Knowledge Base

Windows 10 yükseltmesi için ayrıntılı talimatlar


İçindekiler:

  1. Sisteminizin Windows 10 güncellemesi için test edilip edilmediğini kontrol etme
  2. Windows 10 yükseltmesiyle ilgili genel sorunları gözden geçirme
  3. Yazıcı desteğini kontrol etme
  4. Kritik dosyaları yedekleme
  5. Windows'unuzun geçerli sürümü için kurtarma diski oluşturma
  6. BIOS ve sürücüleri güncelleştirme
  7. Windows 10'a yükseltme
  8. Yükseltme işleminden sonra bilgisayarınızı Windows 10 sürücüleriyle güncelleme

Bu makalede; verilerin yedeklenmesi, yükseltmeden önce sürücülerin güncelleştirilmesi ve sistemin, Windows 10'a yükseltmeyi desteklediğinin onaylanması gibi Windows 10 yükseltmesinden önce uygulamanız gereken kritik adımlar üzerinde durulmuştur.


 

Sisteminizin Windows 10 güncellemesi için test edilip edilmediğini kontrol etme

Aşağıdaki sayfada Windows 10 yükseltmesini destekleyip desteklemediği test edilen Dell bilgisayarlarının bir listesi verilmiştir. Bilgisayarınızın modeli listelenmişse Windows 7 ve/veya Windows 8.1 sürücülerinin Windows 10 ile uyumluluğu test edilmiştir ve bir sürücü doğru çalışmazsa yükseltme işlemi sırasında yüklenecek güncellenmiş bir sürücü Windows Güncellemesi'yle beraber kullanıma sunulmuştur.

Test edilen Sistemler sayfasını görüntülemek için buraya tıklayın


Windows 10 yükseltmesiyle ilgili genel sorunları gözden geçirme

Dell, Windows 10 ile ilgili birkaç genel yükseltme sorunu tespit etmiştir. Bu sorunlar sisteme özel değildir; Windows 10'a yükseltilen birçok bilgisayarı etkiler. Bu sorunlar, bilgisayarınızda sorunlara yol açabileceğinden veya kullanacağınız özellikleri etkileyebileceğinden Windows 10 yükseltmesine devam etmeden önce lütfen bu sorunları inceleyin.

Windows 10 Genel Sorunları sayfasını görüntülemek için buraya tıklayın


Yazıcı desteğini kontrol etme

Yazıcınızın Windows 10 ile çalışacağından emin olun. Dell, yazıcılarının çoğunda Windows 10 desteği olup olmadığını test etmiştir. Yazıcınızın desteklenip desteklenmediğini ve yazıcınızın yazılımını veya sürücülerini yükseltmeniz gerekip gerekmediğini öğrenmek için bu sayfayı kontrol edin.

Windows 10 Yazıcı Desteği sayfasını görüntülemek için buraya tıklayın


Kritik dosyaları yedekleme

Yeni bir işletim sistemine yükseltme yapmak genellikle sorunsuz bir işlemdir ancak, bilgisayarınızda büyük bir işlemi başlatmadan önce her zaman belgelerinizin ve kritik dosyalarınızın bir yedeğini oluşturmanız gerekir.

Windows 7

Dosyalarınızın tamamını yedeklemek için Windows Yedekleme ve Geri Yükleme öğesini kullanın:

Windows 8:

Dosyalarınızın yedeğini oluşturmak için Dosya Geçmişi öğesini kullanın.


Windows'unuzun geçerli sürümü için kurtarma diski oluşturma

Bilgisayar, Windows 10'a yükseltildiğinde önceki sürüme dönmek için 30 günlük bir süre mevcuttur. Ancak Dell, Windows'u daha sonraki bir zamanda yeniden yüklemenizin gerekmesi durumunda kullanabileceğiniz Windows'unuzun güncel sürümünün bir kurtarma ortamını oluşturmanızı önerir. İşletim sisteminiz için kurtarma disklerinin oluşturulması hakkında bilgi almak için aşağıya bakın.

Datasafe Local

Dell Backup and Recovery

Bilgisayarınızda DataSafe Local veya Dell Backup and Recovery yoksa bir görüntüyü çevrimiçi olarak indirmek için Ortam Yedekleme (İngilizce) sayfasını ziyaret edin.


BIOS ve sürücüleri güncelleştirme

Dell, Windows 10'a yükseltmeden önce işletim sisteminizin BIOS ve sürücülerini güncellemenizi şiddetle tavsiye eder. Windows yükseltme işlemi, yeni "yerleşik" sürücüler yüklemek yerine bilgisayarınızın geçerli sürücülerini aktarır. Bu nedenle, bu geçiş işlemi için bilgisayarınızda en güncel sürücülerin bulunması gerekir.

BIOS ve sürücülerinizi güncellemeye başlamak için bilgisayarınızın Dell Sürücüler ve İndirmeler (İngilizce) web sitesini ziyaret edin. Bilgisayarınıza uygun sürücüleri almak için sisteminizin Servis Etiketinin kullanılabilir olduğundan emin olun.


Windows 10'a yükseltme

Microsoft, Windows 10'a yükseltme işlemini kolaylaştırdı. Bilgisayarınızda Windows 7 Servis Paketi 1 veya Windows 8.1 Güncellemesi çalışıyorsa sistem tepsinizde bir Windows simgesi görürsünüz. Simgeye tıklayın ve Windows 10'a yükseltmek için ayrıntılı adımları takip edin.

NOT: Ücretsiz Microsoft Windows 10 yükseltme programı 29 Temmuz 2016 tarihinde sona erer. 29 Temmuz 2016'dan önce Windows 10'a yükseltilen sistemler Microsoft'tan ömür boyu yükleme hakkına sahiptir.

Windows 10'a yükseltme hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa Microsoft'un Windows 10'a Yükseltme Web Sitesi'ne göz atın.

Windows 7 için Servis Paketi 1'i yüklemediyseniz veya Windows 8.1 Güncellemesi'ni yapmadıysanız bilgisayarınızın Windows 10'a yükseltilebilmesi için bu güncellemeleri bilgisayarınızda yapmanız gerekir.

Yükseltme işleminden sonra bilgisayarınızı Windows 10 sürücüleriyle güncelleme

Bilgisayarınız Windows 10'a yükseltildiğinde, Windows Güncellemesi'ne eklenmemiş olabilecek güncellenmiş Windows 10 sürücüleri için Dell sürücüler web sitesini kontrol edin. Bilgisayarınız için uygun olan, Windows 10 altındaki tüm sürücüleri yükleyin.

Sürücülerinizi güncellemeye başlamadan önce Dell Sürücüler ve İndirmeler (İngilizce) web sitesini ziyaret edin. Bilgisayarınıza uygun sürücüleri almak için sisteminizin Servis Etiketinin kullanılabilir olduğundan emin olun.

Article ID: SLN297955

Last Date Modified: 15/03/2018 02:31 PM


Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.