PowerEdge Sunucular - SSS

PowerEdge Sunucular - SSS


Burada PowerEdge Sunucular için Dell Teknik Destek bölümünde en Sık Sorulan Sorular'ın (SSS) yanıtlarını bulabilirsiniz. Hizmetlerimiz, en iyi uygulamalar hakkında bilgiler ve çözümler ile geçici çözümlerle ilgili ayrıntılı açıklamalara ulaşmanızı sağlayan bağlantılar sunuyoruz. Herhangi bir içerik istemek için lütfen aşağıdaki formu kullanın.

 

Not: Dell, pek çok modern mikro işlemciyi etkileyen ve Meltdown ile Spectre olarak bilinen yeni yan kanal analizi güvenlik açıklarının bilincindedir. Sorunu gidermek için Intel'le ve sektördeki diğer kuruluşlarla birlikte çalışıyoruz. Daha fazla bilgi için lütfen www.dell.com/support/meltdown-spectre adresine ya da Dell EMC Server, Dell Storage ve Ağ ürünleri için ayrılmış makaleye bakın.

 

 
 

 
 

Premium Seçim, özel değere sahip bilgiler sağlayan makaleler içerir.

 
 1. CPU dahili hataları (IERR) ve CPU makine kontrol hataları ile ilgili sorunları nasıl giderebilirim?
 

CPU Dahili Hatası (CPU IErr) veya CPU Makine Kontrol hatası genellikle CPU hatasını değil, CPU'nun sistemde bir hata algıladığını veya bir sistem bileşeninden hatalı bir talimat aldığını işaret eder. Bu, teorik olarak herhangi bir sistem bileşeninden kaynaklanabilir ancak çoğunlukla bir bellek hatasından kaynaklanır.

CPU IERR hakkında ayrıntılı bilgi için konuyla ilgili PowerEdge Sunucularda CPU Dahili Hatasıyla (CPU IErr) İlgili Sorunları Giderme (İngilizce) başlıklı makaleye başvurun
 2. Sunucu Garantisi Sona Erdi. Destek kaynaklarını nereden bulabilirim?
 

PowerEdge sunucunuzun garantisi sona erdi ve şimdi sorun mu yaşıyorsunuz? Yoksa sadece sistemi ek donanımla yükseltmek mi istiyorsunuz?  

Konuyla ilgili Sunucu Garantisi Sona Erdi (İngilizce) başlıklı makalede iletişim seçeneklerini ve geçerli bir destek sözleşmeniz olmadan PowerEdge sunucular için sorun gidermeyle ilgili kaynakları bulabilirsiniz.
 3. Dosyaları Dell Teknik Destek'e manuel olarak nasıl yükleyebilirim?
 

Bazen ileri düzey sorun giderme adımları için Dell Teknik Destek bölümüne ek veri gönderilmesi gerekir. Bize sistem raporları, resimler veya başka dosyalar göndermek isterseniz Dell TechDirect'in dosya yükleme işlevini kullanın. Bu işlevi kullanmak için önceden kayıtlı olmak gerekmez.

Dell TechDirect dosya yükleme işlevini şu durumlarda kullanın:

 • İlgili sistem veya yönetim aracı (ör. SupportAssist) İnternet'e erişemiyorsa.

 • Dell Teknik Destek bölümü, boyutu 8 MB'den (E-posta ekleri için sınır değeri) büyük dosyalar göndermenizi istediyse.

 • Diğer dosya sağlama yöntemleri daha önce başarısız olduysa.

Yükleme işlemiyle ilgili ayrıntılı adımları, Dell Teknik Destek'e manuel olarak dosya yükleme (İngilizce) başlıklı özel makalede bulabilirsiniz.4. SAS PERC denetleyicisi tarafından bildirilen "yabancı yapılandırma" hatasını nasıl giderebilirim?
 

SAS PERC denetleyicisi tarafından bildirilen "yabancı yapılandırma" hatasını gidermek için aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. Sistemde yüklü olan tüm denetleyicilerin algılandığından emin olun.
 2. Tüm SAS Kablolarının Doğru Şekilde Yönlendirildiğini ve Güvenli Olarak Bağlandığını Doğrulayın.
 3. Aygıtı yeniden başlatın ve SAS PERC BIOS'a gidin.
 4. SAS PERC Denetleyici Yabancı Yapılandırmasını BIOS'a Aktarın.
 5. Aygıtı yeniden başlatın ve SAS PERC BIOS'a gidin.
 6. SAS PERC BIOS Denetleyici Yönetimi görünümünde doğru önyüklenebilir Sanal Diski seçin.
 7. Sistem BIOS'unda önyükleme sırası ayarlarını doğrulayın.
 8. SAS PERC BIOS'ta Sanal Disk üzerinde Tutarlılık Denetimi uygulayın.

Bu öğeyi ayrıca OpenManage Server Administrator (OpenManage Sunucu Yöneticisi) (OMSA) uygulamasını kullanarak da temizleyebilirsiniz. Denetleyici, dizinin geri kalanıyla eşleşmeyen veya senkronize olmayan RAID yapılandırmasını belirlediğinde, bu yapılandırmayı yabancı olarak işaretler.  Bu durum genellikle sürücü başka bir makineye taşındığında ortaya çıkmakla beraber sürücü çevrimdışı olduğunda da ortaya çıkabilir. Sürücü arızalandığından veya bir bellenim sorunu nedeniyle çevrimdışı olabilir.

Aşağıdaki makalede HDD ve RAID sorun giderme adımları hakkında ayrıntılı bilgiler bulunur:
Nasıl Yapılır Sunucu Sayfaları: RAID ve Fiziksel Diskler
 5. Dell Sürücü ve Bellenim Güncelleme bildirimlerini almak için nasıl abone olabilirim?
 

Dell sisteminiz için optimum performans ve kararlılık elde etmek adına sürücüler ve bellenimlere yönelik en yeni güncellemelerden haberdar olmak çok önemlidir.

Dell Teknik Güncelleme Bildirimleri, açıklandığı anda kullanıma sunulan güncellemelerle ilgili bilgi almak için harikadır.

 

Aşağıdaki makalede bildirim oluşturmakla ilgili ayrıntılı bilgiler bulunur:
Dell Sürücü ve Bellenim Güncelleme bildirimlerini almak için abone olun
 

 
 

Klasikler, sunucu nesliyle ilgisi olmayan sık sorulan soruların yanıtlandığı makalelerdir.

 
 1. Servis Etiketi nedir ve sistemimde nerede bulabilirim?
 

Dell Servis Etiketi her Dell ürünü için benzersiz olarak oluşturulan yedi karakterli bir tanımlayıcıdır. Servis Etiketine ek olarak Servis Etiketinin 10 haneli bir versiyonu olan Hızlı Servis Kodu bulunur.
Sisteminizi Dell sitesinde tanımlamak için Dell Teknik Destek servis isteği açmak amacıyla bu etiketlerden en az biri zorunludur.

Servis Etiketinin bulunmasıyla ilgili ayrıntılı bilgileri aşağıdaki makalede bulabilirsiniz:
Dell Sunucu veya Depolama sisteminde Servis Etiketi/Hızlı Servis Kodunu bulma
 2. Sunucumu nasıl güncelleyebilirim?
 

Güncellemeler, özellik setlerini genişletmenin ve kullanım ömrünü veya performansı artırmanın yanı sıra önemli hataları düzeltmek için kullanılan yazılım dosyalarıdır. Sistem güncellemeleri gerçekleştirmek ayrıca sorun giderme sürecinin ilk adımları arasındadır.

Dell PowerEdge sunucularını farklı yöntemlerle güncelleme konusunda ayrıntılı bilgilere aşağıdaki makaleden ulaşabilirsiniz:
Manuel Bakım: Dell PowerEdge sunucunuz için güncellemeler ve daha fazlası
 3. Nasıl destek talebi açabilirim?
 

Destek isteği açmak için Dell Teknik Destek ile iletişim kurmanın birçok yöntemi bulunmaktadır. Örneğin Dell SupportAssist aracı, izlenen sistemlerin birinde hata oluştuğunda destek ekibini otomatik olarak bilgilendirir. Özellikle geçerli bir servis sözleşmesi bulunmayan sistemler veya donanım arızalarının yanı sıra soru sormak için bizimle Twitter veya Topluluk aracılığıyla iletişim kurmanızı öneririz.

Dell Teknik Destek'te farklı servis isteği açma yöntemleri konusunda ayrıntılı bilgilere aşağıdaki makalelerden ulaşabilirsiniz:
Olay açma: çevrimiçi 
Olay açma: telefon ile
 4. Bir Dell sisteminin sahiplik bilgilerini nasıl değiştirebilirim?
 

Başlangıçta kayıtlı olan sahiplik bilgileri iki ana nedenle değiştirilir:

 • Sahipliğin değişmesi: Kısa süre içinde bir Dell ürünü satın almanız veya Dell ürününün elinize geçmesi
 • Sistemin kalıcı olarak başka bir ülkeye taşınması

Kalıcı Olarak Taşınan Sistemler için (6 ay veya daha fazla) satış noktasında (POS) sisteme yönelik satın alınan servis sözleşmesi, sistemin satın alındığı ülkede geçerlidir.

Dell'in taşınma konusunda bilgilendirilmesi ve servisin hedef konumda kullanılabilir olması halinde Dell servis sözleşmesini aktaracaktır. Depoya İade, Tam Bakım, Aynı Gün ve Yalnızca Parça sözleşmeleri, kapsamlarının satın alındığı bölgenin dışına aktarılması her zaman mümkün olmayabilir. Lütfen daha fazla bilgi için sözleşmenizi inceleyin.

 1. Destek Web Sitesi'nde üst başlıktaki Support (Destek) öğesine tıklayın. Ardından menüde Warranty (Garanti) öğesini ve Ownership Transfer (Sahipliği Aktarma) öğesini seçin.

 2. Sayfanın alt tarafındaki Detect Your Product (Ürününüzü Tespit Edin) düğmesini kullanın veya Servis Etiketinizi manuel olarak girin. 5'e kadar Servis Etiketi eklemek için Add Another Product (Başka Ürün Ekle) düğmesine basın. Hazır olduğunuzda Devam öğesine basın. 10 veya daha fazla etiket eklerken lütfen sahiplik aktarma sayfasında ABD için U.S. Bulk Transfer (ABD Toplu Aktarma) veya International Bulk Transfer (Uluslararası Toplu Aktarma) bağlantılarını kullanın.

 3. Previous Owner Details (Önceki Sahip Bilgileri) alanını mümkün olduğunca en ayrıntılı şekilde doldurun. Alan (Optional) (İsteğe Bağlı) değilse ve bilgilere sahip değilseniz devam etmek için "Unknown" (Bilinmiyor) seçeneğini belirleyin. Sağladığınız bilgileri netleştirmek için sizinle iletişim kurulabilir

NOT: Eksik veya Yanlış bilgi sağlanması, isteğinizin işlenme süresini geciktirebilir ve sahiplik aktarımının reddedilmesine neden olabilir.
 1. New Owner Details (Yeni Sahip Bilgileri) bölümünü doldurun. Ardından Continue (Devam) düğmesine basın

 2. Review (İnceleme) sayfasında bilgileri kontrol edebilir ve Submit (Gönder) düğmesine basmadan önce hatalı bilgileri düzenleyebilirsiniz

 3. Sonraki sayfa, Ownership Transfer End User Agreement (Sahiplik Aktarma Son Kullanıcı Anlaşması) sayfasıdır. Hüküm ve Koşullar bölümündeki bilgileri kabul ediyorsanız Evet, Kabul Ediyorum öğesine basın

 4. Son sayfa, onaylama sayfasıdır. Gerekirse daha fazla sistem aktarmak için Transfer Another Product (Başka Bir Ürün Aktar) düğmesine basabilirsiniz.

Aşağıdaki makalede aktarım işlemine yönelik sorularınız için daha fazla bilgi bulabilirsiniz:
Dell Sunucu Sahiplik Bilgilerini Değiştirme (İngilizce)
 5. SATA HDD'ler, diğer HDD türleri ile aynı garanti koşullarına sahip midir?
 

Hayır, bu ürünler aynı koşullara sahip değildir. Dell Sınırlı Donanım Garantisi bölümünde açıklandığı gibi bu ürünler yalnızca 1 yıl sınırlı donanım garantisine sahiptir:

PowerEdge ve PowerVault sistemlerindeki Seri ATA (SATA) sabit sürücüler, sistem garantisinden bağımsız olarak 1 yıl sınırlı donanım garantisine sahiptir. Dell ProSupport, Dell ProSupport Plus ve Dell ProSupport Flex hizmetleri gibi hizmet sunumları, SATA sabit sürücüye ek ücret karşılığında daha uzun hizmet süresi elde etmek için kullanılabilir.
 

Not: Bu sınırlama, KYHD (Sabit Diskiniz Sizde Kalabilir) hizmetinden yararlanan sistemler için geçerli değildir.

 
 

Gündemdeki Konular, şu sıralar sıklıkla sorulan sorulara yanıtların verildiği makalelerdir.

 
 1. Bir Dell PE R230, R330, T130 veya T330'a USB 3.0 ile birlikte Win Server 2008 R2SP1'i nasıl yükleyebilirim?
 

Dell'in 13. nesil PowerEdge sunucu modelleri (R/T/M/FX) 430 ve daha yeni modeller, USB 2.0 ve USB 3.0 ile birlikte gelir. BIOS'ta kullanıcının USB 2.0 veya USB 3.0 bağlantı noktasını kullanmasına olanak sağlayan bir geçiş anahtarı bulunur (fabrikada belirlenen ayar 2.0 seçeneğidir).

PowerEdge sunucu modelleri (R/T) 330 ve daha eski modellerde yalnızca USB 3.0 bulunur.

Aşağıdaki makalede BIOS ayarları ve önceki Windows sürümlerini yüklemek için gerekli hazırlık adımları hakkında ayrıntılı bilgiler bulunur:
USB 3.0 sürücülerini Dell R230, R330, T130, T330 modellerinde kullanmak üzere Windows Server 2008 R2SP1'e ekleme
 2. iDRAC veya CMC, bellenim güncelleştirmesinden sonra neden OME'de "bilinmiyor" durumunu gösteriyor?

Entegre Dell Uzaktan Erişim Denetleyicisi (iDRAC) ve Kasa Denetleyicisi (CMC) için en son bellenim sürümleri, varsayılan iletişim protokolü olarak TLS 1.1'i destekler. Tarayıcı veya OpenManage Essentials'ın (OME) yüklü olduğu işletim sistemi TLS 1.1 protokolünü desteklemiyorsa aygıt, "bilinmiyor" durumunu gösterir.

Aşağıdaki makalelerde bu sorunun giderilmesine yönelik bir geçici çözüm hakkında ayrıntılı bilgiler sağlanmaktadır:
OME - iDRAC veya CMC 2.40.40.40 veya sonraki bir sürüme yükseltme sonrasında "bilinmiyor" durumu gösteriyor (yalnızca İngilizce)
TLS 1.0 devre dışı bırakıldığında Windows Server 2008 R2 ve 2012'de Dell Yönetim Konsolları için bağlanabilirlik sorunları ortaya çıkıyor (İngilizce)
 3. SNMP'yi SupportAssist Enterprise için nasıl yapılandırabilirim?
 

SupportAssist Enterprise, uzak SNMP aygıtını otomatik olarak yapılandırabilmelidir. Bazı durumlarda, bu özellik çalışmaz ve manuel olarak yapılandırılması gerekir.

SNMP'nin farklı yöntemlerle yapılandırılması konusunda ayrıntılı bilgilere aşağıdaki makaleden ulaşabilirsiniz:
SupportAssist Enterprise - SAE'de "SNMP yapılandırılamıyor"
 4. Dell System E-Support Tool (DSET), neden SupportAssist Enterprise (SAE) ile değiştirilmiştir?
 

Dell System E-Support Tool (DSET), eski nesil Dell PowerEdge sunucularla uzun yıllar boyunca çalışmış, çok iyi bilinen bir Dell aracıydı. Yeni teknolojiler, ilgili sistem bilgilerini toplamanın yeni yollarını sunduğundan yeni bir araç geliştirmenin zamanı gelmişti. Bu yeni araç, DSET'in gerçekleştirebildiği görevlerden daha fazlasını sunuyor.

Bu yeni aracın adı SupportAssist Enterprise'dır. Bu araç, 300'e kadar Kurumsal aygıtı (Sunucular, Depolama birimleri ve Anahtarlar) izleyebilir ve aynı zamanda otomatik olarak Dell Teknik Destek talebi oluşturabilir.

Aşağıdaki makalede değişiklikler hakkında ayrıntılı bilgiler bulunur:
Dell System E-Support Tool (DSET) tanılama aracı neden SupportAssist Enterprise (SAE) ile değiştirildi?
 5. Önceden yüklenmiş ESXi sistemimin fabrika ayarlı kök parolası nedir?
 

14. Nesil DellEMC PowerEdge sunucuların piyasa sürülmesiyle birlikte, önceden yüklenmiş VMWare ESXi işletim sistemlerinin fabrika varsayılan parolası, sistemin Servis Etiketi olarak değiştirildi. Önceki sistemlerde varsayılan parola ayarı yoktu.

Aşağıdaki makalede değişiklikler hakkında ayrıntılı bilgiler bulunur:
14G PowerEdge Sunucuları: VMWare ESXi fabrika yüklemelerinde kök parolası ve BOSS-S1 yapılandırması
 

 
 

Arşiv, son bir ay içinde en sık istenen 25 makaleyi içermektedir.

 
 


 1. Dell PowerEdge 11G sunucular için iDRAC 6 ve Lifecycle Controller'ınızı kurma ve yönetme (İngilizce)
 2. Dell PowerEdge Sunuculara İşletim Sistemi Yükleme
 3. Sistem yapılandırmanızı nasıl kontrol etmelisiniz? (İngilizce)
 4. PowerEdge RAID Denetleyicisi Hatalarını (PERC hataları) Düzeltme (İngilizce)
 5. iDRAC 7+8 Aracılığıyla Teknik Destek Raporu (TSR) ve RAID Denetleyicisi Günlüğü (İngilizce)
 6. "STOP 0x00000019: BAD_POOL_HEADER" (Sunucu) Windows Mavi Ekran hatasını onarma (İngilizce)
 7. OpenManage Server Administrator - Kurulum (Adım Adım) (İngilizce)
 8. Dell PowerEdge ve Blade Kasa Sunucularda Sabit Disk Türlerini, RAID ve RAID Denetleyicilerini Anlama
 9. iDRAC 6, 7 ve 8'de Sanal Ortam işlevini kullanma (İngilizce)
 10. Dell PowerEdge sunucunuzun ait olduğu nesli tanımlama
 11. Dell Sunucu Sahiplik Bilgilerini Değiştirme (İngilizce)
 12. PowerEdge CMOS pil durumu OMSA 7.x sürümünde "bilinmiyor" olarak görüntüleniyor
 13. Dell PowerEdge sunucuların önyüklenebilir ortam / ISO aracılığıyla güncellenmesi
 14. USB 3.0 sürücülerini Windows Server 2008 R2SP1'e ekleme (İngilizce)
 15. Olay açma: telefon ile
 16. Olay açma: çevrimiçi
 17. "Nasıl Yapılır" Sunucu Sayfaları: Bellek
 18. "Nasıl Yapılır" Sunucu Sayfaları: RAID ve Fiziksel Diskler
 19. Dell PowerEdge Sunuculara İşletim Sistemi Yükleme
 20. Windows Server: Etkin Sanal Makine Sıralı Hyper-V Sanal Makinelerde Düşük Ağ Performansı
 21. Windows Server 2012 R2 yonga seti sürücüsü, 12. nesil PowerEdge sunucu yükleme işlemini gerçekleştiremiyor
 22. Kasa durum göstergeleri ve sabit disk kutusu LED'leri
 23. Windows Server: Windows Server 2008 ve Sonraki Sürümlerde Windows Güvenlik Duvarı'nı Uygun Şekilde Kapatma (İngilizce)
 24. PowerEdge Sunucunuzda Donanım Tanılamalarını Çalıştırma
 25. PowerEdge Sunucularda CPU Dahili Hatasıyla (CPU IErr) İlgili Sorunları Giderme (İngilizce)

 
 


 
 

Thilo_Enterprise_Support
........................................

Dell PowerEdge SSS bölümünü yürüten kişi:

Thilo Roberg (Dell EMC - Almanya)
 
 
 

 
 

Need more help?
Find additional PowerEdge and PowerVault articles

Visit and ask for support in our Communities

Create an online support Request
Article ID: QNA43856

Last Date Modified: 25/04/2018 08:45 AM


Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.