Nie można uruchomić systemu Windows 8 lub Windows 8.1

Nie można uruchomić systemu Windows 8 lub Windows 8.1


Spis treści:

 1. System operacyjny
 2. Problemy z uruchomieniem dotyczące systemu Windows 8
 3. Sprawdzenie, czy następuje zakończenie wstępnej fazy włączania zasilania (POST)
 4. Odłączanie wszystkich urządzeń zewnętrznych
 5. Sprawdzenie występowania komunikatów o błędach
 6. Resetowanie ustawień BIOS do wartości domyślnych
 7. Uruchamianie diagnostyki komputera
 8. Uruchamianie komputera w trybie awaryjnym
 9. Naprawa systemu operacyjnego Windows 8
 10. Rozwiązywanie problemów z wirusami i złośliwym oprogramowaniem
 11. Przywracanie fabrycznych ustawień systemu operacyjnego

W tym artykule zawarto informacje o problemie „Komputer nie uruchamia się do systemu Microsoft Windows 8 lub Windows 8.1"


1. System operacyjny

Ten artykuł dotyczy systemu Microsoft Windows 8 lub 8.1.
Kliknij poniżej, aby zmienić system operacyjny.


Powrót do góry

2. Problemy z uruchomieniem dotyczące systemu Windows 8


Powrót do góry

3. Sprawdzenie, czy następuje zakończenie wstępnej fazy włączania zasilania (POST)

W wielu przypadkach komputer nie podejmuje próby przekazania sterowania systemowi operacyjnemu. Po włączeniu zasilania komputera na ekranie widoczne jest logo Dell z paskiem postępu na dole. Całkowite wypełnienie się i zniknięcie paska oznacza pomyślne zakończenie fazy POST.

Kliknij tutaj, jeśli nie dochodzi do zakończenia fazy POST

Kliknij tutaj, jeśli twój dysk twardy nie został rozpoznany

Powrót do góry

4. Odłączanie wszystkich urządzeń zewnętrznych

Normalna procedura uruchamiania systemu Windows może być zakłócana przez jedno z zainstalowanych urządzeń. Spróbuj odłączyć wszystkie urządzenia od komputera, w tym m.in.:

 • Printers (Drukarki).
 • Skanery.
 • Czytniki kart pamięci.
 • Podstawki niewielkich urządzeń multimedialnych (iPod, PDA, odtwarzacz MP3 itp.).
 • Cyfrowe aparaty fotograficzne i rejestratory wideo.
 • Urządzenia pamięci masowej USB.
 • Płyty CD i DVD (wyjmij je z napędów optycznych).

Jedyne urządzenia, które powinny pozostać podłączone do komputera, to monitor, mysz i klawiatura (jeśli jest to komputer stacjonarny).

Jeżeli urządzenie zewnętrzne uniemożliwia uruchomienie systemu, uruchom urządzenie do systemu BIOS (w trakcie uruchamiania systemu firmy Dell naciśnij klawisz F2), a następnie zmień sekwencję rozruchu tak, aby problematyczne urządzenie znalazło się na liście za urządzeniem rozruchowym systemu. Zapisz zmiany w systemie BIOS, a następnie sprawdź, czy urządzenie nadal uniemożliwia uruchomienie systemu.

Jeżeli urządzenie nadal uniemożliwia rozruch, odłącz je na czas uruchamiania systemu i podłącz je ponownie, gdy system Windows będzie już uruchomiony.

Powrót do góry

5. Sprawdzenie występowania komunikatów o błędach

Spróbuj znaleźć rozwiązanie w Internecie.
Kliknij preferowaną wyszukiwarkę poniżej, a następnie opisz swój problem, dołączając konkretne komunikaty o błędach.

Wyszukiwarka Dell Wyszukiwarka Microsoft Wyszukiwarka Google Wyszukiwarka Bing

Powrót do góry

6. Resetowanie ustawień BIOS do wartości domyślnych

Jeśli w ustawieniach komputera wybrano opcję uruchamiania w pierwszej kolejności z innego urządzenia, może to powodować problemy z uruchomieniem na komputerze systemu Windows. Aby przywrócić domyślne ustawienia fabryczne systemu BIOS komputera, wykonaj następujące czynności:

 1. Uruchom ponownie komputer.
 2. Gdy podczas ponownego uruchamiania zostanie wyświetlone logo Dell, naciskaj wielokrotnie klawisz F2, aż w prawym górnym rogu ekranu ukaże się napis Entering Setup (Otwieranie konfiguracji).
 3. W zależności od wersji systemu BIOS do załadowania ustawień domyślnych może być potrzebne naciśnięcie klawisza, którego nazwa jest umieszczona u dołu ekranu. Na przykład w modelu Inspiron N5110 będzie to klawisz F9.
 4. Aby wyjść z systemu BIOS, naciśnij klawisz ESC. Pamiętaj, aby wcześniej zapisać zmiany, wybierając polecenie Save and Exit (Zapisz i zakończ).
Uwaga: Jeżeli przywrócenie ustawień fabrycznych systemu BIOS nie rozwiązuje problemu, można spróbować aktualizacji systemu BIOS do najnowszej wersji, aby rozwiązać problemy związane z systemem BIOS komputera lub tabletu. Więcej informacji na temat aktualizacji systemu BIOS lub procedury pobierania można znaleźć w artykule bazy wiedzy Dell „Czym jest BIOS oraz jak pobrać i zainstalować jego najnowszą wersję?".
Uwaga: Może dojść do uszkodzenia systemu BIOS, jeżeli jego aktualizacja lub pobieranie zostanie przerwane lub nie zakończy się powodzeniem.
Uszkodzony system BIOS jest jedną z możliwych przyczyn błędów testu POST, a czasem też braku możliwości wczytania systemu operacyjnego.
Jeżeli komputer lub tablet firmy Dell obsługuje przywracanie systemu BIOS, możesz przywrócić uszkodzony BIOS za pomocą metody przywracania odpowiedniej dla Twojego komputera lub tabletu firmy Dell. Więcej informacji można znaleźć w artykule bazy wiedzy Dell Opcje przywracania systemu BIOS na komputerze lub tablecie firmy Dell.

Powrót do góry

7. Uruchamianie diagnostyki komputera

Aby sprawdzić, czy w komputerze nie występuje problem sprzętowy, uruchom narzędzie Dell Online Diagnostics.

Jeśli nie można uruchomić systemu w celu skorzystania z narzędzia Dell Online Diagnostics, skorzystaj z testów diagnostycznych Dell Pre-boot System Diagnostics.

Uwaga: w przypadku notebooków Dell Latitude można spróbować przywrócić działanie komputera przy użyciu metody wymuszonej diagnostyki ePSA. Więcej informacji można znaleźć w artykule bazy wiedzy firmy Dell pod tytułem Jak przywrócić działanie po niepowodzeniu testu POST lub rozruchu przy użyciu metody wymuszonej diagnostyki ePSA.

Powrót do góry

8. Uruchamianie komputera w trybie awaryjnym

Instrukcje dotyczące wykonywania tej czynności można znaleźć w artykule bazy wiedzy.

Powrót do góry


9. Naprawa systemu operacyjnego Windows 8

Firma Microsoft opracowała kompleksowe procedury naprawy i odzyskiwania, z których można skorzystać, gdy komputer nie uruchamia prawidłowo systemu Windows, ale uruchamia proces uruchamiania tego systemu. Jeśli komputer uruchamia się ponownie i przechodzi do strony Odzyskiwanie z niebieskim ekranem, te porady mogą pomóc w rozwiązaniu problemu.

Te procedury rozwiązywania problemów obejmują wykorzystanie takich narzędzi, jak Przywracanie systemu, Automatyczna naprawa (dawniej Narzędzie do naprawy systemu podczas uruchomienia) oraz Odświeżanie systemu.

Powrót do góry

10. Rozwiązywanie problemów z wirusami i złośliwym oprogramowaniem

Nieprawidłowe działanie komputera może być wynikiem działania wirusa lub innego rodzaju złośliwego oprogramowania. Firma Dell zaleca zabezpieczenie komputera przed atakami poprzez dbanie o aktualność oprogramowania antywirusowego.

Zapoznaj się z naszym przewodnikiem usuwania wirusów i programów szpiegujących

Powrót do góry

11. Przywracanie fabrycznych ustawień systemu operacyjnego

Jeśli powyższa procedura rozwiązywania problemów nie pozwoliła usunąć problemu, może być konieczne przywrócenie fabrycznych ustawień komputera. Aby przywrócić system operacyjny i oprogramowanie do stanu fabrycznego, zapoznaj się z poniższymi opcjami, które pozwolą na przywrócenie lub ponowne zainstalowanie systemu operacyjnego:

Jeśli wykonanie powyższych czynności nie rozwiązało problemu, skontaktuj się z działem pomocy technicznej firmy Dell.

Powrót do góry
Article ID: SLN115652

Last Date Modified: 04.02.2019 16:29


Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.