CD/DVD sürücülerinde ve Çıkarılabilir sürücülerde Otomatik Oynatmayı Etkinleştirme/Devre Dışı Bırakma

CD/DVD sürücülerinde ve Çıkarılabilir sürücülerde Otomatik Oynatmayı Etkinleştirme/Devre Dışı Bırakma


Bu makale, Windows 7 ve 8 için CD/DVD sürücülerinde Otomatik Kullan'ı etkinleştirme ve devre dışı bırakmayla ilgili bilgi sağlar


 

Otomatik Kullan

Otomatik Kullan (Otomatik Çalıştırma olarak da bilinir) çıkarılabilir sürücüyü veya CD/DVD'yi taktıktan/yerleştirdikten sonra otomatik olarak bunların içindeki programı çalıştıran ya da dosyayı açan bir özelliktir. Çoğu otomasyon görevi, autorun.inf adlı bir dosyanın içinde belirtilir. Otomatik Kullan faydalı bir programdır ancak virüslerin ve kötü amaçlı yazılımların bu otomasyonu sıkça kullanarak siz fark etmeden programlar çalıştırabilmesine ya da yükleyebilmesine de neden olur. Bu nedenle güvenliğe dikkat eden çoğu kişi bu özelliği tamamen devre dışı bırakır.
 

Windows 7, 8 ve 8.1'de Otomatik Kullan'ı Yapılandırma

Windows Vista veya 7'de Otomatik Kullan'ı yapılandırmak için Başlat düğmesine tıklayarak ya da klavyenizdeki Windows Tuşuna basarak Başlat menüsünü açın. Arama kutusuna "otomatik kullan" yazın ve Otomatik Kullan'a tıklayın.

Windows 8'de Windows Tuşu+W klavye kısayolunu kullanarak Ayarlar aramasını açın, Arama kutusuna "otomatik kullan" yazın ve Otomatik Kullan'a tıklayın.
Windows 8.1'de hem alışıldık Denetim Masası sürümü (bunun için daha renkli Otomatik Kullan'a tıklayın) hem de basitleştirilmiş Modern Arabirim uygulaması (Otomatik Kullan ayarlarına veya dişli simgesi bulunan başka herhangi bir öğeye tıklayın) bulunur.  

Yeni Windows 8.1 Modern Arabirim Bilgisayar Ayarları uygulaması, Tüm medya ve aygıtlar için Otomatik Kullan'ı Etkinleştir kaydırıcısı sadece Otomatik Kullan'ı tamamen kapatmaya ya da çıkarılabilir sürücüler ve bellek kartları için işlemleri seçmeye izin verir. Windows Gezgini'nin Windows 8'den sonra Dosya Gezgini olarak yeniden adlandırıldığını lütfen unutmayın.

Otomatik Çalıştırma için Denetim Masası yapılandırması Windows Vista'dan itibaren neredeyse aynı görünür. Tek fark Windows 8 ve 8.1'de öğelerin aygıt türüne göre gruplandırılması ve iki ek bölüm bulunmasıdır: Çıkarılabilir sürücü ve Bellek kartı.
Otomatik Kullan/Otomatik Çalıştır'ı, Windows Vista, 7, 8 ve 8.1'de tamamen devre dışı bırakmak için Tüm medya ve aygıtlar için Otomatik Kullan onay kutusunun işaretini kaldırın. Pencereyi kapatmak için Kaydet'e tıklayın.
 

 

 

Otomatik eylemler konusunda bu kadar kısıtlayıcı olmak istemiyorsanız bunun yerine aşağıdaki yapılandırmayı kullanın. Öncelikle Tüm ortam ve aygıtlar için Otomatik Kullan onay kutusunun işaretli olduğundan emin olun.
Ardından Aşağıdaki öğeler için eylem gerçekleştirme'yi seçin:

  • Boş CD

  • Boş DVD

  • Boş BD

Bu, boş disk taktığınızda veya listelenen içeriklerden bazılarını içeren USB flash sürücüler ya da harici sabit sürücüler gibi harici veya çıkarılabilir aygıtlar taktığınızda Otomatik Kullan açılır pencerelerini devre dışı bırakır.

  • Optik disklerden (CD/DVD/Blu-ray) multimedya dosyalarının otomatik olarak oynamaya başlamasını istiyorsanız tüm boş olmayan ses ve video/film diski türleri için favori programlarınızı seçin.
  • Potansiyel kötü amaçlı multimedya dosyalarının, bilgisayarınızın kontrolünü edinmesini önlemek için Windows Vista ve 7'de Karışık içerik, Resimler, Video dosyaları ve Ses dosyalarını Dosyaları görüntülemek üzere klasörü Windows Gezgini kullanarak aç olarak ayarlayın. Evet, kötü amaçlı yazılımlar fotoğraf, müzik ve video dosyalarının içine eklenebilir ve multimedya dosyaları oynatan yazılımdaki güvenlik hatalarını kötüye kullanabilir.
  • Kötü amaçlı yazılımın otomatik olarak başlamasını önlemek için Windows 8 ve 8.1'de, Çıkarılabilir aygıt ve Bellek kartını da Dosyayı görüntülemek için klasörü aç (Dosya Gezgini) seçeneğine ayarlayın.
  • Ardından Yazılım ve oyunlar için tercih ettiğiniz eylemi seçin. Potansiyel kötü amaçlı yazılımın otomatik olarak çalışmasını önlemek üzere sadece klasörün açılmasını veya hiçbir işlem gerçekleştirmemeyi seçmenizi öneririz. Yüklü oyunları Başlat menüsünden veya Başlangıç ekranından çalıştırabilir ve yazılımını Windows/Dosya Gezgini yoluyla yükleyebilirsiniz (CD/DVD sürücüsüne çift tıkladığınızda otomatik eylemler çalışır).

Windows 7 için kısıtlayıcı olmayan ancak güvenilir bir Otomatik Kullan yapılandırmasının örneğini aşağıda görebilirsiniz:

Dijital fotoğraf ve video kameralar, akıllı telefonlar gibi çeşitli aygıt türleri için de Otomatik Kullan eylemleri bulunur. Bunları, Eylem gerçekleştirme veya aygıt içeriklerini Windows/Dosya Gezgini ile görüntüle olarak ayarlamanız gerekir.  Değişiklikleri uygulamak için Kaydet öğesine tıklayın.
Article ID: SLN291332

Last Date Modified: 03/08/2018 05:48 PM


Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.