Knowledge Base

SupportAssist nedir ve SA ile kurumsal sistemler nasıl yönetilir?


Dell SupportAssist, donanım ve yazılım sorunlarını proaktif olarak tanımlayarak destek işlemini otomatik hale getirir. Sorun algılandığında SupportAssist sizi sorun hakkında bilgilendirir ve sorun giderme işlemi ve sorunun verimli bir şekilde çözümü için gerekli verileri ekleyerek otomatik olarak Dell'e bir Destek İsteği oluşturur.


İçindekiler

 1. SupportAssist nedir?
 2. SupportAssist'in farklı sürümleri nelerdir?
 3. SupportAssist Enterprise
 4. iDRAC 9'da (14G) yerleşik SupportAssist
 5. OME için SupportAssist (OME 2.2'ye kadar)
 6. Günlükleri toplamak için DSET yerine neden SupportAssist kullanılır?
 
 


1. SupportAssist nedir?

SupportAssist'in ne olduğunu daha iyi anlamak için bu kısa videoyu izleyin:


 


 
 


 


2. SupportAssist'in farklı sürümleri nelerdir?

SupportAssist, tek başına sürümünün yanı sıra eklenti olarak da bulunur. Bu matris, kullanılabilir tüm güncel sürümleri ve farklarını açıklar.
 
Not: OpenManage Essentials 2.3'ten (OME) itibaren SupportAssist eklentisi desteklenmemektedir. OME artık SupportAssist Enterprise 1.1 ve üzeri ile çalışmaktadır.
  
 
Name Tür Destek Kaynaklar
SupportAssist Enterprise Tek Başına Kurumsal aygıtlar SupportAssist Enterprise 1.2 Kılavuzları
İstemci için SupportAssist Tek Başına Dizüstü Bilgisayarlar ve Masaüstü Bilgisayarlar Kaynaklar
iDRAC 9'da SupportAssist Tümleşik 14G PowerEdge iDRAC 9 Kılavuzları
OME için SupportAssist
(Eski)
Eklenti PowerEdge, PowerVault,
Depolama, Ağ
Dell OME için SA Sürüm 2.2 Kullanım Kılavuzu
SAN HQ için SupportAssist Eklenti Dell Storage PS Serisi (resmi olarak EqualLogic) SAN HQ Özellikleri
SCVMM için SupportAssist Eklenti Dell Storage SC Serisi (resmi olarak Compellent) Dell Storage Center SC Serisi için SA Sürümü
 

 

Not: SupportAssist, 14. Nesil Dell PowerEdge sunucularından itibaren entegre Dell Uzaktan Erişim Denetleyicisi 9'a (iDRAC9) dahildir ve iDRAC9 GUI üzerinden yönetilebilir.

 3. SupportAssist Enterprise

Dell EMC SupportAssist Enterprise; Dell sunucunuz, depolamanız ve ağ aygıtlarınız için teknik desteği otomatik hale getiren bir uygulamadır.


SupportAssist Enterprise Dell aygıtlarınızı izler ve meydana gelebilecek donanım sorunlarını proaktif olarak algılar. Donanım sorunu algılandığında SupportAssist Enterprise otomatik olarak Dell Teknik Destek birimine bir destek isteği oluşturur ve size bir e-posta bildirimi gönderir.

 

Not: Sorun giderme işlemi için gerekli veriler SupportAssist Enterprise tarafından otomatik olarak toplanır ve güvenli bir şekilde Dell Teknik Destek birimine gönderilir.

 

Kılavuzlar:

İlgili tüm kılavuzlara Dell Destek Sitesi'nde yer almaktadır.

 

Sık Sorulan Sorular:

SupportAssist Enterprise ile ilgili SSS'ye bu makaleden ulaşabilirsiniz.

 

Videolar:

Bu çalma listesi, SupportAssist Enteprise'ın özelliklerinin kullanımıyla ilgili öğreticiler sunar. Kullanılabilir videoların listesini görüntülemek için lütfen sol üst köşeye tıklayın.

 
 

 

Ek Bağlantılar:


 
Aşağıda en önemli adımlar listelenmiştir:

 

Bu bölüm, bir Windows Server işletim sisteminde Tek Başına SupportAssist'in nasıl yükleneceği açıklanmaktadır.
 

 

Not: SupportAssist Enterprise fiziksel veya sanal sunucuya yüklenebilir.

 

Not: SA ana bilgisayarı için Windows Server veya Linux Server işletim sistemi gerekir. Linux sürümü, yalnızca OMSA üzerinden Linux sistemlerini bulur; Windows İşletim Sistemi yüklü olan sunucuları bulmaz.


12, 13 ve 14. Nesil sunucular, SAE ile iDRAC kullanımına uyumludur. Eski nesillerin işletim sisteminde yüklü OMSA (Open Manage Server Administrator) olması gerekir. Bu makalede sunucunuzun neslini tanımlayın. 

 

Yazılım İndirme

Windows veya Linux için yükleme dosyasını indirin.
Dosyayı kaydedin ve klasöre erişin.

 

Windows'da SupportAssist Enterprise'ı Yükleme
 

1. SupportAssist Enterprise yükleyici paketine sağ tıklayın ve ardından Yönetici olarak çalıştır öğesine tıklayın. Preparing to Install (Yüklemeye Hazırlanıyor) sayfası kısaca görüntülenir ve ardından Welcome to SupportAssist Enterprise Installer (SupportAssist Enterprise Yükleyicisine Hoş Geldiniz) sayfası görüntülenir.

2. İleri öğesine tıklayın. License Agreement (Lisans Sözleşmesi) sayfası görüntülenir.

3. SupportAssist Enterprise'ın aygıtlardan topladığı bilgileri okuyun ve I Agree (Kabul Ediyorum) seçeneğini belirleyin.

4. Dell Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi'ni okuyun ve I Agree (Kabul Ediyorum) seçeneğini belirleyin ve ardından Install (Yükle) öğesine tıklayın. Installing Dell SupportAssist Enterprise (Dell SupportAssist Enterprise Yükleniyor) sayfası görüntülenir ve ardından Installation Completed (Yükleme Tamamlandı) sayfası görüntülenir.

5. Finish (Son) öğesine tıklayın. Web tarayıcısı penceresinde SupportAssist Enterprise Login (SupportAssist Enterprise Oturum Açma) sayfası açılır.
 

 

Not: Sistem bir etki alanının üyesiyse kullanıcı adını [Etki Alanı\Kullanıcı Adı] biçiminde sağlamanız gerekir. Örneğin, EtkiAlanım\KullanıcıAdım. Yerel etki alanını göstermek için bir nokta [ . ] da kullanabilirsiniz. Örneğin, .\Yönetici.

 

6. Windows işletim sistemi kullanıcı adı ve parolanızı yazın ve ardından Login (Oturumu Aç) öğesine tıklayın. SupportAssist Enterprise Registration Wizard (SupportAssist Enterprise Kayıt Sihirbazı) görüntülenir.

Not: SupportAssist Enterprise uzak SNMP aygıtını otomatik olarak yapılandırabilmelidir. Bazı durumlarda, bu özellik çalışmaz ve manuel olarak yapılandırılması gerekir.

Genel aygıt ekleme

1. Devices (Aygıtlar) öğesine tıklayın. Devices (Aygıtlar) sayfası görüntülenir.

2. Add Devices (Aygıt Ekle) öğesine tıklayın. Add Single Device (Tek Aygıt Ekle) veya Import Multiple Devices (Birden Fazla Aygıtı İçeri Aktar) sihirbazı görüntülenir.

3. Device Type (Aygıt Türü) listesinden Server / Hypervisor (Sunucu / Hiper Yönetici) seçeneğinin belirlendiğinden emin olun.

4. İlgili alana IP adresini veya ana bilgisayar adını yazın.

5. İleri öğesine tıklayın. Device Credentials (Aygıt Kimlik Belgeleri) sayfası görüntülenir.

6. Sunucunun kullanıcı adını ve parolasını ilgili alanlara yazın ve Next (İleri) öğesine tıklayın. SupportAssist Enterprise aygıtı tanımlayana kadar Discovering Device (Aygıt Bulunuyor) sayfası görüntülenir.

7. Finish (Son) öğesine tıklayın. Aygıt, aygıt stoğuna eklenir ve Summary (Özet) sayfası görüntülenir.

8. Add Single Device (Tek Aygıt Ekle) sihirbazını kapatmak için OK (Tamam) öğesine tıklayın.


 

Sunucu ekleme

Lütfen aşağıdaki adımları uygulayın. Yeni nesilde, sunucular İşletim Sisteminden bağımsız olan iDRAC kullanılarak doğrudan eklenebilir. Daha eski nesillerde, SupportAssist'in SA ile iDRAC arasında bir aracı olarak davranması için OMSA'ya ihtiyacı vardır.
 
Not: 12G, 13G ve 14G sunucular için iDRAC eklenmelidir. Daha eski nesiller için OMSA'yı kullanın. (Sunucunuzun neslini bu makalede tanımlayın)
 
 •  iDRAC için
Ana Bilgisayar Adı/IP Adresi       iDRAC IP'si
Görünen Ad sunucunuzun adı
Kullanıcı Adı iDRAC oturum açma bilgileri
Parola iDRAC parolası
 
 •     OMSA için
Ana Bilgisayar Adı/IP Adresi       Sunucu IP'si
Görünen Ad sunucunuzun adı
Kullanıcı Adı yönetici oturum açma bilgileri
Parola yönetici parolası


 

      3. OK (Tamam) öğesine bastıktan sonra aygıt bulunur.

Sonraki açılır pencere ekrana gelmeden önce bir süre beklemeniz gerekebilir.

 

 

 

Bir aygıttan sistem bilgilerini derlemek ve bu bilgileri Dell'e göndermek için SupportAssist Enterprise'ı kullanabilirsiniz.

1. Devices (Aygıtlar) öğesine tıklayın. Devices (Aygıtlar) sayfası görüntülenir.

2. Sistem bilgilerini derlemeyi ve Dell'e göndermeyi istediğiniz bir aygıt seçin. Start Collection (Derlemeyi Başlat) bağlantısı etkinleştirilir.

3. Start Collection (Derlemeyi Başlat) öğesine tıklayın. Devices (Aygıtlar) sayfasındaki Ad / IP adresi sütunu, bir ilerleme göstergesiyle sistem bilgilerinin derlenme ve yüklenme durumunu gösteren bir mesaj görüntüler.

Not: Bu tanılama dosyası aygıtınızın servis etiketiyle ilişkilidir.

 Tek Başına SA tarafından bir olay algılanırsa otomatik olarak bir destek isteği açılır ve toplama dosyası gönderilir.

Tanılama dosyaları SupportAssist Enterprise'ta nereye kaydedilir? (SAE)

 • Yalnızca depolama, ağ, kasa veya birden fazla aygıt için: Collections (Derlemeler) sayfasında derlemeyi seçin ve collection overview (derlemeye genel bakış) bölmesinde Download File (Dosyayı İndir) öğesine tıklayın.
 • SupportAssist Enterprise bir Windows işletim sistemine yüklenirse: C:\Program Files\Dell\SupportAssist\reports konumuna gidin ve derlemeyi .zip dosyası olarak bulun.
 • SupportAssist Enterprise bir Linux işletim sistemine yüklenirse: /opt/dell/supportassist/scripts/reports konumuna gidin ve derlemeyi .zip dosyası olarak bulun.


4. iDRAC 9'da (14G) yerleşik SupportAssist

14. Nesil PowerEdge sunucularından başlayarak SupportAssist, entegre Dell Uzaktan Erişim Denetleyicisi'nde (iDRAC) artık yerleşiktir. SupportAssist kaydedildiğinde otomatik olarak donanım arızalarını tanımlar, destek istekleri oluşturur ve Dell EMC'den müşteriye bir iletişim başlatır.

Sorun giderme için SupportAssist Derlemesi iDRAC Web arabirimi üzerinden kayıt bile yaptırmadan manuel olarak dışa aktarılabilir.
 


Bağlantılar:

 


5. OME için SupportAssist (OME 2.2'ye kadar)

 

Not: Aşağıdaki adımlar OpenManage Essentials (OME) 2.2 için SupportAssist eklentisini açıklamaktadır. Bu eklenti, OME 2.3'ten itibaren çalışmamakta olup SupportAssist Enterprise 1.1 ile değiştirilmiştir. 

  

SupportAssist Eklentisi, OpenManage Essentials yönetim aracına proaktif destek özellikleri ekler. OpenManage Essentials ile bağlanan bu SupportAssist eklentisi, bir Sunucuda veya desteklenen Depolama ve Ağ aygıtlarında bir sorun oluştuğunda sorunu Dell Destek birimine bildirir.


Etkileşimli Kullanıcı Kılavuzlarına eSupport sitesinden ulaşılabilir:

Dell OpenManage Essentials Destek Matrisi için Dell SupportAssist 2.2 (Yalnızca İngilizce)
Dell OpenManage Essentials için Dell SupportAssist 2.2 Kullanım Kılavuzu (İngilizce)


Aşağıda en önemli adımlar listelenmiştir:

 

Ön koşullar aşağıdadır:
 • En az Dell OpenManage Essentials sürüm 2.2'de çalışan Dell PowerEdge sunucuları
 • OpenManage Essentials'ın yükleme, yapılandırma ve işletimine aşina olma
OpenManage Essentials'ın yükleme, yapılandırma ve kullanımı hakkında daha fazla bilgi için Dell.com/OpenManageManuals adresinde bulunan Dell OpenManage Essentials Kullanım Kılavuzu ve Dell OpenManage Essentials Sürüm Notları bölümlerine bakın.

Gerekli minimum yazılım yapılandırmaları şunlardır:

 • Dell OpenManage Essentials sürüm 2.2. veya üzeri
 • İsteğe Bağlı: Dell OpenManage Server Administrator (OMSA), tüm yönetilen PowerEdge sunucularına yüklü ve çalışır durumda olmalıdır.
Not: Sunucuları, yalnızca işletim sisteminin IP adresini kullanarak bulursanız Dell PowerEdge sunucularını izlemek için OMSA gereklidir. Sunucuyu iDRAC IP adresini kullanarak bulursanız Dell PowerEdge 12. Nesil veya üzeri sunucuları izlemek için OMSA gerekli değildir.
 • OpenManage Essentials'ı bulmak için tüm yönetilen PowerEdge sunucuları, EqualLogic, PowerVault, iDRAC, CMC, Ağ (önceden Force10 ve PowerConnect) ve PowerEdge VRTX aygıtlarında SNMP aracının etkinleştirilmesi gerekir.
 • Tüm yönetilen PowerEdge, EqualLogic, PowerVault, iDRAC, CMC, Ağ (önceden Force10 ve PowerConnect) ve PowerEdge VRTX aygıtları, OpenManage Essentials sunucularının SNMP tuzaklarını gönderecek şekilde yapılandırılması gerekir.
 • Tüm yönetilen PowerEdge, EqualLogic, PowerVault, iDRAC, CMC, Ağ (önceden Force10 ve PowerConnect) ve PowerEdge VRTX aygıtlarının, OpenManage Essentials sunucuları tarafından bulunması, sınıflandırılması ve envantere işlenmesi gerekir.
Not: SupportAssist'te EqualLogic depolama dizilerini izlemek için Grup Yönetimi IP'sini veya Depolama Grubu IP'sini kullanarak OpenManage Essentials'taki EqualLogic depolama dizilerini bulmanız gerekir.
 • PowerVault MD Serisi dizilerini desteklemek için PowerVault Modüler Disk Saklama Yöneticisi'nin (MDSM) OpenManage Essentials sunucusuna yüklenmesi gerekir.
 • Yönetim sunucusunun etki alanları ile yönetilen düğümler arasında bir güven ilişkisi olmalıdır.
 • Microsoft .Net Framework 4.5
 • Microsoft ASP.Net
 • IIS 7.x veya 8.x
 • Web tarayıcısı: Yalnızca Windows tabanlı işletim sistemlerinde desteklenen Internet Explorer 10 veya 11; Mozilla Firefox 31 veya üzeri.
Önerilen minimum donanım yapılandırmaları şunlardır (Şekil 1: yalnızca İngilizce):
Dell SupportAssist Sürüm 2.1 Donanım Gereksinimleri
Şekil 1: Dell SupportAssist Sürüm 2.1 Donanım Gereksinimleri
 
Aşağıda yerel sistemler (SupportAssist Enterprise'ın yüklendiği sunucu) ve uzak aygıtlar için ağ gereksinimleri bulunur.•
 • İnternet bağlantısı: Standart 1 GbE veya daha hızlı ağ.
 • Yerel sistem, Dell'in HTTPS protokolü üzerinden barındırdığı SupportAssist sunucusuyla iletişim kurabilmelidir.
 • Yerel sistem, aşağıdaki hedeflere bağlanabilmelidir:
  • https://apidp.dell.com ve https://api.dell.com: Dell tarafından barındırılan SupportAssist sunucusu için uç nokta.
  • https://is.us.dell.com/FUS/api/2.0/uploadfile: Toplanan sistem bilgilerinin yüklendiği dosya yükleme sunucusu.
  • https://is.us.dell.com/FUSCHUNK/api/1.0/file/uploadChunk: 10 MB boyutunun üzerindeki toplama dosyalarının yüklendiği dosya yükleme sunucusu.
  • https://downloads.dell.com/: Dell OpenManage Server Administrator (OpenManage Sunucu Yöneticisi) (OMSA) indirmek için

Not: Bu hedeflerin ulaşılabilir olduğunu doğrulamak için SupportAssist uygulaması ile SupportAssist sunucusu arasında başarılı bir iletişim sağlama (İngilizce) bağlantısında bulunan talimatları izleyin.


Aşağıdaki tabloda yönetim sunucusu ve yönetilen düğümlerde açık olması gereken bağlantı noktaları listelenmiştir (Şekil 2 - yalnızca İngilizce):

Dell SupportAssist Sürüm 2.1 - Bağlantı Noktası Ayrıntıları
Şekil 2: Dell SupportAssist - Bağlantı Noktası Ayrıntıları
 
NOT: Diğer bağımlı bağlantı noktaları hakkında daha fazla bilgi için Dell.com/OpenManageManuals adresindeki Dell OpenManage Essentials User's Guide (Dell OpenManage Essentials Kullanım Kılavuzu) adresinde bulunan "Supported Protocols and Ports" (Desteklenen Protokoller ve Bağlantı Noktaları) bölümüne bakın.
 1. Yönetim sunucusunda oturum açın.
 2. Dell.com/SupportAssistGroup adresini ziyaret edin. OME ve SupportAssist yazılım paketi'ni indirin (kayıtlı olmak gerekir). OME'niz zaten varsa OME için SupportAssist'i indirin.
 3. SupportAssist for Enterprise (Kuruluş için SupportAssist) bölümüne ulaşana kadar aşağı kaydırın. Software downloads and instructions (Yazılım indirmeleri ve talimatlar) sütununda bulunan Download OME and SupportAssist software bundle (OME ve SupportAssist yazılım paketini indir) öğesine tıklayın.
 4. Formdaki ayrıntıları doldurun ve Submit (Gönder) öğesine tıklayın. İndirme bağlantısı olan sayfa görüntülenir.
 5. Download (İndir) ve ardından Save (Kaydet) öğesine tıklayın. OpenManage Essentials 2.2 indirilir.
 6. OpenManage Essentials yükleyici dosyasına sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır öğesine tıklayın. WinZip Dosya Ayıklayıcısı penceresi görüntülenir.
 7. Sıkıştırmayı Aç öğesine tıklayın.
 8. Sıkıştırmayı açma işlemi başarılı isteminde Tamam öğesine tıklayın. Dell OpenManage Essentials Install (Dell OpenManage Essentials Yükleme) penceresi görüntülenir.
 9. Dell SupportAssist'in seçildiğinden emin olun.  Yükle öğesine tıklayın. Dell OpenManage Essentials Prerequisites (Dell OpenManage Essentials Ön Koşulları) penceresi görüntülenir.
 10. Install All Critical Prerequisites (Tüm Kritik Önkoşulları Yükle) öğesine tıklayın.
 11. Yüklemeyi onaylama isteminde Evet'e tıklayın ve ön koşullar yüklenene kadar bekleyin.
 12. Dell OpenManage Essentials Prerequisites (Tüm Kritik Ön Koşulları Yükle) penceresinde Install Essentials (Essentials'ı Yükle) öğesine tıklayın.
 13. Install Essentials on a local or remote database (Essentials'ı yerel veya uzak veritabanına yükle) isteminde Evet'e tıklayın ve Microsoft SQL Express 2012 yüklenene kadar bekleyin.
 14. Dell OpenManage Essentials Prerequisites (Tüm Kritik Ön Koşulları Yükle) penceresinde Install Essentials (Essentials'ı Yükle) öğesine tıklayın. Install Wizard for Dell OpenManage Essentials (Dell OpenManage Essentials İçin Yükleme Sihirbazı) penceresi görüntülenir.
 15. İleri öğesine tıklayın. License Agreement (Lisans Sözleşmesi) sayfası görüntülenir.
 16. Koşulları okuyun ve koşulları kabul ediyorsanız I accept the terms in the license agreement (Lisans sözleşmesindeki koşulları kabul ediyorum) ifadesini seçin ve Next (İleri) öğesine tıklayın. Setup Type (Kurulum Türü) sayfası görüntülenir.
 17. İleri öğesine tıklayın. Ready to Install the Program (Program Yüklenmeye Hazır) sayfası görüntülenir.
 18.  Yükle öğesine tıklayın. Installation Completed (Yükleme Tamamlandı) sayfası görüntülenir.
 19. Finish (Son) öğesine tıklayın. Yeni bir tarayıcı penceresinde OpenManage Essentials giriş portalı görüntülenir. Eş zamanlı olarak Welcome to Dell SupportAssist Installer (Dell SupportAssist Yükleyicisine Hoş Geldiniz) penceresi görüntülenir.
 20. Welcome to Dell SupportAssist Installer (Dell SupportAssist Yükleyicisine Hoş Geldiniz) penceresinde Next (İleri) öğesine tıklayın. License Agreement (Lisans Sözleşmesi) sayfası görüntülenir.
 21. SupportAssist'in topladığı verileri okuyun ve I Agree (Kabul Ediyorum) öğesini seçin.
 22. Lisans sözleşmesini okuyun veI Agree (Kabul Ediyorum) öğesini seçin.
 23. Next (İleri) öğesine tıklayın ve yükleme tamamlanana kadar bekleyin.
 24. Finish (Son) öğesine tıklayın. Yeni bir Web tarayıcısı penceresinde SupportAssist Setup Wizard (SupportAssist Kurulum Sihirbazı) görüntülenir.
Not: Sunucuları, yalnızca sistemin IP adresini kullanarak bulursanız Dell PowerEdge sunucularını izlemek için OMSA gereklidir. Sunucuyu iDRAC IP adresini kullanarak bulursanız Dell PowerEdge 12. Nesil veya üzeri sunucuları izlemek için OMSA gerekli değildir.
 1. Windows (64 bit) için uzak aygıtta oturum açın ve Dell OpenManage Sunucu Yöneticisi Yönetilen Düğüm Sürüm 8.4'ü indirin.
 2. OpenManage Sunucu Yöneticisi yükleyici dosyasına sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır seçeneğini belirleyin. WinZip Dosya Ayıklayıcısı penceresi görüntülenir.
 3. Sıkıştırmayı Aç öğesine tıklayın.
 4. Sıkıştırmayı açma işlemi başarılı isteminde Tamam öğesine tıklayın.
 5. C:\Openmanage\windows klasörüne gidin.
 6. Setup (Kurulum) dosyasına sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır seçeneğini belirleyin. Server Administrator (Sunucu Yöneticisi) penceresi görüntülenir.
 7. Install Server Administrator (Sunucu Yöneticisi'ni Yükle) öğesine tıklayın. Yükleme sihirbazı görüntülenir.
 8. İleri öğesine tıklayın. License Agreement (Lisans Sözleşmesi) sayfası görüntülenir.
 9. Koşulları okuyun ve Next (İleri) öğesine tıklayın. Setup Type (Kurulum Türü) sayfası görüntülenir.
 10. İleri öğesine tıklayın. Ready to Install the Program (Program Yüklenmeye Hazır) sayfası görüntülenir.
 11.  Yükle öğesine tıklayın. Install Wizard Completed (Yükleme Tamamlandı) sayfası görüntülenir.
 12. Finish (Son) öğesine tıklayın.
Not: Aşağıdaki adımlar yalnızca Microsoft Windows Server 2012 veya sonraki işletim sistemleri için geçerlidir. Diğer tüm işletim sistemleri için aşağıdaki adımları atlayın ve SNMP Hizmetini Yapılandırma adımına geçin.
 
 1. Uzak aygıtta Server Manager (Sunucu Yöneticisi) öğesini açın.
 2. Manage (Yönet) > Add Roles and Features (Roller ve Özellikler Ekle) öğelerine tıklayın. Add Roles and Features Wizard (Roller ve Özellikler Sihirbazı) görüntülenir.
 3. Features (Özelikler) sayfası görüntülenene kadar Next (İleri) öğesine art arda tıklayın.
 4. Features (Özellikler) bölmesinde aşağı kaydırın ve Remote Server Administrator Tools (Uzak Sunucu Yöneticisi Araçları) > Feature Administration Tools (Yönetici Araçları Özelliği) > SNMP Tools (SNMP Araçları) öğelerine ve ardından Next (İleri) öğesine tıklayın.
 5.  Yükle öğesine tıklayın.
 6. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra Close (Kapat) öğesine tıklayın.
 1. Uzak aygıtta bir komut istemi açın, services.msc yazın ve Enter tuşuna basın. Services (Hizmetler) penceresi görüntülenir.
 2. Sağ bölmede SNMP Service (SNMP Hizmeti) öğesine çift tıklayın. SNMP Service Properties (SNMP Hizmeti Özellikleri) penceresi görüntülenir.
 3. Traps (Tuzaklar) sekmesine tıklayın.
 4. Community name (Topluluk adı) alanına, public (ortak) yazın ve Add to list (Listeye ekle) öğesine tıklayın.
 5. Trap destinations (Tuzak hedefler) öğesinin altında Add (Ekle) öğesine tıklayın. SNMP Service Configuration (SNMP Hizmet Yapılandırması) penceresi görüntülenir.
 6. Host name, IP or IPX address (Ana bilgisayar adı, IP veya IPX adresi) alanına OpenManage Essentials'ın yüklü olduğu sunucunun IP adresini yazın ve Add (Ekle) öğesine tıklayın.
 7. Security (Güvenlik) sekmesine tıklayın.
 8. Accepted community names (Kabul edilen topluluk adları) öğesinin altında Add (Ekle) öğesine tıklayın. SNMP Service Configuration (SNMP Hizmet Yapılandırması) penceresi görüntülenir.
 9. Community Name (Topluluk adı) alanına "public" (ortak) yazın ve Add (Ekle) öğesine tıklayın.
 10. Accept SNMP packets from any host (Herhangi bir ana makineden gelen SNMP paketlerini kabul et) öğesini seçin ve Apply (Uygula) öğesine tıklayın.
 11. SNMP Service Properties (SNMP Hizmet Özellikleri) penceresini kapatmak için Tamam'a tıklayın.
 12. Services (Hizmetler) penceresinde SNMP Service (SNMP Hizmeti) öğesine sağ tıklayın ve Restart (Yeniden Başlat) öğesini seçin.
 
 1. Yönetim sunucusunda OpenManage Essentials masaüstü simgesine çift tıklayın. OpenManage Essentials, yeni bir Web tarayıcı penceresinde açılır.
 2. Menü çubuğunda Manage (Yönet) öğesine tıklayın ve ardından Discovery and Inventory (Bulma ve Envanter Oluşturma) alt menüsüne tıklayın. Discovery and Inventory (Bulma ve Envanter Oluşturma) portalı görüntülenir.
 3. Add Discovery Range (Bulma Aralığı Ekle) öğesine tıklayın. Discovery Wizard Configuration (Bulma Sihirbazı Yapılandırması) penceresi görüntülenir.
 4. Guided Wizard (Destekli Sihirbaz) öğesini seçin ve ardından Finish (Son) öğesine tıklayın. Discover Devices (Aygıtları Bul) sihirbazı görüntülenir.
 5. IP address / range (IP adresi / aralığı) alanına uzak aygıtın IP adresini yazın.
 6. Add (Ekle) öğesine ve ardından Next (İleri) öğesine tıklayın. Device Type Filtering (Aygıt Türünü Filtreleme) sayfası görüntülenir.
 7. Bulma işlemine uygun protokolü seçin.
 8. Summary (Özet) sayfası görüntülenene kadar Next (İleri) öğesine art arda tıklayın.
 9. Finish (Son) öğesine tıklayın. Discovery Range Summary (Bulma Aralığı Özeti) portalı görüntülenir. Portal, aygıt bulma işleminin durumunu gösterir.
 10. Bulma işlemi tamamlandıktan sonra Devices (Aygıtlar) menüsüne tıklayın. Devices (Aygıtlar) portalı görüntülenir. Bulduğunuz uzak aygıt, sol bölmede All Device (Aygıtın Tamamı) ağacının Servers (Sunucular) düğümünde görüntülenir.
 1. SupportAssist Setup Wizard (SupportAssist Kurulum Sihirbazı) öğesinin görüntülendiği Web tarayıcısı penceresine gidin.
 2. Welcome (Karşılama) ekranında Next (İleri) öğesine tıklayın. Registration (Kayıt) sayfası görüntülenir.
 3. İletişim bilgilerini verin, tercih edilen e-posta dilini seçin ve Next (İleri) öğesine tıklayın. System Credentials (Sistem Kimlik Bilgileri) sayfası görüntülenir.
 4. Yönetici haklarına sahip bir kullanıcı hesabına ait kullanıcı adını ve parolayı yazın ve Next (İleri) öğesine tıklayın. Summary (Özet) sayfası görüntülenir.
 5. Finish (Son) öğesine tıklayın. SupportAssist Cases (SupportAssist Servis Talepleri) sayfası görüntülenir.
 6. Settings (Ayarlar) sekmesine tıklayın. System Logs (Sistem Günlükleri) sayfası görüntülenir.
 7. Edit Device Type Credentials (Aygıt Türü Kimlik Bilgilerini Düzenle) öğesinin altında bulunan ilgili alanlara uzak aygıtın kullanıcı adını ve parolasını yazın.
 8. Save Changes (Değişiklikleri Kaydet) öğesine tıklayın.

   
Dell SupportAssist'i Başlatma

SupportAssist'i başlatmak için:

OpenManage Essentials yönetim sunucusunda aşağıdakilerden birini uygulayın:< >Dell SupportAssist masaüstü simgesine çift tıklayın. Başlangıç→ Tüm Programlar→ Dell OpenManage Applications→ Dell SupportAssist→ Dell SupportAssist öğelerine tıklayın. OpenManage Essentials panosunda, Extensions (Uzantılar) sekmesine ve ardından SupportAssist Launch (SupportAssist'i Başlat) bağlantısına tıklayın. Windows Güvenlik iletişim kutusu görüntülenirse Kullanıcı Adını ve Parolayı yazın ve ardından Tamam'a tıklayın.

SupportAssist panosu, bir Web tarayıcısında açılır ve First-Time Setup (İlk Kurulum) iletişim kutusu görüntülenebilir.


SupportAssist'i Ayarlama

SupportAssist'in desteklenen aygıtları izleyebildiğinden emin olmak için aygıtlarda sorun varsa destek olayları oluşturun ve sistem günlüklerini Dell'e iletin. Aşağıdaki işlemleri gerçekleştirmeniz gerekir:

İnternet bağlantısı kurun: Sisteminiz İnternete bir güvenlik duvarı veya ara sunucu üzerinden bağlanıyorsa ara sunucu ayarlarının SupportAssist'te yapılandırılması gerekir.
 

 

Not: Ortamınızdaki ara sunucu ayarları değiştirildiğinde SupportAssist'teki ara sunucu ayarlarınızı güncelleştirmeniz gerekir.

 Sistem günlüğü derlemesi kurun: Her Aygıt Türü ve Kimlik Bilgisi Türü için Sistem Günlüklerindeki Varsayılan Aygıt Türü Kimlik Bilgilerini yapılandırın.
Yalnızca Dell Force 10 Ethernet anahtarları için: Dell OpenManage Essentials'taki Force 10 Ethernet anahtarlarını yeniden bulun.
 
  
  


6. Günlükleri toplamak için DSET yerine neden SupportAssist kullanılır?

SupportAssist, Dell EMC 9. ve daha yeni nesil sunuculardan başlayarak tanılama dosyaları oluşturmaya yönelik bir araçtır. SupportAssist Enterprise uzak ve yerel derlemelere imkan tanır. Bu derlemeler Dell EMC Teknik Destek birimine manuel olarak gönderilebilir. Ayrıca, aygıt geçerli bir garanti kapsamındaysa ve SupportAssist Enterprise yapılandırılmışsa derleme, otomatik olarak Dell Sunucularına yüklenir ve bir servis talebi açılır.

SAE tarafından desteklenmeyen eski PowerEdge aygıtlarında, 10. Nesle kadar Windows ve Linux sistemleri için devre dışı bırakılan Dell System E-Support Tool (DSET) 2.2 mevcuttur.

 


Need more help?
Find additional PowerEdge and PowerVault articles

Visit and ask for support in our Communities

Create an online support Request


Article ID: SLN299049

Last Date Modified: 18/06/2018 06:45 PM


Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.