Dell Dizüstü Bilgisayar LCD Panelinde Ekran veya Video Sorunlarını Giderme

Dell Dizüstü Bilgisayar LCD Panelinde Ekran veya Video Sorunlarını Giderme
Dell dizüstü bilgisayarınızda genellikle LCD paneli, ekran kartı veya video ayarlarının neden olduğu LCD ekran veya video sorunu yaşanıyor olabilir. Aşağıdaki sorun giderme adımları yaygın sorunları çözmenize yardımcı olabilir. LCD ekran veya video sorununu gösteren bazı belirtiler; boş veya siyah ekran, renk solması, donukluk, bulanıklık, bozukluk, uzatılma, geometrik bozukluk, ışık sızması veya sızıntısı, titreme, yatay veya dikey çizgiler, açık veya koyu alanlar, ölü piksel veya parlak piksel ya da dokunmayla ilgili sorunlardır. Daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki sorun giderme adımlarını genişletin ve uygulayın.

Dell masaüstü PC'de LCD ekran veya video sorununu gidermeyi öğrenmek için Dell Monitörlerinde Ekran veya Video Sorunu Giderme (İngilizce) başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun

 

Sorun Giderme

Sorunun, dizüstü bilgisayarınızın LCD ekranı, ekran kartı (GPU) veya bilgisayarınızdaki video ayarlarıyla ilgili olup olmadığını doğrulamanız gerekir. Bunu tespit etmenin en basit yolu dizüstü bilgisayarı harici bir monitöre veya TV'ye bağlamaktır.

Dell dizüstü bilgisayarınızı harici bir monitöre veya TV'ye bağlama hakkında daha fazla bilgi edinmek için Bir monitörü bilgisayara nasıl bağlarım? başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.

Harici monitörde sorun devam ederse soruna dizüstü bilgisayarın LCD ekranı değil, video kartı (GPU) veya video ayarları neden olmuş olabilir. Ekran veya video sorununu Windows Güvenli Modda doğrulama adımına geçin. Aksi takdirde, sonraki adıma geçin.

LCD ekranda herhangi bir hasar meydana gelmesi durumunda performans sorunları ortaya çıkabilir. LCD ekranda hasar varsa LCD ekran çalışmayı durdurma, kesintili çalışma, titreme, yatay veya dikey çizgiler görüntüleme vb. belirtiler gösterir.

Fiziksel bir hasar fark etmeniz durumunda bölgenizde bulunan onarım seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Dell Teknik Destek ile iletişime geçin. Hasar yoksa sonraki adıma geçin.

Dell dizüstü bilgisayarlarda, yaşadığınız ekran sorununun Dell dizüstü bilgisayarın LCD ekranı veya ekran kartı (GPU) ve bilgisayar ayarlarıyla ilgili bir sorun olup olmadığını belirlemenize yardımcı olan yerleşik bir tanılama aracı bulunur.

Titreşim, bozukluk, netlik sorunları, donuk veya bulanık görüntü, yatay veya dikey çizgiler, renk solması vb. ekran sorunlarını fark ettiğinizde, yerleşik kendi kendini sınamayı (BIST) çalıştırarak LCD ekranı izole etmek iyi bir yöntemdir.

1. Yöntem

 1. Dell dizüstü bilgisayarı kapatın.
 2. Bilgisayara bağlı çevre birimlerini sökün ve AC Adaptörünü (şarj aygıtını) bilgisayara bağlayın.
 3. LCD ekranın temiz olduğundan emin olun (ekran yüzeyinde toz parçacıkları bulunmamalıdır).
 4. LCD yerleşik kendi kendini sınama (BIST) moduna girmek için D tuşunu basılı tutun ve bilgisayarı açın.
  Tüm ekran renk değiştirene kadar D tuşunu basılı tutmaya devam edin.
 5. Ekran renkleri siyah, beyaz, kırmızı, yeşil ve mavi olarak değişir.
 6. Ekranda sorun olup olmadığını dikkatlice kontrol edin.
 7. Çıkmak için Esc tuşuna basın.

2. Yöntem

 1. Dell dizüstü bilgisayarı kapatın.
 2. Bilgisayara bağlı çevre birimlerini sökün ve AC Adaptörünü (şarj aygıtını) bilgisayara bağlayın.
 3. LCD ekranın temiz olduğundan emin olun (ekran yüzeyinde toz parçacıkları bulunmamalıdır).
 4. ePSA veya PSA tanılama moduna girmek için bilgisayarda Fn tuşunu basılı tutun ve bilgisayarı açın.
  ePSA veya PSA tanılama ekranı görülünceye kadar Fn tuşunu basılı tutmaya devam edin.
 5. ePSA veya PSA bilgisayarda bir dizi sınama çalıştırır.
 6. LCD yerleşik kendi kendini sınama moduna girmek için şu mesajı görene kadar N tuşuna basın: "Renk çubuklarını görüyor musunuz? Evet/Hayır".
  Not: 30 saniye içinde yanıt vermezseniz tanılama otomatik olarak "Hayır" yanıtı verdiğinizi kabul eder ve LCD yerleşik kendi kendini sınamaya devam eder.
 7. Ekranda birden fazla renk çubuğu görüntülenir ve tüm ekranda renkler siyah, beyaz, kırmızı, yeşil ve mavi olarak değişir.
 8. Ekranda sorun olup olmadığını dikkatlice kontrol edin.
 9. Kalan testler tamamlandıktan sonra bilgisayar yeniden başlatılır.

Yerleşik kendi kendini sınama modunda herhangi bir ekran sorunu tespit etmezseniz dizüstü bilgisayar LCD ekranı düzgün şekilde çalışıyordur. Sonraki adım olan Ekran Kartı (GPU) sürücüsünü, monitör sürücüsünü ve BIOS'u güncelleştirme adımına geçin.

Yerleşik kendi kendini sınama modunda bir sorun tespit ederseniz ve dizüstü bilgisayar LCD ekranı garanti kapsamındaysa Dell Teknik Destek ile iletişime geçerek LCD ekranın onarılmasını/değiştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Dizüstü Bilgisayarınızın Ekranını Test Etme - (1:44) Yalnızca İngilizce

YouTube'da Dizüstü Bilgisayar Ekranını Onarma (Resmi Dell Teknik Desteği) - (1:44) Yalnızca İngilizce

Windows Güvenli Mod, sorunun işletim sistemi, video ayarları, aygıt sürücüleri veya 3. taraf yazılım ile ilgili olup olmadığını belirlememizi sağlar. Dell bilgisayarınızı Güvenli Modda önyükleme hakkında daha fazla bilgi edinmek için bilgisayarınızda kurulu olan işletim sistemine göre aşağıdaki Dell Knowledge Base makalesine başvurun:

Sorun Güvenli Modda devam ederse sonraki adıma geçin. Aksi takdirde, Windows Sistem Geri Yükleme Gerçekleştirme adımına geçin.

Windows 10'u Güvenli Modda Başlatma (Resmi Dell Teknik Desteği) - (1:16) Yalnızca İngilizce

Dell, aygıt sürücüleri ve BIOS güncelleştirmesinin planlanmış güncelleştirme döngünüzün bir parçası olmasını önerir. Bu aygıt sürücüleri ve BIOS güncelleştirmeleri, sistem yazılımınızın güncel ve diğer sistem modülleriyle (donanım ve yazılım) uyumlu ve artan kararlılıkta olmasına yardımcı olacak iyileştirmeleri veya değişiklikleri içerebilir.

Optimum video performansını elde etmek ve yaygın video sorunlarını çözmek için aşağıdaki aygıt sürücülerinin güncelleştirilmesi gerekir:

 • BIOS
 • Yonga kümesi sürücüsü
 • Ekran Kartı (GPU) sürücüsü
 • Monitör sürücüsü

Dell bilgisayarınıza aygıt sürücüsü indirip yüklemeyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için Dell bilgisayarımda aygıt sürücülerini nasıl güncelleştirebilirim? başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.

Windows güncelleştirmeleri, Windows işletim sisteminizi birçok yönden destekleyebilir. Windows güncelleştirmeleri belirli sorunları çözebilir, kötü niyetli saldırılara karşı koruma sağlayabilir veya işletim sistemine yeni özellikler ekleyebilir.

Microsoft Windows 10'da Windows Güncelleştirmeleri nasıl çalıştırılır?

 1. Başlangıç'a sağ tıklayın ve Ayarlar'a tıklayın.
 2. Ayarlar panelinde Güncelleştirme ve Güvenlik'e tıklayın.
 3. Sol panelde Windows Update'i seçin.
 4. Sağ panelde Güncelleştirmeleri Denetle'ye tıklayın.
 5. Güncelleştirmeleri indirip yükledikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

Parlaklık, yenileme hızı, çözünürlük ve güç yönetimi gibi ekran ayarları Dell dizüstü bilgisayarınızdaki LCD ekranın performansını etkileyebilir. Ekran ayarlarının değiştirilmesi, çeşitli video sorunu türlerinin çözülmesine yardımcı olabilir.

Dell dizüstü bilgisayarda parlaklık, yenileme hızı ve çözünürlüğü değiştirme hakkında daha fazla bilgi edinmek için Microsoft Windows'da Genel Video Ayarlarını Nasıl Değiştiririm? başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.

Not: Dell dizüstü bilgisayarın modeline bağlı olarak, parlaklığı ayarlamak veya değiştirmek için kullanılan kısayol tuşları farklılık gösterebilir. Özel bilgiler için Dell dizüstü bilgisayarınızın Kullanıcı Kılavuzuna veya Kullanım Kılavuzuna başvurun.

Dell dizüstü bilgisayarın dokunmaya tepki vermediğini veya dokunmatik ekranın çalışmadığını fark ederseniz bu sorunu gidermenize yardımcı olacak bazı genel sorun giderme adımlarını deneyebilirsiniz.

Dokunmatik ekran sorunlarını giderme hakkında daha fazla bilgi edinmek için Dell Bilgisayarda Dokunmatik Ekran Sorunlarını Giderme başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.

Not: Dokunmatik ekran sorunlarını gidermeye başlamadan önce, Dell dizüstü bilgisayarınızın dokunmatik ekran işlevine sahip olduğundan emin olun.

Windows 10'da Dokunmatik Ekran Sorunlarını Giderme - (1:45) Yalnızca İngilizce

Stres Testi bilgisayarınızdaki ekran kartını (GPU) tam olarak tanılayabilir ve olası donanım problemlerini raporlayabilir. Bilgisayarınızda stres testi çalıştırmak, donanım bileşenlerinin kararlı ve dolayısıyla güvenilir olup olmadığını doğrulayabilir.

Stres Testi nasıl çalıştırılır?

 1. Başlangıç'a tıklayın ve Dell SupportAssist'i açın.
 2. Dell SupportAssist'te Donanım Kontrolü'ne tıklayın.
 3. Stres Testini başlatmak için Stres (15 dakika) seçeneğine tıklayın.

YouTube'da Dell SupportAssist Tanılama Testleri (Resmi Dell Teknik Desteği) - (1:30) Yanızca İngilizce

Sistem Geri Yükleme, işletim sistemini korumak ve onarmak için tasarlanmış yerleşik bir Windows aracıdır. Bilgisayarınızla ilgili bir sorun olduğunda fabrika ayarlarına geri yükleme yapmadan önce Sistem Geri Yükleme kullanılmalıdır.

Sistem Geri Yükleme işleminin uygulanması hakkında daha fazla bilgi almak için bilgisayarınızda yüklü olan İşletim Sistemini seçin:

LCD ve ekran kartı (GPU) üzerindeki tanılama testleri geçildiyse sorun büyük olasılıkla bilgisayarınızda yüklü olan yazılım ile ilgilidir. Yukarıdaki sorun giderme adımları sorunu çözmezse son çare olarak bilgisayarınızı fabrika ayarlarına geri yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Dell bilgisayarlar işletim sisteminizi yeniden yüklemek için ayrılmış küçük bir miktar sabit disk alanıyla tasarlanmıştır. Bu yöntem bilgisayarınızı fabrika ayarlarına geri yüklemenin en kolay yoludur. Geri yükleme işlemi tüm kullanıcı verilerini bilgisayardan siler, bu nedenle bu işlemi başlatmadan önce tüm dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olun

Bilgisayarınızı fabrika ayarlarına geri yükleme işleminin uygulanması hakkında daha fazla bilgi almak için bilgisayarınızda yüklü olan İşletim Sistemini seçin:

Windows 10'da Sıfırlama İşlemi Gerçekleştirme - (1:36) Yalnızca İngilizce


Genel Bilgiler

Dell bilgisayarınızdaki farklı video bağlantı noktaları veya konnektörleri hakkında bilgi edinmek için Dell Bilgisayarlarda Bağlantı Noktaları, Konnektörler ve Kablolar Kılavuzu veya Bir monitörü bilgisayara nasıl bağlarım? başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.


Article ID: SLN127964

Last Date Modified: 10/12/2018 08:49 AM


Related Articles

Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.