Yüklemeye çalıştığınız Windows 10 sürücülerinden birinin imzası bozuk veya geçersiz

Yüklemeye çalıştığınız Windows 10 sürücülerinden birinin imzası bozuk veya geçersiz


Windows 10 sürücüsü bozuk veya geçersiz.

Eylül 2015'te Dell, Windows 10 Threshold 2 (TH2) sürüm 1511'de (Windows 10 Kasım 2015 güncellemesi) Microsoft'un yeni bir kod imzalama gerekliliği uyguladığına dair bilgilendirildi. 1 Ocak 2016'da, Microsoft tüm sürücü dosyalarının yeni SHA-256 sertifikasıyla imzalanması gerekliliğini getirdi.

Bir müşteri, SHA-256 sertifikasına sahip olmayan 1 Ocak 2016 tarihli bir sürücüyü yüklemeyi denerse yonga seti sürücü imzasının bozuk ya da geçersiz olduğuna dair bir hatayla karşılaşacak. Dell Mühendisleri, 1 Ocak 2016 tarihinden sonra SHA-256 sertifikasına sahip olmayan sınırlı sayıda sürücünün piyasaya sürüldüğünü tespit etti. Dell, bu hatayı önlemek için Dell Destek Web Sitesi'nde (Dell.Com/Destek) bulunan 1 Ocak 2016 veya daha yeni tarihli tüm sürücülerin doğru SHA-256 sertifikasına sahip olduğunu tasdik etmek adına hızlı bir şekilde çalışıyor.Bu sırada; sertifikası güncellenmiş sürücüler yayınlanana kadar müşteriler, sürücünün (varsa) bir önceki revizyonunu indirebilir; bu revizyonların da bir önceki sertifikayla uyumlu olması gerekir. Sürücülerin önceki sürümlerini kontrol etmek için mevcut sürücünün indirme sayfasını açın ve sayfada aşağı doğru inin. "Other Versions" (Diğer Sürümler) adında bir liste öğesi mevcutsa sürücünün indirebileceğiniz önceki bir sürümü mevcuttur.


Soru ve Cevaplar

S: Bundan hangi sistemler etkilenir?
C: Microsoft tarafından uygulanan kod imzalama gerekliliklerine uymayan sürücüler indirdikleri takdirde sisteminde Windows 10 kullanan müşterilerin tamamı etkilenir.

S: Yeni kod imzalama gereklilikleri neye karşı koruma amaçlıdır?
C: Bu, sertifikanın bütünlüğünü bozmaya veya yerine geçmeye çalışan kötü amaçlı yazılımlara karşı bir güvenlik artırma uygulamasıdır. Bu yeni kod imzalama sertifikası, teorik açıklıklara karşı ek koruma sağlar.

S: Kullanıcı, yeni kod imzalama gerekliliklerine uymayan sürücülere sahipse nasıl etkilenir?
C: Kullanıcı, sertifikanın bozuk veya tarihinin geçmiş olduğuna dair bir uyarı alır.

S: MSFT'nin koruma sağlamaya çalıştığı açıklık, phishing saldırıları için kullanılabilir mi?
C: Hayır, bu saldırı phishing'le ilgili değildir. Sağlanan koruma, bir sertifikanın yerine geçmeye veya sertifikaya karşı güvenli görünmeye çalışan yazılımlara karşıdır.

S: Bu durumdan kaç satıcı etkilenmiştir?
C: Bu sorun, Windows 10 çalıştıran sektör çapındaki tüm PC'leri etkilemiştir. Müşteriler, sistemlerini satın aldıkları veya sürücülerini indirdikleri satıcılardan durumları hakkında doğrulama almalıdır.

S: Sürücülerimden birinin etkilenip etkilenmediğini tespit etmenin bir yolu var mı?
C: Bir müşteri, SHA-256 sertifikasına sahip olmayan 1 Ocak 2016 tarihli bir sürücüyü yüklemeyi denerse yonga seti sürücüsü imzasının bozuk ya da geçersiz olduğuna dair bir hatayla karşılaşır.

S: Dell, program ve ürünlerinin güvenlik açıklarıyla ilgili nasıl bilgi sahibi olur?
C: Dell'in sürekli geliştirdiği sağlam bir ürün geliştirme ve sınama döngüsü vardır ve sorun tespit ettiğimizde hızlı bir şekilde bu sorunu çözmeye çalışırız. Buna ek olarak, müşterilerimizin korunmasına yardımcı olmak için müşterilerimiz ve güvenlik topluluklarındaki bireylerle açık bir ilişki sürdürürüz. Bu sorunu bize bildiren müşterilerimize teşekkür eder ve herhangi bir Dell ürünü veya yazılımında potansiyel bir güvenlik açığı bulan müşterilerimizden bu siteyi ziyaret ederek hemen bizimle iletişime geçmelerini rica ederiz. (Yalnızca İngilizce)

S: Bu sorun, eDellRoot ve DSDTestProvider açıklarıyla ilgili midir?
C: Hayır, bu sorun 2015'te tespit edilen eDellRoot ve DSDTestProvider sertifika açıklarıyla ilgili değildir.

Teşekkür
Dell, koordine açıklık bildirimleri ve çözümlerle müşterilerimizi korumamıza yardımcı olan Microsoft'a teşekkür eder.Article ID: SLN301022

Last Date Modified: 13/02/2017 12:26 PM


Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.