Dell bilgisayarınıza Ubuntu Linux yükleme

Dell bilgisayarınıza Ubuntu Linux yüklemeBu makalede, Dell bilgisayarınıza Ubuntu Linux işletim sisteminin nasıl temiz bir şekilde yükleneceğiyle ilgili bilgiler sağlanmaktadır.


İçindekiler:

 1. Dell Bilgisayarınıza Ubuntu Yüklemeniz mi Gerekiyor?
 2. Yükleme işlemine başlamadan önce bilinmesi ve kontrol edilmesi gereken noktalar
 3. Ubuntu Yüklemesi Kurulumu
 4. Sisteminize Ubuntu Yükleme
 5. Ubuntu yüklemesini yapılandırma
 6. Yüklemeyi tamamlama

Dell Bilgisayarınıza Ubuntu Yüklemeniz mi Gerekiyor?

Dell bilgisayarınıza Ubuntu yüklemeniz gerekiyorsa aşağıdaki kılavuza devam etmeden önce karar vermeniz ve hazırlamanız gereken bazı şeyler söz konusudur.

Not: Sisteminizle gönderilenden farklı bir işletim sistemi yüklüyorsanız bununla ilgili riskler size aittir. Dell, donanımın uyumlu olacağını onaylayamaz ve söz konusu yapılandırmada sistemi destekleyemeyebiliriz.

Unutmayın Tüm gerekli sürücüler İşletim Sistemi yükleme ortamının parçası olarak verildiğinden Dell, Ubuntu sürücülerinin çoğunu vermez. Bu nedenle sisteminizin Canonical yükleme ortamı sürümü ile uyumlu olduğunu denetlemenizi öneririz.

Sistem tipinizin Canonical tarafından Ubuntu için uygun olduğu onaylanmış sistemlerden biri olup olmadığını kontrol ettiniz mi?

 1. Kontrol etmediyseniz lütfen Canonical web sitesine Harici Bağlantı gidin ve modelinizin Canonical tarafından test edilip edilmediğini ve uygun olup olmadığını kontrol edin.

 2. Kontrol ettiyseniz ve desteklenen sistemler listesinde yer alıyorsa işleme devam edebilirsiniz.

Not: Sisteminiz Ubuntu ile gönderilmediyse ve çözümü için Teknik Destek Yardımı gerektiren bir sorununuz varsa. Sistemi, Dell'in gönderdiği duruma geri döndürmeniz ve o noktada sorunun devam edip etmediğini kontrol etmeniz istenebilir. Sorun devam etmiyorsa o noktada sınırlı destek sağlanabilir.

Canonical'dan en yeni DVD veya USB yükleme ortamının bir kopyasını aldınız mı? Bunlar, bu işletim sistemine ilişkin en yeni güncelleştirmeleri ve düzeltmeleri içerir.

Uygun Ubuntu ISO dosyasını Canonical Harici Bağlantı web sitesinden indirebilirsiniz.

Sistemlerini Dell'den Ubuntu önceden yüklenmiş şekilde satın alan müşterilerin sistemlerinde kurtarma görüntüleri mevcuttur. Yeni bir sabit sürücü takıyorlarsa Dell Destek sitesine gidip sistemlerinin servis etiketini veya hızlı servis kodunu girdikten sonra Sürücüler ve İndirmeler bölümünü seçerek bir yükleme görüntüsü indirebilirler.


Başa Dön


Yükleme işlemine başlamadan önce bilinmesi ve kontrol edilmesi gereken noktalar

Ubuntu Yükleme işlemine başlamadan önce dikkate almanız gereken üç nokta vardır:

 1. Yükleme işlemini yapacağınız donanımın tipini kontrol ettiniz mi?

 2. Yüklemenizi etkileyecek BIOS ayarlarının tipini kontrol ettiniz mi?

 3. Yüklemek istediğiniz Ubuntu sürümünü kontrol ettiniz mi?

Yükleme işlemini ne tip bir Donanımda gerçekleştiriyorsunuz ve bu, yükleme yöntemini değiştirecek mi?

Depolama ortamınızın tipi veya biçimi, Ubuntu'yu bilgisayarınıza yükleme adımlarını etkileyebilir. Bu etki, yeni M2 kartlarından birine yüklemekten standart bir SATA sabit disk sürücüsüne veya bir Intel Matrix RAID yapılandırmasındaki aynı SATA sabit disk sürücülerine yüklemeye kadar değişebilir. Bilgisayarınızdaki donanımın, ihtiyacınız olan yükleme türünü gerçekleştirmenize olanak tanıyacağından emin olun veya yükleme yönteminizi sistem donanımına göre nasıl değiştirmeniz gerektiğiyle ilgili bir fikir edinmek için aşağıda bağlantıları verilen makaleleri okuyun:

Not: Lütfen USB 2.0 ve daha eski çıkarılabilir ortam aygıtlarının yeni Intel SkyLake İşlemcilerinin kullanıldığı sistemlerde desteklenmediğini unutmayın. USB 2.0 Hub, CPU'ların Yonga Setleri tarafından artık desteklenmemektedir.
Sisteminizde ne tip bir BIOS kurulu ve bu, yükleme yönteminizi değiştirecek mi?

Eski ve UEFI (Birleşik Genişletilebilir Bellenim Arabirimi) BIOS kurulumları arasındaki fark, bir yüklemenin başarılı veya başarısız olmasıdır. Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen aşağıda bağlantıları verilen makalelere göz atın:

Hangi Ubuntu sürümünü yüklemek istiyorsunuz?

Diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi Ubuntu da sürekli olarak kullanım deneyimini ve performansını iyileştirmeye ve daha iyi hale getirmeye çalışmaktadır. Ubuntu'nun farkı, her zaman için iki güncelleştirme seçeneğine sahip olmanızdır:

İlk seçenek, en son LTS (Uzun Vadeli Destek) sürümüdür.

Bu güncelleştirme her iki yılda bir kullanıma sunulur ve beş yıl boyunca yayınlanan güncelleştirmelerle Canonical tarafından tam olarak desteklenir. Bu sürüm, test edilmiş ve kararlı bir derleme olarak kabul edilir.

İkinci seçenek, en yeni Normal sürümdür.

Bu güncelleştirme her 6 ayda bir kullanıma sunulur ve yalnızca 9 ay boyunca yayınlanan güncelleştirmelerle Canonical tarafından desteklenir. Bu normal sürümler, işletim sisteminin en modern hali olarak kabul edilir ancak bu yüzden bazı sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Bu derlemeler genellikle test kullanıcıları ve geliştiriciler tarafından kullanılır.

Bunların yerine, Ubuntu'nun yeni bir sürümüne yükseltme yapmak istiyorsanız lütfen aşağıda bağlantısı verilen makaleye göz atın:


Başa Dön


Ubuntu Yüklemesi Kurulumu

 1. Ubuntu diskini DVD sürücünüze yerleştirin veya Önyüklenebilir USB'nizi sistemdeki bir bağlantı noktasına bağlayın.

 2. Başlatma sırasında Dell logosu görüntülendiğinde hızlı bir şekilde F12 tuşuna basın. Bu işlem, sizi Tek Seferlik Önyükleme menüsüne yönlendirir.

 3. Menüde gezinmek ve seçiminizi vurgulamak için İmleç/Ok tuşlarını kullanabilirsiniz. USB'den Önyükle veya CD/DVD Sürücüsünden Önyükle seçenekleri belirlenebilir. Seçiminiz vurgulandıktan sonra ENTER tuşuna basın.

 4. Kurulum önyüklendiğinde, Ubuntu'yu Dene seçeneğini belirleyin. Bu seçenek, donanımınızın Ubuntu tarafından uygun görülüp görülmediğini kontrol eder.

 5. Devam etmek için hazır olduğunuzda, Ubuntu'yu Yükle düğmesine tıklayın. Yükleme sihirbazı görüntülenir ve bazı seçimler yapmanız istenir.

 6. Yükleme dili seçiminizi yapın ve Devam öğesine tıklayın.

Dil Seçimi

 1. Ubuntu yüklenmeye hazırlanıyor penceresi görüntülenir. Geçerli seçenekleri belirleyin ve Devam öğesine tıklayın.

Yüklemeye Hazırlanıyor

Not: Yükleme sırasında hem kablolu bir ağ konnektörünün hem de bir Güç kablosunun bağlı olmasını öneririz.


Başa Dön


Sisteminize Ubuntu Yükleme

 1. Kablolu bir bağlantınız olmazsa yükleme işlemi, bir Kablosuz Wi-Fi bağlantısı ayarlamanızda size yol gösterir.

Kablosuz Kurulum

 1. Yükleme tipi penceresi görüntülenir. Çeşitli seçenekler mevcuttur.

  1. Ubuntu'yu diğer İşletim Sistemleriyle birlikte İkili Önyükleme için yüklemek isterseniz Başka Bir Şey Seçeneğini belirlemeden önce aşağıda bağlantısı verilen kılavuzu okuyun.

  2. Ubuntu'yu sabit sürücünüzün tamamına yüklemek isterseniz Diski sil ve Ubuntu'yu yükle seçeneğine tıklayın. Daha sonra, Ubuntu'yu yüklemek istediğiniz Sabit Sürücüyü seçin. 3. adımla devam edin.

   Dikkat: Bu işlem, belirtildiği gibi o sırada diskte bulunan tüm verileri ve sistemleri siler.

  3. Sabit Sürücüde manuel olarak çeşitli bölümlendirmeler yapmak veya bir müşteri yüklemesi oluşturmak isterseniz Başka Bir Şey seçeneğini belirlemeden önce aşağıda bağlantısı verilen kılavuza gidin.

Yükleme Tipi

 1. Şimdi Yükle öğesine tıklayın. Bu noktadan itibaren yüklemeyi iptal edemezsiniz.


Başa Dön


Ubuntu yüklemesini yapılandırma

 1. Birkaç yapılandırma ayarını yapmanız gerekir. Daha sonra, Neredesiniz? penceresi görüntülenir.

Neredesiniz?

 1. Haritada size en yakın konumu seçin veya metin kutusuna konumunuzu yazın ve Devam öğesine tıklayın.

 2. Klavye düzeni penceresi görüntülenir. Sisteminiz için doğru klavye düzenini seçin ve Devam öğesine tıklayın.

Klavye Düzeni

Not: Hangi düzeni kullandığınızdan emin değilseniz yardım için şimdi Klavye Düzenini Tespit Et düğmesini seçebilirsiniz.
 1. Kimsiniz? penceresi görüntülenir. Bu noktada bilgilerinizi girebilirsiniz.

Oturum Açma Ekranı

 1. İşletim sistemi yüklenirken ekranda, sisteminize yüklemekte olduğunuz Ubuntu revizyonuyla ilgili size daha fazla bilgi sağlayan farklı ekran görüntüleri gösterilir.

Sistemi Yükleme

Başa Dön


Yüklemeyi tamamlama

 1. Yükleme sihirbazı tamamlandığında, Yükleme tamamlandı mesaj penceresi açılır. Bilgisayarınızı yeniden başlatmak için Şimdi Yeniden Başlat öğesine tıklayın.

Yükleme Tamamlandı

 1. Ubuntu artık yüklenmiştir.

 2. Aşağıdaki bağlantıda çeşitli başlangıç kurulumu tavsiyeleri bulabilirsiniz.

Not: Yükleme işlemini tamamladıysanız ve sorunlarla karşılaşırsanız en kolay ve en hızlı çözüm yüklemeyi tekrar çalıştırmanızdır.


Başa Dön


Ek Bilgiler:

Not:
Yazılım desteği, Canonical tarafından aşağıdaki yöntemlerle sağlanmaktadır:
Dell tarafından sağlanan Teknik Destek:


Başa Dön

Article ID: SLN151664

Last Date Modified: 04/04/2018 08:32 AM


Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.