Bir monitörü bilgisayara nasıl bağlarım?

Bir monitörü bilgisayara nasıl bağlarım?Bilgisayarınız ile monitörünüz arasında doğru şekilde bağlantı kurabilmek için bilgisayarınıza ve monitörünüze ait bağlantı noktalarını bilmeniz gerekir. Böylece görüntüyü alabilmek için doğru kabloyu kullanabilirsiniz.

Önce Fiziksel Bağlantıları Karşılaştırma bölümüne, ardından sırayla Fiziksel Bağlantıları Gerçekleştirme ve Video ve Monitör Ayarlarını Yapma bölümlerine başvurun.

Kablosuz Dell monitörüne bağlanmakla ilgili bilgi almak için Dell Kablosuz Monitör Kılavuzu başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun.


Bilgisayarınızdaki ve monitörünüzdeki video bağlantı noktalarını ortak olanları bulmak için karşılaştırın.

 • Masaüstü bilgisayarlar: Video bağlantı noktaları bilgisayarın arkasında yer alır.
 • Dizüstü Bilgisayarlar: Video bağlantı noktaları dizüstü bilgisayarın arkasında, solunda veya sağında yer alabilir.
 • Monitörler: Video bağlantı noktaları monitörün arka tarafında ve standa paralel bir uzantıda yer alabilir.
  Notlar:
  • Masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayar ve monitörlerde bulunan farklı video bağlantı noktası türlerine dair örnekler için Tablo 1'e başvurun.
  • Bilgisayarınızda ve monitörünüzde bulunan video bağlantı noktalarının ve bunların yerlerinin tam listesini görmek için aygıtınıza yönelik Kurulum ve Teknik Özellikler bölümüne, Hızlı Başlangıç Kılavuzuna veya Kullanım Kılavuzuna başvurun. Daha fazla bilgi için Dell Ürününüz için Kılavuzlar ve Belgeler başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun. Monitörünüzün model numarasına erişmek için monitörünüzdeki Menu (Menü) düğmesine basın. Menünün üst tarafında model numarası yazar.
Name Port Kablo Konnektörü
RCA Kompozit
VGA
DMS59
Tek bağlantılı DVI-I
Çift bağlantılı DVI-I
Tek bağlantılı DVI-D
Çift bağlantılı DVI-D
VGA / DVI-I tipi DVI-A
DisplayPort DPort Port
Mini DisplayPort tipi Display Port
Mini DisplayPort tipi Thunderbolt
Mini DisplayPort tipi Thunderbolt 2
Type-C tipi Thunderbolt 3
Type-A tipi HDMI
Type-B tipi HDMI
Mini / Type-C tipi HDMI
Micro / Type-D tipi HDMI
Automotive / Type-E tipi HDMI
Tablo 1: Video Bağlantısı Noktaları

Bilgisayarınız ve monitörünüz arasındaki ortak video bağlantı noktalarını bulduktan sonra doğru eşleşmeyi sağlamak için bu bağlantı noktalarını görüntü kablosuyla karşılaştırın. Birden fazla video bağlantı noktanız ve kablonuz varsa daha yüksek kaliteli olanı seçin.

Notlar:
 • Fiziksel Bağlantıları Karşılaştırma bölümünde yer alan Tablo 1'de listelenmiş olan bağlantı noktaları, en düşükten en yüksek kaliteye doğru yukarıdan aşağıya sıralanmıştır.
 • Monitörü bilgisayara bağlamak için yalnızca bir video sinyal kablosu kullanın. Bir bağlantı olması yeterlidir ve birden fazla bağlantı kurulması sorunlara neden olabilir.

 1. Güç kablosunu monitöre ve duvar prizine takın.

  Şekil 1: Monitörden duvar prizine elektrik bağlantısı.
 2. Video kablosunu monitöre ve bilgisayara takın.

  Şekil 2: Monitörden Masaüstü Bilgisayara Video Görüntü Kablosu.


  Şekil 3: Monitörden Dizüstü Bilgisayara Video Kablosu.

 3. (İsteğe bağlı) Monitörünüzün üzerinde USB bağlantı noktaları varsa monitörünüzün üzerindeki USB bağlantı noktalarının çalışması için monitörünüzden bilgisayarınıza bir USB kablosu takabilirsiniz.

1. Doğru Girişi Ayarlama

Monitörünüzün girişini, bilgisayarla monitörü bağlamak için kullandığınız Video bağlantı noktasıyla eşleştirin.

Çoğu Dell monitöründe Quick Access (Hızlı Erişim) veya Input (Giriş) düğmesi vardır. Bu düğmeyi kullanarak doğru girişi seçebilirsiniz. Monitörünüzün girişini, bilgisayarla monitörü bağlamak için kullandığınız Video bağlantı noktasıyla eşleştirin.

Not: Monitörünüzdeki kontrollerin eksiksiz listesi için aygıtınızın Kullanıcı Kılavuzuna başvurun. Daha fazla bilgi için Dell Ürününüz için Kılavuzlar ve Belgeler başlıklı Dell Knowledge Base makalesine başvurun. Monitörünüzün model numarasına erişmek için monitörünüzdeki Menu (Menü) düğmesine basın. Menünün üst tarafında model numarası yazar.

2. En Son Video Sürücüsünü Yükleme/Son Sürüme Güncelleştirme

En son video adaptörü sürücüsünün ve BIOS'un yüklü olduğundan emin olun. Bunlar, bilgisayarınızın görsel olarak en iyi şekilde performans göstermesine yardımcı olur.
BIOS ve video sürücülerini indirip yüklemekle ilgili daha fazla bilgi için BIOS - BIOS nedir ve Nasıl İndirilir veya Güncelleştirilir? ve Bir aygıt sürücüsünü nasıl indirip yükleyebilirim? başlıklı Dell Knowledge Base makalelerine başvurun.

3. Video Ayarlarını Yapılandırma

Size en uygun görsel görünüm için çözünürlüğünüzü, renk derinliğinizi ve yazı tipi boyutunuzu yapılandırın!
Video ayarlarınızı değiştirerek simge boyutu, yazı tipi boyutu ve renk derinliği de dahil olmak üzere ekranınızın görünümünü değiştirebilirsiniz.

Video ayarlarını değiştirmekle ilgili talimatlar için bilgisayarınızda yüklü olan İşletim Sistemine karşılık gelen bağlantıya başvurun:

Monitor Support page Dell monitörünüz, dizüstü bilgisayarınız veya tablet ekranınız için daha fazla bilgi ve destek Monitör Destek sitemizde bulunabilir.Article ID: SLN128890

Last Date Modified: 10/12/2018 08:50 AM


Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.