Dell PowerEdge: "STOP 0x00000050: PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA" Windows Mavi Ekran hatasını onarma

Dell PowerEdge: "STOP 0x00000050: PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA" Windows Mavi Ekran hatasını onarma


Bu makalede, "STOP 0x00000050: PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA" Windows Mavi Ekran hatasının nasıl onarılacağıyla ilgili bilgi sağlanmaktadır.Bir 0x00000050 Windows mavi ekran hatası alırsanız yalnızca koddan bazı temel bilgiler edinebilirsiniz. Hata genellikle sorunun nedeni olarak donanım veya belleği belirtir. Ek bilgi için şu Microsoft Topluluğu Makalesi'ne bakın: Hata Denetimi 0x50: PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA (İngilizce).  Microsoft destek sitesinde sağlanan hata giderme adımları, size kolaylık sağlaması amacıyla burada yeniden yayınlanmıştır:

 1. Başlat ve ardından Çalıştır'a tıklayın. MSCONFIG yazın. Başlangıç sekmesini seçin ve Microsoft'a ait olmayan tüm başlangıç öğelerini devre dışı bırakın.
 2. Hizmetler sekmesine gidin. Microsoft'a ait olmayan tüm hizmetleri devre dışı bırakın.  Sorunun düzelip düzeltmediğini test edin. Sorunlu hizmeti veya başlangıç uygulamasını izole etmek için yalnızca gruplar içinde yeniden etkinleştirin.
 3. Yeni donanım veya yazılımların doğru şekilde yüklendiğini doğrulayın. Yeni donanımın bağlantısını kesin veya yeni donanımı değiştirin ve bunun sorunu düzeltip düzeltmediğine bakın.
 4. Windows güncelleştirmelerini çalıştırın ve Windows yüklemenizi güncelleştirin.
 5. 5.Tüm donanımınızın ve sürücülerinizin işletim sistemiyle uyumlu olduğunu doğrulamak için Windows Server Catalog (https://www.windowsservercatalog.com/) sitesine gidin. Donanım bileşenlerini, https://www.dell.com/support/ adresindeki en yeni sürücülerle ya da bellenimle güncelleştirin
 6. Bilgisayar üreticinizin desteklediği sistem tanılamalarını, özellikle de bir RAM denetimi çalıştırın. Bu yeni bir donanım veya yazılım kurulumuysa gerekli sürücü veya bellenim güncelleştirmeleri için üreticiyle iletişime geçin.
   

Aşağıda, genel sorun giderme adımlarını bulabilirsiniz. Her Mavi Ekran hatasında İşletim Sisteminin yeniden yüklenmesi gerekmez. Aslında, çoğu hata onarılabilir. Bu adımlar, gerçek koda özel değildir ve her Mavi Ekran hatası için gerekli olmayabilir.
 


Çözüm

Nedeni izole etmek için PSA/ePSA tanılamalarını çalıştırın.
PSA/ePSA tanılamalarını çalıştırmayla ilgili ayrıntılı talimatlar için şu Dell Knowledge Base Makalesine bakın: Donanım Sorunlarını ePSA veya PSA Tanılamalarını Kullanarak Çözme ve Hata Kodları Kılavuzu.

 • Tanılama başarısız olursa Dell Etkileşimli Destek Temsilcisi'ne ulaşın ve hataya hangi parçanın neden olduğunu belirlemek için hata kodlarıyla arama yapın.
 • Tanılama başarılı olursa Windows Mavi Ekranın ne zaman ortaya çıktığını belirleyin.
  • Başlatma öncesi: Arızalı bir parçayı belirlemek için arızalı parça keşfedilinceye kadar, her defasında 1 modülü bağlayarak belleği izole edin ve çalıştığı bilinen bir sabit diski sisteme bağlayarak sabit diski izole edin.
  • Oturum açma öncesi: Güvenli Mod'a önyükleme yapın ve tüm Başlangıç girişlerini devre dışı bırakın. Hataya neden olan aracıyı buluncaya kadar her defasında 1 Başlangıç girişini ayrı tutun.
  • Aralıklı / oturum açma sonrası: C:\windows\minidump dizinine giderek ve Nirsoft tarafından geliştirilen BlueScreenView adlı araçla kısa döküm dosyalarını analiz ederek kısa döküm dosyalarını toplayın. Hata ayıklama ayarını yapmak için Windbg ve Dell.com bağlantısını da kullanabilirsiniz. Hataya neden olan aracıyı tanımlayın ve ilgili sürücüyü veya uygulamayı yeniden yükleyin.  Sorun hala devam ediyorsa Windows'un yeniden yüklenmesi gerekiyor olabilir.
Not: Windows 7/2008 R2'de sürücüler, Microsoft Diagnostics and Recovery Tool Set (DaRT) (Microsoft Tanılama ve Kurtarma Aracı Takımı (DaRT)) kullanılarak devre dışı bırakılabilir. 

 


Diğer kaynaklar

https://blogs.msdn.microsoft.com/deviations/2010/06/07/quick-tips-kernel-dumps-blue-screens-and-analyze-v/

https://blogs.msdn.microsoft.com/mahjayar/2007/04/01/debugging-the-mystery-of-the-crashing-desktop/

http://blogs.msdn.com/b/ntdebugging/archive/2009/05/29/reversing-in-reverse-linked-list-pool-corruption-a-complete-walkthrough.aspx

https://blogs.msdn.microsoft.com/ntdebugging/2009/05/29/reversing-in-reverse-linked-list-pool-corruption-a-complete-walkthrough-part-1/


 


Need more help?
Find additional PowerEdge and PowerVault articles

Visit and ask for support in our Communities

Create an online support Request


Article ID: SLN147482

Last Date Modified: 24/04/2018 10:44 AM


Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.