Dell Bilgisayarda Yavaş Performans Sorunu Giderme

Dell Bilgisayarda Yavaş Performans Sorunu Giderme
Dell bilgisayarınız yavaş çalışıyorsa, yanıt vermiyorsa veya beklenenden daha uzun sürede yanıt veriyorsa sistem performansı ile ilgili bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bilgisayarınız giderek yavaşlamışsa veya bir anda çalışmayı durdurduysa performansla ilgili sorunlara yol açabilecek çeşitli nedenler olabilir. Yavaş performans ve diğer sorunlar; sabit disk sürücüsünde parçalanmış veriler, eski aygıt sürücüleri, eski işletim sistemi dosyaları, disk hataları, bozuk işletim sistemi belgeleri, yetersiz bellek (RAM), donanım arızası vb. gibi nedenlerin sonucu olabilir.

Dell bilgisayarınızda yavaş performans sorununu çözmenize yardımcı olabilecek bazı sorun giderme adımlarını aşağıda bulabilirsiniz. Adımları sırayla takip edin. Ayrıca aşağıda ek sorun giderme adımlarını ve bilgilendirici videoları da bulabilirsiniz.


Sorun Giderme

Daha fazla bilgi için aşağıdaki bölümleri genişletin.

Bir donanım tanılama testi çalıştırmanız, donanımla ilgili sorunları tespit etmenize yardımcı olabilir ve sorunun çözümüne yardımcı olacak sorun giderme adımlarını sağlayabilir. Dell bilgisayarınızda bir donanım sorunu yaşanıp yaşanmadığını belirlemek için öncelikle bilgisayarınızda bir donanım tanılama testi çalıştırmanız önerilir. Dell hem yerleşik hem de çevrimiçi tanılama imkanı sunar. Dell ePSA donanım tanılama testi, donanım aygıtlarının düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmeye yardımcı olur.

Dell Pre-boot System Assessment (Dell PSA) (Dell Önyükleme Öncesi Sistem Değerlendirmesi) veya Enhanced Pre-boot System Assessment (ePSA) (Gelişmiş Önyükleme Öncesi Sistem Değerlendirmesi) çalıştırma
 1. Dell bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 2. Dell logosunu gördüğünüzde One-time Boot (Tek Seferlik Önyükleme) menüsüne girmek için F12 tuşuna basın.
 3. Ok tuşlarını kullanarak Diagnostics (Tanılama) öğesini seçin ve klavyede Enter tuşuna basın.
 4. Tanılamayı tamamlamak için ekrandaki komutları izleyin ve komutları uygun bir şekilde yanıtlayın.
  Test başarısız olursa hata kodunu ve doğrulama kodunu not aldığınızdan emin olun.

ePSA veya PSA tanılaması hata kodları hakkında bilgi almak için Dell Interactive Support Agent'ı (Dell Etkileşimli Destek Temsilcisi) (Yalnızca İngilizce) kullanın.
Alternatif olarak ePSA veya PSA tanılaması hata kodlarıyla ilgili daha fazla bilgi almak için SupportAssist Pre-Boot System Performance Check (SupportAssist Önyükleme Öncesi Sistem Performansı Kontrolü) sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Dell ePSA veya PSA tanılaması ile ilgili daha fazla bilgi için Donanım Sorunlarını ePSA veya PSA Tanılamalarını Kullanarak Çözme ve Hata Kodları Kılavuzu başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.

Yerleşik tanılama ve diğer sorun giderme adımları, yavaş performansın nedenini tespit edemediyse Dell çevrimiçi tanılamayı çalıştırmayı düşünmenizi öneririz. Dell'in çevrimiçi tanılama testi bir sorunu gidermenize, otomatik düzeltmeleri ve diğer yedek parçaları edinmenize yardımcı olur. Çevrimiçi tanılama, Dell bilgisayarınızda sorun gidermenize yardımcı olması için Dell SupportAssist'i yükler.

Dell bilgisayarda Çevrimiçi Tanılama gerçekleştirme
 1. Dell Destek web sitesine gidin.
 2. Detect Product (Ürünü Algıla) öğesine tıklayın veya Servis Etiketini girin ve Submit (Gönder) öğesine tıklayın.
 3. Diagnostics (Tanılama) sekmesine tıklayın.
 4. Mevcut tanılama testlerinden birini seçin:
  • Hızlı bir Test başlatmak için: Quick Test (Hızlı Test) öğesini seçin
  • Tam Test gerçekleştirmek için: Full Test (Tam Test) öğesine tıklayın
  • Özel Test gerçekleştirmek için: Test etmek istediğiniz aygıtları seçin ve Test Selected Devices (Seçilen Aygıtları Test Et) öğesine tıklayın.
  • Stres Testi gerçekleştirmek için: Stress Test (Stres Testi) öğesine tıklayın
Not: Dell aygıtınızı tespit etmek için Dell System Detect ve Dell SupportAssist gereklidir. Dell System Detect'i ve Dell SupportAssist'i indirmek ve yüklemek için ekrandaki talimatları uygulayın.
 
Not: Bazı tanılama testleri, videoyu veya ekranı test etmek için grafik modelleri ve yanıt vermenizi gerektiren bazı durum iletişim kutuları görüntüleyebilir. Gerektiğinde yanıt verilmezse tanılama test sonuçları hatalı görüntülenebilir.
 

Dell ePSA Tanılama Testini kullanarak Dell Dizüstü veya Masaüstü Bilgisayarınızda Donanım Sorunlarını Tanılama - (1:34)


Başa dön

Yavaş performans, çoğu durumda eski aygıt sürücülerinden veya Temel Giriş/Çıkış Sistemi (BIOS) ayarlarından kaynaklanabilir. Donanım ve yazılımlarınızdan tam olarak yararlanmak için sürücülerinizi düzenli olarak güncelleyin. Hem bilgisayarınız için BIOS ve aygıt sürücülerini hem de yazıcılar, tarayıcılar vb. gibi tüm bağlı çevre birimleri için aygıt sürücülerini güncelleştirmeniz önerilir.

Dell bilgisayarınız için BIOS ve aygıt sürücülerini nasıl indirip güncelleştireceğinizi öğrenmek için aşağıdaki Dell Knowledge Base makalelerine başvurun.

Aygıt sürücülerini doğru sırada yeniden yüklemekle ilgili daha fazla bilgi edinmek için Sürücüleri doğru sırada yeniden yükleme başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.

Başa dön

Tıkalı havalandırma delikleri hava akışını kısıtlayarak önemli performans sorunlarına neden olabilir. Bunun sonucunda işlemci, bellek (RAM) ve diğer donanımlar aşırı ısınarak potansiyel donanım arızasına yol açabilir. Ayrıca çoğu işlemci, ısıyla ilgili sorunları gidermeye yardımcı olmak için işlemci hızını otomatik olarak düşürdüğünden, aşırı ısınma performansta önemli bir düşüşe de yol açabilir. Sistem fanının sürekli çalıştığını fark ederseniz bu, bilgisayarınızın mümkün olduğu kadar verimli çalışmadığına ve/veya havalandırma deliklerinin tıkalı olduğuna işaret ediyor olabilir.

Isıyı azaltmak için bilgisayarınızda tozun birikmesini önlemeniz ve yeterli havalandırmayı sağlamanız önemlidir. Tüy ve toz birikimi, havanın soğutma fanlarının etrafında akmasını engeller ve fanın daha fazla çalışmasına neden olur.

Dikkat: Bilgisayarınızı temizlemek için basınçlı hava kullanmadan önce bilgisayarınızı kapatın ve güç kablosunun veya AC adaptörünün bağlantısını kesin. Sıkıştırılmış hava tüpünün yan tarafındaki talimatları izleyin. Sıkıştırılmış havayı yanlış kullanmak bilgisayarınıza zarar verebilir.
Dikkat: Tozu uzaklaştırmak için ağzınızla üflemeyin. Nem, elektronik veya elektrikli bileşenlerde onarılamaz hasara yol açabilir.
Dell bilgisayarınızdaki havalandırma deliklerini temizleme
 • Bilgisayarı kapatın.
 • Bilgisayardaki havalandırma deliklerinde toz veya kir olup olmadığını kontrol edin.
  Bilgisayarın modeline bağlı olarak delikler farklı noktalarda bulunabilir. Dell bilgisayarınızın Kullanıcı Kılavuzuna başvurun.
 • Havalandırma deliklerinden tozu veya kiri uzaklaştırmak için sıkıştırılmış hava tüpü kullanın.
  Dikkat: Yalnızca sıkıştırılmış hava tüpü kullanılması önerilir. Elektrikli süpürge veya hava üfleyici kullanmayın. Elektrikli süpürgeler ve hava üfleyiciler, statik elektrik oluşturur ve bilgisayarınızın içindeki elektronik veya elektrikli bileşenlere zarar verebilir.
 • Aşırı ısınma sorunlarını önlemek için bilgisayarı dik konumda ve sert ya da sağlam bir yüzeyin üzerinde tutun ve havalandırma deliklerinin etrafında yeterli açıklık olmasını sağlayın.

Sistem Fanlarını Temizleme - (2:01)


Başa dön

Boş sabit disk alanı genellikle bilgisayarınızda dosya ve veri saklamak için kullanılsa da, serbest alan Microsoft Windows tarafından ön belleğe alma veya sanal bellek gibi farklı işlevler için de kullanır. Sabit diskte serbest alan azalıyorsa bilgisayarınız fark edilir derecede yavaşlayabilir. Her zaman en az %15 ila %20 serbest sabit disk alanı olması önerilir.

Disk Temizlemeyi Çalıştırma

Microsoft Windows, geçici dosyaları ve diğer önemsiz dosyaları zahmetsiz bir şekilde silen yerleşik bir araca sahiptir.

 1. Başlat düğmesine tıklayın. Arama kutusuna Disk Temizleme yazın ve sonuç listesinden Disk Temizleme öğesini seçin.
 2. İstenirse temizlemek istediğiniz sürücüyü seçin ve Tamam öğesine seçin.
  Bu genellikle C: sürücüsüdür.
 3. Tarama işlemi tamamlandıktan sonra silmek istediğiniz dosya türlerinin yanındaki onay kutularını seçin ve Tamam öğesine tıklayın.
 4. Onay penceresinde Dosyaları Sil öğesine tıklayın.

Disk Temizlemeyi Kullanarak Dosya Silme - (1:13)

Artık ihtiyaç duymadığınız uygulamayı kaldırma

Önceden Program Ekle/Kaldır olarak adlandırılan Programlar ve Özellikler'i kullanarak artık ihtiyaç duymadığınız uygulamayı kaldırın. Gereksiz uygulamalar sabit disk sürücünüzde yer kaplar.

Not: Uygulamaları kaldırmak veya yüklemek için bilgisayarınızda yönetici hakları olan bir kullanıcı olarak oturum açmanız gerekir.
 1. Klavyede Windows logosu tuşu + R tuşuna basın.
 2. Çalıştır iletişim kutusuna appwiz.cpl yazıp Enter tuşuna basın.
 3. Listeden bir program seçin ve Kaldır öğesine tıklayın.
Başa dön

SupportAssist, dosyalardaki değişiklikleri ve bilgisayarınızdaki ayarları belirlemek amacıyla bir dizi tanılama gerçekleştirerek bilgisayarınızı optimize etmenize yardımcı olur. Bilgisayarınızı optimize etmek geçici dosyaları temizler, sistem performansını ayarlar ve ağı optimize eder. Böylece sistem hızınızı, depolama alanını ve kararlılığı artırır.

Dosyaları temizleme

Dosyalarınızı temizlemek yedekli dosyaları, geçici klasörleri ve diğer gereksiz yığınları bilgisayarınızdan kaldırmanıza yardımcı olur

 1. SupportAssist'i açın ve Optimize My System (Sistemimi Optimize Et) kutucuğuna tıklayın.
 2. Home (Giriş) sekmesinde, Clean Files (Dosyaları Temizle) seçeneğinin altında Run Now (Şimdi Çalıştır) öğesine tıklayın.
  Optimizasyon işlemi tamamlandıktan sonra kutucukta bir "Onay" simgesi ve en son optimizasyon tarihi görüntülenir.
  Not: Optimizasyon sırasında, menü çubuğunun altında gerçekleştirilen görevin adı görüntülenir. Ayrıca tamamlanan optimizasyon işleminin oranı da kutucukta görüntülenir.
  Optimizasyon işlemini durdurmak isterseniz Cancel (İptal) öğesine tıklayın.
Not: Optimizasyon işlemini iptal ederseniz gerçekleştirilen değişiklikler geri alınmaz.
Sistem performansınızı ayarlama

Bilgisayarınızın performansını ayarlamak güç ayarlarını, kayıt defterini ve bellek ayırmayı ayarlamanıza yardım ederek bilgisayarın işlem hızını en üst seviyeye çıkarmanızı sağlar.

 1. SupportAssist'i açın ve Optimize My System (Sistemimi Optimize Et) kutucuğuna tıklayın.
 2. Home (Giriş) sekmesinde, Tune Performance (Performansı Ayarla) seçeneğinin altında Run Now (Şimdi Çalıştır) öğesine tıklayın.
  Optimizasyon işlemi tamamlandıktan sonra kutucukta bir "Onay" simgesi ve en son optimizasyon tarihi görüntülenir.
  Not: Optimizasyon sırasında, menü çubuğunun altında gerçekleştirilen görevin adı görüntülenir. Ayrıca tamamlanan optimizasyon işleminin oranı da kutucukta görüntülenir.
  Optimizasyon işlemini durdurmak isterseniz Cancel (İptal) öğesine tıklayın.
Not: Optimizasyon işlemini iptal ederseniz gerçekleştirilen değişiklikler geri alınmaz.
Ağı optimize etme

Ağınızı optimize etmek ağ bağlantısını sağlamanıza yardımcı olur ve bilgisayar ayarlarınızı güncelleştirerek verimli, güvenilir bir ağı sürdürmenizi sağlar.

 1. SupportAssist'i açın ve Optimize My System (Sistemimi Optimize Et) kutucuğuna tıklayın.
 2. Home (Giriş) sekmesinde, Optimize Network (Ağı Optimize Et) seçeneğinin altında Run Now (Şimdi Çalıştır) öğesine tıklayın.
  Optimizasyon işlemi tamamlandıktan sonra kutucukta bir "Onay" simgesi ve en son optimizasyon tarihi görüntülenir.
  Not: Optimizasyon sırasında, menü çubuğunun altında gerçekleştirilen görevin adı görüntülenir. Ayrıca tamamlanan optimizasyon işleminin oranı da kutucukta görüntülenir.
  Optimizasyon işlemini durdurmak isterseniz Cancel (İptal) öğesine tıklayın.
Not: Optimizasyon işlemini iptal ederseniz gerçekleştirilen değişiklikler geri alınmaz.

SupportAssist'i Kullanarak Sistemi Optimize Etme - (1:39)


Başa dön

Microsoft Windows, belirli görevleri yerine getirirken solan menü veya slayt menüsü seçenekleri, pencereleri animasyonla küçültüp büyütme, yarı saydam seçim dikdörtgeni vb. gibi zarif animasyonlar veya görsel efektler kullanır. Bu animasyonlar veya görsel efektler bilgisayarınızın her zamankinden biraz daha yavaş hissedilmesine neden olabilir. Bazı görsel efektleri devre dışı bırakarak bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz. Örneğin, ilgili animasyonları devre dışı bırakırsanız Windows, pencereleri anında küçültüp büyütebilir.

Not: Performans Seçeneklerini değiştirmek sistem performansını artırır ancak Windows deneyiminizin görünümünü de etkiler.
 1. Klavyede Windows logosu tuşu + R tuşuna basın.
 2. Çalıştır iletişim kutusuna sysdm.cpl yazıp Enter tuşuna basın.
 3. Gelişmiş sekmesinde, Performans bölümünün altındaki Ayarlar seçeneğine tıklayın.
 4. Görsel Efektler sekmesinde, En iyi performans için ayarla seçeneğini seçin.
Not: En iyi performans için ayarla seçeneğini belirlemek tüm görsel efektleri devre dışı bırakır. Özel öğesini seçip tercihinize göre görsel efektleri manuel olarak onaylayabilir veya onayını kaldırabilirsiniz.

Başa dön

Microsoft Windows, mevcut belleğin (RAM) tamamı bilgisayar tarafından kullanılıyorsa takas dosyası veya disk belleği dosyası olarak da bilinen sanal belleği kullanır. Sanal bellek, sistem belleğinin (RAM) sabit disk sürücüsünde geçici olarak genişlemesini veya artmasını sağlar. Bu, bilgisayarın önceye göre daha fazla sayıda uygulamayı işlemesine izin verir. Sistem belleği (RAM) azaldığında, sistem belleğinde (RAM) saklanan veriler takas dosyasına veya disk belleği dosyasına taşınarak bellek harcayan işlevler için ek alan sağlanır.

Microsoft Windows, sanal bellek için kullanılabilir alanı otomatik olarak yönetse de sanal bellek ayırmayı artırmak bilgisayarınızın performansını artırmaya yardımcı olabilir. Windows, disk belleği dosyasının minimum boyutunu bilgisayarınızda kurulu rastgele erişimli belleğin (RAM) boyutuna eşit olarak, maksimum boyutunu da bilgisayarınızda kurulu RAM'nin üç katına eşit olarak ayarlar.

 1. Klavyede Windows logosu tuşu + R tuşuna basın.
 2. Çalıştır iletişim kutusuna sysdm.cpl yazıp Enter tuşuna basın.
 3. Gelişmiş sekmesinde, Performans bölümünün altındaki Ayarlar seçeneğine tıklayın.
 4. Gelişmiş sekmesinden, Sanal Bellek bölümünün altındaki Değiştir seçeneğine tıklayın.
 5. Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik olarak yönet seçeneğinin onayını kaldırın.
 6. Değiştirmek istediğiniz disk belleği dosyasını içeren sürücüyü seçin.
 7. Özel boyut öğesine tıklayın, Başlangıç boyutu (MB) ve Maksimum boyut (MB) kutusuna megabayt cinsinden yeni boyutu yazın.
 8. Ayarla ve ardından Tamam seçeneğine tıklayın.
Not: Başlangıç boyutu (MB) bilgisayarınızdaki bellek (RAM) miktarına eşit olmalıdır. Örnek: 4 GB RAM, 4092 megabayta (MB) eşittir.
Maksimum boyut (MB) bilgisayarınızdaki bellek (RAM) miktarının üç katına eşit olmalıdır. Örnek: 4 GB x 3 eşittir 12 GB RAM. 12 GB x 1024 eşittir 12.288 megabayt (MB). Sisteminizde yüklü RAM miktarının en fazla üç katını girin.
1 GB, 1024 megabayta (MB) eşittir.

Başa dön

Kötü amaçlı yazılımlar (virüs, casus yazılım, truva vb.) bilgisayarın kilitlenmesine, yavaş çalışmasına vb. neden olabilir. Casus yazılımlar ve diğer kötü amaçlı yazılım türleri, yavaş bilgisayar dahil birçok bilgisayar sorununun önemli nedenidir. Bilgisayarınıza virüs bulaştığından şüpheleniyorsanız arka planda, bilgisayarınızı yavaşlatan kötü amaçlı yazılım çalışıyor olabilir. Bu, web tarayıcınızla çakışan ve ek reklamları takip edip ekleyen bir yazılım olabilir.

Bilgisayarınızı bir antivirüs veya kötü amaçlı yazılımdan koruma programıyla taramanız önerilir. Windows 10 yüklü bilgisayarda, kötü amaçlı yazılımlara karşı temel koruma sağlayan Windows Defender yerleşik olarak gelir. Ayrıca çoğu Dell bilgisayar, McAfee gibi önceden yüklenmiş temel antivirüs yazılımıyla birlikte gelir ancak bunlar abonelik gerektirebilir. McAfee, Norton, Kaspersky, Trend Micro vb. gibi kullanabileceğiniz birçok başka antivirüs veya kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı vardır (kullanımı ücretsiz ve abonelik tabanlı). Bilgisayarınızda kurulu olan programı kullanarak kapsamlı veya derin tarama gerçekleştirin.

Not: Bilgisayara birden fazla antivirüs veya kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı yüklemek daha iyi bir koruma sağlamaz; aksine bu bilgisayarınızı daha da yavaşlatır. Kötü amaçlı yazılımlardan aktif bir şekilde korunmak için tek bir antivirüs veya kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımının kurulması ve düzenli olarak güncelleştirilmesi önerilir.

Daha fazla bilgi edinmek için Microsoft Windows'da Bilgisayarınızı Koruma veya Virüs, Casus Yazılım veya Diğer Kötü Amaçlı Yazılımları Kaldırma adlı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.

YouTube'da What is Malware (Kötü Amaçlı Yazılım Nedir?) (Resmi Dell Teknik Desteği) - (2:03) Yalnızca İngilizce

YouTube'da 5 Ways to Check for Viruses (Virüs Olup Olmadığını Kontrol Etmenin 5 Yolu) (Resmi Dell Teknik Desteği) - (2:33) Yalnızca İngilizce

Başa dön

Windows işletim sistemi dosyaları bozuksa bu Dell bilgisayarınızda yavaş performansa ve diğer sorunlara yol açabilir. Microsoft Windows, bilgisayarı bozuk işletim sistemi dosyaları için taramanıza ve bilgisayarınızda ön belleğe alınmış bir versiyondan veya Windows Update üzerinden bunları değiştirmenize yardımcı olan yerleşik yardımcı programlar içerir.

Sistem Dosyası Denetleyicisini çalıştırma
 1. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 2. Windows Başlat düğmesine tıklayın ve "CMD" veya "Komut İstemi" araması yapın.
 3. Komut İstemi öğesine sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır'ı seçin.
  Kullanıcı Hesabı Denetimi penceresinde Evet öğesine tıklayın.
 4. Komut İstemi'ne sfc /scannow yazın ve klavyede Enter tuşuna basın.
  Bunun tamamlanması birkaç dakika sürer.
 5. Tarama işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın.
Not: sfc ve / arasına bir boşluk koyduğunuzdan emin olun.

Sistem Dosyası Denetleyicisi (SFC), bilgisayarınızı bozuk Microsoft Windows işletim sistemi dosyalarına karşı tarar. Tarama tamamlandığında sonuçlar ekranda görüntülenir. Sistem Dosyası Denetleyicisi (SFC) bozuk dosyalar bulup değiştirdiyse bilgisayarınızı yeniden başlatın. Sistem Dosyası Denetleyicisi (SFC) bozuk dosya bulamadıysa Deployment Image Servicing and Management (Dağıtım Görüntüsü Hizmeti ve Yönetimi) (DISM) aracını çalıştırmayı deneyin.

Deployment Image Servicing and Management (Dağıtım Görüntüsü Hizmeti ve Yönetimi) (DISM) aracını yalnızca Windows 10, Windows 8.1 veya 8'de çalıştırın

DISM aracı bozuk Microsoft Windows işletim sistemleri olup olmadığını kontrol eder ve ardından Windows Update'i kullanarak bunları indirip değiştirir.

 1. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 2. Windows Başlat düğmesine tıklayın ve "CMD" veya "Komut İstemi" araması yapın.
 3. Komut İstemi öğesine sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır'ı seçin.
  Kullanıcı Hesabı Denetimi penceresinde Evet öğesine tıklayın.
 4. Komut İstemi'ne dism.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth yazın ve klavyede Enter tuşuna basın.
  Bunun tamamlanması birkaç dakika sürer.
 5. Tarama işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın.
Not: Bilgisayarınızın DISM yardımcı programını başarılı bir şekilde çalıştırması için İnternet'e bağlı olması gerekir. Komut isteminde her / işareti arasına boşluk koyduğunuzdan emin olun.

Başa dön

Basit bir yeniden başlatma işlemi ile birçok sorunu anında çözmek mümkün olabilir. Bilgisayarınızı yeniden başlatmak; belleği (RAM) temizlemek ve varsa başlatılmış hatalı işlem ya da hizmetleri kapatmak için etkili bir yoldur.

Bilgisayarınızı yeniden başlatmak bilgisayarda çalışan tüm uygulamaları veya yazılımları, görev çubuğunda çalışan uygulamaları ve arka planda çalışıyor olabilecek çeşitli uygulamalar tarafından başlatılan düzinelerce diğer hizmeti kapatır. Açtığınız şeylerin sayısı arttıkça ve bunları çalışır durumda tuttuğunuz süre uzadıkça bilgisayarınızın yavaşlaması ve sonuç olarak belleğin (RAM) tükenmesi ihtimali artar. İdeal olan, kullanmadığınızda bilgisayarı kapatmaktır. Ancak bilgisayarı çok kullanıyorsanız genellikle bilgisayarınızı en az haftada bir kez yeniden başlatmanız önerilir.

Başa dön

Aşağıda, Dell bilgisayarınızda yavaş performans sorunlarını tanılamak ve çözüme kavuşturmak için uygulayabileceğiniz bazı ek sorun giderme adımlarını bulabilirsiniz.

Ek sorun giderme adımları

Microsoft Windows 10, Windows 8 veya 8.1 ve Windows 7, bilgisayarınızın hızını etkileme ihtimali olan sorunları otomatik olarak bulmanıza ve düzeltmenize yardımcı olabilecek yerleşik bir performans sorunu gidericisine sahiptir. Performans sorunu gidericisi, örneğin bilgisayarda oturum açmış kullanıcıların sayısı ve aynı anda birden fazla programın çalışıp çalışmadığı gibi, bilgisayarınızın performansını yavaşlatabilecek sorunları kontrol eder.

Microsoft Windows 10, Windows 8.1 veya 8'de başlangıç programlarını devre dışı bırakma
 1. Açık olan tüm pencereleri kapatın.
 2. Klavyede Windows logosu tuşu + X tuşuna basın.
 3. Denetim Masası öğesine tıklayın.
 4. Sistem ve Güvenlik öğesine tıklayın.
 5. Güvenlik ve Bakım öğesinin altında, Bilgisayar sorunlarını giderin öğesini seçin.
  Windows 8 veya 8.1'de bunu Eylem Merkezi öğesinin altında bulabilirsiniz.
 6. Sistem ve Güvenlik öğesinin altında, Bakım görevlerini çalıştır öğesine tıklayın.
 7. İşlemi tamamlamak için ekrandaki talimatları ve komutları izleyin.
 8. Bilgisayarı yeniden başlatın.
Microsoft Windows 7'de başlangıç programlarını devre dışı bırakma
 1. Açık olan tüm pencereleri kapatın.
 2. Başlat düğmesine tıklayın ve Denetim Masası öğesini seçin.
 3. Sistem ve Güvenlik öğesine tıklayın.
 4. Eylem Merkezi öğesinin altında, Bilgisayar sorunlarını giderin öğesine tıklayın.
 5. Sistem ve Güvenlik öğesinin altında, Performans sorunlarını denetle öğesine tıklayın.
 6. İşlemi tamamlamak için ekrandaki talimatları ve komutları izleyin.
 7. Bilgisayarı yeniden başlatın.

Başa dön

Güvenli mod, önemli olmayan uygulamaların ve aygıt sürücülerinin yüklenmesini engelleyerek yavaş performansın olası nedenleri arasından yazılımları elemeye yardımcı olur.

Not: Güvenli Modda video çözünürlüğü otomatik olarak 800 x 600 olarak ayarlanır ve simgelerle metin normalden daha büyük görünür.
Masaüstü arka plan duvar kağıdı Güvenli Modda devre dışı bırakılır. Bu normal bir durumdur ve sorun giderme işlemi gerçekleştirmeyi gerektirmez.
Bilgisayar normal modda yeniden başlatıldığında tüm görsel ayarlar normale döner.
Uyarı: Güvenli Modda oturum açtığınızda (bu durumda Ağ ile Güvenli Mod), antivirüs ya da kötü amaçlı yazılımdan koruma programınız devre dışı bırakılır. Virüsten korunma programınız devre dışı olduğunda bir ağa veya internete bağlanırken lütfen dikkatli olun.

Bilgisayarınızı Güvenli Modda nasıl başlatacağınızı öğrenmek için bilgisayarınızda kurulu işletim sistemine göre aşağıdaki bağlantılara başvurun.

Güvenli Modda sorun devam etmiyorsa sorun büyük ihtimalle bir aygıt sürücüsü veya yazılımla ilgilidir. Aygıt sürücülerini güncelleştirdiğinizden ve Microsoft Windows Güncelleştirmeleri de dahil olmak üzere bilgisayarınız için mevcut olabilecek tüm yazılım güncellemelerini yüklediğinizden emin olun.

Güvenli Modda sorun hala devam ediyorsa sonraki adıma devam edin.

Yazılım Problemlerini Tespit Etmek için Temiz Önyükleme Gerçekleştirme - (00:40)


Başa dön

Kullanmadığınız veya ihtiyaç duymadığınız yazılımları veya uygulamaları bilgisayarınızdan kaldırmak veya silmek bilgisayarınızı hızlandırmaya yardımcı olabilir. Bu uygulamalar arasında arka plan işlemleri, sistem hizmetleri, bağlam menüsü girişleri ve bilgisayarınızı yavaşlatabilecek başka uygulamalar olabilir.

Önceden Program Ekle/Kaldır olarak adlandırılan Programlar ve Özellikler'i kullanarak artık ihtiyaç duymadığınız uygulamayı kaldırın. Gereksiz uygulamalar sabit disk sürücünüzde yer kaplar.

Not: Uygulamaları kaldırmak veya yüklemek için bilgisayarınızda yönetici hakları olan bir kullanıcı olarak oturum açmanız gerekir.
 1. Klavyede Windows logosu tuşu + R tuşuna basın.
 2. Çalıştır iletişim kutusuna appwiz.cpl yazıp Enter tuşuna basın.
 3. Listeden bir program seçin ve Kaldır öğesine tıklayın.

Başa dön

Birçok uygulama veya yazılım, bildirim alanı olarak da adlandırılan sistem tepsisinde çalışır. Bu uygulamalar genellikle başlatma sırasında açılır ve arka planda çalışmaya devam eder ancak gizli kalır. Bu uygulamaların başlatma sırasında açılmasını engellemek yalnızca oturum açma işlemini hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda yüksek miktarda bellek (RAM) ve işlemci gücü kazandırarak bilgisayarınızın performansını artırır.

Uyarı: Antivirüs veya kötü amaçlı yazılımdan koruma programının veya uygulamasının başlatma sırasında yüklenmesini devre dışı bırakmamanız önerilir. Antivirüs veya kötü amaçlı yazılımdan koruma programını devre dışı bırakmak bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılım bulaşmasına karşı savunmasız bırakabilir.
Not: Başlangıç programlarını devre dışı bırakmak için bilgisayarınızda yönetici hakları olan bir kullanıcı olarak oturum açmanız gerekir.
Microsoft Windows 10, Windows 8.1 veya 8'de başlangıç programlarını devre dışı bırakma
 1. Açık olan tüm pencereleri kapatın.
 2. Klavyede CTRL + Shift + ESC tuşlarına birlikte basın.
 3. Görev Yöneticisi penceresinde Başlangıç sekmesine tıklayın.
 4. Başlatma sırasında yüklenmesini devre dışı bırakmak istediğiniz programı veya uygulamayı seçin.
 5. Sağ tıklayın ve Devre Dışı Bırak öğesini seçin.
 6. 4. ve 5. adımları, başlatma sırasında yüklenmesini devre dışı bırakmak istediğiniz tüm programlar veya uygulamalar için tekrar edin.
 7. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Microsoft Windows 7'de başlangıç programlarını devre dışı bırakma
 1. Açık olan tüm pencereleri kapatın.
 2. Başlat düğmesine tıklayın. Arama kutusuna msconfig yazın ve sonuç listesinde msconfig öğesine sağ tıklayarak Yönetici olarak çalıştır öğesini seçin.
 3. Sistem Yapılandırması penceresinde Başlangıç sekmesine tıklayın.
 4. Başlatma sırasında yüklenmesini devre dışı bırakmak istediğiniz programların veya uygulamaların onayını kaldırın ve Tamam seçeneğine tıklayın.
 5. Onay penceresinde Bu iletiyi bir daha gösterme seçeneğini işaretleyin ve Yeniden Başlat öğesine tıklayın.

Başa dön

Sistem Geri Yükleme, belirli türdeki çökmeleri ve diğer bilgisayar sorunlarını düzeltmeye yardımcı olabilecek bir Microsoft Windows işletim sistemi özelliğidir. Sistem Geri Yükleme, bilgisayarınızın durumunu (sistem dosyaları, kurulu uygulamalar, Windows Kayıt Defteri ve sistem ayarları), bilgisayarı arızalardan veya diğer sorunlardan kurtarmak için kullanabileceğiniz önceki bir tarihteki durumuna geri almanıza yardımcı olabilir.

Microsoft Windows, bir uygulamanın veya yazılımın yüklendiği, Windows Update'in en son güncellemeleri yüklediği ve bir aygıt sürücüsünün yüklendiği her defa otomatik olarak bir "geri yükleme noktası" oluşturur. Bunun yerine manuel olarak bir "geri yükleme noktası" oluşturmanız da mümkündür.

Not: Sistem Geri Yükleme kişisel dosyaların eski kopyalarını kaydetmez, dolayısıyla bir geri yükleme işlemi gerçekleştirdiğinizde kişisel dosyaları silmez ya da değiştirmez. Sistem geri yükleme ayrıca bilgisayarınızdaki antivirüs, casus yazılım veya kötü amaçlı yazılımları kaldırmak için de etkili bir çözüm değildir.
 
Not: Windows Sistem Geri Yükleme'yi çalıştırmak için bilgisayarınızda yönetici hakları olan bir kullanıcı olarak oturum açmanız gerekir.

Windows Sistem Geri Yükleme'yi kullanarak bilgisayarınızı önceki bir tarihe nasıl geri yükleyeceğinizi öğrenmek için bilgisayarınızda kurulu işletim sistemine göre aşağıdaki bağlantılara başvurun.


Başa dön

Dell bilgisayarınız hala kilitleniyor veya yavaş çalışıyorsa ve yukarıdaki sorun giderme adımları sorunu çözmediyse işletim sistemiyle ilgili bir sorun olabilir.

Uyarı: İşletim sistemini yeniden yüklemek, bilgisayardaki tüm verilerin kaybedilmesine yol açar. Dell, işletim sistemini yeniden yüklemeden önce resimler, elektronik tablolar, Word belgeleri, e-postalar, kişiler, tarayıcı yer işaretleri (sık kullanılanlar), müzik, videolar vb. dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere tüm kişisel verileri harici bir depolama aygıtına yedeklemenizi önerir.

Microsoft Windows'u Dell bilgisayarınıza yeniden yükleme hakkında daha fazla bilgi edinmek için Dell bilgisayarlarda Microsoft Windows'u fabrika ayarlarına sıfırlama, geri yükleme veya yeniden yükleme adlı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.


Başa dön

Genellikle birçok bilgisayar bellek (RAM) yükseltmeleri yapabilir ve bilgisayarda yüklü mevcut bellekten daha büyük miktarda bellek kabul edebilir. Dell bilgisayarınızda belleği (RAM) yükseltmeyi düşünmeden önce Dell bilgisayarınızda yüklü mevcut bellek (RAM) miktarını ve Dell bilgisayarınızın destekleyebileceği maksimum bellek (RAM) miktarını doğrulamanızı öneririz. Dell bilgisayarınızın sistem yapılandırması ve bellek teknik özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Dell Destek web sitesinde bulunan Kullanıcı Kılavuzuna başvurun.

Not: Bazı Dell Ultrabook dizüstü bilgisayarlarda yerleşik bellek (RAM) bulunur ve dolayısıyla bunlarda belleği değiştirmek veya yükseltmek mümkün değildir.
Not: Bellek (RAM) modülleri satın almadan önce Dell bilgisayarınızla kullanılabilecek olan bellek türünü, maksimum bellek (RAM) miktarını ve Dell bilgisayarınızın destekleyebileceği bellek modüllerinin sayısını doğrulayın.
 

Dell bilgisayarınız için yükseltme bileşenleri satın almak için Dell web sitesine gidin.

Daha fazla bilgi edinmek için Bilgisayarınızda Belleği Yükseltme (İngilizce) adlı Dell Knowledge Base makalesine bakın.

Aşağıdaki tablo, bellek (RAM) için sınırları ve Microsoft Windows 10, Windows 8 veya 8.1 ve Windows 7'nin desteklenen sürümleri için adres alanını belirtmektedir. Dell bilgisayarınızın desteklediği maksimum bellek (RAM) miktarını ve Dell bilgisayarınızda yüklü olan Microsoft Windows sürümü tarafından desteklenen bellek miktarını göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Sürüm 32 bit sürümde (X86) sınır 64 bit sürümde (X64) sınır
Windows 10 Enterprise 4 GB 2 TB
Windows 10 Education 4 GB 2 TB
Windows 10 Pro 4 GB 2 TB
Windows 10 Home 4 GB 128 GB
Windows 8 veya 8.1 Enterprise 4 GB 512 GB
Windows 8 veya 8.1 Professional 4 GB 512 GB
Windows 8 veya 8.1 4 GB 128 GB
Windows 7 Ultimate 4 GB 192 GB
Windows 7 Enterprise 4 GB 192 GB
Windows 7 Professional 4 GB 192 GB
Windows 7 Home Premium 4 GB 16 GB
Windows 7 Home Basic 4 GB 8 GB
Windows 7 Starter 2 GB  
Windows Vista Ultimate 4 GB 128 GB
Windows Vista Enterprise 4 GB 128 GB
Windows Vista Business 4 GB 128 GB
Windows Vista Home Premium 4 GB 16 GB
Windows Vista Home Basic 4 GB 8 GB
Windows Vista Starter 1 GB  

Başa dön

Geleneksel sabit disk sürücüleri hareketli bileşenlere sahiptir ve dolayısıyla okuma veya yazma hızları, katı hal sürücülere (SSD) göre daha düşüktür. Katı hal sürücüler, flash bellek kullanır ve verileri daha hızlı okuyup yazabilir. Ayrıca daha az güç kullandıklarından dizüstü bilgisayar pilinin ömrü uzar. Katı hal sürücüye yükseltme yapmak performansta önemli bir artış elde edilmesini sağlayabilir.

Dell bilgisayarınızdaki sabit disk sürücüsünü yükseltmeden önce dikkat etmeniz gereken konular:

 • Form faktörü - Sabit disk sürücüleri için masaüstü bilgisayarlarda kullanılan 3,5 inç sürücü ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılan 2,5 inç sürücü olmak üzere iki form faktörü seçeneği bulunur.
 • Konnektör - Bilgisayarınızda kullanılan konnektör türü nedir? IDE veya S-ATA (Seri ATA) konnektör (SATA-I, SATA-II veya SATA-III konnektör).
 • Kapasite - Bilgisayarınız tarafından desteklenen maksimum sabit disk sürücüsü kapasitesi nedir?

Dell bilgisayarınız için yükseltme bileşenleri satın almak için Dell web sitesine gidin.


Başa dön

Bilgilendirici Videolar

Sistem Yavaşlama Sorunu mu Yaşıyorsunuz? Windows 8'de Yavaş Performans Sorununu Giderme - (2:56)


 

Yavaş İnternet ve Ağ Bağlantıları Sorunlarını Giderme - (1:51)

Youtube'da How to Improve Computer Performance (Bilgisayar Performansını Artırma) (Resmi Dell Teknik Desteği) - (2:55) Yalnızca İngilizce


Article ID: SLN171944

Last Date Modified: 15/10/2018 10:54 AM


Related Articles

Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.