Knowledge Base

Dell Thunderbolt Dock'ı (TB16) Kullanma ve Sorun Giderme (How to Use and Troubleshoot the Dell Thunderbolt Dock (TB16))

Bu makale "Dell Thunderbolt Dock (TB16) kullanımı ve sorun giderme" ile ilgili bilgi verir.


Başlamadan Önce:

Bağlantı istasyonuyla ilgili yaygın sorunlar, bilgisayarınızda yüklü olan eski BIOS ve sürücülerle ilgilidir. Bu ürünleri yüklüyorsanız bu belgenin Sürücü Yükleme Kılavuzu bölümüyle başlamak isteyebilirsiniz.


 1. Dell Thunderbolt Dock
 2. USB C Tipi Kabloları
 3. Ek Bilgiler
 4. Dell Dock ve Dell Thunderbolt Dock Sürücü Yükleme Kılavuzu
  1. Dell Update / Dell Command | Update kullanılarak otomatik sürücü yükleme
  2. Dell Thunderbolt Dock TB16 Manuel Sürücü yükleme
 5. Genel Sorunları Giderme
 6. Belgeler

Dell Thunderbolt Dock (TB16).

Genel Bakış

Thunderbolt 3 teknolojisine dayanır.

Thunderbolt simgesi:

Bu dock, Thunderbolt 3 kablo teknolojisini kullanarak sisteminize veya sisteminizden ses, video, veri ve 130 watt'a kadar gücü tek bir kablo bağlantısıyla iletir.

Tek bir 5k x 3k (5120 × 2880) veya çift - 4k x 2k (3840 × 2160) Ultra Yüksek Çözünürlüklü (UHD) ekran için ekran desteği [Multi-Stream Transport (MST) desteklenmez]


Şekil 2.

Bağlantı noktası bilgisi (Bkz. Yukarıdaki Şekil 2)

 1. Yüksek Çözünürlüklü Multimedya Arabirimi (HDMI) çıkışı bağlantı noktası
 2. Video Grafik Dizisi (VGA) çıkışı bağlantı noktası
 3. Mini-DisplayPort (mDP) çıkışı bağlantı noktası
 4. DisplayPort (DP) çıkışı bağlantı noktası
 5. RJ-45 Gigabit Ağ Bağlantısı girişi bağlantı noktası (W/LEDS)
 6. USB 2.0 (2 Konnektörlü) bağlantı noktaları
 7. USB 3.0 bağlantı noktası
 8. Thunderbolt 3 (USB C Tipi) bağlantı noktası
 9. 3,5 mm Hoparlör çıkışı jakı
 10. DC girişi güç konnektörü (Dock'a giden güç)
 11. Dell Bağlantı istasyonu konnektörü (Sistemdeki USB 3 Tipi bağlantı noktasına Dell tescilli bağlantı)
 12. 3,5 mm Kulaklık Jakı
 13. USB 3.0 bağlantı noktası (Powershare Teknolojisi ile)
 14. USB 3.0 bağlantı noktası
 15. Güç LED'i
 16. Dock Düğmesi (Sistemi açma, uyku modundan çıkarma)
 17. Kensington kilit yuvası
NOT: Dell Thunderbolt dock, Thunderbolt özellikli kabloyla USB C Tipi üzerinden Display Port kullanan bir aygıtta çalışmayacaktır. 

Dell Thunderbolt Dock TB16 Kullanım Kılavuzu

Sayfanın başı


USB C Tipi Kabloları.

Bu USB C Tipi kabloları, bu dock'larla birlikte kullanılır.

NOT: USB 3.1, USB C Tipi üzerinden DisplayPort ve Thunderbolt aynı USB C Tipi konnektör/bağlantı noktası tipini kullanır. Ancak bu teknolojiler tamamen birbirlerinin yerine kullanılamaz. ÖRNEK: Daha az özellikli bir aygıt, daha fazla özellikli bir USB-C protokolüne sahip bir sisteme takıldığında çalışır (Bir USB C Tipi aygıtı, Thunderbolt Bağlantı Noktasına bağlandığında çalışır, bir Thunderbolt Aygıtı, sadece USB C Tipi bağlantı noktasına bağlandığında çalışmaz). Daha gelişmiş bir USB C Tipi çevre birimini daha az özellikli bir bağlantı noktasına takmak sınırlı işlevle veya işlevsizlikle sonuçlanabilir. Bağlantı noktası tipi, yanına basılmış etikete göre tanımlanabilir.

USB C Tipi Kablolar (bkz. Şekil 3.)


Şekil 3.

 1. USB C Tipi Kablo (.8M) üzerinden DisplayPort, Dell Dock (WD-15) ile birlikte gönderilir (Varsayılan Olarak Önceden Yüklenir)
 2. USB C Tipi Thunderbolt Kablo (.5M), Dell Thunderbolt Dock (TB-16) ile birlikte gönderilir (Varsayılan Olarak Önceden Yüklenir)

Sayfanın başı


Ek bilgiler.

Dell OLMAYAN bir sistemle bağlantı kurulduğunda aşağıdaki sınırlamalar geçerli olur:

 • Sisteme verilen güç 60 watt'la sınırlandırılır.
 • Önyükleme ortamına erişim sağlanamaz.
 • Wake on Dock Düğmesi çalışmaz.
 • Bellenim güncelleştirmeleri kullanılamaz.
 • Seçili bağlantı noktalarını devre dışı bırakma seçenekleri kullanılamaz.
 • MAC adresi iletme kullanılamaz.
 • Hata mesajları ve Bağlantı İstasyonu uyarıları kullanılamaz.
NOT: Dock'un Dell olmayan sistemler için pil şarj etme desteği sağlayabilmesi, sistem üreticisine bağlıdır.

Sayfanın başı


Thunderbolt Dock TB16 Sürücü Yükleme Kılavuzu

NOT: Bağlantı istasyonunu kullanmadan önce, bilgisayarınızın BIOS'unu ve Dell Bağlantı İstasyonu sürücülerini Dell Destek Web Sitesinde bulunan en yeni sürümlere güncellemelisiniz. Eski BIOS sürümleri ve sürücüler, bağlantı istasyonunun bilgisayarınız tarafından tanınmamasına veya optimum şekilde çalışmamasına neden olabilir.

Dell Update / Dell Command | Update kullanılarak otomatik sürücü yükleme

Dell; BIOS, bellenim, sürücü yüklemesini ve sisteminiz ile bağlantı istasyonuna özel kritik güncellemeleri otomatik hale getirmek için aşağıdaki uygulamaları kesinlikle önerir. Bu uygulamaları Dell Destek Web Sitesinde Driver & Downloads (Sürücüler ve İndirmeler) sayfasından indirebilirsiniz. Bilgisayarınız için doğru sürümü aldığınızdan emin olmak adına sistem türünüzü seçin veya sisteminizin servis etiketini girin.

 • Dell Update uygulaması XPS dizüstü bilgisayarlarda ve Dell Venue sistemlerinde desteklenir.
  • NOT: Dell Update'in sisteminizde yazılım güncellemelerini başlatabilmesi için bilgisayarınızda bir TB16 dock bağlantısı olması gerekir.
 • Dell Command I Update uygulaması Precision, XPS ve Latitude dizüstü bilgisayarlarda desteklenir.
NOT: En yeni Dell Update ve Dell Command | Update, Intel HD Grafik Sürücüsünü en yeni sürüme güncelleyemez. Sisteminizin servis etiketini arayarak Dell Drivers & Downloads (Dell Sürücüler ve İndirmeler) web sitesine gidin. Sisteminiz için "Video" bölümünde Intel HD Grafik Sürücüsünü indirin ve yükleyin.

Dell Thunderbolt Dock TB16 Manuel Sürücü yükleme

Dell, optimum performansın sağlanması için aşağıdaki BIOS, bellenim ve sürücülerin belirtilen sırayla adım adım yüklenmesini önerir.

NOT: BIOS'u yükseltmek ve Thunderbolt sürücüsünü/bellenimini kurmak için sistemde yönetici hakları gereklidir.

Sistem modelinizin ismini Select a Product (Bir Ürün Seçin) seçim listesinde arayabilir veya Dell Destek Web sitesinde Drivers & Downloads (Sürücüler ve İndirmeler) sayfasını bulmak için sisteminizin servis etiketini girebilirsiniz. Sisteminiz için indirilebilir tüm güncellemeleri görüntülemek için İşletim Sistemi seçeneğini değiştirin.

 1. Sistem için en son Temel Giriş / Çıkış Sistemi'ne (BIOS) geçin. Bu, "BIOS" bölümünde bulunur.
 2. Sistem için en son Intel Thunderbolt Controller Driver'ı (Intel Thunderbolt Denetleyici Sürücüsü) yükleyin. Bu, "Chipset" (Yonga Seti) bölümünde bulunur.
 3. Sistem için en son Intel Thunderbolt 3 Firmware Update'i (Intel Thunderbolt 3 Bellenim Güncelleştirmesi) yükleyin. Bu, "Chipset" (Yonga Seti) bölümünde bulunur.
 4. Sistem için en son Intel HD Graphics Driver'ı (Intel HD Grafik Sürücüsü) yükleyin. Bu, "Video" bölümünde bulunur.
 5. Dell Thunderbolt Dock için en son ASMedia USB 3.0 Genişletilmiş Ana Bilgisayar Denetleyicisi Sürücüsünü yükleyin. Bu, "Docks & Stands" (Dock'lar ve Standlar) bölümünde bulunur.
 6. En son Dell Thunderbolt Dock ve Dell Dock için Realtek USB GBE Ethernet Denetleyici Sürücüsünü yükleyin. Bu, "Docks & Stands" (Dock'lar ve Standlar) bölümünde bulunur.
 7. En son Dell Thunderbolt Dock ve Dell Dock için Realtek USB Ses Sürücüsünü yükleyin. Bu, "Docks & Stands" (Dock'lar ve Standlar) bölümünde bulunur.
 8. Sistemi yeniden başlatın.
 9. Yazılım güncelleme işlemi tamamlandıktan sonra, bağlantı istasyonunu kullanmadan önce ilk olarak AC adaptörünü TB16 dock'a bağlayın ve ardından Thunderbolt 3 (C Tipi) kabloyu bilgisayara takın.

Sayfanın başı


Genel Sorunları Giderme 

Yalnızca bağlı sistemi test etmek üzere tasarlanmış olmaları nedeniyle Tanılama testlerinin, herhangi bir sorunla karşılaştığınızda dock ile ilgili sorunları tanımlamayacağını da lütfen unutmayın.

Burada, Dell Thunderbolt Dock'unuzla ilgili genel sorun belirtileri ve çözümler bulabilirsiniz:

Thunderbolt Dock'um, sistemimdeki USB C Tipi bağlantı noktasına bağladığımda tanınmıyor.

Thunderbolt 3 Denetleyicileri bulunan tüm sistemlerde USB C Tipi bağlantı noktası olmasına rağmen USB Tip C bağlantı noktasının bulunması Thunderbolt 3 Denetleyiciniz olduğu anlamına gelmez.

Sisteminizde Dell Thunderbolt Dock (TB16) kullanmak için gerekli olan Thunderbolt 3 Denetleyici bulunduğundan emin olmak için bu Dell makalesine başvurun:

Thunderbolt 3 denetleyici bulunmayan USB C Tipi bağlantı noktalarının olduğu sistemler 

Bağlantı istasyonundaki Yüksek Tanımlı Multimedya Arabirimi'ne (HDMI), mini-DisplayPort (mDP) bağlantı noktası veya DisplayPort (DP) bağlantı noktasına bağlı monitörlerde görüntü yok.

 1. Dizüstü bilgisayarınızda bilgisayarın ve bağlantı istasyonunun en yeni BIOS ve sürücülerinin yüklü olduğundan emin olun.
 2. Bilgisayarınızın bağlantı istasyonuna doğru şekilde bağlandığından emin olun. Bağlantı istasyonunun bilgisayarla bağlantısını kesip bağlantı istasyonunu yeniden bağlamayı deneyin.
 3. Görüntü kablosunun her iki ucunu çıkarın ve pimlerin zarar görmüş/eğilmiş olup olmadığını kontrol edin. Kabloyu monitöre ve bağlantı istasyonuna emniyetli şekilde bağlayın.
 4. Görüntü kablosunun (HDMI, mDP veya DisplayPort) monitöre ve bağlantı istasyonuna doğru şekilde bağlandığından emin olun. Monitörünüzde doğru görüntü kaynağını seçtiğinizden emin olun (görüntü kaynağını değiştirmekle ilgili daha fazla bilgi almak için monitörünüzün belgelerine başvurun).
 5. Bilgisayarınızın çözünürlük ayarlarını kontrol edin. Monitörünüz, bağlantı istasyonunun destekleyebildiğinden daha yüksek çözünürlükleri destekliyor olabilir. Maksimum çözünürlük kapasitesi hakkında daha fazla bilgi için bağlantı istasyonunuzun Kullanıcı Kılavuzu'nda bulunan Ekran Çözünürlüğü Tablosu'na bakın.
 6. Monitörünüz bağlantı istasyonuna bağlıysa bilgisayarınızın görüntü çıkışı devre dışı olabilir. Intel Graphics Denetim Paneli'ni kullanarak görüntü çıkışını etkinleştirebilir veya bilgisayarınızın Kullanıcı Kılavuzu'na başvurabilirsiniz.
 7. Sadece bir monitör gösteriliyor ve diğeri gösterilmiyorsa Intel Graphics Denetim Paneli'ne gidin ve Çoklu Ekran öğesinin altından ikinci monitör çıkışını seçin.
 8. Bağlantı istasyonuna üç monitör bağlıysa bağlantı istasyonu en fazla iki harici monitör destekleyecektir (Dahili ekran üç harici ekranla kullanılamaz). İstenen monitörleri seçmek ve etkinleştirmekle ilgili bilgi almak için Dell Thunderbolt Dock Kullanıcı Kılavuzu'na başvurun.
 9. Mümkünse iyi durumda olan farklı bir monitör ve kabloyla deneyin.

Takılı olan monitörde görüntü titriyor veya bozuk.

 1. İlk olarak, C Tipi kabloyu çıkarıp güç adaptörünü dock'tan ayırarak bağlantı istasyonunun gücünü kapatın. Daha sonra C Tipi kabloyu bilgisayarınıza bağlamadan önce güç adaptörünü dock'a bağlayarak bağlantı istasyonunu açın.
 2. Görüntü kablosunun (HDMI, mDP veya DisplayPort) monitöre ve bağlantı istasyonuna doğru şekilde bağlandığından emin olun.
 3. Monitörleri bağlantı istasyonundan çıkarın ve tekrar bağlayın.
 4. Monitörü Fabrika Ayarlarına sıfırlayın. Monitörü fabrika ayarlarına sıfırlamakla ilgili daha fazla bilgi almak için monitörünüzün Kullanıcı Kılavuzu'na başvurun.

Takılı olan monitördeki görüntü, Genişletilmiş Monitör olarak görüntülenmiyor.

 1. Intel HD Graphics sürücüsünün Windows Aygıt Yöneticisi'nde yüklü olduğundan emin olun.
 2. Intel Graphics Denetim Paneli'ni açın ve Çoklu Ekran bölümüne gidip ekran ayarını Genişletilmiş Mod olarak ayarlayın.
 3. İstenen monitörleri seçmek ve etkinleştirmekle ilgili daha fazla bilgi için Dell Thunderbolt Dock Kullanıcı Kılavuzu'na başvurun.

Ses konnektörü çalışmıyor veya seste gecikme var.

 1. Bilgisayarınız ve bağlantı istasyonu için en yeni BIOS ve sürücülerinin yüklü olduğundan emin olun.
 2. Bilgisayarınızın BIOS Kurulumunda Audio Enabled/Disabled (Ses Etkinleştirme/Devre Dışı Bırakma) seçeneği varsa bunun Enabled (Etkin) olarak ayarlandığından emin olun.
 3. Bilgisayarınızda doğru oynatma aygıtının seçilmiş olduğundan emin olun.
 4. Ses kablosunu, bağlantı istasyonunun harici hoparlör çıkışına tekrar takmayı deneyin.
 5. İlk olarak, C Tipi kabloyu çıkarıp güç adaptörünü dock'tan ayırarak bağlantı istasyonunun gücünü kapatın. Daha sonra C Tipi kabloyu bilgisayarınıza bağlamadan önce güç adaptörünü dock'a bağlayarak bağlantı istasyonunu açın.

Bağlantı istasyonunun USB bağlantı noktaları çalışmıyor.

 1. Bilgisayarınız ve bağlantı istasyonu için en yeni BIOS ve sürücülerinin yüklü olduğundan emin olun.
 2. Bilgisayarınızın BIOS Kurulumunda USB Enabled/Disabled (USB Etkinleştirme/Devre Dışı Bırakma) seçeneği varsa bunun Enabled (Etkin) olarak ayarlandığından emin olun.
 3. Aygıtın Windows Aygıt Yöneticisi'nde algılandığını ve doğru aygıt sürücülerinin yüklü olduğunu doğrulayın. Yüklü değilse lütfen sisteminizi yeniden başlatın.
 4. Bağlantı istasyonunun bilgisayarınıza emniyetli şekilde bağlandığından emin olun. Bağlantı istasyonunun bilgisayarla bağlantısını kesip bağlantı istasyonunu yeniden bağlamayı deneyin.
 5. Bağlantı istasyonunun USB bağlantı noktalarını kontrol edin. USB aygıtını, bağlantı istasyonundaki başka bir USB bağlantı noktasına takmayı deneyin.
 6. İlk olarak, C Tipi kabloyu çıkarıp güç adaptörünü dock'tan ayırarak bağlantı istasyonunun gücünü kapatın. Daha sonra C Tipi kabloyu bilgisayarınıza bağlamadan önce güç adaptörünü dock'a bağlayarak bağlantı istasyonunu açın.

HDCP içeriği, takılı monitörde görüntülenmiyor.

Bağlantı istasyonu, HDCP içeriğini desteklemez.

LAN bağlantı noktası çalışmıyor.

 1. İlk olarak, C Tipi kabloyu çıkarıp güç adaptörünü dock'tan ayırarak bağlantı istasyonunun gücünü kapatın. Daha sonra C Tipi kabloyu bilgisayarınıza bağlamadan önce güç adaptörünü dock'a bağlayarak bağlantı istasyonunu açın.
 2. Bilgisayarınız ve bağlantı istasyonu için en yeni BIOS ve sürücülerinin yüklü olduğundan emin olun.
 3. RealTek Gigabit Ethernet Denetleyicisi'nin Windows Aygıt Yöneticisi'nde yüklü olduğundan emin olun.
 4. Bilgisayarınızın BIOS Kurulumunda LAN/GBE Enabled/Disabled (LAN/GBE Etkinleştirme/Devre Dışı Bırakma) seçeneği varsa bunun Enabled (Etkin) olarak ayarlandığından emin olun.
 5. Ethernet kablosunun, bağlantı istasyonuna ve hub/yönlendirici/güvenlik duvarına güvenli şekilde bağlandığından emin olun.
 6. Bağlantı özelliğini onaylamak için Ethernet kablosunun durum LED ışığını kontrol edin. LED ışığı yanmıyorsa Ethernet kablosunun her iki ucunu tekrar takın.

Bağlantı istasyonuna bağlı çevre birimleri, İşletim Sisteminin dışında çalışmaz.

 1. Dell bilgisayarınızın BIOS Kurulumunda Thunderbolt Önyükleme Desteği varsayılan olarak devre dışıdır. Böyle bir varsayılan ayarla, bağlantı istasyonu ve bağlantı istasyonuna bağlı çevre birimleri bir işletim sistemi öncesi ortamında çalışmaz.
 2. Bilgisayarınızdaki BIOS Kurulumunda bir USB/Thunderbolt Yapılandırma sayfası bulunuyorsa bağlantı istasyonunu bir işletim sistemi öncesi ortamda etkinleştirmek için aşağıdaki seçenekleri kontrol edin.
  • Harici USB Bağlantı Noktasını Etkinleştirme
  • Thunderbolt Önyükleme Desteğini Etkinleştirme

Dock üzerindeki PXE önyüklemesi çalışmıyor.

 1. Bilgisayarınızdaki BIOS Kurulumunda bir entegre NIC sayfası bulunuyorsa Enabled w/PXE (PXE ile Etkin) öğesini seçin.
 2. Bilgisayarınızdaki BIOS Kurulumunda bir USB/Thunderbolt Yapılandırma sayfası varsa aşağıdaki seçeneklerin işaretlendiğinden emin olun:
  1. USB Önyükleme Desteğini Etkinleştirme
  2. Thunderbolt Önyükleme Desteğini Etkinleştirme

BitLocker, her açıldığında kurtarma anahtarı soruyor

Dock üzerindeki USB Önyüklemesi çalışmıyor.

 • Bilgisayarınızdaki BIOS Kurulumunda bir USB/Thunderbolt Yapılandırma sayfası varsa aşağıdaki seçeneklerin işaretlendiğinden emin olun:
  1. USB Önyükleme Desteğini Etkinleştirme
  2. Thunderbolt Önyükleme Desteğini Etkinleştirme

Bağlantı istasyonu bilgisayarınıza bağlıyken, AC Adaptörü Dell BIOS Kurulumunun Pil Bilgileri sayfasında "Yüklü Değil" olarak gösterilir.

 1. Bağlantı istasyonunun kendi güç adaptörüne doğru şekilde bağlandığından emin olun. Ayrıca 130 W üzerinde güç girişi gerektiren bilgisayarın şarj olması ve tam performansla çalışması için kendi güç adaptörüne bağlı olması gerekir.
 2. Bağlantı istasyonunuzun kablo LED ışığının AÇIK olduğundan emin olun. Dock kablosunu çıkarıp bilgisayarınıza tekrar takın.

Bağlantı istasyonu bilgisayarınıza bağlandığında "Sisteminize küçük boyutlu bir güç adaptörü taktınız" uyarı mesajı gösterilir.

 1. Bağlantı istasyonunun kendi güç adaptörüne doğru şekilde bağlandığından emin olun. Ayrıca 130 W üzerinde güç girişi gerektiren bilgisayarın şarj olması ve tam performansla çalışması için kendi güç adaptörüne bağlı olması gerekir.
 2. İlk olarak, C Tipi kabloyu çıkarıp güç adaptörünü dock'tan ayırarak bağlantı istasyonunun gücünü kapatın. Daha sonra C Tipi kabloyu bilgisayarınıza bağlamadan önce güç adaptörünü dock'a bağlayarak bağlantı istasyonunu açın.
Başa Dön
 

Belgeler

Dell Thunderbolt Dock TB16'ınızın Kullanıcı Kılavuzu veya Hızlı Kurulum Kılavuzu'na erişmek için lütfen aşağıdaki talimatları izleyin:

 1. Dell Ürün Seçici sayfasına gidin.
 2. Ürüne gözat öğesi altında, Ürünleri görüntüle öğesine tıklayın.
 3. Sahip olduğunuz aygıtın türüne tıklayın. (Electronics & Accessories (Elektronik Aygıtlar ve Aksesuarlar)/Docking Stations (Bağlantı İstasyonları), ardından Dell Thunderbolt Dock TB16)
 4. Kılavuzlar öğesine tıklayın.
 5. İstediğiniz kılavuzun yanındaki PDF öğesine tıklayın.
  Notlar:
  • Kılavuz veya kılavuzlar başka dillerde de mevcutsa Daha Fazla Dil seçeneği görüntülenir.
  • PDF okuyucu (Acrobat Reader) Adobe'den ücretsiz olarak indirilebilir.
Başa Dön

 


Article ID: SLN301075

Last Date Modified: 19/07/2018 11:16 AM


Related Articles

Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.