BIOS Nedir ve Dell Sisteminizde BIOS Nasıl Güncellenir?

BIOS Nedir ve Dell Sisteminizde BIOS Nasıl Güncellenir?Sistem BIOS'u hakkında daha fazla bilgi almak ve Dell Sisteminizdeki BIOS nasıl Kontrol Edilir ve Güncelleştirilir öğrenmek ister misiniz? Bu makalede bunu nasıl yapabileceğiniz gösterilmiştir.

Not: Sistem BIOS'unuzu Sıfırlama veya Temizleme işlemleri hakkında bilgi edinmek için lütfen şu KB makalesine bakın:

İçindekiler:

 1. Sistem BIOS'u Nedir?
 2. Sistem BIOS'unuzu Neden Güncelleştirmelisiniz?
 3. Sistem BIOS Sürümünüzü Kontrol Etme
 4. Windows'da Sistem BIOS'unuzu Güncelleştirme
 5. BitLocker Özellikli Sistemlerde BIOS'u Güncelleştirme
 6. USB Flash Sürücü Kullanarak Sistem BIOS'unu Güncelleştirme
 7. Linux ve Ubuntu Ortamlarında Dell BIOS'u Güncelleştirme
 8. Faydalı Bağlantılar

1. Sistem BIOS'u Nedir?

BIOS, Basic Input Output System (Temel Giriş Çıkış Sistemi) anlamına gelen bir kısaltmadır. "Sistem Kurulumu" olarak da bilinen BIOS, Bilgisayarın Anakartında, CMOS (Bütünleyici Metal Oksit Yarı İletken) olarak da adlandırılan küçük bellek yongasında bulunan bir yazılımdır. Bilgisayarın donanımı ve işletim sistemi arasında arabirim görevi görür, örneğin yazılımın bilgisayar donanımını kontrol etmesine izin verir.

BIOS, önyüklemenin Ağdan mı yoksa Sabit sürücüden mi yapılacağı veya hangi sürücünün ilk olarak önyükleneceği gibi bilgisayar tarafından kullanılan temel talimatları yerine getirmek için gereken yönergeleri içerir.

BIOS aynı zamanda bir bilgisayarda sabit sürücü, disket sürücüsü, optik sürücü, CPU, bellek, Tak ve Çalıştır özellikli aygıtlar vb. donanım bileşenlerini belirler ve yapılandırır. Buna ESCD (Genişletilmiş Sistem Yapılandırma Verisi) adı verilir ve NVRAM (Geçici Olmayan Rastgele Erişim Belleği) olarak da bilinen geçici olmayan ek bellekte saklanır

Yıllar boyunca teknoloji değişti fakat insanlar BIOS'u, aralarında küçük farklar olsa da hala CMOS ve NVRAM olarak adlandırıyor. CMOS, BIOS ve BIOS ayarlarını barındırır, NVRAM ise ESCD'yi barındırır. BIOS'u güncelleştirmek NVRAM'i temizlemeyecektir.

Dell Bilgisayarlarda, Dell yükleme ekranında F2 tuşuna basarak sistem BIOS'una veya Kuruluma girebilirsiniz. (Şekil 1)

Şekil 1: BIOS Yükleme Ekranı

BIOS Yükleme Ekranı

F12 tuşuna basıp ardından menüden BIOS Setup (BIOS Kurulumu) öğesini seçerek de sisteme girebilirsiniz. (Şekil 2)

Şekil 2: Tek Seferlik Önyükleme Menüsü

Önyükleme menüsü

Dikkat: BIOS ayarlarını değiştirirken dikkatli olun. BIOS arabirimi gelişmiş kullanıcılar için tasarlanmıştır, bilgisayarın düzgün biçimde başlatılmasını sağlayan bir ayarı değiştirebilir ve potansiyel veri kaybı yaşayabilirsiniz.

BIOS sistem kurulumu ekranının örnek görüntüsü şöyledir: (Şekil 3)

Şekil 3: OptiPlex 990 BIOS Ekranı

BIOS Ekranı

Başa dön


2. Sistem BIOS'unuzu Neden Güncelleştirmelisiniz?

Dell, BIOS güncelleştirmesinin planlanmış güncelleştirme döngünüzün bir parçası olmasını önerir. İşletim Sistemi ve sürücü revizyonları gibi, bu güncelleştirme de sistem yazılımını güvenlik güncelleştirmelerinin ve artırılmış istikrarın yanı sıra diğer sistem modülleriyle (donanım, bellenim, sürücüler ve yazılım) uyumlu ve güncel tutmanıza yardımcı olacak özellik geliştirmeleri veya değişiklikleri içerir.

Windows ve Antivirüs program güncelleştirmeleri genelde otomatiktir. BIOS bunlardan farklı olarak manuel olarak güncelleştirilir.

Dell, bu işlemin en kolay şekilde yapılmasını sağlayan, kullanımı kolay kendiliğinden yüklenen bir güncelleştirme paketi sunar.

Dikkat: Herhangi bir hata, potansiyel veri kaybıyla sonuçlanabileceği için BIOS'u güncelleştirmeden önce mutlaka verilerinizi yedekleyin.

Başa dön


3. Sistem BIOS Sürümünüzü Kontrol Etme

BIOS sürümünüzü kontrol etmenin birkaç yolu vardır. En kolay yöntem Sistem Bilgileri'ni kullanmaktır.

Windows 8 ve 8.1 "Metro" ekranına run yazın ve Return tuşuna basın, Run kutusuna msinfo32 yazın ve Tamam öğesine tıklayın.

Windows 10'da Arama kısmına msinfo32 yazın ve Return tuşuna basın

Daha eski Windows sürümlerinde Sistem Bilgileri ekranını görmek için Başlat Tuşu'na tıklayın, ardından Run öğesine tıklayın, Run kutusuna msinfo32 yazın ve Tamam öğesine tıklayın

Sistem Bilgisi penceresi açıldığında sol gezinme penceresinde Sistem Özetinin vurgulandığından emin olun. Sağ gezinme penceresinde de BIOS Sürümü/Tarihini arayın (Şekil 4)

Şekil 4: Sistem Bilgileri

msinfo32

BIOS sürümünü komut isteminden de kontrol edebilirsiniz.

 1. Başlat öğesine tıklayın. Çalıştır veya Arama kutusuna cmd yazın, ardından arama sonuçlarında "cmd.exe" öğesine Tıklayın.

 2. Kullanıcı Erişim Denetimi penceresi belirirse Evet öğesini seçin

 3. Komut İstemi penceresindeki C:\ komutuna systeminfo yazın ve Enter tuşuna basın; BIOS sürümünü sonuçlarda bulabilirsiniz (Şekil 5)

Şekil 5: systeminfo komut satırı

systeminfo

Başa dön


4. Windows'da Sistem BIOS'unuzu Güncelleştirme

Sistem BIOS'unuzu güncel tutmanız önemlidir. Yeni BIOS sürümleri, Güvenlik güncelleştirmeleri ve Artırılmış istikrarın yanı sıra Donanım uyumu için geliştirmeler ve gelişmiş Tanılama sağlayabilir.

BIOS güncelleştirmesine ihtiyacınız olduğuna karar verdiğinizde yeni sürümü www.dell.com/drivers adresindeki Dell destek sayfasından indirebilirsiniz

Aşağıdaki video, sistem BIOS'unuzun Güncelleştirilmesi hakkında görsel bir kılavuzdur.

Not: Dizüstü bilgisayar veya Taşınabilir bilgisayarlarda BIOS'u güncelleştirirken pil takılı olmalı ve AC adaptörü fişe takılmalıdır.
 1. Bir web tarayıcısı açın (Internet Explorer, Firefox, Chrome vb.) ve www.dell.com/support/drivers sayfasına gidin

 2. "Identify your product" (Ürününüzü tanımlayın) talimatıyla karşılaşırsanız Servis etiketinizi girin veya ürününüzü manuel olarak seçmek için "Ürün ara" öğesini seçin.

 3. Gösterilen sistem doğru değilse "View a different product" (Başka bir ürünü inceleyin) öğesine tıklayın ve tekrar ürün etiketinizi girin veya manuel olarak Arama yapın

 4. Doğru sistem seçildikten sonra "Find it Myself" (Kendim Bulurum) öğesinin olduğu sekmeye tıklamanız ve sayfanın aşağısına doğru "Refine your results:" (Sonuçlarınızı daraltın) öğesini aramanız gerekebilir. Açılır Category (Kategori) menüsünde BIOS öğesini seçin. Sonuçlar sadece BIOS kategorisini gösterecek şekilde daralacaktır.

 5. Birden fazla listelenmiş dosya varsa BIOS'un en güncel sürümünde "View details" (Ayrıntıları görüntüle) öğesine tıklayın. Ardından "Important Information" (Önemli Bilgiler) öğesine tıklayın.

Not: Bazen son sürüme güncelleştirmeden önce önceki sürümü yüklemeniz gerekebilir. Bu bilgi genellikle "Important Information" (Önemli Bilgiler) kısmında bulunur. Diğer BIOS sürümlerini bulmak için https://downloads.dell.com sayfasında bulunan bağlantıları inceleyerek indirme sürümünü bulmaya çalışabilirsiniz
 1. İndirme işlemini başlatmak için Download File (Dosyayı İndir) öğesine tıklayın

 2. Dosyayı Masaüstünüze kaydedin

 3. İndirme işlemi tamamlandığında masaüstünüzdeki simgeye çift tıklayabilirsiniz.

 4. Kurulum işlemini tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin (Şekil 6). Bu, sisteminizi yeniden başlatacak ve bir BIOS güncelleştirmesi gerçekleştirecektir

Şekil 6: BIOS Yükseltme Güncellemesine Devam Et Komutu

BIOS güncellemesi

Yukarıdaki ekran görüntüsü sürüm ve sistem tipine göre değişiklik gösterebilir.

Başa dön


5. BitLocker Özellikli Sistemlerde BIOS'u Güncelleştirme

Dikkat: BIOS'u güncelleştirmeden önce BitLocker askıya alınmamışsa sistem bir sonraki yeniden başlatma işleminde BitLocker anahtarını tanımayacaktır.

Bu durumda ilerlemek için kurtarma anahtarı girmeniz istenecek ve sistem her bir yeniden başlatma işleminde bunu soracaktır.

Kurtarma anahtarı bilinmiyorsa bu veri kaybı veya işletim sisteminin gereksiz bir şekilde tekrar kurulmasıyla sonuçlanabilir.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen şu Knowledge Base Makalesi'ne bakın:

Başa dön


6. USB Flash Sürücü kullanarak Sistem BIOS'unu güncelleştirme

Sistem Windows'a yüklenemiyorsa fakat hala BIOS'un güncelleştirilmesi gerekiyorsa başka bir sistem kullanarak BIOS dosyasını indirin ve bunu önyüklenebilir bir USB Flash Sürücüye kaydedin.

Not: Önyüklenebilir bir USB Flash sürücüye ihtiyacınız olacak. Daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki makaleye başvurun:
 1. Başka bir sisteme BIOS güncelleştirme .EXE dosyasını indirin

 2. Dosyayı (örn. O9010A12.exe) önyüklenebilir USB Flash sürücüye kopyalayın.

 3. BIOS güncelleştirmesi gereken sisteme USB Flash sürücüyü takın.

 4. Sistemi yeniden başlatın ve Tek Seferlik Önyükleme Menüsü'nü görüntülemek için Dell Açılış logosu belirdiğinde F12 tuşuna basın.

 5. Ok tuşlarını kullanarak USB Depolama Aygıtı seçeneğini belirleyin ve Return tuşuna basın

 6. Sistem, Diag C:\> istemini önyükleyecektir

 7. Dosyayı tam dosya adını yazarak çalıştırın, (örn. O9010A12.exe) ve Return tuşuna basın

 8. BIOS Güncelleştirme Yardımcı Programı yüklenecektir, ekrandaki talimatları izleyin (Şekil 7)

Şekil 7: DOS BIOS Güncelleme Ekranı

DOS BIOS

Başa dön


7. Linux ve Ubuntu Ortamlarında Dell BIOS'u Güncelleştirme

Sistem BIOS'unu Ubuntu gibi bir Linux ortamında güncelleştirmek istiyorsanız aşağıdaki bağlantıyı izleyerek yardım alabilirsiniz:

Başa dön


8. Faydalı Bağlantılar

Aşağıdaki makaleler, üstlendiğiniz göreve/ihtiyacınız olan bilgiye bağlı olarak BIOS ile ilgili sizin için yararlı olacak diğer başlıkları içermektedir.


Daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa lütfen Teknik Destek ile iletişime geçin

Bize UlaşınArticle ID: SLN284433

Last Date Modified: 15/10/2018 11:29 AM


Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.