeneğine dokunun veya tıklayın ve açılır menüden en yüksek sayıyı seçin.
   
 15. Tamam öğesine tıklayın.  
Dell Kablosuz adaptörler için:
Not: Her Kablosuz ağ adaptöründe, aşağıdaki gösterilen seçeneklerin tümü bulunmaz. Mevcut olanları kontrol edin ve değiştirin.
 1. Başlat (bilgisayar ekranınızın sol alt köşesinde bulunur) öğesine dokunun veya tıklayın.
   
 2. Arama kutusuna aygıt yöneticisi yazın.
   
 3. Aygıt Yöneticisi öğesine dokunun veya tıklayın.
  (Kullanıcı Hesabı Denetimi penceresi görüntülendiğinde Devam öğesine dokunun veya tıklayın).
   
 4. Aygıt Yöneticisi penceresinde Ağ Adaptörleri seçeneğinin yanındaki oka dokunun veya tıklayın.
   
 5. Dell Kablosu WLAN Kartı öğesine çift dokunun veya çift tıklayın.
   
 6. Gelişmiş sekmesine dokunun veya tıklayın.
   
 7. Özellik kutusunda, AP Uyumluluk Modu öğesine vurgulamak için tıklayın, açılır menüden Değer altından Daha Geniş Uyumluluk öğesini seçin.
   
 8. Özellik kutusunda, Minimum Güç Tüketimi öğesine vurgulamak için tıklayın, açılır menüden Değer altından Devre Dışı öğesini seçin.
   
 9. Dokunun veya tıklayın. Tamam.

Bu sorunu çözmek için aşağıdaki adımları doğrulayın:

 1. Windows tuşunu (Windows Düğmesi) basılı tutun ve x tuşuna basın.
   
 2. Kablosuz bağlantıyı aç öğesine dokunun veya tıklayın.
   
 3. Kablosuz bağlantıyı aç düğmesi kullanılamaz durumdaysa (gri renkteyse) kablosuz ağ adaptörünü açmak için bilgisayarınızdaki donanım tuşunu deneyin.

 

 

Wi-Fi ağı adı (SSID), kablosuz yönlendiricinizin yayınladığı (bir radyo istasyonu gibi) ve kablosuz yönlendiricinizi komşularınızın yönlendiricilerinden ayırt edebilmenizi sağlayan addır.

Kablosuz yönlendiricinizin yönlendiriciyi kutusundan çıkardığınızda sahip olduğu SSID'nin kablosuz yönlendiriciyle birlikte verilen CD kullanılarak ilk kurulum sırasında değiştirilmesi gerekir; bu ad 1-32 karakter uzunluğunda olmalıdır. Bu ad büyük ve küçük harflere duyarlıdır; yani SSID'yi belirledikten sonra bu adı her bilgisayara yönlendiriciye girdiğiniz şekilde girmeniz gerekir.

Bu ad; adresinizi, adınızı veya kimliğinizi tanımlayacak başka bir bilgiyi içermemelidir.

 

Wi-Fi güvenlik (ağ) anahtarı kapı anahtarına benzer ve sizi bilinmeyen kişilerin kablosuz ağınıza girmesine karşı korur.

Aşağıda ev ve küçük işletme kullanıcıları için sunulan üç kablosuz güvenlik türünün listesi ve bunların diğerlerine göre sahip olduğu güç gösterilmektedir.

Kablosuz aygıtların ortak olarak sahip oldukları en yüksek güvenlik düzeyine göre kablosuz ağın yapılandırılması önerilir.

 • Kabloluya Eşdeğer Gizlilik (WEP)
  Düşük koruma

  WEP, orijinal güvenlik türlerinden biridir. Her ev tipi kablosuz yönlendirici WEP'i destekler; her kablosuz ağ adaptörüyle uyumlu olabilmesi için en yeni modellerde bile bu destek sağlanmaktadır. WEP hiç güvenlik olmamasından daha iyi olsa da kablosuz verileri şifrelemek için kullanılan ağ anahtarı birkaç dakika içinde kırılabilir.

 • Wi-Fi Korumalı Erişim (WPA)
  Orta düzey koruma

  WPA, WEP'te bulunan güvenlik açıklarını kapatmak için geliştirilmiştir. Ağ anahtarının kırılmasını önlemek için çeşitli mekanizmalar kullanır ancak yine de WEP ile aynı şifreleme yönteminden yararlanır.

 • Wi-Fi Korumalı Erişim 2 (WPA2)
  En yüksek düzeyde koruma

  WPA2 ev ve küçük işletmeler için en yüksek güvenlik türünü uygular. WPA'nın kullandığı mekanizmaları alarak daha güvenli bir şifreleme yönteminden yararlanır.
   

 

WPA ve WPA2

WPA ve WPA2'de 8 ila 63 karakter uzunluğunda harfler ve sayılar (a-z, A-Z, 0-9) kullanılır. Anahtar; büyük ve küçük harfler, sayılar ve özel karakterler (~!@#$%^&*()_+:;'"<>) kullanılarak oluşturulabilir.

Anahtarda üç karakter türünün de yer alması ve bunların rastgele bir sırayla kullanılması önerilir. Böylelikle anahtarın tahmin edilmesi çok zor hale gelir.

WEP

WEP 64 bit ve 128 bit olmak üzere iki uzunlukta, ASCII ve Onaltılık olmak üzere iki şekilde sunulur. Oluşturduğunuz anahtar ek olarak 24 bit uzunluğunda bir başlık içerir, yani oluşturulan anahtar aslında sadece 40 bit veya 104 bit uzunluğundadır. Bu nedenle 64 bit WEP anahtarı 40 bit olarak da adlandırılır. ASCII; a - z, A - Z ve 0 - 9 arasındaki sayılar olmak üzere her gün kullandığımız sayı ve harflerdir. Onaltılık, aynı zamanda makine kodu olarak da bilinir. Bilgisayar, bir program çalıştırırken ne yapacağına dair komutları Onaltılık sayılardan alır. Onaltılık 0 - 9 arasındaki sayıları ve a - f arasındaki harfleri kullanır.

WEP anahtarı oluşturmak için gereken karakter sayısını ve türünü öğrenmek üzere bkz. (Tablo 1).

Anahtar Uzunluğu ASCII Onaltılık
64 bit Büyük ve küçük harflere duyarlı 5 karakter
(a-z, A-Z, 0-9)
10 karakter (0-9, a-f)
128 bit Büyük ve küçük harflere duyarlı 13 karakter
(a-z, A-Z, 0-9)
26 karakter (0-9, a-f)
Tablo 1: WEP Anahtarı Oluşturma

(İnternette ücretsiz WEP ve WPA anahtar oluşturucuları bulunmaktadır.)
Not: Güvenlik anahtarı oluşturulduktan sonra, anahtarı not edip güvenli bir yerde sakladığınızdan emin olun.

 

Kablosuz ağ adınızı (SSID) bulmanın en kolay yolu, bilgisayarı ve kablosuz yönlendiriciyi yan yana (birbirinden 1-3 metre [3-9 feet] mesafede olacak şekilde) yerleştirmektir.

Şu görevlerden birini tamamlayın ve ardından aşağıdaki talimatları izleyin:
 

 • Dizüstü bilgisayar için bilgisayarınızı kablosuz yönlendiricinin yanına taşıyın ve aşağıdaki talimatları izleyin.
   
 • Bağlı olmayan masaüstü bilgisayarlar için kablosuz yönlendiricinin masaüstü bilgisayara yakın bir yere taşınması gerekebilir (bunun için İnternet erişimi gerekli olmadığı için geniş bant modemi taşımanız veya kapatmanız gerekmez ancak bu işlem sırasında kablosuz yönlendiriciye bağlı olan diğer bilgisayarlar İnternet'e erişemez). Kablosuz yönlendiricinin taşındıktan sonra açıldığından emin olun ve aşağıdaki talimatları uygulayın.
  • Kablosuz ağınızın adını bulduktan sonra kablosuz yönlendiriciyi ilk konumuna geri taşıyarak Geniş Bant Modeme yeniden bağlamanız gerekir.
 • Ağ kablosuyla kablosuz yönlendiriciye bağlı olan bir bilgisayarınız varsa kablosuz ağ adını doğrudan kablosuz yönlendiriciden alabilirsiniz. Kablosuz Ağ Adını Doğrudan Kablosuz Yönlendiriciden Alma sekmesine başvurun.

 1. Görev çubuğu veya gizli simgeler alanındaki ağ simgesini bulun (Şekil 1).
  Not: Her ikisi de ekranın sağ alt köşesinde bulunur.
  Windows 7 Gizli Simgeler Oku
  Şekil 1: Gizli Simge Konumu
 2. Listedeki yanında en çok yeşil çubuk olan öğeyi bulun (bulmak için sayfayı aşağı veya yukarı kaydırmanız gerekebilir).
  Not: Listede, aynı sayıda beyaz çubuğa sahip birden fazla öğe bulunuyorsa veya öğe "Gizli ağ veya Diğer Ağ" olarak görünüyorsa Kablosuz Ağ Adını Doğrudan Kablosuz Yönlendiriciden Alma sekmesine başvurun.
   
 3. En güçlü sinyale sahip kablosuz ağ adını aynen gördüğünüz şekilde not edin.

 

Not: AT&T tarafından sağlanan 2Wire kablosuz yönlendiricilerde 2Wire yönlendiricinin alt kısmında parantez içinde bulunan 10 haneli WEP anahtarı bulunmaktadır (örneğin [ xxxxxxxxxx ]). 10 haneli anahtarı aynen gördüğünüz şekilde not edin.

Bu işlemin işe yaraması için ağ kablosunun kablosuz yönlendiricinin arkasında bulunan LAN bağlantı noktalarından biri ile bilgisayardaki LAN bağlantısı noktası arasına bağlanması gerekir.

Not: LAN bağlantı noktasının bilgisayarınızda nerede bulunduğu hakkında daha fazla bilgi için bilgisayarın Hızlı Başlangıç Kılavuzu, Kurulum Kılavuzu veya Kullanım Kılavuzu'nda Ağ Kablosunu Bağlama bölümüne başvurun. Bilgisayarınıza ait belgeleri edinmeyle ilgili daha fazla bilgi için Dell Ürününüz için Kılavuzlar ve Belgeler başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.
 1. Başlat öğesine (bilgisayar ekranının sol alt köşesinde bulunan) tıklayın.


 2. Denetim Masası öğesine tıklayın.
  (Klasik Başlat menüsünü kullanırken Ayarlar, Denetim Masası ve ardından, Klasik Görünüm öğelerine tıklayın. )
   
 3. Sağ üst köşedeki açılır menüden Görüntüleme ölçütü: öğesinin yanındaki Kategori öğesini seçin.
   
 4. Ağ ve Internet öğesinin altından Ağ durumunu gör öğesine tıklayın.
   
 5. Pencerenin sağ tarafındaki Yerel Ağ Bağlantısı öğesine tıklayın.
   
 6. Ayrıntılar öğesine tıklayın.
   
 7. IPv4 Varsayılan Ağ Geçidi öğesinin sağındaki IP adresini bulup not edin.
   
 8. Internet tarayıcınızı açın.
   
 9. Adres çubuğuna http://[Default_Gateway_ip_address] yazın. [Default_Gateway_ip_address] IPv4 Varsayılan Ağ Geçidi IP adresidir (parantezleri kaldırın).
   
 10. Yönlendiricide oturum açın. En yaygın yönlendirici kullanıcı adı ve parolaları için Tablo 3'e başvurun.
   

  Üretici

  Kullanıcı Adı Parola
  Linksys
  boşluk bırak
  admin
  D-Link
  admin
  boşluk bırak
  Netgear
  admin
  parola
  2Wire
  Kurulum yapılana kadar yok.
  Kurulum yapılana kadar yok.
  Belkin
  Yok
  boşluk bırak
  Apple
  AirPort yardımcı programını kullanın
   
  SMC
  Admin
  smcadmin

  Tablo 3: Yaygın Kablosuz Yönlendirici Kullanıcı Adı ve Parolaları

  Kablosuz yönlendirici üreticileri, çoğu zaman kablosuz Ağ Anahtarı'nı veya Anahtar Parola'yı Kablosuz Güvenlik olarak listelenen sayfanın altında tutarlar. Bu sayfayı alma yöntemi, kablosuz yönlendirici markasına göre değişkenlik gösterir (lütfen daha fazla bilgi için kablosuz yönlendirici belgelerine başvurun veya kablosuz yönlendirici üreticisiyle iletişime geçin. Gerekli bağlantılar Tablo 3'te verilmiştir).

  Kablosuz ağ anahtarını aynen gördüğünüz şekilde not ettiğinizden emin olun.

  Ortak varsayılan ayarlar çalışmadığında birisi varsayılan ayarlarınızı değiştirmiş veya kablosuz yönlendiricinizin modelinin benzersiz bir kullanıcı adı ve parolaları var demektir. Kablosuz yönlendiriciyi kuran kişiye kullanıcı adı ve parolasının ne olduğunu sorun. Daha fazla bilgi için kablosuz yönlendirici belgelerine başvurun veya kablosuz yönlendirici üreticisiyle iletişime geçin (gerekli bağlantılar Tablo 3'te verilmiştir).

  Not: Kablosuz yönlendiricide oturum açma girişimleriniz sonuç vermezse kablosuz yönlendiricinin bağlanabilmesi için varsayılanlara sıfırlanması (kutudan ilk çıkmış hali gibi) gerekir. Kablosuz yönlendiricinin nasıl sıfırlanacağı hakkında bilgi edinmek için kablosuz yönlendirici belgelerine başvurun veya kablosuz yönlendirici üreticisiyle iletişime geçin (gerekli bağlantılar Tablo 3'te verilmiştir).

  Kablosuz yönlendiriciyi sıfırlamadan önce aşağıdakileri unutmayın:
  • Internet'e DSL (telefon) bağlantısıyla eriştiğinizde:

   • Internet Servis Sağlayıcınız (ISS) ile iletişime geçerek Internet'e bağlanmanızı sağlayan kullanıcı adınızı ve parolanızı öğrenin. Bu bilgileri kablosuz yönlendiriciye yeniden girmeniz gerekir.
   • ISS'nizden aldığınız kullanıcı adınızı ve parolanızı yeniden girene kadar ağınıza bağlı olan hiçbir bilgisayar Internet'e erişemeyecektir.
   • ISS'nizden aldığınız kullanıcı adınızı ve parolanızı kablosuz yönlendiriciye girdikten sonra siz kablosuz yönlendiriciyi ve kablosuz bilgisayarları yeniden yapılandırana kadar hiçbir kablosuz bilgisayar Internet'e erişemeyecektir. Kablosuz yönlendiricinin ve kablosuz bilgisayarların nasıl yeniden yapılandırılacağı hakkında bilgi edinmek için kablosuz yönlendirici belgelerine başvurun veya kablosuz yönlendirici üreticisiyle iletişime geçin (gerekli bağlantılar Tablo 3'te verilmiştir).
  • Internet'e TV kablo sağlayıcıyla eriştiğinizde:
   • Siz kablosuz yönlendiriciyi ve kablosuz bilgisayarları yeniden yapılandırana kadar kablosuz yönlendiricinize bağlı olan hiçbir kablosuz bilgisayar Internet'e erişemeyecektir. Kablosuz yönlendiricinin nasıl yeniden yapılandırılacağı hakkında bilgi edinmek için kablosuz yönlendirici belgelerine başvurun veya kablosuz yönlendirici üreticisiyle iletişime geçin (gerekli bağlantılar Tablo 3'te verilmiştir).

 

Bu işlemin işe yaraması için ağ kablosunun kablosuz yönlendiricinin arkasında bulunan LAN bağlantı noktalarından biri ile bilgisayardaki LAN bağlantısı noktası arasına bağlanması gerekir.

Not: LAN bağlantı noktasının bilgisayarınızda nerede bulunduğu hakkında daha fazla bilgi için bilgisayarın Hızlı Başlangıç Kılavuzu, Kurulum Kılavuzu veya Kullanım Kılavuzu'nda Ağ Kablosunu Bağlama bölümüne başvurun. Bilgisayarınıza ait belgeleri edinmeyle ilgili daha fazla bilgi için Dell Ürününüz için Kılavuzlar ve Belgeler başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.
 1. Başlat öğesine (bilgisayar ekranının sol alt köşesinde bulunan) tıklayın.
   
 2. Denetim Masası öğesine tıklayın. 
  (Klasik Başlat menüsünü kullanıyorsanız sırasıyla Ayarlar, Denetim Masası ve Klasik Görünüm'e tıklayın.Sağ üst köşedeki açılan menüyü kullanarak Görüntüleme ölçütü: alanının yanındaki Kategori'yi seçin.)
   
 3. Ağ ve Internet öğesinin altından Ağ durumunu gör öğesine tıklayın.
   
 4. Pencerenin sağ tarafındaki Yerel Ağ Bağlantısı öğesine tıklayın.
   
 5. Ayrıntılar öğesine tıklayın.
   
 6. IPv4 Varsayılan Ağ Geçidi öğesinin sağındaki IP adresini bulup not edin.
   
 7. Internet tarayıcınızı açın.
   
 8. Adres çubuğuna http://[Default_Gateway_ip_address] yazın. [Default_Gateway_ip_address] IPv4 Varsayılan Ağ Geçidi IP adresidir (parantezleri kaldırın).
   
 9. Yönlendiricide oturum açın. En yaygın yönlendirici kullanıcı adı ve parolaları için Tablo 2'ye başvurun.
   
  Üretici Kullanıcı Adı Parola
  Linksys
  boşluk bırak
  admin
  D-Link
  admin
  boşluk bırak
  Netgear
  admin
  parola
  2Wire
  Kurulum yapılana kadar yok.
  Kurulum yapılana kadar yok.
  Belkin
  Yok
  boşluk bırak
  Apple
  AirPort yardımcı programını kullanın
   
  SMC
  Admin
  smcadmin
  Tablo 2: Yaygın Kablosuz Yönlendirici Kullanıcı Adı ve Parolaları

  Kablosuz yönlendirici üreticileri, çoğu zaman kablosuz Ağ Adı'nı veya SSID'yi Kablosuz olarak listelenen sayfanın altında tutarlar. Bu sayfayı alma yöntemi kablosuz yönlendirici markasına göre değişkenlik gösterir (lütfen daha fazla bilgi için kablosuz yönlendirici belgelerine başvurun veya kablosuz yönlendirici üreticisiyle iletişime geçin. Gerekli bağlantılar Tablo 2'de verilmiştir).

  Kablosuz ağ adını aynen gördüğünüz şekilde not ettiğinizden emin olun.

  Ortak varsayılan ayarlar çalışmadığında birisi varsayılan ayarlarınızı değiştirmiş veya kablosuz yönlendiricinizin modelinin benzersiz bir kullanıcı adı ve parolaları var demektir. Kablosuz yönlendiriciyi kuran kişiye kullanıcı adı ve parolasının ne olduğunu sorun. Daha fazla bilgi için kablosuz yönlendirici belgelerine başvurun veya kablosuz yönlendirici üreticisiyle iletişime geçin (gerekli bağlantılar Tablo 2'de verilmiştir).
   
  Not: Kablosuz yönlendiricide oturum açma girişimleriniz sonuç vermezse kablosuz yönlendiricinin bağlanabilmesi için varsayılanlara sıfırlanması (kutudan ilk çıkmış hali gibi) gerekir. Kablosuz yönlendiricinin nasıl sıfırlanacağı hakkında bilgi edinmek için kablosuz yönlendirici belgelerine başvurun veya kablosuz yönlendirici üreticisiyle iletişime geçin (gerekli bağlantılar Tablo 2'de verilmiştir).

  Kablosuz yönlendiriciyi sıfırlamadan önce aşağıdakileri unutmayın:
  • Internet'e DSL (telefon) bağlantısıyla eriştiğinizde:
   • Internet Servis Sağlayıcınız (ISS) ile iletişime geçerek Internet'e bağlanmanızı sağlayan kullanıcı adınızı ve parolanızı öğrenin. Bu bilgileri kablosuz yönlendiriciye yeniden girmeniz gerekir.
   • ISS'nizden aldığınız kullanıcı adınızı ve parolanızı yeniden girene kadar ağınıza bağlı olan hiçbir bilgisayar Internet'e erişemeyecektir.
   • ISS'nizden aldığınız kullanıcı adınızı ve parolanızı kablosuz yönlendiriciye girdikten sonra siz kablosuz yönlendiriciyi ve kablosuz bilgisayarları yeniden yapılandırana kadar hiçbir kablosuz bilgisayar Internet'e erişemeyecektir. Kablosuz yönlendiricinin ve kablosuz bilgisayarların nasıl yeniden yapılandırılacağı hakkında bilgi edinmek için kablosuz yönlendirici belgelerine başvurun veya kablosuz yönlendirici üreticisiyle iletişime geçin (gerekli bağlantılar Tablo 2'de verilmiştir).
  • Internet'e TV kablo sağlayıcıyla eriştiğinizde:
   • Siz kablosuz yönlendiriciyi ve kablosuz bilgisayarları yeniden yapılandırana kadar kablosuz yönlendiricinize bağlı olan hiçbir kablosuz bilgisayar Internet'e erişemeyecektir. Kablosuz yönlendiricinin nasıl yeniden yapılandırılacağı hakkında bilgi edinmek için kablosuz yönlendirici belgelerine başvurun veya kablosuz yönlendirici üreticisiyle iletişime geçin (gerekli bağlantılar Tablo 2'de verilmiştir).

 

 

Bir ev grubu oluşturma veya ev grubuna katılma ve dosya, fotoğraf, müzik ve daha fazlasının paylaşımına ilişkin bilgi için Başlangıçtan bitişe Ev Grubu başlıklı Microsoft Bilgi Bankası makalesine başvurun. Harici Bağlantı

Not: Windows 7'yi seçmek için açılır menüyü kullanın.

 

 

 1. Başlat öğesine (bilgisayar ekranının sol alt köşesinde bulunan) tıklayın.
   
 2. Search (Arama) kutusuna HomeGroup (Ev Grubu) yazın.
   
 3. Ev Grubu öğesine dokunun veya tıklayın.
   
 4. Ev grubu sorun gidericisini başlat öğesine dokunun veya tıklayın
   
 5. İleri öğesine dokunun veya tıklayın ve komutları takip edin.

En güncel sürücüler için Dell Drivers & Downloads (Dell Sürücüler ve İndirmeler) web sitesine gidin.
Daha fazla bilgi için bilgisayarınızda yüklü kablosuz ağ bağdaştırıcısına yönelik sürücülerin nasıl indirileceğine ilişkin bilgi sunan Bir aygıt sürücüsünü nasıl indirip yükleyebilirim? başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.

Notlar:
 • Etkilenen aygıtın Kablosuz bağlantısı yoksa sürücüyü etkilenen aygıta indirmek için aşağıdakilerden birini yapmanız gerekir:
  • Bir ağ kablosu kullanarak etkilenen aygıtı yönlendiriciye bağlayın (böyle bir seçenek mümkünse).
  • Sürücüyü indirmek için İnternet bağlantısı olan başka bir aygıt kullanın ve sürücüyü etkilenen cihaza aktarmak için bir USB Flash sürücü kullanın.
  • Tabletler içinse İnternet bağlantısı olan başka bir aygıta indirilmiş olan sürücüyü tabletle birlikte gelen USB kablosunu kullanarak tablete aktarın.
 • Ağ adaptörü sürücüleri, Network (Ağ) alt bölümünde bulunur.
 • Bilgisayarınızda yüklü olan kablosuz ağ bağdaştırıcısını bulmayla ilgili yardım almak için Dell Bilgisayarınızda Hangi Kablosuz Ağ Bağdaştırıcısı Yüklü? (İngilizce) başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.
 • Kablosuz adaptörü sürücünüzü güncelleştirdikten sonra, Kablosuz ağınıza yeniden bağlanmanız gerekebilir. Kablosuz ağınıza bağlanmaya ilişkin bilgi için Bilgisayarımı veya tabletimi mevcut kablosuz ağıma bağlamak istiyorum bölümüne başvurun.
Our Network and Wireless support page provides additional information and resources.Article ID: SLN126173

Last Date Modified: 05/10/2018 03:45 AM


Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.