Dell PowerEdge 11G sunucular için iDRAC 6 ve Lifecycle Controller'ınızı kurma ve yönetme (İngilizce)

Dell PowerEdge 11G sunucular için iDRAC 6 ve Lifecycle Controller'ınızı kurma ve yönetme (İngilizce)


 

Makale Özeti: Bu makalede 11G PowerEdge Sunucular için iDRAC 6 ve Lifecycle Controller'ınızı kurma ve yönetmeyle ilgili bilgiler yer almaktadır.


 

İçindekiler:

 1. iDRAC'inizi Kurma ve Yönetme
 2. Yaşam Döngüsü Denetleyicinizi Anlama ve Yapılandırma
 
 
Not: Dell 11G Sunucular şu modelleri içerir: T110, T110 II, R210, R210 II, R310, T310, R410, T410, R415, R510, R515, R610, T610, R710, T710, R715, R810, R815, R910, M610x, M610, M710, M710HD, M810 ve M915

 

1: iDRAC'inizi Kurma ve Yönetme

 

iDRAC Varsayılan kimlik bilgileri:

Kullanıcı adı = root

Parola = calvin


Entegre Dell Uzaktan Erişim Denetleyicisi 6'yı (iDRAC6) Kullanmaya Başlama

 

iDRAC6, sistem kapalıyken bile bir Dell sistemini uzaktan izleyebilmenizi, onarabilmenizi ve sistemle ilgili sorunları giderebilmenizi sağlar.

iDRAC6; konsol yeniden yönlendirmesi, sanal ortam, sanal KVM, Akıllı Kart kimlik doğrulaması ve çoklu oturum açma gibi zengin bir grup özellik sunar.

Yönetim istasyonu, bir yöneticinin iDRAC6 bulunan bir Dell sistemini uzaktan yönettiği sistemdir.

Bu şekilde izlenen sistemlere yönetilen sistemler denir.
 

İsteğe bağlı olarak, Dell™ OpenManage™ yazılımını yönetim istasyonun yanı sıra yönetilen sisteme de yükleyebilirsiniz.

Yönetilen sistem yazılımı olmadan RACADM'yi yerel olarak kullanamazsınız ve iDRAC6, son kilitlenme ekranını yakalayamaz.iDRAC6 hakkında daha ayrıntılı tanıtıcı bilgi edinmek isteyenler aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilir:
 

Aygıtımda iDRAC yüklü mü?

Şu Sistemler varsayılan olarak bir iDRAC ile birlikte teslim edilir: R710, T610, R610, R810, R910

T110, R210, R310, T310, R410, T410, R510 sistemleri şu seçeneklerle gönderilir:

 • BMC, IPMI2.0 uyumlu (Temel Kart Yönetim Denetleyicisi)

 • Dell™ OpenManage™

 • Birleşik Sunucu Yapılandırıcı

 • İsteğe bağlı şu seçeneklerle etkinleştirilmiş LifeCycle Controller: iDRAC6 Express, iDRAC6 Enterprise ve vFlash

 

Bir iDRAC'in yüklü olduğunu onaylamak için aşağıdaki girişi denetleyin (Şekil 1 (yalnızca İngilizce)).  Bu giriş, POST işleminin sonuna doğru görüntülenir.

DRAC 2 
Şekil 1: iDRAC'in Yüklü Olup Olmadığını Belirleme

 

 


 

Sisteminizi iDRAC6 Kullanacak Şekilde Yapılandırma

Sisteminizi bir iDRAC6 kullanacak şekilde yapılandırmak için iDRAC6 Yapılandırma Yardımcı Programı'nı kullanın.
 

iDRAC6 Yapılandırma Yardımcı Programı'nı çalıştırmak için: (başlamadan önce sistem Bellenimini güncelleştirmeniz her zaman için iyi bir fikirdir; bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için bkz. "Adım 6: iDRAC'inizi güncel tutma")

 1. Sisteminizi açın veya yeniden başlatın.

 2. POST sırasında sizden istendiğinde <Ctrl> tuşlarına basın. tuşlarına basmadan önce işletim sisteminiz yüklenmeye başladıysa, sistemin önyüklemeyi bitirmesine izin verin ve sisteminizi yeniden başlatıp tekrar deneyin.

 3. Lan On Motherboard (Network Card) (Anakart Üzerinde LAN (Ağ Kartı)) öğesini yapılandırın. Ok tuşlarını kullanarak LAN Parameters (LAN Parametreleri) öğesini seçin ve tuşuna basın. NIC Selection (NIC Seçimi) görüntülenir. Aşağıdaki NIC modlarından birini seçmek için ok tuşlarını kullanın:

   

  Dedicated (Özel) — iDRAC6 Enterprise sürümünde bulunan özel ağ arabirimini kullanmak amacıyla uzaktan erişim aygıtını etkinleştirmek için bu seçeneği belirleyin. Bu arabirim, ana bilgisayar işletim sistemiyle paylaşılmaz ve yönetim trafiğini ayrı bir fiziksel ağa yönlendirerek uygulama trafiğinden ayrılmasını sağlar. Bu seçenek yalnızca sistemde bir iDRAC6 Enterprise yüklü olması durumunda kullanılabilir. iDRAC6 Enterprise kartını yükledikten sonra, NIC Selection (NIC Seçimi) öğesini Dedicated (Özel) olarak değiştirdiğinizden emin olun. Bunu iDRAC6 Yapılandırma Yardımcı Programı, iDRAC6 Web Arabirimi veya RACADM üzerinden yapabilirsiniz.

  Shared (Paylaşılan) — Ağ arabirimini ana bilgisayar işletim sistemiyle paylaşmak için bu seçeneği belirleyin. Ana bilgisayar işletim sistemi NIC Teaming için yapılandırıldığında, uzaktan erişim aygıtı ağ arabirimi tam olarak çalışır durumda olur. Uzaktan erişim aygıtı, verileri NIC 1 ve NIC 2 üzerinden alır ancak yalnızca NIC 1 üzerinden iletir. NIC 1'de hata oluşursa uzaktan erişim aygıtına erişilemez. iDRAC6 35 için Temel Yükleme

  Shared with Failover LOM2 (LOM2'ye Yük Devretme ile Paylaşılan) — Ağ arabirimini ana bilgisayar işletim sistemiyle paylaşmak için bu seçeneği belirleyin. Ana bilgisayar işletim sistemi NIC Teaming için yapılandırıldığında, uzaktan erişim aygıtı ağ arabirimi tam olarak çalışır durumda olur. Uzaktan erişim aygıtı, verileri NIC 1 ve NIC 2 üzerinden alır ancak yalnızca NIC 1 üzerinden iletir. NIC 1'de hata oluşursa uzaktan erişim aygıtı, tüm veri iletimi yükünü NIC 2'ye devreder. Uzaktan erişim aygıtı, veri iletimi için NIC 2'yi kullanmaya devam
  eder. NIC 2'de hata oluşursa ve NIC1'deki hata düzeltilmişse uzaktan erişim aygıtı, tüm veri iletimi yükünü tekrar NIC 1'e devreder.

  Shared with Failover All LOMs (Tüm LOM'lere Yük Devretme ile Paylaşılan) — Ağ arabirimini ana bilgisayar işletim sistemiyle paylaşmak için bu seçeneği belirleyin. Ana bilgisayar işletim sistemi NIC Teaming için yapılandırıldığında, uzaktan erişim aygıtı ağ arabirimi tam olarak çalışır durumda olur. Uzaktan erişim aygıtı, verileri NIC 1, NIC 2, NIC 3 ve NIC 4 üzerinden alır ancak yalnızca NIC 1 üzerinden iletir. NIC 1'de hata oluşursa uzaktan erişim aygıtı tüm veri iletimi yükünü NIC 2'ye devreder. NIC 2'de hata oluşursa uzaktan erişim aygıtı tüm veri iletimi yükünü NIC 3'e devreder. NIC 3'te hata oluşursa uzaktan erişim aygıtı tüm veri iletimi yükünü NIC 4'e devreder. NIC 4'te hata oluşursa ve NIC 1'deki hata düzeltilmişse uzaktan erişim aygıtı, tüm veri iletimi yükünü tekrar NIC 1'e devreder

  Ağ denetleyicisi LAN parametrelerini, DHCP veya bir Statik IP adresi kaynağı kullanacak şekilde yapılandırın.

  1. Aşağı ok tuşunu kullanarak LAN Parameters (LAN Parametreleri) öğesini seçin ve tuşuna basın.

  2. Yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanarak IP Address Source (IP Adresi Kaynağı) öğesini seçin.

  3. Sağ ve sol ok tuşlarını kullanarak DHCP, Auto Config (Otomatik Yapılandırma) veya Static (Statik) öğesini seçin.

  4. Static (Statik) öğesini seçtiyseniz IP Address (IP Adresi), Subnet Mask (Alt Ağ Maskesi) ve Default Gateway (Varsayılan Ağ Geçidi) ayarlarını yapılandırın.

  5. tuşuna basın.

 4. tuşuna basın.

 5. Save Changes and Exit (Değişiklikleri Kaydet ve Çık) öğesini seçin.

  Dell iDRAC6 Ayrıntılı Adımlar Tanıtımı

   


Web arabirimine erişim

iDRAC6 Web arabirimine erişmek için aşağıdaki adımları gerçekleştirin:

1. Desteklenen bir Web tarayıcısı penceresi açın.

 • IPv4 adresi kullanan Web arabirimine erişmek için 2. adıma gidin.
 • IPv6 adresi kullanan Web arabirimine erişmek için 3. adıma gidin.


2. IPv4 adresi kullanan Web arabirimine erişebilmeniz için IPv4'ün etkinleştirilmiş olması gerekir:
Tarayıcı Adres çubuğuna https:// yazın. Ardından, tuşuna basın.

3. IPv6 adresi kullanan Web arabirimine erişebilmeniz için IPv6'nın etkinleştirilmiş olması gerekir.
Tarayıcı Adres çubuğuna https://[] yazın. Ardından, tuşuna basın.

4. Varsayılan HTTPS bağlantı noktası numarası (443) değiştirilmişse https://: yazın; buradaki iDRAC-IP-adresi, iDRAC6'nın IP adresini ve bağlantı-noktası-numarası, HTTPS bağlantı noktası numarasını belirtmektedir.

5. Adres alanına https:// yazın ve tuşuna basın. Varsayılan HTTPS bağlantı noktası numarası (443) değiştirilmişse https://: yazın; buradaki iDRAC-IP-adresi, iDRAC6'nın IP adresini ve bağlantı-noktası-numarası, HTTPS bağlantı noktası numarasını belirtmektedir.

iDRAC6 Oturum açma penceresi görüntülenir.
 


iDRAC'te oturum açma

Bir iDRAC6 veya Microsoft Active Directory kullanıcısı olarak oturum açabilirsiniz. Bir iDRAC6 kullanıcısı için varsayılan kullanıcı adı root ve parola calvin sözcüğüdür.
iDRAC6'da oturum açmanız için yönetici tarafından size iDRAC'ta Oturum Açma ayrıcalığının verilmiş olması gerekir.

Oturum açmak için aşağıdaki adımları gerçekleştirin:

1. Username (Kullanıcı Adı) alanına şunlardan birini yazın: • iDRAC6 kullanıcı adınız. Yerel kullanıcıların kullanıcı adı büyük/küçük harfe duyarlıdır.
Örneğin, root, it_user veya john_doe.

• Active Directory kullanıcı adınız.
Active Directory adları, , \, / veya @ biçimlerinin herhangi birinde girilebilir. Bunlar, büyük/küçük harfe duyarlı değildir. Örneğin, dell.com\john_doe veya JOHN_DOE@DELL.COM.

2. Password (Parola) alanına iDRAC6 veya Active Directory kullanıcı parolanızı yazın. Parolalar büyük/küçük harfe duyarlıdır.

3 Bir iDRAC6 kullanıcısı olarak oturum açmak için Domain (Etki Alanı) açılır kutusundan This iDRAC (Bu iDRAC) öğesini veya bir Active Directory kullanıcısı olarak oturum açmak için kullanılabilir etki alanlarından herhangi birini seçin.

 

Not: Active Directory kullanıcıları için etki alanı adını Kullanıcı adının bir parçası olarak belirttiyseniz açılır menüden This iDRAC (Bu iDRAC) seçeneğini belirleyin.

 

4 OK (Tamam) düğmesine tıklayın veya tuşuna basın.vFlash'ı kullanma

Dell vFlash ortam kartı, halihazırda bir iDRAC6 Enterprise kartı olan müşterilere ek işlevsellikler sağlar. Dell vFlash ortamı, iDRAC6 Enterprise yardımcı kartına takılan Dell markalı 8 GB kapasiteli bir güvenli dijital (SD) karttır. Bu teknik raporda, vFlash'ın nasıl kurulacağı ve kullanılacağı açıklanmaktadır. Dell™ vFlash'ı Kullanma


 

 

Başa Dön


 

2: Lifecycle Controller'ınızı Anlama ve Yapılandırma

 

Dell Yaşam Döngüsü Denetleyicisi, kaynak sağlama, dağıtım, düzeltme eki uygulama ve güncelleştirmeden bakım ve kullanıcı özelleştirmesine kadar, sunucunun yaşam döngüsü yönetimini basitleştirir.

Dell PowerEdge 11G sunuculardan başlayarak Dell Uzaktan Erişim Denetleyicisi veya iDRAC'in (Express, Enterprise ve vFlash) bir parçası olarak sunulmuştur.

Dell Lifecycle Controller ile ilgili daha fazla bilgiyi şu sayfada bulabilirsiniz: Lifecycle Controller.

 

Yaşam Döngüsü Denetleyicisi görevleri tamamlamak için gereken zamanı ve uygulanan adımların sayısını azaltır, hata potansiyelini azaltır, sunucu ve uygulama kullanım süresini ve güvenliğini artırır ve sonuçta daha verimli BT yönetimi sağlar.

Endüstri standardı Birleşik Genişletilebilir Bellenim Arabirimi (UEFI) platformu ve Yönetim için Web Hizmetleri (WSMan) arabirimlerinden geliştirilen LifeCycle Controller, Lifecycle Controller için özel komut dosyası oluşturulmasını da sağlayan konsol entegrasyonu için açık bir ortam sunar.

 

Öncü sistem yönetimi konsollarına (örneğin, Microsoft® Sistem Merkezi Yapılandırma Yöneticisi, BMC Software BladeLogic® Operations Manager, Symantec™ Deployment Solution, Dell™ Yönetim Konsolu) entegre Dell Lifecycle Controller dahil edilmiştir, böylece Dell Lifecycle Controller'ın özellikleri ve kapasiteleri bu konsolların yüklü olduğu mevcut altyapılara sunulmaktadır. 

Başa Dön

 Need more help?
Find additional PowerEdge and PowerVault articles

Visit and ask for support in our Communities

Create an online support Request


Article ID: SLN85572

Last Date Modified: 26/09/2018 04:52 PM


Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.