System operacyjny Ubuntu — często zadawane pytania (FAQs)

System operacyjny Ubuntu — często zadawane pytania (FAQs)


 


Firmy Canonical i Dell wspólnie stworzyły wyczerpującą ofertę komputerów stacjonarnych, notebooków oraz serwerów. Są to rozwiązania posiadające odpowiednie certyfikaty, które są przeznaczone do użytku w domu i w biurze, a także do rozwijania oprogramowania. Poniższy artykuł zawiera odpowiedzi na pytania, które często zadają osoby rozważające korzystanie z nowego systemu operacyjnego. Odpowiedzi dotyczą komponentów sprzętowych komputerów firmy Dell oraz najnowszych dystrybucji systemu Ubuntu LTS.


Spis treści:

  1. Często zadawane pytania (FAQ)

  2. Informacje dodatkowe


Uwaga: te łącza zawartości przenoszą do odpowiednich szuflad poniżej. Kliknij podświetloną szufladę, aby ją otworzyć i przeczytać informacje w środku.

Inżynierowie firm Dell oraz Canonical stale ze sobą współpracują, aby uzyskać certyfikację komponentów sprzętowych Dell w systemie Ubuntu na takim poziomie, który usatysfakcjonuje klientów.

Uwaga:

Firma Dell w pełni wspiera komponenty sprzętowe przesyłane z komputerami (przez cały czas obowiązywania gwarancji), jednak: - istnieją ograniczenia wsparcia dla oprogramowania w przypadku systemu operacyjnego Ubuntu.

Odpowiedzi na poniższe pytania dotyczą konkretnych komputerów firmy Dell. Jeśli odpowiedzi nie rozwiązują Twojego problemu, dalszą pomoc możesz uzyskać na forach firmy Canonical i poświęconych systemowi Ubuntu. (Łącza znajdują się na dole strony).

Firma Canonical stworzyła i dostarcza różne dystrybucje systemu operacyjnego Ubuntu.

Firma Dell nie może dostarczać komputerów z systemem OEM Ubuntu z włączonym klawiszem „Super” w systemach operacyjnych innych niż Windows. Poniższy przewodnik opisuje sposób włączenia klawisza w Twoim systemie:


Powrót do góry


 

1. Często zadawane pytania (FAQ)

 

Montaż

 

Firma Dell ma w ofercie kilka komputerów, które mają fabrycznie zainstalowany system operacyjny Ubuntu.

Jeśli istnieje konieczność ponownego zainstalowania systemu operacyjnego, a nie można skorzystać z obrazu odzyskiwania, poniższy artykuł przedstawi procedurę instalacji krok po kroku:

Uwaga: należy pamiętać, że nośniki wymienne w standardzie USB 2.0 oraz ich starsze modele nie są obsługiwane w systemach pracujących pod kontrolą nowych procesorów Intel SkyLake. Chipsety przeznaczone dla tych procesorów nie obsługują już koncentratorów USB 2.0.

Tworzenie niestandardowych partycji jest funkcją wbudowaną w instalator systemu operacyjnego Ubuntu. (Live CD/DVD/USB) Poniższy artykuł opisuje konieczne do przeprowadzenia czynności:

Poniższy artykuł opisuje dość szczegółowo, jakiego rodzaju partycje można stworzyć w systemie Ubuntu i do czego je wykorzystać:

Tak, istnieją terminy, skróty oraz zasady, które dotyczą konkretnie systemów Linux i Ubuntu. Najważniejsze z nich znajdują się w poniższym artykule:

 

Konfiguracja

 

Uwaga: należy mieć na uwadze, że po instalacji systemu operacyjnego Ubuntu na swoim komputerze nie będzie wymagana instalacja żadnych sterowników. Obraz instalacyjny ISO systemu operacyjnego Ubuntu zawiera wszelkie niezbędne sterowniki i automatycznie instaluje je w trakcie instalacji systemu. (Z tego względu zalecamy sprawdzić, czy urządzenie jest zgodne z wersją systemu Ubuntu, która ma na nim zostać zainstalowana, jeszcze zanim rozpocznie się ten proces). Najczęstszą sytuacją, w której będziesz potrzebować dodatkowych sterowników, będzie moment instalacji nowych urządzeń peryferyjnych lub uruchomienie aktualizacji za pośrednictwem Centrum oprogramowania.
 

Podobnie jak w przypadku innych dystrybucji systemu Linux znajomość poleceń terminala jest bardzo przydatna. Mimo to system Ubuntu jest wyposażony w graficzny interfejs użytkownika, a także oferuje bogaty wybór aplikacji. W rezultacie Terminal pełni w nim podobną rolę, co Wiersz polecenia w systemach operacyjnych Windows. Więcej informacji zawierają poniższe artykuły:

W systemie Ubuntu istnieje kilka opcji połączeń przewodowych i bezprzewodowych, które są zależne od posiadanych komponentów sprzętowych. Zapoznaj się z poniższymi artykułami, aby dowiedzieć się więcej:

Tak, możesz uzyskać dostęp do swoich wiadomości e-mail, korzystając z różnych programów. Więcej informacji znajdziesz w poniższych artykułach:

Tak, możesz uzyskać dostęp do multimediów na nośnikach CD-ROM, DVD i USB. Więcej informacji na ten temat zawiera poniższy artykuł:

Tak, jeśli Twoje komponenty sprzętowe ją obsługują. Firma Microsoft udostępnia wersję aplikacji Skype na systemy Linux, którą można pobrać z poziomu systemu Ubuntu. Więcej informacji znajdziesz w poniższym artykule:

 

Urządzenia peryferyjne

 

System Ubuntu będzie obsługiwał w zasadzie każde urządzenie peryferyjne, które jest obsługiwane w systemie Windows. Połączenie fizyczne wygląda tak samo. Większość urządzeń będzie pracowało od razu po wyjęciu z pudełka, podobnie jak w przypadku technologii Plug and Play w systemie Windows. W niektórych przypadkach będą potrzebne dodatkowe sterowniki i aplikacje, aby uzyskać pełną funkcjonalność. System Ubuntu oferuje bogate zasoby oprogramowania open source i własnego, które obsługuje te urządzenia. Zapoznaj się z poniższymi przykładami:

 

Kopia zapasowa

 

 

rozwiązywanie problemów

 

Jeśli system Ubuntu był instalowany fabrycznie, jest dostępne narzędzie ePSA Diagnostics, które działa jak podobne programy na innych komputerach firmy Dell. Jeśli system operacyjny był ponownie instalowany, zapoznaj się z poniższym artykułem, aby upewnić się, że narzędzie diagnostyczne nadal działa. Dodatkowo warto przeczytać artykuł omawiający szczegółowo korzyści, jakie zapewnia narzędzie ePSA Diagnostics:

Poniższe poradniki omawiają korzystanie z Terminala oraz graficznego interfejsu użytkownika do rozwiązywania problemów z siecią i połączeniem, które mogą pojawić się w systemie operacyjnym Ubuntu.


Powrót do góry


 

2. Informacje dodatkowe:

 

Uwaga:
wsparcie dla oprogramowania zapewnia firma Canonical za pośrednictwem poniższych kanałów.
Wsparcie techniczne zapewnia firma Dell:


Powrót do góry


Article ID: SLN290665

Last Date Modified: 12.07.2017 13:33


Rate this article

Accurate
Useful
Easy to understand
Was this article helpful?
Yes No
Send us feedback
Comments cannot contain these special characters: <>()\
Sorry, our feedback system is currently down. Please try again later.

Thank you for your feedback.