Oyun Performansınızı En Üst Düzeye Çıkarma (İngilizce)

Oyun Performansınızı En Üst Düzeye Çıkarma (İngilizce)


Dell Gaming dizüstü ve masaüstü bilgisayarları, birçok modern oyunun içerdiği muhteşem görselleri işleme gücüne sahiptir. Ancak yeni oyunlar güzellik ve karmaşıklıkta sürekli gelişmekte ve son teknoloji oyunlar son teknoloji oyun donanımı gerektirmektedir. Son çıkan üst sınıf oyunlardaki performansınızdan memnun değilseniz daha yeni, daha gelişmiş bir modele yükseltmeyi düşünebilirsiniz. Fakat, mevcut dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızla biraz daha idare etmek istiyorsanız bu makaledeki öneriler makinenizin performansını son noktasına kadar kullanmanıza yardımcı olacaktır.
 
NOT: Bu öneriler aşağıda sunulan sırayla uygulanmalıdır.


Sürücüleri Güncelleştirme

Grafik kartı/yongası ve işlemci sürücülerinizi güncel tutmak oyun bilgisayarınızdan her zaman en iyi performansı almanızı sağlar. En güncel sürücüleri indirmek için aşağıdaki uygun bağlantılara tıklayın:

Windows'ta Ayarlarınızı Değiştirme

İşletim sisteminizde oyun performansında çok ciddi bir gelişme sağlamayan fakat uygulanması kolay ve ücretsiz birkaç seçenek ve ayar bulunmaktadır.

 • Windows "görsel efektler" seçeneğini devre dışı bırakın. Bu görsel efektler genellikle dekoratiftir ve bunları devre dışı bırakmak bilgisayarınızın hızında küçük bir artış sağlayabilir. Bunu yapabilmek için işletim sisteminizdeki aşağıdaki adımları uygulayın:

Windows 10

 1. Arama çubuğuna "performans" yazın ve sonuçlar arasından Windows'un görünümünü ve performansını ayarla seçeneğini seçin.
 2. Görsel Efektler sekmesinden En iyi performans için ayarla seçeneğini seçin. Alternatif olarak Özel seçeneğini seçin ve devre dışı bırakmak istediğiniz efektleri seçin.
 3. Uygula öğesine tıklayın.

Windows 8/8.1

 1. Arama çubuğuna "efektleri ayarla" yazın ve Ayarlar seçeneğini, ardından Windows'un görünümünü ve performansını ayarla seçeneğini seçin
 2. Görsel Efektler sekmesinden En iyi performans için ayarla seçeneğini seçin. Alternatif olarak Özel seçeneğini seçin ve devre dışı bırakmak istediğiniz efektleri seçin.
 3. Uygula öğesine tıklayın.

Windows 7

 1. Başlat düğmesine ve ardından Denetim Masası öğesine tıklayın.
 2. Arama çubuğuna "performans bilgileri ve araçları" yazın ve sonuç listesinden bu sonucu seçin.
 3. Görsel efektleri ayarla seçeneğine tıklayın.
 4. Görsel efektler sekmesinden En iyi performans için ayarla seçeneğine tıklayın ve ardından Tamam seçeneğine tıklayın.
 • Bellek ve işlemci gücüne yer açmak için oyun olmayan uygulamaların tümünü kapatın. Web tarayıcıları ve diğer uygulamalar bilgisayarınızın kaynaklarını tüketebilir ve oyununuzu yavaşlatabilir. Performansta gözle görülür bir artış için oyunu başlatmadan önce diğer her şeyi kapatın.

  Creators Update'e sahip Windows 10 kullanıcıları, sisteminizin kaynaklarına oyun öncelikli erişim sağlayan Oyun Modundan faydalanabilir. Bilgisayarınızda Oyun Modunu etkinleştirmek hakkında daha fazla bilgi için Xbox Destek makalesine göz atın.

Oyun İçi Ayarlarınızı Değiştirme

Oyunların neredeyse tümünde oyun içinden erişim sağlanabilen grafik özellikleri menüsü bulunur. Bu özelliklerin ayarlarını değiştirmek bazı kalite detaylarını düşürerek önemli miktarda kare hızı artışı sunar.

Bilgisayarınızın oyun ayarlarını optimize etmenin en kolay yolu Grafik İşlem Birimi (GPU – grafik veya ekran kartı olarak da adlandırılır) üreticinizin resmi uygulamasını kullanmaktır. Bu uygulamalar, bilgisayarınızda yüklü oyunları tarar ve bilgisayarınızın oyun potansiyeline göre her oyun için bir optimum ayar profili oluşturur. Bu işlem, doğrudan mümkün olan en iyi performans ve kalite dengesinde oynama imkanı sunar.

Oyununuzun grafik ayarlarını manuel olarak ayarlamak istiyorsanız bazı özelliklerin performans üzerinde diğerlerinden daha büyük etkiye sahip olduğunu unutmayın ve öncelikli olarak ayarlamanız gereken özellikler oyundan oyuna değişiklik gösterebilir. Genellikle çok büyük bir görsel farklılık oluşturmadan performansınızı artırmak için aşağıdaki kaynak ağırlıklı özellikler düşürülebilir veya tamamen kapatılabilir:

 • Gölge efektleri
 • Yansıma efektleri
 • Ortam aydınlatması
 • Hareket bulanıklığı
 • Alan derinliği 
NOT: NVIDIA ve AMD bazı popüler oyunlar için kendi web sitelerinde de optimizasyon kılavuzları sunabilir. 

Hız aşırtma yapma

Bir bileşene "hız aşırtma" yapma, hız oranını üretici özelliklerinin üzerine çıkartmaktır. Daha hızlı hız oranı saniyede daha fazla işlem anlamına gelir, bu yüzden oyun tutkunları genellikle mevcut donanımlarından az da olsa ekstra bir güç alabilmek için işlemcilerine veya GPU'larına hız aşırtma yapar.

Dell, bileşenlere zarar verme riski nedeniyle dizüstü ve masaüstü oyun bilgisayarlarında manuel hız aşırtmayı desteklemez. Fakat, bazı Alienware modelleri Dell'den "fabrikada hız aşırtma yapılmış" şekilde sipariş edilebilir; bu bilgisayarlar Alienware Overclocking makalesindeki talimatlara uyarak etkinleştirilebilen Dell tarafından onaylanmış hız aşırtma profilleriyle birlikte gelir.

Bileşenlerinizi Yükseltme

Yukarıdaki seçeneklerin hepsini denediyseniz ve hala oyun deneyiminizden memnun değilseniz daha yeni, daha güçlü bileşenlere yükseltmeniz gerekebilir. Yükseltme yapmak en yüksek performans artışını sağlar, fakat aynı zamanda en pahalı ve muhtemelen en karmaşık seçenektir.

Yükseltme Yapmadan Önce

Bileşenlerinizi yükseltmeye başlamadan önce Dell oyun bilgisayarınıza yaptığınız yatırımı aşağıdaki önlemleri alarak koruyun.

Garanti Sınırlamaları

Dell marka oyun bilgisayarı ve Dell web sitesinden alınan tüm bileşenler sınırlı garanti kapsamındadır. Bilgisayarınızı Dell'den bir bileşenle yükseltirseniz bilgisayarın orijinal garantisi kapsamında değerlendirilecektir. Ancak bileşeninizi üçüncü bir taraftan satın alırsanız bileşen üreticisinin garantisi kapsamında değerlendirilecektir. Bilgisayarınızı yükseltmek Dell garantisini ihlal etmese de aşağıdaki sınırlamaları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir:

 • Bilgisayarınızda sorun giderme işlemi yaparken Dell teknik ekibi muhtemelen öncelikle tüm üçüncü taraf bileşenleri çıkarmanızı isteyecektir.
 • Bilgisayarınızı onarım için Dell'e gönderirseniz öncelikle üçüncü taraf bileşenleri Dell marka orijinalleriyle değiştirmeniz gerekmektedir.
 • Üçüncü taraf bir bileşen takarken bilgisayarınıza zarar verirseniz bilgisayarın orijinal garantisi onarım işlemini karşılamaz.

Elektrostatik Deşarjı Önleme

Bilgisayarınızı yükseltmek için bilgisayarınızın içini açmanız ve iç bileşenlerine dokunmanız gerekmektedir. Gerekli önlemleri almazsanız bilgisayarınızda veya kendinizde elektrostatik deşarj (ESD) zararına neden olabilirsiniz. İçini açmadan önce kendinizi ve bilgisayarınızı nasıl düzgün bir şekilde topraklamanız gerektiğini öğrenmek için ESD Hasarından Kaçınma Yolları hakkındaki videoyu izleyin. (Video yalnızca İngilizcedir, bazı diller için altyazı mevcuttur)

Bileşen Uyumluluğu

Bilgisayarınız için yeni bir bileşen sipariş etmeden önce mevcut sisteminizle çalışacağından emin olun! Bilgisayarınızın sahip olduğu bileşenleri öğrenmek için bilgisayarınızın Ürün Desteği sayfasına gidin ve Kılavuzlar ve belgeler sekmesinden ilgili belgeleri bulun. Bilgisayarınızın Dell mağaza sayfasındaki ürün tanıtımından da bazı bileşen özelliklerini bulabilirsiniz.

Özelliklerinizi bulduktan sonra Görüntü, Depolama ve Bellek kategorilerindeki detayları not alın. Uyumlu yükseltmeler ararken size yardımcı olacaktır. 

NOT: Bazı ülkelerdeki kullanıcılar, bilgisayarlarının Ürün Desteği sayfasındaki Parçalar ve aksesuarlar sekmesini kullanabilirler. Bu sekme, sisteminizle çalışma garantisi olan yükseltmelere doğrudan bağlantı sağlar. 

GPU'nuzu Yükseltme

Yeni oyunlar yüksek GPU performansı gerektirir, bu yüzden bu bileşeni yükseltmek en fazla oyun performansı artışını sağlar. Fakat, GPU'nuzu yükseltmek en pahalı seçenektir ve yalnızca masaüstü bilgisayarlar için geçerlidir. Dizüstü bilgisayarı olanlar GPU'larını yükseltemezler ancak bazı Alienware modelleri Alienware Grafik Yükseltici'yi kullanabilir. Alienware Grafik Yükseltici hakkında daha fazla bilgi için Dell Store'daki ürün sayfasına bakın.

NOT: Alienware Alpha modelleri masaüstü sistemleri olarak listelenmiştir, bu modellerin GPU'ları çıkarılamaz veya yükseltilemez.

GPU'nuzu değiştirmeyle ilgili belirli talimatlar için aşağıdaki kılavuzlara bakın:

GPU eklemek (SLI/Crossfire)

Bilgisayarınızda en son ve en iyi GPU bulunuyorsa veya en son ve en iyi modeli satın almak için henüz hazır değilseniz oyun deneyiminize yeni bir boyut kazandırmak için başka bir GPU eklemek iyi bir yöntemdir. Birden fazla GPU'ya sahip bir sistem kurmak önceden yalnızca sıkı oyun tutkunları tarafından yapılan deneysel bir işlem olmasına rağmen gerçekten de bu kadar basit: "Daha fazla GPU = daha fazla oyun gücü". Artık, NVIDIA ve AMD resmi yazılımları birden fazla GPU çalıştırmayı daha kolay hale getirmektedir.

 • NVIDIA GPU'ları birleştirmek hakkında daha fazla bilgi için NVIDIA'nın Introduction to SLI Technology (SLI Technology Tanıtımı) sayfasını ziyaret edin. (Yalnızca İngilizce)
 • AMD GPU'ları birleştirmek hakkında daha fazla bilgi için AMD'nin Crossfire Requirements and FAQ (Crossfire Gereksinimleri ve SSS) sayfasını ziyaret edin. (Yalnızca İngilizce)

Sabit Sürücünüzü Yükseltme

Yüklenme ekranlarına bakmaktan sıkıldınız mı? Katı Hal Sürücüler (SSD'ler) normal dönen sabit sürücülerden (HDD'lerden) birkaç kat daha hızlıdır, bu da oyununuzun yüklenmesi için birkaç saniyeden fazla beklemeyeceğiniz anlamına gelir. Buna ek olarak, Windows işletim sisteminiz de dahil olmak üzere SSD'lere yüklenen her şey önemli ölçüde hız artışına sahip olur. Eski, yavaş bir bilgisayarı yeniden daha iyi hale getirmek için harika bir yöntemdir!

Sabit sürücünüzü yükseltmek hem dizüstü hem de masaüstü bilgisayar sahiplerine sunulan bir seçenektir. Belirli talimatlar için aşağıdaki kılavuzlara bakın.

Belleğinizi Yükseltme

Rastgele erişimli bellek (RAM) için oyunlarda genellikle "en düşük" ve "önerilen" ayarı bulunmaktadır. En düşük RAM özelliğine sahip olmak oyunu çalıştırmak için yeterlidir ancak önerilen miktarda RAM'e sahip olmak daha akıcı bir oyun deneyimi sağlar. Bu önerilen miktarı sağlamak için dizüstü veya masaüstü bilgisayarınıza daha fazla RAM eklemek gerekebilir ancak RAM yükseltmesi bilgisayarınızın aynı anda daha fazla program çalıştırmasına olanak tanır. Kesinlikle çok iyi bir yatırım.

Bilgisayarınıza RAM eklerken dikkat etmeniz gereken iki önemli husus vardır:

 • Desteklenen en yüksek RAM. Bilgisayarınızın tanıyabileceği RAM miktarının sınırı vardır, bu sınır Dell mağazasındaki ürün sayfasında ve kılavuzda listelenmiştir.
 • Uyumluluk. Yeni RAM'iniz bilgisayarınızla uyumlu değilse makinenizi kullanırken sorun yaşayabilirsiniz. Uyumlu RAM yükseltmesi listesini görmek için bilgisayarınızın Ürün Desteği sayfasından Parçalar ve aksesuarlar bölümüne tıklayarak Bellek Yükseltmeleri öğesini seçebilirsiniz.

Alienware bilgisayarınızın RAM'ini yükseltmek için Alienware Bilgisayarınıza Ait Parçaların Takılması ve Değiştirilmesi makalesine gidin, listeden Alienware modelinizi seçin ve ardından "Bellek" öğesine tıklayın.

Inspiron modelleri için Bellek Satın Alma Kılavuzu (Yalnızca İngilizce), masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızdaki RAM'i neden ve nasıl yükseltmeniz gerektiği hakkında harika bir kaynaktır. Daha detaylı talimatlar için Inspiron masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda geçerli olan "Bellek nasıl takılır?" (İngilizce) bölümüne bakın.


Hızlı İpuçları içeriği, günlük olarak sorunların çözümü ile ilgilenen Dell Destek Uzmanları tarafından yayınlanır. Hızlı İpuçları, hızlı yayın sağlamak için sadece kısmi çözümler veya hala gelişmekte olan ya da başarıya ulaşacağının kanıtı olmayan geçici çözümler sunabilir. Hızlı İpuçları, Dell tarafından gözden geçirilmediği, doğrulanmadığı ve onaylanmadığı için gerekli önlemler alınarak kullanılmalıdır. Dell, müşterilerinin Hızlı İpuçları'nda verilen herhangi bir uygulama veya tavsiyeden kaynaklanan veri kaybı, kar kaybı veya gelir kaybı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere yaşadığı herhangi bir kayıptan sorumlu tutulamaz

Article ID: SLN306723

Last Date Modified: 25/04/2018 04:30 AM


Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.