Dell SupportAssist (eski adıyla Dell System Detect): Genel Bakış ve Sık Sorulan Sorular

Dell SupportAssist (eski adıyla Dell System Detect): Genel Bakış ve Sık Sorulan Sorular


Dell SupportAssist uygulaması (eski adıyla Dell System Detect) nedir?

Dell SupportAssist uygulaması (eski adıyla Dell System Detect), size daha iyi ve daha kişiselleştirilmiş bir destek deneyimi sağlayabilmek için sizin izninizle Windows tabanlı bilgisayarınızda veya tabletinizde çalışan ve Dell Destek web sitesi ile etkileşime giren bir uygulamadır.


Yükleme gereksinimleri

Not: Dell SupportAssist uygulamasını Dell bilgisayarınıza indirmek ve yüklemek için yönetici olarak oturum açmanız gerekir.
Desteklenen İşletim Sistemleri
 • Microsoft Windows 10
 • Microsoft Windows 8 / 8.1
 • Microsoft Windows 7
 • Microsoft Windows Vista
 • Microsoft Windows XP
Desteklenen Dell Platformları Dell Select Bilgisayarlar
Desteklenen Tarayıcılar
 • Microsoft Internet Explorer
 • Microsoft Edge
 • Mozilla Firefox
 • Google Chrome
 • Opera
Ek gereksinimler
 • Microsoft .NET Framework 4.5 veya üstü
 • Güvenlik duvarı veya antivirüs özel durumları
Not: Bazı güvenlik duvarı veya antivirüs yazılımları Dell System Detect'in işlevselliğini bildirim vermeden engelleyebilir ya da sınırlandırabilir.
Tablo 1: Yükleme gereksinimleri

Dell SupportAssist'in işlevleri nelerdir?

Dell Destek web sitesindeki Dell SupportAssist uygulamasını kullanarak gerçekleştirebileceğiniz üç ana eylem bulunmaktadır. Bu işlemlerden birini gerçekleştirdiğinizde, önceden yüklenmemişse Dell SupportAssist'i indirip yüklemeniz istenir ya da uygulama otomatik olarak başlatılır ve eylemi tamamlanmadan önce en son sürümü yükler.

 1. Detect Product (Ürün Algılama)
  Bu, Dell SupportAssist uygulamasının en sık kullanılan özelliğidir. Dell'in hedeflenen desteği sağlayabilmesi için, Dell Support sitesindeki çeşitli noktalarda ürününüzün tespit edilmesini sağlama seçenekleri bulunmaktadır. Detect Product (Ürün Algılama) öğesine tıkladığınızda uygulama, sisteminizde çalışır ve Dell bilgisayarınızın Servis Etiketini algılar. Ardından Dell, ürüne özel bir destek deneyimi sağlamak amacıyla Servis Etiketini kullanarak, orijinal sistem yapılandırmanız ve garanti sona erme tarihiniz gibi ürün bilgilerine bakacaktır.

 2. Detect Drivers (Sürücü Algılama)
  Ürününüzü tanımladıktan sonra (Product Support) Ürün Desteği sayfasındaki Drivers & Downloads (Sürücüler ve İndirmeler) sekmesinde Detect Drivers (System Analysis) [Sürücü Algılama (Sistem Analizi)] özelliğini çalıştırma seçeneğiniz olur. Detect Drivers (System Analysis) [Sürücü Algılama (Sistem Analizi)] öğesine tıkladığınızda Dell SupportAssist, sisteminizde hangi sürücülerin kurulu olduğunu tespit eder ve sürücüleri en son sürümleri ile karşılaştırır. Sisteminizdeki güncel olmayan sürücüleri belirlemenin en hatasız yolu budur. Tarama işlemi tamamlandıktan sonra Dell SupportAssist uygulamasıyla güncelleştirmeleri otomatik olarak yüklemek için "autoinstall" (otomatik yükleme) seçeneğini belirleyebilirsiniz. Aynı şekilde, indirme listenizden sürücü indirmeyi seçtiğinizde veya sürücü boyutunun 2 GB'den daha büyük olduğu durumlarda da Dell SupportAssist kullanılır. Detect Drivers (Sürücü Algılama) veya System Analysis (Sistem Analizi) hakkında daha fazla bilgi için System Analysis veya Detect Drivers'a Göre Sürücüler başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.

 3. Tanılamayı Çalıştırın
  Yaygın donanım ve yazılım sorunlarını tespit etmek ve çözmek için Product Support (Ürün Desteği) sayfasının Diagnostics (Tanılama) sekmesinden "Run a diagnostic" (Tanılama çalıştırma) seçeneğini de belirleyebilirsiniz. Run Diagnostic (Tanılama Çalıştırma) öğesine tıkladığınızda Dell SupportAssist uygulaması, çevrimiçi uygulamalar ve Dell SupportAssist uygulaması arasında bir köprü görevi görür. SupportAssist, Dell tanılama araçlarının (SupportAssist) doğru modda çalışmasına yardımcı olur ve ilerleme durumu ile araçlar arasındaki iletişim protokolünü sorunsuz şekilde yönetir.

Dell SupportAssist nasıl yüklenir?

 1. Dell SupportAssist sayfasını ziyaret edin.
 2. Hüküm ve Koşullar'ı inceleyin, ardından kutuyu işaretleyin ve Continue (Devam) öğesine tıklayın.
 3. Yükleyici indirildikten sonra bu uygulamayı yüklemek isteyip istemediğinizi soran bir bildirim penceresi açılır. Bu pencereden Yükle seçeneğini belirleyin.
 4. Başarılı yüklemenin ardından Windows görev çubuğunda bir onay simgesi görünür. Ürün algılama otomatik olarak başlar.

Dell SupportAssist nasıl kaldırılır?

Aşağıdaki talimatlar şu Microsoft Windows İşletim Sistemleri için geçerlidir:

 • Microsoft Windows 10
 • Microsoft Windows 8 veya 8.1
 • Microsoft Windows 7
 • Microsoft Windows Vista
 • Microsoft Windows XP

Dell SupportAssist'i bilgisayarınızdan kaldırmak için:

 1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows tuşu + R tuşuna basın.
 2. Çalıştır iletişim kutusuna appwiz.cpl yazın, ardından Enter tuşuna basın.
 3. Microsoft Windows XP'de önceden Program Ekle/Kaldır olarak adlandırılan Programlar ve Özellikler penceresinde, uygulamalar listesinden Dell SupportAssist'i seçin.
 4. Üst kısımdaki Kaldır düğmesine tıklayın.
 5. Kaldırma işlemini tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin.

Sorun giderme hata mesajları

Dell SupportAssist yüklemesi "Devam edilemiyor. Uygulama hatalı biçimlendirilmiş. Yardım için uygulama satıcısına başvurun." hata mesajıyla başarısız olursa Dell SupportAssist Yükleme Arızasını Giderme (İngilizce) Dell Knowledge Base makalesine bakın.

Article ID: SLN117738

Last Date Modified: 10/05/2018 07:47 PM


Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.