VLC Media Player'ı Kullanırken Dizüstü Bilgisayarın Hoparlörlerinden Bozuk Ses Gelmesi

VLC Media Player'ı Kullanırken Dizüstü Bilgisayarın Hoparlörlerinden Bozuk Ses GelmesiMakale Özeti: Bu makalede VLC Media Player (Hindistan, Vietnam) ve BaoFeng, Xunlei, SheShou ve Baidu ortam oynatıcılarını (Çin) kullanırken karşılaşılan ses sorunlarının çözümüne dair bazı bilgiler sunulmaktadır.

VLC Media Player'ı kullanırken ses seviyesinin yükselmesine ilişkin sorun

VLC Media Player'ı kullanırken, ses seviyesi maksimum çıkış gücüne yükselebilir. Bu da sonuç olarak hoparlör çıkışını bozar.

Ses/video oynatımı sürekli olarak VLC Media Player üzerinden, %100'ün üzerinde bir ses seviyesiyle gerçekleştiriliyorsa ses bir süre sonunda, daha sonra düşük bir seviyede tutulsa bile bozulur. Bu bozulma kalıcıdır.


Bu neden olur?

VLC Media Player gibi bazı ses uygulamaları, hoparlörden orijinal ses çıkışının yaklaşık %200'ü ile %400'ü arasında değişen daha yüksek güçte çıkışa izin verir. Bu durumda aşırı kullanım hoparlöre zarar verebilir.


Bunun çözümü nedir?

Ses/Hoparlör Sorunları: Tüm Dell Inspiron ve Dell Vostro dizüstü bilgisayarlar

VLC veya başka bir ses yükseltme yazılımı kullanıyorsanız aşağıdakileri uygulayın:

  • Dell Drivers & downloads (Sürücüler ve indirmeler) web sitesinden aygıt sürücülerini güncelleyin. Microsoft Windows'un Ubuntu'dan yüklenmesi durumunda, yalnızca yerel aygıt sürücüleri kullanılır.
  • Sistem BIOS'unu mevcut en yeni sürüme güncelleştirin. Dell bilgisayarınız için en güncel BIOS'u İndirin ve Yükleyin. Daha fazla bilgi için BIOS Nedir ve Dell Sisteminizde Sistem Kurulumu veya BIOS Nasıl Kontrol Edilir ve Güncelleştirilir? başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.
  • VLC Media Player gibi ortam oynatıcılarının ses çıkışının %100'ü geçmediğinden ve dahili sesin %95'i geçmediğinden emin olun.
  • İdeal kalite için 320 KB/sn bit hızına sahip ses dosyaları kullanın ve her türlü ses artırıcıyı devre dışı bırakın.
  • Dell bilgisayarınıza doğru Ses Kartı sürücülerinin yüklü olduğundan emin olun. Microsoft Windows yüklü bilgisayarlar için daha fazla bilgi edinmek üzere Sürücü İndirme ve Yükleme Dell Knowledge Base makalesine başvurun.
Not: En güncel Ses Kartı sürücülerinin yüklenmesi, bilgisayarınızdaki Sistem BIOS'unun, hoparlörlere verilen maksimum ses çıkışını kontrol etmesini sağlar. Bu sayede, bazı ses uygulamalarının yüksek ses kuvvetlendirme özelliğinden kaynaklanan hoparlör hasarlarından kaçınılabilir.
Article ID: SLN186332

Last Date Modified: 22/08/2018 01:22 PM


Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.