Dell bilgisayarda Thunderbolt bağlantı noktasıyla ilgili Sık Sorulan Sorular (SSS)

Dell bilgisayarda Thunderbolt bağlantı noktasıyla ilgili Sık Sorulan Sorular (SSS)


 


Bu makalede, bir Dell bilgisayardaki Thunderbolt bağlantı noktaları hakkında en sık sorulan soruların yanıtları sunulmaktadır


İçindekiler:

 1. Giriş
 2. Sık Sorulan Sorular

 

1. Giriş

Thunderbolt Logosu 1 Thunderbolt Logosu 2

Bu makale, son kullanıcılarımız tarafından en sık sorulan soruları (SSS) inceleyerek ve her birine net yanıtlar vererek bir Dell bilgisayardaki Thunderbolt bağlantı noktaları hakkında referans sağlar.

Sorular, bağlantı noktalarının nasıl göründüğünden bir şeyler ters gittiğinde nasıl sorun giderileceğine kadar farklılık gösterir.

Umarız ihtiyacınız olan bilgiyi aşağıda bulursunuz. Bulamazsanız lütfen yerel destek bölümünüz ile iletişime geçin.


Başa Dön


 

2. Sık Sorulan Sorular

 

Thunderbolt bağlantı noktası nedir ve Ne işe yarar?

Bağlantı Noktası veya Konnektör:
Dell bilgisayardaki bir Bağlantı Noktası veya Konnektör, Bağlantı Noktasına bağladığınız fiş veya aygıt ile eşleşen deliklere veya bir yuvaya sahiptir.
Thunderbolt (Önceki adıyla Light Peak):
Intel ve Apple tarafından birlikte geliştirilmiştir ve Şubat 2011'den beri kullanılmaktadır. Veri yolunda kullanılan kabloları, konnektörleri ve iletişim protokollerini tanımlayan bir endüstri standardıdır. Bilgisayarlar ve elektronik aygıtlar arasındaki bağlantı, iletişim ve güç kaynağı için kullanılır.
Not: Thunderbolt bir optik teknoloji olarak tasarlanmıştır ve yalnızca optik fiber kablo üzerinde çalışması ve bir Optik Fiziksel Katman kullanması amaçlanmıştır. Bakırın daha ucuz olduğu ve yine de gereken yüksek hızların sağlandığı keşfedilmiştir. Hala PCIe sinyaline bağlıdır ve 4K grafikler için idealdir.

Nasıl çalışır?

Thunderbolt, yüksek çözünürlüklü ekranları ve yüksek performanslı veri aygıtlarını tek bir kompakt bağlantı noktası üzerinden destekleyen devrim niteliğinde bir I/O teknolojisidir. Thunderbolt, dış çevre birimlerinin bilgisayara bağlanmasına izin veren bir donanım arabirimidir. Mini DisplayPort (MDP) ile aynı konnektörü kullanır. Thunderbolt, tek bir kablo üzerinden iletilen elektrik gücü için DC bağlantısının yanı sıra PCI Express (PCIe) ve DisplayPort'u (DP) tek bir seri sinyalde birleştirir. Çeşitli topolojiler aracılığıyla bir konnektörle altı (6) adede kadar çevre birimi desteklenebilir.

Thunderbolt İşlemi

Thunderbolt; Veri, Video, Ses ve Gücü tek bir bağlantı noktasından destekler.

Thunderbolt kabloları genellikle bakırdır. (Hala kullanılabilen bazı fiber optik kablolar vardır ancak bunlarla güç iletilemez.) Kablolar çift yönlüdür ve her Thunderbolt bağlantı noktası iki kanalı destekler. Bu, bağlantı noktasının aynı anda veri gönderip alabileceği anlamına gelir. Ayrıca o bağlantı noktasına takılı çevre birimlerine de güç sağlayabilir. Herhangi bir (1) Thunderbolt bağlantı noktasına zincirleme bağlantı şeklinde takılabilen altı (6) aygıt sınırı vardır. Bunlar Etkin kablolardır, bu nedenle DisplayPort ve USB için benzer kablolardan daha pahalıdır.

Zincirleme Bağlantı Yapılandırmasında Çevre Birimleri

Standardın en güncel yinelemesi Thunderbolt 3'tür ve Mini DisplayPort konnektöründen bir USB C Tipi konnektörüne taşınmıştır ve Thunderbolt ile Thunderbolt 2'ye bir takım geliştirmeler getirmiştir. Mini DisplayPort konnektörünü kullanırken standart sınırlı bir şekilde benimsenmişken C Tipi konnektörün Thunderbolt Arabirimine dahil edilmesiyle bu durumun değişmesi beklenmektedir.

C Tipi Konnektör

Hangi tip Thurderbolt bağlantı noktaları sık kullanılır?

Şu anda kullanımda olan üç (3) tür Thunderbolt bağlantı noktası vardır. Mevcut bağlantı noktalarını, fişleri ve bunların neler başarabileceğinizi görmek için lütfen aşağıdaki sekmelerden sürümünüzü seçin:

Thunderbolt

Thunderbolt 1, 2011 yılında ortaya çıkan Thunderbolt bağlantı noktasının ilk revizyonuydu.

10 Gbit/sn veri hızına sahiptir ve çift kanallıdır.

Port Fiş Fiş Port
Thunderbolt Performansı

Thunderbolt 2

Thunderbolt 2.0, orijinal Thunderbolt teknik özelliklerindeki bir güncelleştirmedir.

Sinyalleme hızını 2 çift yönlü 10 Gbit/sn kanaldan tek bir çift yönlü 20 Gbit/sn kanala arttırdı. Bağlantıdan geçebilecek veri miktarı artmadı ancak tek bir kanalın aktarım hızı ikiye katlandı.

Thunderbolt 2, hem 4K video akışı yapabilir hem de aynı anda bu akışı Sabit Diske yazabilir.

Konnektör hala Mini DisplayPort'tur ve Thunderbolt 2, en güncel DisplayPort 2.1 teknik özelliğini destekler ve Thunderbolt 1 aygıtlarıyla geriye dönük olarak uyumludur. Bu eski aygıtlar yalnızca Thunderbolt 1 hızlarında çalışır.

Port Port Fiş Fiş
Thunderbolt 2 Performansı

Thunderbolt 3

Thunderbolt 3, Thunderbolt 2'nin üzerinden geliştirilmiştir ve artık USB C Tipi Konnektör kullanır.

Aktarım hızları, 20 Gbit/sn'den 40 Gbit/sn'ye iki katına çıkmıştır. Bu da, diğer kablolardan 4 kat daha fazla veri aktarımı ve iki katı video bant genişliği sunar.

60 Hz'de 2 x 4K ve 5K ekranları destekler ve 15 W'lık bir aygıt için şarjı 100 Watt'a artırır.

Önceki standartlarda olduğu gibi USB 3.1 desteği içerir, böylece bu bağlantı noktasında normal USB C tipi kablolar da kullanılabilir.

Yeni bir konnektör içerdiğinden ara adaptörler kullanılmadan eski aygıtlarla uyumlu olmaz.

Port Port Fiş Fiş
Thunderbolt 3 Performansı
Thunderbolt 3 Uygulaması

Dell, Thunderbolt adaptör kabloları tedarik ediyor mu?

Dell'in çevrimiçi mağazasında satışa sunulan bir dizi adaptör kablosu vardır:

Dell Adaptörleri

Tür Görünüm
Dell Adaptörü: USB-C ile HDMI arası USB-C ile HDMI arası
Dell Adaptörü: USB-C ile VGA arası USB-C ile VGA arası
Dell Adaptörü: USB-C ile Ethernet (PXE Önyükleme) arası USB-C ile Ethernet (PXE Önyükleme) arası
Dell Adaptörü: USB-C ile USB-A 3.1 arası USB-C ile USB-A 3.1 arası
Dell Adaptörü: USB-C ile HDMI/VGA/Ethernet/USB 3.0 arası USB-C ile HDMI/VGA/Ethernet/USB 3.0 arası

VisionTek Adaptörleri

Tür Görünüm
VisionTek: USB C Tipi ile DisplayPort arası USB C Tipi ile DisplayPort arası
VisionTek: USB C Tipi ile HDMI arası USB C Tipi ile HDMI arası
VisionTek: USB C Tipi ile VGA arası USB C Tipi ile VGA arası

C2G Adaptörleri

Tür Görünüm
C2G: USB (2.0) C Tipi ile USB-Micro B USB arası USB (2.0) C Tipi ile USB-Micro B USB arası
C2G: USB (3.1) C Tipi ile USB Micro B USB arası USB (3.1) C Tipi ile USB Micro B USB arası

Hangi işletim sistemleri Thunderbolt bağlantı noktalarını destekler?

Şimdiye kadar Thunderbolt'u desteklemeyen bir işletim sistemi olmadı. Apple, Linux ve Windows'un tüm ürünleri, teknoloji ve sürücüler mevcut olduğu sürece bu standardı kullanır.

Başvuru malzemesinde Thunderbolt'un güç aldığı söyleniyorsa bu ne anlama gelir?

En başından itibaren bazı harici aygıtların kendi güçlerini sağlamadıklarını, bağlandıkları bilgisayardan güç almaları gerektiğini ve aynı bağlantı üzerinden veri aktarımı da yaptıklarını gördük:

Mini DisplayPort
Mini DisplayPort 10 Watt şarj sağlar.
C Tipi
C Tipi, 15 W'lık bir aygıt için 100 Watt güç şarjı sağlayabilir.
Bilgisayardan güç almaktadır

Bu aygıtlar çalışırken takılıp çıkarılabilir. Bu, takılır takılmaz çalıştıkları anlamına gelir. Ancak aygıtların sahip olabileceği herhangi bir eklenti işlevi için bazı tescilli sürücüler gerekebilir.

Kablo Adaptörleri (Çeşitli Bağlantı Noktaları)

Kablo Adaptörü

Kablo Adaptörü temelde bağlantı noktası adaptörüdür. Thunderbolt bağlantı noktasını bilgisayarınızdan alıp başka bir bağlantı noktası türüne dönüştürür. Çift yönlülük özelliğini de hesaba katarak yukarıdaki örnekteki eSATA ve SuperSpeed USB 3.0 gibi bazıları iki ayrı bağlantı noktasına gidebilir.

Kablo adaptörü çalışmazsa kablo adaptörünü işletim sisteminin dışında ve diğer Thunderbolt bağlantı noktalarında test edin.

Sorunun kabloyla beraber devam edip etmediğini görmek için başka bir sistemde de test edebilirsiniz.

Aygıt Hub'ı (Çeşitli Bağlantı Noktaları)

Aygıt Hub'ı

Bilgisayardan güç alan ve almayan hub'lar vardır ancak hub'lar, temelinde bilgisayara bağladığınız aygıt sayısını tek bir bağlantı noktasından genişletmenin ucuz ve kolay bir yoludur.

Hub'tan bir (1) fiş bilgisayarınıza gider ve bir dizi aygıtın Hub üzerindeki bağlantı noktalarına bağlanmasına ve bilgisayara geçmesine olanak tanır.

Güç Alan Hub'lar, güç almayanlardan daha iyi çalışır ancak Thunderbolt ile güç alan hub'ları, kablolu takma birimlerinden ayırt etmek zordur.

En fazla altı (6) aygıtı bağlayabilirsiniz.

Hub ile ilgili sorun yaşıyorsanız farklı bağlantı noktaları ve aygıt kombinasyonları deneyin ve başka bir bilgisayarda deneyin.

1 bağlantının her zaman bilgisayara gitmek zorunda olduğunu unutmayın.

Diğer Thunderbolt bağlantı noktalarında ve başka bir sistemde test yapılması, bir hatanın nereden kaynaklandığını belirler.

Thunderbolt ile, Hub üzerindeki bağlantı noktalarının çok farklı türlerde olabilmesini sağlayan ek özelliği elde edersiniz.

Genişletme Kartı (Çeşitli PCIe'ler)

Genişletme Kartı

Genişletme kartları, PCIe yuvasına da bağlandığından bilgisayarınızdaki Thunderbolt bağlantı noktalarının sayısını artırabilir.

Aygıtı kullanırken sorun yaşıyorsanız arızanın nerede olduğunu görmek için aygıtı çeşitli bağlantı noktalarında ve sistemlerde deneyin.

Ses Arabirimi

Ses Arabirimi

Thunderbolt Ses Arabirimleri, USB veya Firewire'a kıyasla çok daha hızlı veri aktarım hızına olanak tanıyan süper hızlı bir 10 Gb/sn bağlantı sunar. Bu teknoloji, sesin kaydı ve kayıttan yürütülmesi için ultra düşük gecikme süresi performansı sunar. Thunderbolt ayrıca performans veya hızdan ödün vermeden sabit sürücüler ve HDMI/USB 3 hub'lar gibi birden fazla aygıtın bağlanmasına da olanak tanır.

Farklı bağlantı noktalarında ve başka bir makinede test yapılması, bir hatanın nereden kaynaklandığını belirler.

USB Sürücüler

USB Sürücü

Flash/USB Sürücüler genellikle düşük güçlü depolama aygıtlarıdır ve disketin yerini almıştır.

Her sürücü her Thunderbolt bağlantı noktasıyla uyumlu değildir. Bağlantı noktasıyla sürücü üreticisi arasında bir çakışma olabilir.

Arızanın nerede olduğunu görmek için aygıtı çeşitli bağlantı noktalarında ve sistemlerde deneyin.

Passport Sürücüleri

Passport Sürücüsü

Passport Sürücüleri genellikle düşük güçlü depolama aygıtlarıdır ve disketin yerini almıştır. Boyutları genellikle 2 TB'nin altındadır ve çoğu zaman mobil aygıtlar için genişletilmiş depolama alanı olarak kullanılır.

Her sürücü her Thunderbolt bağlantı noktasıyla uyumlu değildir. Bağlantı noktasıyla sürücü üreticisi arasında bir çakışma olabilir.

Arızanın nerede olduğunu görmek için aygıtı çeşitli bağlantı noktalarında ve sistemlerde deneyin.

Video Yakalama Cihazları

Video Yakalama

Video Yakalama Cihazları genellikle bilgisayarınıza bağlanan ve ekran içeriğinizi HD kalitesinde yakalayan düşük güçlü aygıtlardır. Videoyu genellikle bağlı bilgisayarda (aygıtta değil) veya bilgisayara takılı genişletilebilir bir aygıtta depolarlar.

Bağlantı noktasıyla sürücü üreticisi arasında bir çakışma olabilir.

Arızanın nerede olduğunu görmek için aygıtı çeşitli bağlantı noktalarında ve sistemlerde deneyin.

Bağımsız Güç Kaynağı

Tabletler / Akıllı Telefonlar

Tabletler ve Akıllı Telefonlar

Tabletler ve Akıllı Telefonlar kendi güç kaynaklarına sahiptir ancak bilgisayardan da güç alabilirler. Genellikle uzak aygıt olarak veya bir bilgisayarla birlikte ek depolama olarak kullanılırlar.

Harici HDD ve SSD

HDD SSD

HDD ve SSD harici sürücüleri uzun süreli kullanım için genellikle harici güç kaynağı kullanır. Bazı passport sürücüleri kısa süreli kullanımlarda bilgisayardan güç alır. Thunderbolt; USB 3.1, Firewire ve eSATA ile mümkün olandan çok daha yüksek aktarım hızları sunar. Thunderbolt 3 ile, bu hızlar yalnızca donanım aygıtlarının limitleriyle sınırlıdır.

Harici RAID Depolama

RAID Depolama

Çevrimdışı ve Ağa Bağlı Depolama'nın her ikisi de kendi harici güç kaynağını kullanır ve disk hatası durumunda yazma hızlarında veya düşme durumunda yardımcı olmak için çoğu zaman RAID olarak yapılandırılır. Şeritlenmiş, yazma hızlarına ve Yansıtılmış, veri kaybı arızasına karşı korumaya yardımcı olur. Thunderbolt; USB 3.1, Firewire ve eSATA ile mümkün olandan çok daha yüksek aktarım hızları sunar.

Harici Medya Sunucusu

Medya Sunucusu

Bu aygıtlar kendi harici güç kaynaklarıyla birlikte gelir ve Ağa Bağlı Depolama'nın yaptığı kadar iş yapar. Thunderbolt kabloları yüksek hızlarda Video, Ses, Veri ve Güç beslemesi yapar ve 4K akışını destekler.

Monitor Ekranları (4K ve daha üstü)

Monitor Ekranları

Thunderbolt bir Optik Standart olarak başlamıştır ve video kayıttan yürütme için hala idealdir. Thunderbolt 3, 60 Hz'de 4K olarak iki monitörü destekleyebilir.

Dijital Fotoğraf Makinesi ve Video Ekipmanı

Kamera Video

Bu aygıtlar, kendi dahili pilleri ve kullanımdan sonra şarj etmek üzere şebeke elektriğine takmak için bir miktar ekstra kabloyla birlikte gelir. Bu aygıtlar, 4K çekimi doğrudan Bilgisayarınıza veya Depolama Aygıtlarınıza yakalamak üzere Thunderbolt ile çalışmak için tasarlanmıştır.

Harici Video Düzenleme Paketi

Video Düzenleme

Bu aygıtlar, yüksek kaliteli 4K videolar ve görüntüleri hızlıca oluşturmak üzere Thunderbolt'un hızından ve kalitesinden yararlanmak için kendi harici güç kaynağıyla birlikte gelir.

Video Paketi

Harici Kablolu Takma Birimi

Kablolu Takma Birimi

Bu aygıtlar kendi harici güç kaynaklarıyla birlikte gelir ve bilgisayarların seçeneklerini genişletmek için kullanılır. Bunlar, Optik Sürücüler ve Sabit Sürücüler içerebilir ancak çoğunlukla birden çok aygıtın ve ekranın bilgisayarınızla çalışmasını sağlayan Hub'ların genişletilmiş sürümleridir. Thunderbolt bağlantısı, Thunderbolt bağlantı noktası olan tüm bilgisayarlarla çalıştığı anlamına geldiğinden çoğu üretici bu takma birimlerini Masaüstü İş İstasyonları olarak sunar. Burada gösterilen Takma Birimi, Dell Thunderbolt 3 Kablolu Takma Birimi'dir ve Thunderbolt bağlantı noktası bulunan Dell olmayan sistemlerle çalışır.

Üstten Görünüm

Üstten Görünüm

 

1 Power Button (Güç Düğmesi)    
Önden ve Sağ Taraftan Görünüm

Önden ve Sol Taraftan Görünüm

 

1 Ses Giriş/Çıkış Konnektörü 2 USB 3.1 Konnektörü
3 USB 3.1 Konnektörü 4 Güç LED'i
5 Güvenlik Kilidi Yuvası    
Sol Taraftan Görünüm

Soldan Görünüm

 

1 Dell Markalı 56 Pimli Konnektör    
 
Not: Takma biriminin sol tarafındaki konnektörle kullanılmak üzere iki tescilli kablo vardır. Birincisi, Thunderbolt Aygıtı ile eşleştirildiğinde kullanılmak üzere Thunderbolt 3 USB C Tipi konnektöre giden 56 pimli konnektördür. İkincisi, Thunderbolt 3 olmayan bir aygıtla kullanım için DisplayPort standardını kullanan USB C Tipi konnektöre giden 56 pimli konnektördür. Bu kabloları Dell'den temin edebilirsiniz.
Arkadan Görünüm

Arkadan Görünüm

 

1 HDMI Konektörü 2 VGA
3 Gigabit Ethernet Konnektörü (NIC) 4 USB 3.1 Konnektörü
5 Stereo Çıkış Konnektörü 6 Mini DisplayPort Konnektörü
7 DisplayPort Konnektörü 8 USB 2.0 Konnektörü x2
9 Thunderbolt 3 C Tipi Konnektör 10 AC Güç Konnektörü

Windows işletim sisteminde çalışan bir Thunderbolt bağlantı noktasını nasıl belirlerim?

Dell bilgisayarınızdaki Thunderbolt bağlantı noktalarınız tak ve kullan özelliğine sahiptir. Thunderbolt bağlantı noktanızla ilgili sorun yaşıyorsanız bu sorun bağlantı noktasıyla, sürücüyle veya aygıtla ilgili olabilir. Aşağıdaki çözümler, Thunderbolt bağlantı noktası sorunlarınızı çözmek için ilgili sorunu belirlemenize yardımcı olacaktır.

Thunderbolt bağlantı noktalarınıza ilişkin sorun giderme işlemine Thunderbolt bağlantı noktaları veya hub'larının düzgün çalışıp çalışmadığını anlamak için Aygıt Yöneticisini kontrol ederek başlayın.

 1. Başlat düğmesine tıklayın.

Not: Windows 8'de fare imlecini Düğmeler Çubuğu görünene kadar ekranın sağ üst köşesine götürün ve ardından Ara öğesine tıklayın. Arama kutusuna Denetim Masası yazın.

Windows 10'da Başlangıç düğmesine tıklayın veya dokunun ve Denetim Masası yazın.

 1. Denetim Masası öğesine tıklayın.

 2. Donanım ve Ses öğesine tıklayın.

 3. Device Manager (Aygıt Yöneticisi) öğesine tıklayın.

 4. Yonga Seti'ne çift tıklayın ve tüm Thunderbolt bağlantılarınızın düzgün çalışıp çalışmadığını görmek için PCI Express Karmaşık Kök öğesinin altına bakın. Düzgün çalışmayan aygıtlar, önünde sarı ünlem işaretiyle görünür.

 5. Aygıt Yöneticisi Thunderbolt bağlantı noktalarının düzgün çalışmadığını gösterirse sürücü güncelleştirmelerini kontrol edin.

 6. Thunderbolt bağlantısı tamamen eksikse bilgisayarınızı Aygıt takılıyken yeniden başlatın ve aygıtla birlikte gelen sürücüyü yükleyin.

Thunderbolt bağlantı noktasında bir Aygıt algılanmadı veya hatalı sorununu nasıl çözerim?

Not: Kazayla Oluşan Hasar Korumanız varsa hasar, Kazayla Oluşan Hasar paketinin bir parçası olarak özel olarak karşılanır. Yerel Teknik Destek ile iletişime geçtiğinizde, hasarın nerede olduğunu ve nasıl gerçekleştiğini bilmemiz gerekir. Herhangi bir korumanız veya Kazayla Oluşan Hasar korumanız yoksa onarımlar ücretli olacaktır.

Garanti durumunuzu aşağıdaki bağlantıdan kontrol edebilirsiniz.

İlk adım, bağlantı noktalarında, konnektörde ve kabloda sorunlara neden olabilecek aşınma veya yıpranma olup olmadığını kontrol etmektir:

 1. Hasar kontrolü çok basittir; Thunderbolt bağlantı noktasına bakın ve görsel olarak şunların olup olmadığını kontrol edin:

  • Bağlantı noktasının etrafındaki plastikte çatlak var mı?
  • Bağlantı noktasının herhangi bir parçası kıvrılmış veya bükülmüş mü?
  • Bağlantı noktasının iç kısmındaki pimlerden herhangi biri bükülmüş veya eksik mi?
  • Bağlantı noktasının herhangi bir parçası eksik veya kırık mı?
  • Aygıtların erkek konnektöründe hasar var mı?
  • Konnektörden aygıta giden kabloda hasar var mı?
 1. Yukarıdakilerden herhangi birinin olduğunu belirlerseniz kazayla oluşan hasar garantinizin olması veya ücretli bir tamir çağrısı için hazırlanmanız gerekir. (Yerel Teknik Destek ekibiniz bu onarım için bir teklif sunacaktır.)

 2. Bağlantı noktasında veya harici aygıtta hasar yoksa bir sonraki adımla devam edin.

 3. Harici Thunderbolt aygıtı başka bir sistemde düzgün çalışıyor mu?

  1. Yanıtınız Evet ise bir sonraki adıma geçin.

  2. Yanıtınız Hayır ise harici aygıtı değiştirmeniz gerekir.

 4. Harici aygıtı porta bağlayın. Konnektörü, Thunderbolt bağlantı noktasına takılıyken hareket ettirirseniz bu durum aygıtın alınıp alınmadığını etkiler mi?

  1. Yanıtınız Evet ise bağlantı sorununu ayrıntılı şekilde ele alabilmek için yerel Teknik Destek ekibiniz ile iletişime geçin.

  2. Yanıtınız Hayır ise bir sonraki adıma ilerleyin.

 5. Herhangi bir şekilde bir yazılım sorununu göz ardı ettiniz mi? Bunu başarmanın dört temel yolu vardır.

  1. Thunderbolt aygıtı doğrudan Bağlantı Noktasına takılıyken bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz. Bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra aygıtla birlikte gelen sürücüyü yükleyin. Hala çalışmıyorsa kalan seçeneklerden biriyle devam etmeniz gerekir. (ii'den iv'e kadar.).

  2. HDD'nizi (Sabit Disk Sürücüsü) benzer şekilde çalışan bir sistemdeki bir taneyle karşılıklı olarak değiştirebilir ve arızanın HDD ile birlikte yeni makinede de görülüp görülmediğini veya sisteminizde kalıp kalmadığını kontrol edebilirsiniz. Adımlar sistem türleri arasında farklılık gösterdiğinden, donanım parçalarını çıkarma ile ilgili talimatlar için Kullanım Kılavuzunuza bakabilir veya makinenize özel bir kılavuz bulmak için "bilgisayar model türünüz", "CRU" ve "çıkarma" gibi terimler kullanarak destek sitemizde arama yapabilirsiniz.

  3. Ubuntu Live CD'sinden (bilgisayarınızda şu anda kullanımda olan işletim sisteminden bağımsız olarak) önyükleme yapabilir ve aynı sorunu başka bir işletim sisteminde deneyimleyip deneyimlemediğinizi kontrol edebilirsiniz. Ubuntu Live CD'leri işletim sistemini Sabit Sürücünüze kurmadan CD'den önyüklemenize olanak tanır. CD'nin ISO'sunu aşağıdaki İndirme bağlantısından indirebilirsiniz. Sistem, Dell Açılış Ekranına önyükleme yaparken F12 tuşuna hızlı bir şekilde dokunun ve görünen tek seferlik önyükleme menüsünden CD/DVD sürücüsü seçeneğini belirleyin.

  4. İşletim sisteminizi fabrika ayarlarına geri yükleyebilir veya yeniden yükleyebilirsiniz.

Dikkat: Dördüncü seçeneği uygulamak son çare olarak ve yalnızca diğer iki adımdan biri uygulanamazsa yapılabilir. Verilerinizin kaybolmasını istemiyorsanız bu prosedürü uygulamadan önce tüm verileri yedeklemeniz GEREKİR. İşletim sisteminin yeniden yüklenmesi veya fabrika ayarlarına geri yüklenmesi işlemleri Sabit Disk Sürücünüzün (HDD) biçimlendirilmesini içerir. Bu prosedürlerle ilgili daha fazla bilgi için lütfen Windows portalındaki kılavuzlara başvurun.
 1. İşletim Sistemi ve Yazılım olasılıkları elendikten sonra sorun görülmeye devam ediyor mu?

  1. Yanıtınız Hayır ise sorun çözülmüştür.

  2. Yanıtınız Evet ise bu sorunu ayrıntılarıyla ele alması için destek biriminizle iletişime geçin, sizi bazı donanım tanılama işlemlerinden geçireceklerdir. Bunlar bilgisayarınızda yerleşik olarak bulunur ve ayrıca Dell Destek Sitesi'nde servis etiketinizi girerek daha fazlasına erişim sağlayabilirsiniz.

Bize ulaşma talimatları için bu makalenin altındaki ek bilgi bölümüne bakın.

Thunderbolt Ethernet Adaptörlerini kullanarak PXE Önyükleme yapabilir miyim?

Evet, yapabilirsiniz ancak bunu desteklemek için BIOS'unuzu yapılandırmanız gerekir. Lütfen aşağıya bakın:

PXE Önyükleme

Not: PXE Önyükleme nedir? - Önyükleme Öncesi Yürütme Ortamı'nın kısaltmasıdır. PXE, Intel'in WfM (Wired for Management) teknik özelliğinin bileşenlerinden biridir. Sistemi, normal önyükleme işleminden önceki bir aşamada bir sunucudan önyükleyebilirsiniz. Bu işlem sistemi dahili Sabit Sürücüsünden hiçbir zaman önyükleme yapmayan bir istemci bilgisayara dönüştürür.

PXE önyükleme özelliğini etkinleştirmek için BIOS'ta çeşitli seçeneklerin etkinleştirilmesi gerekebilir.

 1. Legacy Option ROMs (Eski İsteğe Bağlı ROM'ları) ve UEFI Network Stack'i (UEFI Ağ Yığını) kontrol edin:

 2. BIOS'ta Thunderbolt Boot support özelliğini (Thunderbolt Önyükleme desteği) etkinleştirin: (tüm kutuları işaretleyin).

 3. Sunucu, UEFI PXE Önyükleme'yi desteklemelidir (çoğu durumda Windows Server 2012 gereklidir).

 4. BIOS'tan çıkın ve UEFI PXE Boot IPv4 (UEFI PXE Önyükleme IPv4) öğesini seçin.

 5. UEFI için WDS yapılandırması x86 ve x64 önyükleme görüntülerini içermelidir.

Thunderbolt bağlantı noktanızda Dell Tanılama testi çalıştırma

Dell'in sisteminizle ilgili sorunları belirlemek ve çözmek için çevrimiçi tanılama aracı bulunmaktadır.

 1. Dell PC Diagnostic sayfasına gidin

 2. Gelişmiş sekmesine tıklayın.

 3. Donanım öğesine tıklayın.

 4. Aşağıdaki pencerenin sağ tarafındaki kaydırma çubuğunu kullanarak Thunderbolt / DisplayPort / USB listesini bulun.

 5. Bağlantı noktanıza uygun olanı seçin.

 6.  Run Diagnostics (Tanılamayı Çalıştır) öğesine tıklayın.

 7. Yasal Uyarı bölümündeki Hüküm ve Koşulları kabul edin.

 8. Her bir bağlantı noktasını test etmek için yönergeleri izleyin.

Thunderbolt bağlantı noktasının geleceği nedir?

Thunderbolt standardının kalıcı olduğuna dair hiç şüphe yoktur. Özellikle de artık çok daha fazla kullanım vaat eden C Tipi ile. Bununla birlikte henüz bu standarda büyük oranda bir dönüşüm olmamıştır. Şu anda Thunderbolt kullanıcıları, Firewire standardında olduğu gibi genellikle işlerinde standartların avantajlarına ve kalitesine ihtiyaç duyan profesyonellerdir. Yüksek Kaliteli ve üst uçtaki aygıtlar kullanan Firewire ile aynı yolu izlediğini görebiliyoruz ancak C Tipi konnektörlerin USB'nin yerine geçme yeteneğiyle USB ile aynı pazarı paylaştığı da göz ardı edilemez.

Yeni C Tipi USB standardı hangi avantajları getiriyor? :

Geliştirilmiş Aktarım Hızları
C Tipi, bir konnektör tipidir. Bu nedenle şu anda Thunderbolt 3 standartlarını kullanan en yeni revizyonun C Tipi olduğunu söylemeliyiz. Bu standart, aktarım hızlarını 40 Gbit/sn'ye yükseltmiştir. Satın aldığınız herhangi bir aygıtta Thunderbolt kullanmayı amaçlıyorsanız Thunderbolt'un desteklediğinden emin olmak için aygıtı bir C Tipi konnektör ile kontrol etmenizi öneririz.
Geliştirilmiş Güç Sağlama Özelliği
C Tipi, 100 Watt güç sağlar ve çift yönlüdür. Böylece aynı bağlantı üzerinden veri aktarımı yapılırken aynı anda aynı bağlantı üzerinden güç sağlanabilir veya alınabilir. Çok sayıda aygıt son birkaç yılda USB şarj kablolarına taşındı ve bu gelişme bu işlemi yalnızca daha da hızlandırabilir.
Geliştirilmiş Konnektör ve Fiş Tasarımı
C Tipi konnektör, eski Mini DisplayPort konnektöründen hem daha küçüktür hem de daha iyi tasarlanmıştır. Aynı zamanda kullanımda olan çok sayıda USB türünün de yerini alabilir. (Mikro, Mini ve D Tipi konnektörler gibi.) Bu kablo iki taraflı olduğundan yanlış bir şekilde takılması imkansızdır. Ayrıca gelecekteki iyileştirmelere de olanak tanır.
Geliştirilmiş Protokoller
C Tipi, Diğer Modları kullanarak bir dizi farklı protokolü destekleyebilir. Bunlar, tek bir Thunderbolt bağlantı noktasından VGA, DVI, DisplayPort, HDMI veya diğer bağlantı türlerinden çıktı sağlayabilen adaptörlere sahip olmanıza izin verir.
Thunderbolt'un kullanımını basitleştirme
C Tipi, 1 konnektör türü, değiştirilebilir kablolar ve aygıtlarla daha birleşik bir standarda yol açmalıdır.

C Tipi Konnektör


Başa Dön


 

Ek Bilgiler:

 

Bilgisayarda başka bir bağlantı noktasına sahipseniz lütfen aşağıdaki makaleyi deneyin:

Daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa lütfen teknik Destek ile iletişime geçin.
  Bize Ulaşın  


Başa Dön

Article ID: SLN300756

Last Date Modified: 11/07/2018 12:44 PM


Related Articles

Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.