Windows 7 "orijinal değil" sorunlarını çözme

Windows 7 "orijinal değil" sorunlarını çözme



Dell OEM Microsoft Windows 7 yüklemesi, Windows Orijinal Ürün Avantajı (WGA) tarafından bir anda "orijinal değil" haline geliyor


0xC8000247 hatasını içerebilen Windows Orijinal Değil sorunları

Kullanıcı, Windows sürümünün orijinal olmadığını söyleyen bir açılır pencere alıyordu.


Bu durum neden meydana geliyor?

Windows 7'de "Windows Orijinal Değil" hatasına neden olabilecek bir dizi öğe vardır. Dell Orijinal Ekipman Üreticisi (OEM) Windows, işletim sisteminin etkinleştirilmesi için özel bir OEM (sistem Kilitli Önyükleme (SLP) anahtarı ve OEM Temel giriş/çıkış sistemi (BIOS) Bayrağı kullanır.

Bazı durumlarda Windows'un daha eski bir sürümü için BIOS bayrağı ayarlanır ve bir süre sonra WGA, işletim sistemini "ORİJİNAL DEĞİL" olarak işaretler. Bunlarla sınırlı olmamak üzere aşağıdakiler dahildir:

 • Sistemdeki saat ve tarih doğru değil veya seçilen saat dilimi, gerçek konumun saat dilimiyle eşleşmiyor.
 • Gerekli Windows Güncellemelerinin tümü yüklü değil (Bazıları Yaz Saatine göre yasalaştırılan değişikliklerle ilgilidir).
 • İşletim sisteminin yazılım veya sürücüsünün bozulması
 • Virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar
NOT: Bu makalede tüm WGA sorunları için geçerli olmayan, BIOS bayrağının ayarlandığı belirli bir WGA sorununa yönelik TEK olası çözüm sunulmaktadır.

Çözüm nedir?

Bu sorunu ele almak için kullanılabilecek birkaç adım vardır. Saat/Tarih/Saat dilimi ve Windows güncellemeleri ele alındıktan sonra sorun devam ederse aşağıdakileri deneyin:

 • Sistem için en son mevcut BIOS revizyonunu indirip yükleyin, ardından WGA aracını yeniden çalıştırın (https://www.microsoft.com/genuine/validate/) adresinde Şimdi Doğrula Düğmesine tıklayın) Sorunun çözülmüş olması gerekir.
 • Intel Rapid Storage Teknolojisine sahip sistemler için IRST sürücülerini https://support.dell.com veya Intel Drivers & Software (Intel Sürücüler ve Yazılım) sayfasından güncelleştirin. Sürücü güncellendikten sonra, sistemde İKİ KEZ soğuk önyükleme (Sistemi Güç KAPALI konumundan önyükleme) gerçekleştirin.  Referans: http://social.microsoft.com/Forums/en-US/genuinewindows7/thread/3d9c5a6c-812b-4a7d-8b67-209b4d974e34
 • Sorun çözülmezse aşağıdaki adımları deneyin:
  1. Başlat düğmesine tıklayın
  2. Başlat arama alanına CMD.exe yazın
  3. CMD.exe dosyasına Sağ Tıklayın ve Yönetici Olarak Çalıştır'ı seçin
  4. net stop sppsvc yazın ve Enter tuşuna basın. (Emin olup olmadığınız sorulabilir, Evet'i seçin)
  5. Ardından cd c:\windows\ServiceProfiles\NetworkService\AppData\Roaming\Microsoft\SoftwareProtectionPlatform yazın ve Enter tuşuna basın.
  6. rename tokens.dat tokens.bar yazın ve Enter tuşuna basın.
  7. slui yazın ve Enter tuşuna basın.
  8. Birkaç saniye sonra Windows Etkinleştirme iletişim kutusu görünür. Ürün anahtarınızı yeniden girmeniz ve/veya yeniden etkinleştirmeniz istenecektir. Dell sistemlerinde otomatik olarak kimlik doğrulaması yapılır.
 • Sorun hala çözülmediyse aşağıdaki adımlarla devam edin:
  1. Açtığınız komut istemi penceresini kullanın veya pencere kapandıysa Yönetici Olarak Çalıştır'ı yeniden açın
  2. Denetim masasında Klasör Seçenekleri'ni açın ve Gizli Dosyalar ve Klasörler seçeneğini "Gizli dosyaları, klasörleri ve sürücüleri göster" şeklinde değiştirin
  3. Windows Gezgini'ni açıp şu yola gidin: c:\windows\ServiceProfiles\NetworkService\AppData\Roaming\Microsoft\SoftwareProtectionPlatform.
  4. Önbellek klasörü dışındaki tüm dosyaları yeniden adlandırın. (örnek: Tokens.dat dosyasını tokens_.dat olarak yeniden adlandırın, ardından Enter tuşuna basın.)
  5. SoftwareProtectionPlatform klasörüne Sağ Tıklayın ve özellikler'i seçip Önceki Sürümler sekmesine tıklayın.
  6. Sorunun başladığı tarihten önceki bir tarihi seçip sadece tokens.dat dosyasını önbellek klasörüne kopyalayın.
  7. slui yazın ve Enter tuşuna basın.
 • Sorun hala çözülmediyse sisteminizde bu soruna neden olan başka faktörler olabilir; bunlardan en önemlileri virüsler ve kötü amaçlı yazılımlardır. Bu olası tehditlere karşı sisteminizi denetlediğinizden emin olun.
 • Denediğiniz tüm bu seçenekler başarısız olduysa ek sorun giderme seçenekleri için teknik destekle iletişime geçin.
NOT: Sisteminiz artık garanti kapsamında değilse Dell Teknik Destek tarafından sunulan işletim sistemi desteği, ücretli bir hizmettir.
 
NOT: Windows Ürün Anahtarı hakkında daha fazla bilgi için lütfen Windows Ürün Anahtarı Sık Sorulan Sorular başlıklı bilgilendirici SSS makalemize bakın 

 




Article ID: SLN104591

Last Date Modified: 16/08/2018 03:53 AM


Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.